Γειά σας,
οπως ίσως διαβάσατε αγόρασα ένα 35χρονο ξύλινο τρεχαντήρι.
Η περιπέτεια άρχισε πριν ακόμα μπούμε στο νερό.
Θα σας κουράσω η πιο σωστά διασκεδάσω άλλη φορά με λεπτομέρειες, τώρα έχω ένα συγκεκριμένο θέμα.
Πρώτα τα στοιχεία.
Τρεχαντήρι παραδοσιακό 9,8 μ με άδεια εκτέλεσης πλόων ερασιτεχνίκου σκάφους.
Απο 1986 μέχρι το 2005 είταν επαγγελματικό αλιευτικό και είχε αριθμό νηολογίου.
Το 2005 έγινε πάλι ερασιτεχνικό με άδεια εκτέλεσης πλόων ερασιτεχνίκου σκάφους αλλά έμεινε καταχωρημένο στο νηολόγιο.
Το 2010 έγινε αναθεώρηση της άδεια εκτέλεσης πλόων ερασιτεχνίκου σκάφους με το ίδιο αριθμό νηολογίου.
Τον Απρίλιο του 2013 αγοράζω λοιπόν εγώ το τρεχαντήρι, περνάμε με το προηγούμενο ιδιοκτήτη από όλη την διαδικασία και έχω στα χέρια μου τελικά
1. την άδεια εκτέλεσης πλόων ερασιτεχνίκου σκάφους με υπογραφή Επικελευστή.
2. το πιστοποιητικό κυριότητας ερασιτεχνικού σκάφους με αριθμό φακέλλου και υπογραφή Αρχικελευστή.
3. αδεια αλιευτικού σκαφους ερασιτεχνικής αλιείας με χαρτόσημα και υπογραφές Λιμενοφύλακα και Επικελευστή.

Ακολούθησε γιορτή!!!!

Μερικές μέρες αργότερα με παίρνουν τηλέφωνο από το λιμεναρχείο για να μου πουν ότι η μεταβίβαση είναι άκυρη επειδή το σκάφος έπρεπε να έιναι λεμβολόγιο και όχι νηολόγιο.

Να περάσω όσο πιο γρήγορα γίνεται να δώσω τα χαρτιά πίσω, να γίνει η αλλαγή σε λεμβολόγειο και να ξανακάνουμε την μεταβίβαση.

Και τώρα η ερώτηση, πρέπει να γίνει τώρα αυτή η αλλαγή; Αφού δεν έγινε το 2005 και το 2010. Θα με βοηθούσε εάν βρεθεί μια εγκύκλιος που να ρυθμίζει το θέμα.
Εχω χάσει ήδη 3 μεροκάματα για το θέμα και αρχίζω να εκνευρίζομαι που πληρώνω εγώ την ασυναρτησία του εν λόγω λιμεναρχείου.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων



Ανδρέας