Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 1 έως 4 από 4

Θέμα: Θαλασσοπορος 6,22

  1. #1

    Προεπιλογή Θαλασσοπορος 6,22

    καλησπερα σε ολα τα μελη, ειμαι ο Μανος απο πειραια, χαιρομαι πολυ που ειμαι με ανθρωπους με την ιδια αγαπη για την θαλασσα και τα σκαφη.εχω 2 σκαφακια απο σχεδια του κ.Ψαθερη,ενα καμπινατο τον θαλασσαπορο 6,2μ και τον θαλασσιο δαιμονα 3,6μ.το δευτερο το εχω φτιαξει εγω.θα ηθελα τις συμβουλες σας σε καποιες αλλαγες που θελω να κανω στο καμπινατο,το σκαφος ειναι κοντρα πλακε,πλαστικοποιημενο με πολυεστερα,το σκαφος ειναι αψογο μετα απο 20 χρονια.θελω να αφαιρεσω την υπερκατασκευη της καμπινας για να το κανω open μιας και παει χαμενος τοσος χωρος,πιστευεται οτι θα υπαρξει προβλημα αντοχης της γαστρας μετα την αφαιρεση?
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

  2. #2
    Εγγραφή
    Dec 2012
    Περιοχή
    On the run...
    Μηνύματα
    237

    Προεπιλογή

    Αγαπητέ καλώς ήλθες.

    Είναι βέβαιο ότι θα υπάρχουν μέλη που μπορούν να δώσουν καλές και χρήσιμες συμβουλές για αυτό που ρωτάς.

    Γνωρίζεις, βέβαια, και εσύ, ότι για το συγκεκριμένο θέμα δεν σου φθάνει, απλά, μια συμβουλή με ψευδώνυμο και avatar, όπως θα αρκούσε, πιθανότατα, εαν ρωτούσες π.χ. για μια καλή ψαροταβέρνα στην Αίγινα.
    Αυτό που ρωτάς αφορά στην ευστάθεια και αξιοπλοϊα του σκάφους σου, και, άρα, θες απαραιτήτως γνώμη με υπογραφή και ευθύνη, για να είσαι ήσυχος.

  3. #3

    Προεπιλογή

    Φίλε Μάνο Μητ,

    Καλώς ήρθες στην παρέα μας.
    Διερωτώμαι γιατί απευθύνεσαι σε κάποιο από την παρέα του φόρουμ μας, για βοήθεια και ιδέες για την μετασκευή του καμπινάτου σκάφους σου, σε ανοικτού τύπου, τη στιγμή που μας λες ότι έχει κατασκευαστεί με συγκεκριμένα σχέδια ναυπηγού και όπως μας διαβεβαιώνεις, συμπεριφέρεται άψογα και μετά από 20 χρόνια.
    Το καλύτερο από όλα πιστεύω ότι θα είναι να συμβουλευτείς τον ίδιο το ναυπηγό, που είναι ο δημιουργός του και το γνωρίζει σπιθαμή προς σπιθαμή. Αφαιρώντας την καμπίνα του σκάφους σου και ανεξάρτητα από την αντοχή του, θα πρέπει να ελεγχθεί και η διαγωγή του. Που θα τοποθετηθούν τα καθίσματα, οι βοηθητικοί χώροι, οι δεξαμενές καυσίμου κλπ.; Απο περιέργεια, τι μηχανή και τι πλάτος έχει το σκάφος σου;
    Ένα σημαντικό πράγμα που πρέπει να γνωρίζεις είναι ότι αφαιρώντας την καμπίνα του σκάφους σου, του αλλάζεις και την ταυτότητα του. Έτσι, πρώτα, νομίζω ότι χρειάζεται 1 Σχέδιο που να δείχνει την Νέα Γενική Διάταξη του σκάφους με τις απαραίτητες διαστάσεις, αφού ελεγχθεί και βεβαιωθεί η πρέπουσα αντοχή του. Στη συνέχεια και σύμφωνα με τις Διατάξεις των Λιμενικών Αρχών απαιτούνται φωτογραφίες των αλλαγών και Έκθεση Επιθεωρητή Ναυπηγού, για Ανανέωση Βεβαίωσης Αξιοπλοΐας, που θα καθορίζει το σύνολο των επιβαινόντων και την επιτρεπτή απομάκρυνση του σκάφους από την ακτή. Έχοντας αυτά τα χαρτιά που θα αποδεικνύουν ότι το σκάφος σου έχει αλλάξει ταυτότητα και είναι ανοικτού τύπου, θα μειωθεί κατά πολύ και το τεκμήριο διαβίωσης που επιβάλει η εφορία. Ρώτησε κάποιο λογιστή, για το τεκμήριο.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη thalassoporos : 13-05-2013 στις 12:31

  4. #4

    Προεπιλογή

    ευχαριστω για το καλωσορισμα,παραλειψη μου να πω οτι ο ναυπηγος του σκαφους εχει ερωτηθει πρωτος απο ολους και μου εχει δωσει το οκ,εγω απλως γνωμες και ιδεες ζηταω απο καποιον που εχει κανει η εχει δει κατι παρομοιο πριν ξεκινησωτο σκαφος φοραει mercedes 90hp εσωλεμβια,το μεγιστο πλατος ειναι 2,1μ,αυτο που λες θαλασσοπορε για την εφορια ισχυει,υπαρχει μειωση μου το ειπε ο λογιστης.εγω λεω να κοψω απο το καταστρωμα και πανω την υπερκατασκευη οποτε θεμα με δεξαμενες καθισματα δεν υπαρχει!

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας