Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 1 έως 3 από 3

Θέμα: Cyclades Classic Yacht Race

  1. #1
    Εγγραφή
    Aug 2009
    Περιοχή
    Σύρος
    Μηνύματα
    1.653

    Προεπιλογή Cyclades Classic Yacht Race

    O Ναυτικός Όμιλος Σύρου, ο Ναυτικός Όμιλος Πάρου, και η Περιφέρεια Νοτίου Αιγαίου, σας προσκαλούν στην συμμετοχή του Αγώνα «ΚΥΚΛΑΔΕΣ 2013 -Αγώνας Κλασσικών Σκαφών Παραδοσιακών Καϊκιών & Λατινιών, Cyclades 2013 Classic Yacht Race», για Κλασσικά Σκάφη, Παραδοσιακά Καΐκια και Παραδοσιακές Λέμβους ανοικτού τύπου, στα τέλη Ιουνίου 2013.
    Σκοπός του αγώνα είναι η ανάδειξη της πολιτιστικής μας κληρονομιάς, η διάσωση των παραδοσιακών μας σκαριών και η επιβίωση των επαγγελμάτων που σχετίζονται με την ναυπήγηση τους.Ιδιαίτερα στη Σύρο, με την τεράστια ναυπηγική παράδοση, έχει σημασία να δοθεί η σύνδεση του χθες με τις μεγάλες επιτυχίες της παραδοσιακής ναυπηγικής ζώνης του νησιού, με τα κελεύσματα του σήμερα για ανάπτυξη με σεβασμό στην παράδοση.Μέσα στα πλαίσια των διαφόρων συνοδών εκδηλώσεων που θα πραγματοποιηθούν στα δύο νησιά Σύρου και Πάρου, είναι πολιτιστικές εκδηλώσεις, συνέδριο για την διάσωση των παραδοσιακών σκαφών, έκθεση μοντέλων από ντόπιους καλλιτέχνες.Ο αγώνας είναι υπό την αιγίδα του Ελληνικού Συνδέσμου Παραδοσιακών Σκαφών και έχει περιληφθεί στους επίσημους Αγώνες Παραδοσιακών Σκαφών για το θέρος του 2013.

    Ακολουθεί το πρόγραμμα του αγώνα και των παράλληλων εκδηλώσεων, όπως έχουν διαμορφωθεί από τους Ομίλους μας και την Περιφέρεια, και προσδοκούμε στην συνδρομή και την ενεργή συμμετοχή σας ώστε να ενημερωθούν οι πολίτες της Σύρου, αλλά και γενικότερα οι Κυκλαδίτες.

    Classic Yacht Race 1.jpg Classic Yacht Race 2.jpg

    Περισσοτερες πληροφοριες:
    http://cycladesclassicyachtrace.blogspot.gr/ (Πραγματικα εχει πολυ ενδιαφερον αξιζει να ριξετε μια ματια)

    Ευχαριστω!

  2. #2
    Εγγραφή
    Nov 2009
    Περιοχή
    Εν πλω!
    Μηνύματα
    3.087

    Προεπιλογή

    Αχ και να μπορούσα να είμαι εκεί...!! Πολύ ενδιαφέροντα ακούγονται όλα, σε βαθμό να αρχίσω να ζηλεύω! Καλή επιτυχία εύχομαι σε όλους!

  3. #3
    Εγγραφή
    Aug 2009
    Περιοχή
    Σύρος
    Μηνύματα
    1.653

    Προεπιλογή

    Νεκτάριε Καλησπέρα, τις επόμενες μέρες θα ξεκλέψω λίγο χρόνο και θα κάνω ένα μικρό αφιέρωμα, τώρα είμαι στην αντάρα και ο χρόνος είναι σχετικός. Επειδή όμως ξέρω ότι σέβεσαι και αγαπάς τα παραδοσιακά ξύλινα σκαριά όπως εγώ,
    να κατι απο σήμερα το πρωί, η σκούνα (Συμιακή σκάφη) με ιστιοφορία μπρατσέρα του Καπεταν Κώστα Γουζέλη λίγο έξω από τα φανάρια της Σύρας.

    DSCN8003.jpg

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας