Σελίδα 30 από 31 ΠρώτηΠρώτη ... 2028293031 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 291 έως 300 από 303

Θέμα: Το Ναυτικό επάγγελμα & οι Συνθήκες του

  1. #291

    Προεπιλογή μισθος εχτρα πιστοποιητικα

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Παναγιώτης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχουμε συζητήσει για το τι προβλέπει η Σύμβαση για τη Ναυτική Εργασία (Maritime Labour Convention ) του 2006 (MLC2006 για συντομία) για το ίντερνετ στα βαπόρια στο σχετικό θέμα εδώ και μενει αν δούμε πως θα εφαρμοστούν.

    Εκτός από την πρόσβαση στο ιντερνετ και την επικοινωνια με το σπίτι MPLC2006 προβλέπει αρκετές υποχρεώσεις για την βελτίωση της διαβίωσης και των συνθηκών εργασίαςς στα βαπόρια.

    Μπορούμε να πάρουμε μια ιδέα για το τι περιλαμβάνει στα παρακάτω βίντεο


    Ενώ μπορουμε να δουμε τη συνθήκη στο συνημμένο αρχείο.
    ευχαριστω πολυ παναγιωτη
    κατι ακομα
    τι χαρτια που πρεπει να εχει ενας ναυτικος εκτος φυσικα απο το διπλωμα του ανθυποπλοιαρχου για δεξ/οια?
    σημερινη μισθοδοσια?

  2. #292
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    At Sea
    Μηνύματα
    1.562

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από nikos2nd Εμφάνιση μηνυμάτων
    ευχαριστω πολυ παναγιωτη
    κατι ακομα
    τι χαρτια που πρεπει να εχει ενας ναυτικος εκτος φυσικα απο το διπλωμα του ανθυποπλοιαρχου για δεξ/οια?
    σημερινη μισθοδοσια?

    Για να μπαρκάρεις ανθυποπλοίαρχος θα πρέπει να έχεις:

    GMDSS
    BRM-BTM
    ECDIS
    SSO
    Προχωρημένα Σωστικά
    Κάρτα Υγείας

    Τώρα ανάλογα με τον τύπο του πλοίου που θα κάνεις:
    Για δεξαμενόπλοιο
    Tanker Safety Advance
    Για Χημικό
    Chemical Tanker certificate
    Για υγραέρια
    LNG-LPG certificate
    Για Εγ/Ογ ή Κρουαζιερόπλοιο
    Ro-Ro Passenger V2- V3


    Επίσης εταιρίες πριν μπαρκάρεις σου κάνουν κάποια σεμινάρια
    όπως: Risk Assesment-ISM-Marpol-Safety Officer.

    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη SteliosK : 17-07-2016 στις 19:37

  3. #293
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Βόλος, Πειραιάς
    Μηνύματα
    2.003

    Προεπιλογή

    Μιας και το θεμα αναφερεται και στις συνθηκες, εχω κανα δυο φωτο να παρουμε μια ιδεα.

    Εργασια στο chain locker.

    PHOTO28.JPG

    Maintenance του ακομοδεσιου.

    PHOTO31 .jpg

  4. #294
    Εγγραφή
    Nov 2009
    Περιοχή
    Εν πλω!
    Μηνύματα
    3.094

    Προεπιλογή

    Ευχαριστούμε Γιώργο για τις εικόνες! Πραγματικά χρειάζεται μεγάλη μαεστρία από κάποιον για να δουλέψει μέσα στο σκοτεινό, λασπερό και στενόχωρο φρεάτιο αλύσεων!

  5. #295

    Προεπιλογή Συνθήκες εργασίας σε κρουαζιερόπλοια!

    ’νοιξα το θέμα εδώ γιατί πιστεύω ότι ταίριαζε καλύτερα στο Έλληνες ναυτικοί!Θέλω όσοι έχουν κάνει σε κρουαζιερόπλοιο να μου λύσουν 2 απορίες...1)Όταν ένας αξιωματικός ή οποιοδήποτε μέλος του πληρώματος τελειώσει την εργασία/βάρδια του μπορεί να κυκλοφορήσει μέσα στο πλοίο?Να κάνει μια βόλτα εκεί που είναι ο κόσμος,να πιει ένα καφέ κτλ κτλ...Εάν ναι τότε τι κανόνες ισχύουν?Ας πούμε μου είπε κάποιος ότι απαγορεύεται αυστηρώς να μιλήσεις με κάποια κοπέλα γιατί θεωρείται παρενόχληση του επιβάτη κτλ!Τι ισχύει και τι δεν ισχύει λοιπόν ως προς την ζωή after work onboard! 2)Συνήθως πόσο χρόνο παραμονής έχει ένα κρουαζιερόπλοιο στο λιμάνι?Εκεί μπορείς να κατέβεις να πας μια βόλτα?Τι παίζει?Είμαι σπουδαστής στην ΑΕΝ...Έχω σαν δόκιμος υπηρεσία 7 μήνες σε ποντοπόρο και είχα πει να τα παρατήσω.Όμως είναι δύσκολοι καιροί και είπα πως πρέπει να τελειώσω τη σχολή να πάρω το δίπλωμα και το ψάχνω για να δω εάν τουλάχιστον υπάρχουν κάπως καλύτερες συνθήκες στο ναυτικό επάγγελμα.Σίγουρα δεν θα είναι ούτε εκεί εύκολα το ξέρω...Όμως σίγουρα από το να είσαι στο γκαζάδικο και να πίνεις καφέ με τα φιλιπίνια βλέποντας ντόκο μια φορά στους 2 μήνες θα είναι καλύτερα σε ένα κρουαζιερόπλοιο γεμάτο επιβάτες το οποίο θα δέσει και κάπου καλά!Ευχαριστώ που διαβάσατε το ποστ μου!Εύχομαι κάποιος να μπορέσει να με διαφωτίσει λίγο πάνω στο θέμα!

  6. #296
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    At Sea
    Μηνύματα
    6.325

    Προεπιλογή

    Στα επιβατηγά και ιδιαίτερα στα κρουαζιερόπλοιο απαγορεύεται κάθε μετακίνηση πληρώματος σε χώρους επιβατών άνευ εργασίας. Μόνο ελάχιστοι υψηλόβαθμοι αξιωματικοί και ο Πλοίαρχος έχουν δικαίωμα να επισκεφθούν χώρους επιβατών. Συνήθως τα κρουαζιερόπλοια έχουν κάποιους χώρους για το πλήρωμα αλλά είναι περιορισμένοι. Η εργασία σε αυτά τα πλοία είναι ποιό σκληρή και πολύωρη απ 'ότι στα φορτηγά και φυσικά απαγορευονται οι σχέσεις με πλήρωμα/επιβάτες. Φυσικά μπορείς να κάνεις την παρασπονδία σου αλλά οι ρουφιάνοι είναι αρκετοί και δύσκολα γλιτώνεις από το να σε "δώσουν". Ο ελεύθερος χρόνος είναι ελάχιστος στα επιβατηγά πλοία και θα προτιμάς να κοιμηθείς από το να βγεις βόλτα αφού οι απαιτήσεις της δουλείας είναι τεράστιες. Οι παραμονές στα λιμάνια είναι για να προετοιμάζεις το πλοίο για την θάλασσα και τους επιβάτες και πολύ λίγο για να βγεις έξω.
    Με απλά λόγια ο κάθε τύπος πλοίου έχει τα καλά και τα κακά του αλλά παντού η εργασία είναι σκληρή και τα περιθώρια διασκέδασης λίγα. Ο ναυτικός διασκεδάζει ουσιαστικά όταν ξεμπαρκάρει αφού μπορεί να έχει μια ποιο άνετη ζωή σε σχέση με τους στεριανούς που ιδιαίτερα τον τελευταίο καιρό περνάνε δύσκολες στιγμές. Ένας διαβασμένος Αξιωματικός, τυπικός που κοιτάζει μόνο την δουλεία του και όχι το πως θα περάσει καλά θα πετύχει στην θάλασσα.

  7. #297
    Εγγραφή
    Mar 2011
    Περιοχή
    nea makrh
    Μηνύματα
    389

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από anhor-angel Εμφάνιση μηνυμάτων
    ’νοιξα το θέμα εδώ γιατί πιστεύω ότι ταίριαζε καλύτερα στο Έλληνες ναυτικοί!Θέλω όσοι έχουν κάνει σε κρουαζιερόπλοιο να μου λύσουν 2 απορίες...1)Όταν ένας αξιωματικός ή οποιοδήποτε μέλος του πληρώματος τελειώσει την εργασία/βάρδια του μπορεί να κυκλοφορήσει μέσα στο πλοίο?Να κάνει μια βόλτα εκεί που είναι ο κόσμος,να πιει ένα καφέ κτλ κτλ...Εάν ναι τότε τι κανόνες ισχύουν?Ας πούμε μου είπε κάποιος ότι απαγορεύεται αυστηρώς να μιλήσεις με κάποια κοπέλα γιατί θεωρείται παρενόχληση του επιβάτη κτλ!Τι ισχύει και τι δεν ισχύει λοιπόν ως προς την ζωή after work onboard! 2)Συνήθως πόσο χρόνο παραμονής έχει ένα κρουαζιερόπλοιο στο λιμάνι?Εκεί μπορείς να κατέβεις να πας μια βόλτα?Τι παίζει?Είμαι σπουδαστής στην ΑΕΝ...Έχω σαν δόκιμος υπηρεσία 7 μήνες σε ποντοπόρο και είχα πει να τα παρατήσω.Όμως είναι δύσκολοι καιροί και είπα πως πρέπει να τελειώσω τη σχολή να πάρω το δίπλωμα και το ψάχνω για να δω εάν τουλάχιστον υπάρχουν κάπως καλύτερες συνθήκες στο ναυτικό επάγγελμα.Σίγουρα δεν θα είναι ούτε εκεί εύκολα το ξέρω...Όμως σίγουρα από το να είσαι στο γκαζάδικο και να πίνεις καφέ με τα φιλιπίνια βλέποντας ντόκο μια φορά στους 2 μήνες θα είναι καλύτερα σε ένα κρουαζιερόπλοιο γεμάτο επιβάτες το οποίο θα δέσει και κάπου καλά!Ευχαριστώ που διαβάσατε το ποστ μου!Εύχομαι κάποιος να μπορέσει να με διαφωτίσει λίγο πάνω στο θέμα!
    ημουν στην θαλασσα για 6 χρονια και τα παρατησα ολα...καλυτερα στην στερια με τα λιγα παρα εκει....ουτε ζωγραφιστο δεν θελω να το ξαναδω...σε κρουαζιεροπλοιο ημουν......εκανα κ φορτηγο αλλα τα παρατησα κ ηρεμησα...

  8. #298

    Προεπιλογή

    Επιτρέψτε μου σαν πρώην αξιωματικός Εκδρομών (Shore Excursion Manager) σε καράβια της εταιρίας Χανδρή και της Dolphin Hellas να σας πληροφορήσω για τα εξής:
    Όντως μόνο οι αξιωματικοί αλλά και το μη ναυτολογημένο πολιτικό προσωπικό όπως εγώ, τα λεγόμενα staff (πλοιοσυνοδοί, φωτογράφοι, καλλιτέχνες, cruise director, προσωπικό καζίνο, προσωπικό καταστημάτων, κλπ) μπορούν να κυκλοφορούν στα σαλόνια και τους χώρους επιβατών και να συναναστρέφονται με επιβάτες. Δεν ξέρω αν στα μοντέρνα μεγαθήρια έχει αλλάξει πλέον αυτή πολιτική. Επίσης, τουλάχιστον από την δική μου εποχή (δεκαετία 80) οι αξιωματικοί επιδιδόντουσαν στο καμάκι με γυναίκες επιβάτες και κάποιοι το είχαν καθημερινό σπορ. Πάντα μεν διακριτικά αλλά γινόταν. Οι θαλαμηπόλοι και οι κατώτεροι ναυτικοί παρέμεναν στους χώρους πληρώματος και κυκλοφορούσαν στο καράβι μόνο όταν είχαν υπηρεσία. Η ζωή βέβαια είναι απαιτητική και κάθε μέλος πληρώματος ή staff είναι stand by όλο το 24ώρο άσχετα αν έχει υπηρεσία ή όχι. Πάνω στο καράβι δεν υπάρχουν αργίες, σαββατοκύριακα, ή ελεύθερος χρόνος. Ανά πάσα ώρα και στιγμή κάποιος κτυπάει την πόρτα της καμπίνας σου γιατί σε χρειάζονται.

  9. #299

    Προεπιλογή

    Το έχουμε ξανασυζητήσει οιτ σήμερα ο ναυτικός πρέπει να βελτιώνει συνέχεια τις γνώσεις και τις ικανότητές του αφού οι απαιτήσεις αυξάνονται συνέχεια. Από ό,τι είδαμε στο σχετικό θέμα η συνεχής βελτίωση επιβάλεται πια από τη STWC 2010.
    Στους τρρόπους με τους οποίους μπορεί ο ναυτικός να βελτιώνεται είναι αφιερωμένο τοπ τελευταίο τεύχος του περιοδικού The Navigator μπορείτε να το διαβάσετε στο τάμπλετ ή το κινητό πατώντας εδώ ή να το κατεβάσετε σε μορφή pdf εδώ

  10. #300

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Παναγιώτης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχουμε συζητήσει για το τι προβλέπει η Σύμβαση για τη Ναυτική Εργασία (Maritime Labour Convention ) του 2006 (MLC2006 για συντομία) για το ίντερνετ στα βαπόρια στο σχετικό θέμα εδώ και μενει αν δούμε πως θα εφαρμοστούν.

    Εκτός από την πρόσβαση στο ιντερνετ και την επικοινωνια με το σπίτι MPLC2006 προβλέπει αρκετές υποχρεώσεις για την βελτίωση της διαβίωσης και των συνθηκών εργασίαςς στα βαπόρια.

    Μπορούμε να πάρουμε μια ιδέα για το τι περιλαμβάνει στα παρακάτω βίντεο


    Ενώ μπορουμε να δουμε τη συνθήκη στο συνημμένο αρχείο.
    Στο συνημμένο αρχείο είναι το κείμενο της Συνθήκης για την Ναυτική εργασία του 2006 (MLC2006) με τις προσθήκες του 2014.
    Συνημμένα Αρχεία Συνημμένα Αρχεία

Σελίδα 30 από 31 ΠρώτηΠρώτη ... 2028293031 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας