Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 1 έως 10 από 15

Θέμα: Κανονιοφόροι τύπου Asheville

  1. #1
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.126

    Προεπιλογή Κανονιοφόροι τύπου Asheville

    Σύμφωνα με το Ships Monthly Iουλίου η Κ/Φ ΤΟΛΜΗ Ρ229 (ex-USS GREEN BAY PG101) όταν παροπλιστεί θα πάει στην ομώνυμη πόλη στην λίμνη Μίτσιγκαν σαν πλωτό μουσείο.Υποθέτω ότι θα είναι από τα πλοία προς παροπλισμό λόγω της οικονομικής κρίσης,γιά να έχει το περιοδικό αυτήν την πληροφορία.
    Όχι ότι το σκάφος έγραψε κάποια ιδιαίτερη ιστορία στο Ελληνικό ΠΝ ώστε να το διατηρούσαμε εδώ αλλά κυρίως στις ΗΠΑ κ σε μερκές άλλες χώρες όπου υπάρχει η ανάλογη κουλτούρα κ φυσικά το χρήμα η κάθε πόλη ή ο κάθε σύλλογος βετεράνων διατηρεί κ συντηρεί το πλοίο που επιθυμεί. Έτσι μερικά πρώην Ελληνικά πολεμικά όπως ο ΑΕΤΟΣ,το ΣΥΡΟΣ (αύριο θα προστεθεί το ΤΟΛΜΗ) επιβιώνουν ευτυχώς έστω κ μακρυά μας στην πρώτη τους πατρίδα χάρη σε ανθρώπους που έχουν τους πόρους αλλά κ το μεράκι γιά κάτι τέτοιο.
    Πάντα είχα την απορία γιατί με την παράδοση αυτών των 2 κανονιοφόρων στην Ελλάδα αφαιρέθηκε ο αεριοστρόβιλος GE-1500 με τον οποίο έπιαναν 40 κόμβους ενώ με τις ντήζελ Cummins μόνο 16 απελπιστικά λίγους γιά αυτά τα σκάφη. Βέβαια πολύ αργότερα η κατάσταση βελτιώθηκε με την τοποθέτηση των ΜΤU οπότε πιάνουν 21,5 κ.

  2. #2
    Εγγραφή
    Mar 2008
    Περιοχή
    Κεφαλλονιά
    Μηνύματα
    3.180

    Προεπιλογή

    Η κανιονοφόρος Όρμη (P 230 - ex USS Beacon PGM-99) στο Αργοστόλι για την επέτειο των καταστροφικών σεισμών του 1953 (συγγνώμη που είναι στραβές, αλλά δεν έχω αυτή τη στιγμή στον παλιό υπολογιστή μου ένα πρόγραμμα επεξεργασίας εικόνων. Ο κύριος υπολογιστής μου χάλασε ...):

    HS Ormi (P 230)_12.08.13_A.jpg

    HS Ormi (P 230)_12.08.13_B.jpg
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Appia_1978 : 07-09-2013 στις 20:03

  3. #3
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.126

    Προεπιλογή

    Nα φίλε Αppia που έλεγες ότι δεν σας έρχονται πολεμικά, ολόκληρη Κ/Φ έστειλαν. Απορώ πως βρέθηκε εκεί. Μαζί με το αδελφό ΤΟΛΜΗ είναι μόνιμοι θαμώνες Ρόδου.Κάπου διάβασα όμως ότι είναι προς παροπλισμό.

  4. #4
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.126

    Προεπιλογή

    Μόλις θυμήθηκα ότι εγώ έχω ανοίξει θέμα γιά τις Asheville κ παρακαλώ τους mods να μεταφερθούν τα posts εκεί.

  5. #5
    Εγγραφή
    Mar 2008
    Περιοχή
    Κεφαλλονιά
    Μηνύματα
    3.180

    Προεπιλογή

    Βίκτωρα, μέχρι να μετακινήσουν οι διαχειριστές τα μηνύματά μας και τις φωτογραφίες στο δικό σου θέμα, ας απαντήσω εδώ.
    Ομολογώ, πως ξαφνιάστηκα πολύ που την είδα στο Αργοστόλι. Μάλιστα, αυτή η συγκεκριμένη πρέπει να ήρθε και τον Ιούλιο στη Σάμη για τους ιστιοπλοϊκούς αγώνες Ιονίου και μία εκ αυτών μας επισκέφτηκε και τον Απρίλιο.
    Δεν ξέρω πως και έτσι, πάντως χάρηκα πολύ που την είδα Τα θεωρώ κομψά πλοία.
    Λες, να ανακάλυψαν το Ιόνιο εκ νέου στο ΓΕΝ;

  6. #6
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.126

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Appia_1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βίκτωρα, μέχρι να μετακινήσουν οι διαχειριστές τα μηνύματά μας και τις φωτογραφίες στο δικό σου θέμα, ας απαντήσω εδώ.
    Ομολογώ, πως ξαφνιάστηκα πολύ που την είδα στο Αργοστόλι. Μάλιστα, αυτή η συγκεκριμένη πρέπει να ήρθε και τον Ιούλιο στη Σάμη για τους ιστιοπλοϊκούς αγώνες Ιονίου και μία εκ αυτών μας επισκέφτηκε και τον Απρίλιο.
    Δεν ξέρω πως και έτσι, πάντως χάρηκα πολύ που την είδα Τα θεωρώ κομψά πλοία.
    Λες, να ανακάλυψαν το Ιόνιο εκ νέου στο ΓΕΝ;
    Γιά να τις είδατε στο νησί σου, σκέπτομαι ότι μπορεί να ήταν από/προς Κέρκυρα (οι φίλοι Κερκυραίοι ας μας πουν σχετικά) όπου κάποτε πήγαινε τορπιλάκατος κλάσης Jaguar ή ναρκαλιευτικό. Τέτοια σκάφη δεν υπάρχουν πλέον στο ΠΝ.
    Όπως θα διάβασες παραπάνω αυτές οι Κ/Φ είναι στα τελευταία τους,οπότε τις στέλνουν στο Ιόνιο.
    "Εκ αυτών"... όταν ακολουθεί φωνήεν το εκ γίνεται εξ δλδ "Εξ αυτών". Χωρίς παρεξήγηση νομίζω.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ : 10-09-2013 στις 08:36

  7. #7
    Εγγραφή
    Mar 2008
    Περιοχή
    Κεφαλλονιά
    Μηνύματα
    3.180

    Προεπιλογή

    Καμία παρεξήγηση Βίκτωρα. Σε ευχαριστώ για τη διόρθωση!

  8. #8
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.126

    Προεπιλογή

    Xθες των Θεοφανείων το ΠΝ πρωτοτύπησε στον Πειραιά.Αυτή την φορά το γνωστό "Π" σχηματίστηκε με τις K/Φ ΟΡΜΗ κ ΤΟΛΜΗ εκατέρωθεν κ το ΝΘΗ ΕΥΡΩΠΗ κάθετα σε αυτές.Μάλλον λόγοι οικονομίας.
    Ήταν ευκαιρία να τις δούμε κ εμείς από κοντά αφού αυτά τα καραβάκια είναι μόνιμοι θαμώνες Δωδ/νήσων.

  9. Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάντα είχα την απορία γιατί με την παράδοση αυτών των 2 κανονιοφόρων στην Ελλάδα αφαιρέθηκε ο αεριοστρόβιλος GE-1500 με τον οποίο έπιαναν 40 κόμβους
    Και συ Βρούτε? Να δούμε αν μπορεί κανείς να μας απαντήσει μετά από τόσα χρόνια.

  10. #10

    Προεπιλογή αεριοστρόβιλος GE-1500

    Ο αεριοστρόβιλος GE-1500 των Asheville, οπως και οι περισσοτεροι ναυτικοι αεριοστροβιλοι, προερχοταν απο μετατροπη κινητηρα αεροσκαφους. Στην προκειμενη περιπτωση, του τουρμποτζετ J-79 που κινουσε τα F-4 PHANTOM. Δεδομενου οτι το Φαντομ ηταν ακομη σε ευρεια χρηση τη δεκαετια του '70 που απουρθηκαν οι Asheville απο το αμερ. ναυτικο, το πιθανοτερο ειναι οτι οταν τα πλοια επιασαν ντοκο μονιμα, οι GE-1500 πηγαν για ανταλλακτικα. Και μαλιστα γρηγορα, γιατι οι αεριοστροβιλοι εχουν προβλημα αν ερθουν σε επαφη μετην αρμυρα της θαλασσας. Αν σκεφτουμε ομως οτι οι τουρκοι πηραν το '73 δυο ενεργες Asheville (hot transfer) απο τους αμερικανους με τους GE-1500 φορεμενους, το πραγματικο ερωτημα ειναι γιατι τα πηραμε εμεις 15 χρονια μετα τον παροπλισμο τους και οχι αμέσως , οταν -οπως ακουγοταν- μας προσφερθηκαν.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας