Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 11 έως 15 από 15

Θέμα: Κανονιοφόροι τύπου Asheville

  1. #11
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.126

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από manolis2 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και μαλιστα γρηγορα, γιατι οι αεριοστροβιλοι εχουν προβλημα αν ερθουν σε επαφη μετην αρμυρα της θαλασσας.

    το πραγματικο ερωτημα ειναι γιατι τα πηραμε εμεις 15 χρονια μετα τον παροπλισμο τους και οχι αμέσως , οταν -οπως ακουγοταν- μας προσφερθηκαν.
    Δεν νομίζω να ισχύει αυτό γιά μαριναρισμένους αεριοστροβίλους.

    Γιά άγνωστο λόγο εκκρεμούσε η μεταβίβαση κ μάλιστα σε διεθνείς ετήσιες εκδόσεις φαίνονταν στη δύναμη του ΠΝ φυσικά χωρίς όνομα...

  2. #12

    Προεπιλογή

    ΟΚ, δεν ειμαι ειδικος, μου εχουν πει οτι σε μικρα καραβια και ταχυπλοα εχουν προβλημα οξειδωσης τα πτερυγια του στροβιλου. Ισως αυτο δεν ισχυει σε μεγαλα καραβια.

  3. #13
    Εγγραφή
    Aug 2009
    Περιοχή
    Σύρος
    Μηνύματα
    1.653

    Προεπιλογή

    Κ/Φ ΟΡΜΗ (Ρ 230)
    Ρόδος 2017

    DSCN7441.JPG

  4. #14
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    453

    Προεπιλογή

    Όπως έχω συζητήσει με τον φίλο Βίκτωρα παλαιότερα, το απολυτήριό μου το Φεβρουάριο του 1992 το πήρα από την Κ/Φ Ορμή αφού δυο μήνες πριν απολυθώ με στείλανε από το Α/Τ Νέαρχος. Την είχα βρει στην ΥΝΤΕΛ στη Λέρο, και μετά από κάμποσες περιπολίες Ξιφίας σε Πάτμο Λειψούς και Κω, γυρίσαμε στην Αμφιάλη και σε μερικές μέρες απολύθηκα. Την ημέρα που απολύθηκα θυμάμαι με νοσταλγία τον Κυβερνήτη, Πλωτάρχη τότε Γκιόκα, να μου δίνει δώρο τον θυρεό του πλοίου για να τους θυμάμαι. Επίσης θυμάμαι τις ωραίες στιγμές που είχαμε περάσει στα μπουζούκια στην Κω με τον Β' μηχανικό αρχικελευστή Γ. Τσάτσο, που έχουμε παραμείνει φίλοι από τότε και έχουμε συχνή επικοινωνία στο φατσομπούκι. Θυμάμαι σαν τώρα, τις κουρασμένες Cummins που είχε για κύριες μηχανές και τις χρησιμοποιούσαν οι Αμερικανοί για κινήσεις στα λιμάνια όταν δεν δούλευε ο αεριοστρόβιλος, αργότερα έμαθα πως τις αντικατέστησαν με MTU. Ο χώρος του αεριοστροβίλου είχε γίνει ενδιαιτήσεις και τραπεζαρία ναυτών.

    Ο Θυρεός που ακόμα έχω στο γραφείο μου...


  5. #15
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.126

    Προεπιλογή

    Στο fb πρώην κυβερνήτης έγραψε ότι το ΟΡΜΗ παροπλίστηκε πέρσι.Αν γνωρίζει κάποιος περισσότερα όπως κ γιά το ΤΟΛΜΗ ας μας πει.

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας