Σελίδα 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 1 έως 10 από 37

Θέμα: Ερμιονικη Βαρκα

  1. #1

    Προεπιλογή Ερμιονικη Βαρκα

    Χαιρετω των πλυθισμο του φορουμ.
    Εδω και χρονια παρακολουθω το φορουμ σιωπιλα. Εφτασε η στιγμη να αγορασω και εγω ενα παραδοσιακο Σκαρι( σε δυσκολους καιρους αλλα τη να κανουμε).
    Δεν με ενδιαφερει το μηχανοκηνητο παραδοσιακο αλλα το πανατο..
    Επεσε στα χερια μου μια σφουγγαραδικη βαρκα απο την Ερμιονη 5 μετρων , που εχει πολλα κοινα σημεια με τον υδραικο βαρκαλα.Εγω στην αρχη το περασα για υδραικο απο τησ φωτο που μου εστιλε ,Ο καπετανιος ομως που το ειχε ισχυριζεται οτι ειναι ερμιονιτικο σκαρι παρεμφερι με τον υδραικο βαρκαλα.Επιτα αρχισα να ψαχνω βιβλιογραφιες σχετικα με τιν Ερμιονη και την Υδρα και καταλαβα οτι εχει κατι σωστο σε αυτα που μου αναφερει.
    Θελω να με βοηθησετε να το ανακατασκευασω σε πανατο. οποιαδιποτε πληωοφορια θα μου ητανε χρησιμη. Δεν ειμαι Γκουρου των παραδοσιακων, αλλα μερακι υπαρχει αρκετο.
    Παραθετω φωτο απο ιστορικο αρχειο της Ερμιονης.
    Αργοτερα θα ανεβασω και απο το αυτο που κατεχω.
    Σας ευχαριστω προκαταβολικα για την βοηθεια σας.



    ΘΕΟΦΑΝΕΙΑ - Αντίγρ&#9.jpg0000.jpgΒΟΛΟΙ ΣΤΙΣ ΚΥΚΛΑΔ&#91.JPG222222.jpg111.jpg

  2. #2

  3. #3

    Προεπιλογή

    DSCN7117.jpgDSCN7127.jpgDSCN7133.jpgDSCN7134.jpgDSCN7138.jpg

    ΤΟ ΞΕΡΩ , ΕΧΕΙ ΑΡΚΕΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ. Αλλα θεωρω πως αξιζει τον κοπο.
    Ελπιζω οι φιλοι του φορουμ να μου πουνε την γνωμη τους πριν κανω καμια βλακια .

  4. #4

    Προεπιλογή

    Ακομα εχω αυτο στο ενεργιτικο μου. το οποιο και εχω στην αγγελια λογο μηκους. Αλλα δυστιχος καποιος φιλος μου υποδειξε οτι αυτο το σκαρι δεν κανει για πανι.
    Απλος το παραθετω εδω . Μια γευση απο το μερακι μερακι που με κατεχει.

    Picture 021.jpgPicture 028.jpgPicture 033.jpgPicture 040.jpgDSCN5572.jpg

  5. #5

    Προεπιλογή

    DSCN5490.jpgDSCN5493.jpgDSCN5580.jpg

    Οσο για την ορθωγραφια μου.... Συγνωμη αλλα προσπαθω. Εμενα πολλα χρονια εκτος Ελλαδος.

  6. #6

    Προεπιλογή

    Κανενας βρε παιδια??? Μια γνωμη, Κατι??? Μηπως δεν πρεπει να μπλεχτω τελικα?

  7. #7
    Εγγραφή
    Feb 2005
    Περιοχή
    Μαρούσι
    Μηνύματα
    112

    Προεπιλογή

    Δυστυχώς δεν είναι πολλοί στο forum αυτοί που ξέρουν για να σε βοηθήσουν.
    Είναι και περίοδος διακοπών.
    Υπομονή...

  8. #8
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Μαρούσι
    Μηνύματα
    1.055

    Προεπιλογή

    Παίρνει πανάκι αυτό... Με ενα λατινάκι και φλόκο θα ήταν τέλειο!

    Δες google ναυτοπροσκοπικά σκάφη.

  9. #9
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Μαρούσι
    Μηνύματα
    1.055

    Προεπιλογή

    Μπορεις να μας ενημερώσεις για μήκος και κόστος? (αν πωλείται ακόμα) [email protected]

    δείτε τι προσπαθούμε να κάνουμε www.facebook.com/npagiosnikolaos

  10. #10

    Προεπιλογή

    Καλημερα ξανα μετα απο αρκετο καιρο στο φορουμ. Προχωρισα αρκετα με την ανακατασκευη της βαρκουλας οπως και με την ιστιοφορια της. Διαπιστωσα οτι το κοστος της θα ανεβαινε παρα παρα πολυ που με εκανε να αναρωτιθω το εαν τελικα εκανα καλος που ξανα εμπλεξα με ξυλινο σκαφος. Ετσι λοιπον οπως και στην προιγουμενη βαρκα ετσι και σε αυτην αποφασισα να ασχολιθω εγω ο ιδιος για να ριξω το κοστος. Της χοντρες δουλιες της εκανε καραβομαραγκος (καψιμο ξεκουβερτομα κλπ κλπ) και θα σας ανεβασω μερικες φωτο το πως την παρελαβα απο αυτον. Επισης, λογο του οτι ειμαι μηχανολογος μηχανικος σκεφτικα οτι ισος μπορω και μονος μου μα κανω μια μελετη ιστιοφοριας για την " Αχιβαδα " και την οποια θα παραθεσω εδω αναλυτικα με υπολογισμους , φωτογραφιες, σχεδιαστικα προγραματα, κλπ. Το να μαζεψω την καταληλη βιβλιογραφια μου πηρε μηνες οπως και για να την εφαρμοσω μου πηρε αλλους τοσους. Γιαυτο σας παρακαλω να κρατησετε το αναλογο υψος απεναντι μου διοτι αφιερωσα παρα πολλες ωρες διαβαζοντας το πως ειναι δυνατο να εφαρμοσω της τεχνικες στην πραγματικοτητα. Θα υπαρχουν αρκετα σχολια ( που βεβαιος και θελω να ακουσω), θετικα και αρνητικα, που ισος ομως βοηθησουν καποιους αλλους να κανουν κατι ποιο σωστο απο αυτο που θα αναλυσουμε εδω σιγα σιγα. Απο την δικια μου μερια, απλος θελω να αναπτυξω το θεμα για να κρατησω ζωντανο το στοιχειο της ελληνικης παραδοσιακης βαρκουλας μεσα μου σε αυτους τους δυσκολους καιρους που περναμε. Αυτο ειναι το ψυχοφαρμακο μου. Θα επανελθω με Φωτο της επομενες μερες και με μια μικρη περιλιψη περι ειδικων συμειων και δυναμεων που ασκουντε στην " Αχιβαδα" μου. Ελπιζω να κρατισουμε ζωντανο το ποστ ολοι μας.

Σελίδα 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας