Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 11 έως 20 από 37

Θέμα: Ερμιονικη Βαρκα

  1. #11

    Προεπιλογή 3roses.....

    Μεγαλη μας χαρα η ανακατασκευη σου.
    Βλεπεις τι εχω τραβηξει εγω μεχρι τωρα οποτε μην απελπιζεσαι τα ιδια και χειροτερα θα τραβηξεις και εσυ.
    Ειναι ομορφη βαρκουλα και με το καλο να την τελειωσεις.
    Οποια βοηθεια και ανταλλαγη πληροφοριων μπορεις να στελνεις post.

    P@nos

  2. #12

    Προεπιλογή

    Λοιπον. Η βαρκουλα ητανε σχεδον ολη κουβερτομενη οπως φενεται στης πρωτες φωτο.
    Ητανε κατι το οποιο δεν ηθελα . Προτημουσα να ειχε παγκουσ αριστερα και δεξια για να μπορω να παω με μερικους φιλους μια βολτα.
    Ετσι λοιπον αποφασισα να την ξεκουβερτοσω απο το 1/3 και πισω. Δυστιχος λογο χρονου και αμαθιας το ανεθεσα σε καποιον καραβομαραγκο στον πειραια.
    Οι εργασιες που εκανε απανω στην βαρκουλα ειχαν να κανουν με την αφεραιση του χρωματος μεσα εξω και την τοποθετηση παγκων . Ολα τα υπολοιπα θα τα εκανα εγω μιας και θεωρω οτι εχω την ικανοτητα .
    Παραθετω μερικες φωτο απο την ημερα της παραλαβης της μετα της κεραιες μετατροπες.
    Το Αλμπουρακι δεν ειναι μερος της βαρκας απλος τοποθετηθηκε για να εχω μια γενικοτερη εικονα . Αργοτερα θα αναρτησω καποιο προγραμμα με το οποιο μπορουμε να υπολογισουμε την διατομη του αναλογα με την ιστιοφορια και τα ξαρτια. Επισης η μηχανουλα δεν υπαρχει πια μεσα . Για την προωση χρισιμοποιισα κατι αλλο αλλα και αυτο θα το αναπτυξω σε καποιο αλλο κεφαλαιο.

    Πανο .. σε ευχαριστω για την υποστηριξη.
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

  3. #13

    Προεπιλογή

    Μερικες ακομα .
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

  4. #14

    Προεπιλογή Ενημερωση

    Γεια σου αγαπητε 3roses.
    Μην κανεις καποια κινηση πριν παρεις την γνωμη των ειδικων εδω μεσα.
    ΘΑ σου απαντησουν καποια στιγμη.
    Σου δειχνω εναν υδραιικο βαρκαλα που εχω σχεδιασει και ολα τα στοιχεια του ειναι στην διαθεση σου.
    Στο παραθετω για να δεις τις διαφορες με την δικια σου.
    Η βαρκα σου ειναι στελλατη και ιδιαιτερα ανοιχτη στην πλωρη.
    Παρουσιαζει μεγαλες αντιστασεις αν σκεφτεις οτι αυτη που σου δειχνω εχει κατω απο 10 κιλα αντισταση μεχρι 4 κομβους και εως 30 κιλα(να μην γραφω kN και μπερδευομαστε) στους 6 κομβους. Το displacement ειναι κατω απο 350 κιλα ενω στην δικη σου?????
    Μην ασχοληθεις με ιστιοφορια κοιτα τα υπολοιπα.
    Μην ασχολησε με ηλεκτρικα μοτερ , η βαρκα πρεπει να κανει ντουκου ντουκου!
    Καλη επιτυχια.!!!!

    Φιλικά P@nos.
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες
    • Τύπος Αρχείου: jpg va4yd.jpg (37,5 KB, 32 εμφανίσεις)

  5. #15

    Προεπιλογή

    Αγαπητέ 3roses
    Για να μπορέσω να σε βοηθήσω αποτελεσματικά με την ιστιοφορία της βάρκας σου θα χρειαστώ ορισμένες μετρήσεις και στοιχεία. Θα σου στείλω ένα προσωπικό μήνυμα για να τα πούμε καλύτερα.

    Φιλικά
    Thalassoporos

  6. #16

    Προεπιλογή

    Καλησπερα Παιδια .
    Ξαχασα να σθστηθω. Χιλια συγνωμη. Λεγομαι Βαγγελης . Σχεση με θαλασσα δεν ειχα καμια παρολο που εχω καταγωγη απο Ψαρα . Η γυναικα μου ειναι ο θαλασσολυκος, δικια τησ ιδεα ητανε πριν απο 10 χρονια να παρουμε βαρκα και ετσι η μια εφερε την αλλην.

    1. οσο αναφορα το Ντουκου .. τοσα χρονια επηξα, τωρα θελω την ησυχια μου οποτε ιστιο. Δεν θελω τιποτα παραπανω απο τα βγαινω με την γυναικα μια βολτα στης Αλκυονιδες νησους.( διοτι εκει μενω μονιμα).Προωση θελω μονο για να μπω και να βγω .. οποτε κουπια. δεν με ενδιαφερουν αγωνες. δεν θελω να βγαινω με καιρο.
    2. το dispacment τισ βαρκας ειναι 480 κιλα στα 5.20m Την αντισταση θα στην αναρτησω σε λιγες μερες απο το Delfship.

    Απλος αναφερω οτι την βαρκουλα την εφτιαξε ο Κοτταρας Γεωργιος απο την Υδρα( σημερα 80+ ετων) ο οποιος ειναι και μακρινος συγγενης της γυναικας μου καθως Κοτταρα και αυτη με καταγωγη απο Υδρα.( Μικρος που ειναι ο κοσμος). Βεβαια ειμαι και σε στενη επαφη μαζι του για την ανακατασκευη.

    Ευχαριστω τον φιλο με το ΠΜ . Σου εχω απαντηση και αναμενω να διασταυροσουμε της αποψης μας.

    Θα αναρτισω καποιες φωτο αργοτερα... μολις τελειωσα με τους παγκους και την κουβερτα . Συνεχιζω ακαθεκτος.
    Επισις θα αναφερω συμβολικα τι μου κοστισε απο υλικα και ποσες ωρες εκανα .
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη 3roses : 19-06-2014 στις 06:51

  7. #17

    Προεπιλογή

    φωτο απο την κουβερτα.
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

  8. #18

    Προεπιλογή

    και τα δεσιματα με καθισματα για κουπι. το Βραδακι θα γραψω με ποια κριτιρια τοποθετιτηκαν σε αυτα τα μερη και πως.
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

  9. #19

    Προεπιλογή

    Το κοστος ητανε γενικα χαμηλο. Το ξυλο που εβαλα ειναι Μαονη. Εδω ισος να μην αρεση σε καποιους αλλα να δουμε στο τελος το γενικο αποτελεσμα πριν κρινουμε . Εμενα προσοπκα μου αρεσει το χρωμα του. το οποιο δεν εχει καμια σχεση με αυτο που φεναιτε στης φωτο.
    Για την κουβερτα και τα καθησματα για κουπι μου εφαγε 3 μαδερια 5cm x 18cm x 2,5 m.
    Η αγορα τους ητανε περιπου στα 110 ευρω ολα, κολλες, βιδες περιπου στα 50 ευρω.
    Συνεβαλα με καποια χρηματα στο φιλο επηπλοποιο που χρησημοποιισα την κορδελα , πλανη κλπ. 100 ευρω. ( εγω αποφασισα αυτο το ποσο )
    Μεσα σε 7 εργασιμες τα ειχα φτιαξει. Χαλαρα χωρις να βιαζομαι.
    Καθε μερα που περνουσε τοσο ποιο πολυ επεστρεφε το look στον 18 αιωνα..

    Καλημερα σας.

  10. #20

    Προεπιλογή

    drougasp.

    κοιτα το παρακατο γραφιμα σε παρακαλω. Το προγραμα Delftship to βγαζει. Οι τιμες αυτες ειναι με αδεια την βαρκα δηλαδη χωρισ το βαρος μας.
    Ενοοιτε οτι αποτυποσα τησ γραμες της και τησ περασα μεσα. ομως θα το επιβεβαιοσω αργοτερα.
    Θα αναφερθω αργοτερα το πως το εκανα αυτο.
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας