Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 21 έως 30 από 37

Θέμα: Ερμιονικη Βαρκα

  1. #21

    Προεπιλογή

    Καλησπερα στα παιδια.
    Συνεχιζω, Παγκοι για κουπι.

    Λοιπον το ερωτημα εδω ητανε ... που να βαλω τουσ σκαρμους για τα κουπια ... οπου μου κανει?
    Εψαξα λοιπον στο ιντερνετ. Wooden boat design forum.
    Με τα οσα λεγοντε (για μονοκουπα) εκει, το καθησμα μπαινει ακριβος εκει που ειναι το LATERAL Center του σκαφους με αποτελεσμα οι σκαρμοι να τοποθετουντε ακομα ποιο πισω, περιπου 20 με 25 ποντους απο το τελος του καθησματος. Αυτο βεβαια ειναι σχετικο με το σωματοτυπο του καθε ανθρωπου. Αλλα 20 εκατοστα ειναι ενα σωστο συμειο αναφορας . Το υψος του κατω μερουσ του σκαρμου ( για να μην χτυπανε τα κουπια στα ποδια μας) ειναι περιπου 10 ποντους ψηλοτερα απο το μπουτη μας οταν καθομαστε στον παγκο. Τωρα παλι ειναι σχετικο αυτο γιατι πεζει ρολο και το μηκος των κουπιων.
    Το ξερω ειναι πολυ υποθετικα τα παραπανω αλλα ειναι ενας οδηγος για να αρχισουμε απο καπου.Στο πρωτο καρναγιο θα κανω της μικροδιοθωσεις.
    Τελεφωνο στον μαραγκο που εφτιαξε την βαρκα για περισοτερες πληροφοριες.
    Ο μπαρμπα Γιωργης μου ειπε οτι :
    Οι βαρκες αυτες ητανε Δικοπες ομως με την διαφορα οτι δεν καθωντουσταν πλατυ πλατυ , αλλα ο ενας αντικρυ με τον αλλον και οι σκαρμοι να ητανε τοποθετημενη με διαφορα ελλαχιστων ποντων ( 35- 40 περιπου ).
    Επισις αναφερω οτι αναλογα με την κατασταση της θαλασσας μεταφερομαστε πριμα για να την κουμανταρουμε καλυτερα , τουλαχιστον αυτο αναφερουν στα Αγγλικα φορουμ.

    Για του λογου το Αληθες παραθετω μια φωτο που τραβηξα στην Ερμιονη. Θα επανελθω για να σας πω πως βρηκα το Lateral Center της βαρκας ( Εμπηρικα αλλα και σχεδιαστικα. ( με την βοηθεια ναυτιλιακου σχεδιαστικου προγραματος)
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

  2. #22

    Προεπιλογή Γεια σου Βαγγελη...

    Ok to ειδα... προφανως τραβηξες νηματα και πηρες τα ημιπλατη( μεγαλη ορεξη εχεις...)
    Να δω το ναυπηγικο σου και θα σου πω

    P@nos


    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από 3roses Εμφάνιση μηνυμάτων
    drougasp.

    κοιτα το παρακατο γραφιμα σε παρακαλω. Το προγραμα Delftship to βγαζει. Οι τιμες αυτες ειναι με αδεια την βαρκα δηλαδη χωρισ το βαρος μας.
    Ενοοιτε οτι αποτυποσα τησ γραμες της και τησ περασα μεσα. ομως θα το επιβεβαιοσω αργοτερα.
    Θα αναφερθω αργοτερα το πως το εκανα αυτο.

  3. #23

    Προεπιλογή

    Καλησπερα .

    Λοιπον. Πως μπορουμε να βρουμε το Center of Lateral Resistance.

    Ακολουθησα και τουσ δυο παρακατω τροπους :

    1:
    ΚΕΝΤΡΟ πλευρικής αντίστασης (CLR).
    Αυτό δείχνει το κέντρο της υποβρύχιας περιοχής του κύτους, όπως φαίνεται από το πλάι. To CLP μπορει εύκολα να βρεθεί από αποτυπομα του περίγραμμος της υποβρύχιας δια μηκη επιφανιας σε χαρτί, και την εξισορρόπηση της με μια καρφιτσα. Ορισμένοι σχεδιαστές παραλείπουν την περιοχή του πηδαλίου κατά την εύρεση του CLP, άλλοι χρησιμοποιούν το 1/3 έως 1/2 περιοχή του πηδαλίου. Εγω συμπεριελαβα το 1/2 του τιμονιου.( οχι την υπαχων επιφανια αλλα την επιφανια που χρηαζεται εαν το σκαφος χρησημοποιουσε την ιστοφορια εωσ προτευων μεσο προωσης. Με λιγο google θα βρητε στοιχεια το πως βρισκεται αυτο. Επισης ευχαριστω τον φιλο που μου εδωσε αυτο το τιπ.).
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη 3roses : 25-06-2014 στις 15:38

  4. #24

    Προεπιλογή

    2:
    Ο δευτερος τροπος ειναι να σχεδιασουμε την υποβρηχια επιφανια στο Autocad (σε κλημακα), και με την εντολη Massprop θα μασ δωσει της συντεταγμενες του CLA σε Χ,Y αξανες.

    Υπαρχει και τριτος τροπος μεσο καποιου ναυτικου σχεδιαστικου προγραματος, αφου αποτυποσουμε το σκαρι μας εχει την δυνατοτητα να το εμφανιζει μονο του αναλογα με το βυθησμα.

    Το πως αποτυποσα της ναυτηκες γραμμες θα αναφερθω αμεσως μετα . Δεν ειχα την δυνατοτητα να αφηεροσω χρηματα σε τοπογραφο τα οποια ητανε αρκετα. Οποτε το εκανα μονος μου με την βοηθεια δυο ξυλων 5χ5χ200 και κρεμοντας σχηνη με αντιβαρα απο την κουπαστη..
    Αναλητηκα σε λιγες μερες διοτι βρησκομαι πανω σε μετακομιση στην επαρχια.

  5. #25

    Προεπιλογή Πισω Πατωμα

    Το πισω πατωμα ετοιμο.. Θα ολοκληρωσω και το μπροστινο σιγα σιγα.
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

  6. #26

    Προεπιλογή

    Και μερικες πινελιες ακομα .
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

  7. #27

    Προεπιλογή

    Και δυο πανοραμηκες.
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

  8. #28

    Προεπιλογή

    Καλημερα στην κοινοτητα. Μετα απο αρκετο καιρο επιστρεφω.. Καπιοσ καλος φιλος εδω μου επισθμανε την προσοχη σε τι γραφω και πως το κανω.Ισος να μπενω σφηνα σε καπιος που ασχολουντε επαγελματικα με το αθλημα (και εχει δικαιο) . Για αυτο αποφασισα να μην μπαινω σε λεπτομεριες παρα θα αναρτω την κατασταση της βαρκουλας ανα καιρους. Τωρα οσοι θελουν παραπανω πληροφοριες ας επικοινονισουν μαζι μου με ΠΜ για επισκεψη κατ'οικον .

    Τον καιρο της απουσια μου , καταφερα να φτιαξω τους μακαραδες και μπιγκοτες , αλμπουρα και αντενες, και 2 χερια λουστρο.

    Θα αναιβασω συντομα φωτο.

  9. #29

    Προεπιλογή Ενημέρωση

    Να μου στείλεις μηνυμα με το ονομα να ακυρωθει ο λογαριασμος.
    Σε οποια αλλη περιπτωση θα θεωρηθει trolling.

    P@nos Moderator Ξυλινα σκαφη.

  10. #30

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας