Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 1 έως 10 από 13

Θέμα: Φανερωμένη [Faneromeni]

  1. #1

    Προεπιλογή Φανερωμένη [Faneromeni]

    Αναζητείται .....οποιοδήποτε στοιχείο (πληροφορίες - φωτογραφίες) για το πρώτο (κατά πάσαν πιθανότητα) πλοίο ανοικτού τύπου (κοινώς παντόφλα) που έφερε το όνομα ΦΑΝΕΡΩΜΕΝΗ (αργότερα αυτό το όνομα "φορέθηκε" αρκετά σε παντόφλες).

    Αναφορές για το πρώτο και μικρό ΦΑΝΕΡΩΜΕΝΗ υπάρχουν ήδη από την δεκαετία του "60. Το συναντάμε αρχικά στη λίστα με πορθμεία από το 1963 (που έχει παραθέσει σε διάφορα topics ο κ. Πέππας), από την εγκυκλοπαίδεια Πάπυρος - Λαρούς (ΦΑΝΕΡΩΜΕΝΗ - Πορθμείο από Πέραμα προς Παλούκια - 34 τόνοι).

    Αργότερα, στο δημοσίευμα από τον Μάιο 1969 του εντύπου "ΧΡΗΜΑ" αναφέρεται δρομολογημένο στη γραμμή Φανερωμένη Σαλαμίνας - Πέραμα Μεγάρων, "ΦΑΝΕΡΩΜΕΝΗ" (79,14 κοχ, επιβάται 44), μαζί με το ΑΓΙΟΣ ΛΑΥΡΕΝΤΙΟΣ.

    Τέλος, στην ίδια γραμμή το βρίσκουμε και σε δημοσίευμα από το τεύχος 194 του περιοδικού "Εφοπλιστής", από το οποίο μαθαίνουμε ακόμα ότι ανήκε στην Ιερά Μονή Φανερωμένης Σαλαμίνας και δούλεψε στη Φανερωμένη έως το 1974, χρονιά κατά την οποία αντικαταστάθηκε από το νεότευκτο τότε ΦΑΝΕΡΩΜΕΝΗ ΙΙ (αργότερα ΝΗΣΟΣ ΚΙΜΩΛΟΣ). Από το 1974 δρομολογήθηκε στη γραμμή Πόρου - Γαλατά, έως και τα μέσα περίπου της δεκαετίας "90, οπότε και παροπλίστηκε. Σύμφωνα με email που μου απέστειλε πριν λίγες ημέρες καλός φίλος, είχε κατασκευαστεί στο ναυπηγείο Σάββα στο Νέο Ικόνιο (άγνωστο πότε, πιθανότατα αρχές δεκαετίας "60) και τελευταία φορά το είχε δει το 2007 σε ναυπηγείο του Περάματος, σε αρκετά καλή κατάσταση, χωρίς όμως να γνωρίζει την όποια από τότε και έπειτα συνέχεια του.

  2. #2

    Προεπιλογή

    Μετά από δεκάδες (για να μην πω εκατοντάδες) ώρες αναζήτησης φωτογραφιών στο διαδίκτυο, έχω πιά αρχίσει να πιστεύω ότι αργά ή γρήγορα "κάπου" θα βρεθούν μέχρι και οι πιό σπάνιες και απίστευτες φωτογραφίες.

    Χρόνια τώρα προσπαθώ να βρώ φωτογραφία από το ιστορικό (διάβασε στο πρώτο ποστ) ΦΑΝΕΡΩΜΕΝΗ, την μικρή παντοφλίτσα του '60, της Σαλαμίνας και αργότερα του Πόρου. Φαίνεται λοιπόν ότι ήρθε η ώρα της..... Ας την δούμε λοιπόν δεμένη στην παραλία του Πόρου, αρκετά χρόνια πίσω, το 1987.

    DON PUGH_flickr_Poros_1987.jpg
    Πηγή : DON PUGH - flickr

  3. #3
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    ΣΑΛΑΜΙΝΑ
    Μηνύματα
    21.605

    Προεπιλογή

    Είχαμε κάποτε όλα αυτά ...τα καλούδια μέσα στα πόδια μας , αλλά δεν τα φωτογραφίζαμε γιατί λέγαμε ...έλα μωρέ και αύριο εδώ θα είναι που θα πάει!!!!!!

  4. #4

    Προεπιλογή Ιστορική φωτογραφία.....

    Νάτο λοιπόν το μικρό φέρυ στην πρώτη του μορφή, σε μία εκπληκτική φωτό που ευγενώς μου παραχώρησε ο ναυπηγός κ. Δημήτρης Σάββας.

    IMG_0122.jpg

    Βλέπουμε για πρώτη φορά και τον αριθμό νηολογίου του, Πειραιά 1625, με τον οποίο τοποθετούμαστε χρονολογικά στο 1960. Το μικρό ΦΑΝΕΡΩΜΕΝΗ λοιπόν της Σαλαμίνας και του Πόρου, στο ναυπηγείο Σάββα στο Κερατσίνι την ημέρα της καθέλκυσης του το μακρινό 1960. Ο κ. Σάββας μου εκμυστηρεύτηκε ότι είχε ακόμα μία φωτό από την ίδια εκείνη ημέρα της καθέλκυσης, στην οποία διακρίνονταν πάνω στο μικρό πορθμείο και αρκετές ....καλόγριες (όπως έχουμε αναφέρει ανήκε στην ιερά μονή Φανερωμένης Σαλαμίνας), αλλά δυστυχώς δεν είχε καταφέρει να την βρει.

  5. #5
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    ΣΑΛΑΜΙΝΑ
    Μηνύματα
    21.605

    Προεπιλογή

    Υπέροχα ντοκουμέντα από το φίλο Γιώργο. Η βόλτα έφερε ..........καρπούς.

  6. #6
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.510

    Προεπιλογή

    Το παλιό ΦΑΝΕΡΩΜΕΝΗ το πρόλαβα δεμένο στον Πόρο το Σεπτέμβριο του 1997. Στις αρχές Οκτωβρίου έφυγε και το είδα ξανά χρόνια αργότερα, τον Απρίλιο του 2003, περνώντας από τον λαιμό της χερσονήσου των Μεθάνων. Το καραβάκι ήταν δεμένο στον νότιο όρμο εκεί αλλά δυστυχώς δεν το φωτογράφησα.
    Στο τεύχος 54 του Εφοπλιστή είχε γραφτεί οτι ναυπηγήθηκε το 1955 στου Σάββα στο Νέο Ικόνιο για τη Μονή Φανερωμένης Σαλαμίνος και ήταν μήκους 25 μέτρων.

  7. #7

    Προεπιλογή

    Άρη ενδιαφέρουσα η πληροφορία για το έτος 1955 ως κατασκευής του πλοίου. Δεν γνωρίζω όμως κατά πόσον ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα. Οι ίδιοι οι αδελφοί Σάββα (Κώστας και Δημήτρης) που είχα μιλήσει για το πλοίο και μου είχαν δώσει και την ιστορική φωτογραφία από την καθέλκυση του, δεν θυμόντουσαν το έτος κατασκευής του, μου είχαν πει "κάπου στην δεκαετία του '50", γι αυτό κι εγώ τοποθετήθηκα χρονολογικά βάσει του αριθμού νηολογίου του Ν.Π. 1625 ο οποίος μάλιστα αναγραφόταν και στην πλώρη του (!!!) την ημέρα της καθέλκυσης του. Αριθμός που σαφώς παραπέμπει στο 1960 αν ως πρόχειρο παράδειγμα πάρουμε τον αριθμό νηολογίου του ΗΓΟΥΜΕΝΙΤΣΑ (Ν.Π. 1559) το οποίο νηολογήθηκε στον Πειραιά τον Δεκέμβριο 1959.

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Espresso Venezia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νάτο λοιπόν το μικρό φέρυ στην πρώτη του μορφή, σε μία εκπληκτική φωτό που ευγενώς μου παραχώρησε ο ναυπηγός κ. Δημήτρης Σάββας.

    IMG_0122.jpg

    Βλέπουμε για πρώτη φορά και τον αριθμό νηολογίου του, Πειραιά 1625, με τον οποίο τοποθετούμαστε χρονολογικά στο 1960. Το μικρό ΦΑΝΕΡΩΜΕΝΗ λοιπόν της Σαλαμίνας και του Πόρου, στο ναυπηγείο Σάββα στο Κερατσίνι την ημέρα της καθέλκυσης του το μακρινό 1960. Ο κ. Σάββας μου εκμυστηρεύτηκε ότι είχε ακόμα μία φωτό από την ίδια εκείνη ημέρα της καθέλκυσης, στην οποία διακρίνονταν πάνω στο μικρό πορθμείο και αρκετές ....καλόγριες (όπως έχουμε αναφέρει ανήκε στην ιερά μονή Φανερωμένης Σαλαμίνας), αλλά δυστυχώς δεν είχε καταφέρει να την βρει.
    Με την ευκαιρία να δούμε μία φωτό από τα ναυπηγεία Σάββα στο Νέο Ικόνιο (λειτούργησαν μέχρι το 1965),

    IMG_0198.jpg

    και να αναφέρω ότι σε ερώτηση μου αν το ΦΑΝΕΡΩΜΕΝΗ ήταν η πρώτη παντόφλα που κατασκευάστηκε στα ναυπηγεία τους, οι αδελφοί Σάββα μου είχαν απαντήσει ότι η πρώτη "παντόφλα" που είχαν κατασκευάσει ονομαζόταν ΠΟΡΟΣ και προοριζόταν βέβαια για το νησί του Σαρωνικού. Πλοίο όμως για το οποίο δεν μπόρεσα ποτέ και πουθενά να βρώ την παραμικρή πληροφορία, (Νεκτάριε ακούς ?????) .

  8. #8
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.510

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Espresso Venezia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άρη ενδιαφέρουσα η πληροφορία για το έτος 1955 ως κατασκευής του πλοίου. Δεν γνωρίζω όμως κατά πόσον ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα. Οι ίδιοι οι αδελφοί Σάββα (Κώστας και Δημήτρης) που είχα μιλήσει για το πλοίο και μου είχαν δώσει και την ιστορική φωτογραφία από την καθέλκυση του, δεν θυμόντουσαν το έτος κατασκευής του, μου είχαν πει "κάπου στην δεκαετία του '50", γι αυτό κι εγώ τοποθετήθηκα χρονολογικά βάσει του αριθμού νηολογίου του Ν.Π. 1625 ο οποίος μάλιστα αναγραφόταν και στην πλώρη του (!!!) την ημέρα της καθέλκυσης του. Αριθμός που σαφώς παραπέμπει στο 1960 αν ως πρόχειρο παράδειγμα πάρουμε τον αριθμό νηολογίου του ΗΓΟΥΜΕΝΙΤΣΑ (Ν.Π. 1559) το οποίο νηολογήθηκε στον Πειραιά τον Δεκέμβριο 1959.
    Λοιπόν οι αριθμοί δεν κάνουν λάθος... Το πλοίο πραγματικά νηολογήθηκε το Μάιο του 1960 και ναυπηγήθηκε βάση συμφωνητικού που υπέγραψε το ναυπηγείο με τη Μονή το Σεπτέμβριο του 1959.
    Το 2002 το πλοίο χαρακτηρίστηκε ως βοηθητικό ιχθυοκαλλιέργειας και ανήκε στην Υδροφάρμ ΕΠΕ που δραστηριοποιειται και στα Μέθανα όπου το είχα δει τότε. Μια επικοινωνία με την εταιρία ίσως δώσει περισσότερα στοιχεία για το που βρίσκεται σήμερα.

  9. #9

    Προεπιλογή

    Άρη ο λαός μας λέει "κράτα με να σε κρατώ, ν' ανεβούμε το βουνό". Εγώ θα το παραφράσω, και θα πω "κράτα με να σε κρατώ, για να βρούμε άκρες και να φωτίσουμε μυστήρια" !!!

    Καμμιά φορά η λύση ενός προβλήματος είναι μπροστά στα μάτια μας, αλλά .....δεν την βλέπουμε. Παρόλο που παλαιότερα είχες γράψει περί Μεθάνων,

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Ellinis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το παλιό ΦΑΝΕΡΩΜΕΝΗ το πρόλαβα δεμένο στον Πόρο το Σεπτέμβριο του 1997. Στις αρχές Οκτωβρίου έφυγε και το είδα ξανά χρόνια αργότερα, τον Απρίλιο του 2003, περνώντας από τον λαιμό της χερσονήσου των Μεθάνων. Το καραβάκι ήταν δεμένο στον νότιο όρμο εκεί αλλά δυστυχώς δεν το φωτογράφησα.
    όταν αργότερα έμαθα ότι το 2007 είχε βγεί σε ναυπηγείο του Περάματος (το έχω αναφέρει στο πρώτο ποστ του θέματος) και συγκεκριμμένα στο ΜΕΓΑΤΕΧΝΙΚΑ, λανθασμένα υπέθεσα ότι στα Μέθανα όπου και το είχες δει είχε απλά παροπλιστεί μετά τον Πόρο, και μετά το Πέραμα όπου και καλλωπίστηκε πουλήθηκε "κάπου" ή στην Ελλάδα ή στο εξωτερικό. Σήμερα όμως που έγραψες,

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Ellinis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το 2002 το πλοίο χαρακτηρίστηκε ως βοηθητικό ιχθυοκαλλιέργειας και ανήκε στην Υδροφάρμ ΕΠΕ που δραστηριοποιειται και στα Μέθανα όπου το είχα δει τότε.
    σκέφτηκα απλά να κάνω μία .....λεπτομερή ανίχνευση στις παραλίες των Μεθάνων μέσω βέβαια των χαρτών του Google (δορυφορική λήψη) η οποία και απέδωσε καρπούς. Στο ίδιο ακριβώς σημείο (υποθέτω, βάσει του "περνώντας από τον λαιμό της χερσονήσου των Μεθάνων") λοιπόν που το είχες δει το καραβάκι το 2003, εξακολουθεί να βρίσκεται μέχρι και τις μέρες μας !!! Νότια στα Μέθανα και αμέσως αριστερά αν περάσεις στο νησί μέσω της χερσονήσου.

    Google Maps_2017.jpg

    Αλλά δεν αρκέστηκα μόνο σε αυτό το εύρημα. Το πήγα λίγο ακόμα παραπέρα, και ω του θαύματος ανεκαλύφθη φωτό στο flickr και πάλι στο ίδιο ακριβώς σημείο από τον Αύγουστο 2011 !!! (κανονική φωτό και ζουμ).

    01.jpg__02.jpg
    Πηγή : flickr - Kitsos Mitsos

  10. #10
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    ΣΑΛΑΜΙΝΑ
    Μηνύματα
    21.605

    Προεπιλογή

    Είσαστε απίθανοι και οι δύο.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας