Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 1 έως 10 από 28

Θέμα: Cutty Sark «Το τελευταίο Clipper μεταφοράς τσαγιού»

  1. #1
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Μαρούσι
    Μηνύματα
    1.055

    Προεπιλογή Cutty Sark «Το τελευταίο Clipper μεταφοράς τσαγιού»

    Το Cutty Sark ανακαλύφθηκε την 22α Νοεμβρίου του 1869 και είναι το τελευταίο δείγμα ενός extreme Clipper κατασκευασμένο για το κερδοφόρο εμπόριο τσαγιού με την Κίνα. Το οποίο διατηρείται ακόμα και σήμερα!

    Έχει επισκεφθεί κανείς το Cutty Sark από κοντά;
    Γνωρίζετε ότι αυτή τη στιγμή ανακατασκευάζεται;
    Ξέρετε ότι μπορούμε να το βοηθήσουμε, είτε ατομικά, είτε ως μέλη του NAYTILIA.GR;;; Κερδίζοντας μια πολύ συλλεκτική αναγνώριση απο ένα ιστορικό σκάφος!!!

    Θα ήθελα να ξεκινήσουμε μια κουβεντούλα για αυτό το ιστορικό σκάφος.
    Στη πορεία, για να μη τα πούμε όλα απο την αρχή......., θα έχουμε την ευκαιρία να μάθουμε και κάποιες απο τις ναυτικές ιστορίες του Cutty Sark, πώς ξεκίνησε, πως τελείωσε, για πιο λόγο είναι τόσο ξακουστό σε σχέση με άλλα σκάφη; τι το ξεχωριστό είχε; απο που πήρε το όνομά του;

    Αν γνωρίζετε κάτι σχετικό δεν έχετε παρα να μας το πείτε!

    Ευχαριστώ!
    ...για να φέρουμε, εμείς οι νέοι, το κόσμο στα μέτρα μας, πρίν μας φέρει αυτός στα δίκα του...

  2. #2
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    4.177

    Προεπιλογή

    Αγαπητέ Asteria δεν είχα ειλικρινά ιδέα ότι το Cutty Sark είναι υπαρκτό πλοίο 8O ήταν πολύ ενδιαφέρουσα η πληροφόρηση σου ... αναμένουμε για την συνέχεια. :!:

  3. #3

    Προεπιλογή

    καλημέρα σε όλους να τι βρήκα για το περίφημο πλοίο:

    Το Cutty Sark πραγματοποίησε το παρθενικό του ταξίδι από το Λονδίνο στη Σαγκάη στις 16 Φεβρουαρίου του 1870. Οι κατασκευαστές του το προόριζαν για αντίπαλο του άλλου “κλιπερ του τσαγιού” του “Thermopylae” που είχε τα πρωτεία στη διαδρομή Λονδίνο - Σαγκάη. Στην επιστροφή και ενώ προηγείτο κατά 400 μίλια του αντιπάλου του, το Cutty Sark έπεσε σε Τυφώνα και έχασε το πηδάλιο...
    Έμεινε στην ιστορία ως το καλύτερο υπόδειγμα σχεδίασης των κλίπερ. Tα κλίπερ ήταν στενές και γρήγορες σκούνες που κατασκευάζονταν στην αρχή από Aμερικανούς ναυπηγούς ήδη από τα τέλη του 18ου αι. Τα κλίπερ τσαγιού κατασκευάζονταν από Bρετανούς ναυπηγούς και ήταν μικρότερα και στενότερα από τα αμερικανικά. Μια και το πρώτο φορτίο της ετήσιας παραγωγής τσαγιού πετύχαινε υψηλές τιμές στην αγορά του Λονδίνου, η ταχύτητα ήταν πιο σημαντική από την ποσότητα του φορτίου που μπορούσαν να μεταφέρουν. Οι καπετάνιοι ανέπτυσσαν τη μεγαλύτερη δυνατή ταχύτητα χρησιμοποιώντας πρόσθετη ιστιοφορία. Το 1866 τρία κλίπερ το “Ariel”, το “Taiping” και το “Serica” χρειάστηκαν μόλις 98 ημέρες από το Φούσχοου (Β.Α. Κίνα) μέχρι το Λονδίνο. Ένα ρεκόρ που δεν ξεπεράστηκε από κανένα ιστιοφόρο της εποχής τους.

  4. #4
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Μαρούσι
    Μηνύματα
    1.055

    Προεπιλογή

    Γειά σου Alex! Χαίρομαι που μας έγραψες κάτι σχετικό!

    Λοιπόν ακούστε και τη συνέχεια του σπασίματος του πηαδλίου που αναφέρει ο Alex...!

    Ήταν καλοκαίρι του 1870 και ενώ το Cutty Sark συναγωνίζονταν το Thermopylae, τον μεγάλο του αντίπαλο στη μεταφορά του τσαγιού, κατα τη διάρκεια του αγώνα το Cutty Sark έπεσε σε θύελλα και τις επόμενες ημέρες ο αέρας δυνάμωνε δραματικά!

    Η μαϊστρα και η μεγίστη έγιναν κομμάτια και 4 μέρες μετά ο καιρός επιδεινώθηκε, έπσασε το πηδάλιο. Ευτυχώς για όλους τους, στη συνέχεια ο καιρός βελτιώθηκε.

    Ο αδερφός του πλοιοκτήτη, Robert Willis, ο οποίος επέβαινε στο πλοίο για λόγους υγείας, δυσασρεστήθηκε από αυτές τις αναποδιές και ήθελε να εγκαταλείψει τον αγώνα και να προσδέσει το σκάφος στοπλησιέστερο λιμάνι της Νοτίου Αφρικής. Ο Caiptan Mode (καπετάνιος του Cutty Sark)
    ήταν αποφασισμένος να αντικαταστήσει το πηδάλιο εν πλώ. Οι δυό τους ήρθαν σε σύγκρουση, αλλα τελικά επικράτησε ο καπετάνιος, λέγοντάς του να πάει απο εκεί που ήρθε.

    Επέλεξαν ένα εφεδρικό κατάρτι το οποίο έκοψαν σε 3 κομμάτια και έφτιαξαν ένα προσωρινό, προς μεγάλη τους τύχη δυο λαθρεπιβάτες είχαν επιβιβαστεί στο πλοίο ένα ς¶γγλος μαραγκός και ένας Σκοτσέζος σιδεράς. Ο μαραγκός βοήθησε στη διαμόρφωση του πηδαλίου και ο Σκωτσέζος σφυριλάτησε τις βίδες και τα παξιμάδια με τη βοήθεια του γιού του Modie, Αlexander.

    Κατα τη διάρκεια των επισκευών επικρατούσε θαλασσοταραχή και στο κατάστρωμα, όπου είχε στηθεί ένα αυτοσχέδιο σιδηρουργείο, μάζευε νερά. Κάποια στιγμή ο νεαρός Moodie έπεσε πάνω στη φωτιά και έκαψε τη μπλούζα του με αποτέλεσμα να υποστεί εγκαύματα! Ο σιδεράς κατάφερε να τα δάχτυλά του όταν έπιασε ένα πυρωμένο σίδερο που πήγε να πέσει στη θάλασσα. Τελικά το πηδάλιο κατασκευάστηκε απο την έμπειρη καθοδήγηση του Caiptan Moodie το Cutty Sark επέστρεψε στο Gravesend στις 16 Οκτωβρίου. Το Thermopylae είχε φτάσει στις 11 του ίδιου μήνα αλλά είχε ηττηθεί κατα μία μέρα απο το Duke of Abercorn. Οι υποστιρικτές του Cutty Sark ισχυρίστηκαν πως άν δεν είχε σπάσει το πηδάλιο θα είχε ολοκληρώσει τη διαδρομή του τουλάχιστον 2 εβδομάδες νωρίτερα, νικώντας τα άλλα 2 πλοία κατα μια εβδομάδα!!!

    Όλες οι παραπάνω πληροφορίες είναι απο ένα σχετικό άρθο του τρίτου τεύχους του περιοδικού Πλώρη (ο συγγραφέας δεν αναφέρεται)

    Αναμείνατε και τη συνέχεια απο Δευτέρα πλέον διότι το Π-Σ-Κ τουλάχιστον εγώ θα κάνω τις ιστιοπλοϊες μου. Καλα να περνάτε μέχρι τότε!
    ...για να φέρουμε, εμείς οι νέοι, το κόσμο στα μέτρα μας, πρίν μας φέρει αυτός στα δίκα του...

  5. #5

    Προεπιλογή

    παρεπιμπτόντως είμαι η Alex, ωραίο θέμα αυτό με το πλοίο αλλά πώς σου προέκυψε???

  6. #6
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Μαρούσι
    Μηνύματα
    1.055

    Προεπιλογή

    Oύπς! Soory! Δε το είχα πιάσει αυτό!

    Ελπίζω πως είναι γνωστό τις πάσι πώς έχω μια ιδιαίτερη τρέλλα με τη θάλασσα και γι`αυτό μόλις πέσει στα χέρια μου κανένα περιοδικό με τέτοια θεματάκια λίγο πιο «ρομαντικά» που θυμίζουν Jack Sparou απο τους πειρατές της Καραϊβικής και διάφορα άλλα τέτοια, που έχουν να κάνουν με το παρελθόν στο χώρο της θάλασσας δε μου ξεφεύγουν, τα ψάχνω και λίγο παραπάνω κ.ο.κ.!

    Κ κάτι προσωπικό: καμιά φορά διαβάζοντας ιστορίες απο τα παλία, βιογραφικά θαλασσοπόρων ή άλλων ανθρώπων, μπορείς, κλέβοντας ιδέες απο αυτούς να δημιουργήσεις και τα δικά σου όνειρα, τις δικές σου φιλοδοξίες και γενικά μπορείς να κερδίσεις πολλά πράγματα μέσα απο τη γνώση κάποιων τέτοιων πραγμάτων!
    ...για να φέρουμε, εμείς οι νέοι, το κόσμο στα μέτρα μας, πρίν μας φέρει αυτός στα δίκα του...

  7. #7

    Προεπιλογή

    και εμένα μου αρέσουν πολύ αυτα τα ρομαντικά που είπες όπως θα με ενδιέφερε να μάθω και για τον τιτανικό πράγματα που δεν έχουν ειπωθεί, για τα διάφορα πλοία φαντάσματα που έχουν πει κατά καιρούς.

  8. #8
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Πατήσια
    Μηνύματα
    1.834

    Προεπιλογή

    Επισκεύθηκα πριν μερικά χρόνια το Λονδίνο και πήγα στο Γκρίνουιτς οπου εκτίθεται το Cutty Shark και παρ' ότι δεν είμαι ιδιαίτερα φίλος των αντικών γενικά πραγματικά εντυπωστιάστηκα τόσο με το ίδιο το πλοίο όσο και με τα κέρινα ομοιώματα του πληρώματός του.

  9. #9
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Μαρούσι
    Μηνύματα
    1.055

    Προεπιλογή

    ΓΕια χαρά και πάλι!
    Alex, έχω υπ`όψη να ανοίξω κ ένα post για τον Τιτανικό! Στο οποίο θα έχουμε την ευκαιρία να μάθουμε κάποιες πληροφορίες για το δυστύχημα και να κρίνουμε εαν η μόνη αιτία του, ήταν η υπεροψία του καπετάνιου ή κάτι άλλο!!!!

    Πάντως εάν έχεις κάποιες πληροφορίες σχετικά με τον Τιτανικό, δεν έχεις παρά να ανοίξεις ένα post!
    ...για να φέρουμε, εμείς οι νέοι, το κόσμο στα μέτρα μας, πρίν μας φέρει αυτός στα δίκα του...

  10. #10
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Μαρούσι
    Μηνύματα
    1.055

    Προεπιλογή

    Χara! Κατ`αρχάς να σε καλοσορίσω στο χώρο μας! Κατα δεύτερον αν σου είναι εύκολο, κάνε μια αναφορά για το φύλλο σου για να μη νιώσω κ πάλι άσχημα ops: ops: !

    Αν έχεις κάποια φωτογραφία από το Cutty Sark..., θα μας ενδιέφερε να τη δούμε στο foto gallery. Θα προσπαθήσω να προσθέσω κ εγώ κάποιες!

    Ευχαριστώ κ πάλι καλως ήρθες!
    ...για να φέρουμε, εμείς οι νέοι, το κόσμο στα μέτρα μας, πρίν μας φέρει αυτός στα δίκα του...

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας