Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 21 έως 28 από 28

Θέμα: Cutty Sark «Το τελευταίο Clipper μεταφοράς τσαγιού»

  1. #21
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    1.592

    Προεπιλογή

    Το ειχα επισκευτει οταν ημουν στο Λονδινο. Λυπηθηκα λιγο με αυτο που εγινε.

  2. #22
    Εγγραφή
    Mar 2007
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    1.059

    Προεπιλογή

    Κριμα, πραγματικα κριμα...το ειχα και εγω επισκεφτει οταν ειχα παει. Απο τα αγαπημενα μου ιστιοφορα με ιστορια. Και με τρομερη συλλογη απο ομοιωματα-μισα σωματα που βαζαν στην πλωρη....

  3. #23

    Προεπιλογή

    Σύμφωνα με την ιστοσελίδα του πλοίου τα εκθέματα (φαντάζομαι και η συλογή με τα ακρώπλωρα) είχαν φυλαχτεί αλλού λόγω των εργασιών συντήρησης.
    Επίσης είχε αφαιρεθεί και το 50% της ξυλείας συμπεριλαμβανομένων των καταρτιών.
    Από τη φωτιά σώθηκε η πλώρη, αλλά έχουν υποστεί ζημίες οι μεταλλικοί νομέις που παραμορφώθηκαν λόγω της θερμοκρασίας.

  4. #24
    Εγγραφή
    May 2007
    Περιοχή
    ¶ι λάικ μάι κάντρι, βέρι μάτς!!
    Μηνύματα
    54

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Παναγιώτης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σύμφωνα με την ιστοσελίδα του πλοίου τα εκθέματα (φαντάζομαι και η συλογή με τα ακρώπλωρα) είχαν φυλαχτεί αλλού λόγω των εργασιών συντήρησης.
    Επίσης είχε αφαιρεθεί και το 50% της ξυλείας συμπεριλαμβανομένων των καταρτιών.
    Από τη φωτιά σώθηκε η πλώρη, αλλά έχουν υποστεί ζημίες οι μεταλλικοί νομέις που παραμορφώθηκαν λόγω της θερμοκρασίας.
    Eμενα παλι εχωντα το Ελληνικο δυσπηστο...λεω οτι κατι δε μου κολαει...+ Την σιγουρια που ειχαν οτι σε πολυ λιγο χρονικο διαστημα το σκαφος θα ειναι παλι στην αρχικη του κατασταση....Millenium Wheel Effect μου θυμιζει...μη ξεχναμε την ταση που εχουν τα Αγγλακια να "πουλανε" τα αξιθεατα τους
    (3 ειναι ολα κιολα...Stonehedge,Highlands(λεμε τωρα Αγγλικο!), και τα ρωμαικα λουτρα του Bath!) Oποτε δε θα μου εκανε καθολου εντυπωση να ηταν "Promotion". Φυσικα δε λεω οτι ηταν...ετσι?!!? Απλα σκεψεις κανω..βλεπωντας την κουλτουρα των Αγγλων στο ποσο εχει αλλαξει....Οπως και να εχει...ΙΔΙΟ να το ξανακανουν...δεν θα ειναι το ιδιο σκαφος...!!
    [B]-Γιέ μου που πάς.....???
    -Μάνα...Θα πάω στα Καράβια....!!!
    [/B]

  5. #25
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Μαρούσι
    Μηνύματα
    1.055

    Προεπιλογή Δημοσίευμα στο Yachts για το Cutty Sark

    Ένα πολύ όμορφο δημοσίευμα για την ιστορία του Cutty Sark στο περιοδικό Yachts του μήνα Νοεμβρίου του 2007, στη στήλη Retro της κας Σ. Λoβέρδου
    ...για να φέρουμε, εμείς οι νέοι, το κόσμο στα μέτρα μας, πρίν μας φέρει αυτός στα δίκα του...

  6. #26

    Προεπιλογή

    Πάντως ακόμα δεν έχουν αποκατασταθεί οι ζημιές. Αλλά οι Εγγλέζοι έχουν περίεργη αντίληψη για τα μνημεία τους αντί να γράφουν στη σελίδα πως πάει η αποκατάσταση και να έχουν κανά στοιχείο γράφουν σε ελέυθερη μετάφραση "Το πλοίο διατίθεται για συνεστιάσεις και λοιπές εκδηλώσεις"

    Πηγή: http://www.cuttysark.org.uk/

  7. #27
    Εγγραφή
    Jul 2008
    Περιοχή
    athens
    Μηνύματα
    14

    Προεπιλογή CUTTY SARK

    PAIDIA EGO EPISKEFTIKA TO PLOIO TO 1998 PRIN PAREI FOTIA
    VRISKETE STIN PERIOHI TOU GREENWICH STO LONDON EINAI MUSEUM!!!!!
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

  8. #28

    Προεπιλογή

    Ένα πραγματικά θρυλικό σκαρί και πανέμορφο...εδώ τρεις φωτογραφίες απο μια επίσκεψη μου στο Λονδίνο...χαρισμένες σε όλους τους φίλους του........
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας