Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 1 έως 10 από 19

Θέμα: Ηλεκτρονικά Εγχειρίδια Μηχανών (Electr. Engine Manuals)

  1. #1
    Εγγραφή
    May 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    47

    Προεπιλογή Ηλεκτρονικά Εγχειρίδια Μηχανών (Electr. Engine Manuals)

    Καλημέρα, μηπώς κανείς έχει σε ηλεκτρονική μορφή τα manuals για B&W 5 L 70 MCE και Sulzer RTA - 58. Επίσης αν υπάρχουν Service Bulletings για Pielsick PC - 2V 400. (δέν ξέρω αν το πόστ είναι σε σωστή θέση) Ευχαριστώ.
    Ποτέ μη διαφωνείς δημόσια με ένα βλάκα, θα σε ρίξει στο επιπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω εμπειρίας!

  2. #2
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    1.592

    Προεπιλογή

    Καλημερα. Σε σωστο σημειο ειναι κ μαλιστα καλη ιδεα να υπαρχουν εγχειριδια, αλλα δεν ξερω με τα copyrights τι γινεται ακριβως.

  3. #3
    Εγγραφή
    May 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    47

    Προεπιλογή

    Πέτρο, ακόμη το ψάχνω για τα copyrights
    Ποτέ μη διαφωνείς δημόσια με ένα βλάκα, θα σε ρίξει στο επιπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω εμπειρίας!

  4. #4
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    1.592

    Προεπιλογή

    Δυστυχως δεν το γνωριζω και εγω.

    Μηπως εχει κανενας αλλος καμια ιδεα για το τι ισχυει με το θεμα?

  5. #5
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Πειραιας-Jinhae Κορέα
    Μηνύματα
    622

    Προεπιλογή

    Οι ίδιοι οι κατασκευαστές δεν τα δίνουν? Πελάτης τους είσαι. Τόσα χρήματα έχουν πάρει για την αγορά και για τα ανταλλακτικά της κάθε μηχανής. Νομίζω πως δε θα έχουν πρόβλημα να τα δώσουν και σε ηλεκτρονική μορφή για την εξυπηρέτηση των πελατών...

  6. #6
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Π. Φάληρο
    Μηνύματα
    563

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Giorgos_D Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι ίδιοι οι κατασκευαστές δεν τα δίνουν? Πελάτης τους είσαι. Τόσα χρήματα έχουν πάρει για την αγορά και για τα ανταλλακτικά της κάθε μηχανής. Νομίζω πως δε θα έχουν πρόβλημα να τα δώσουν και σε ηλεκτρονική μορφή για την εξυπηρέτηση των πελατών...
    ....και να σε χρεώσουν ανάλογα....
    Ο Παρωπιδισμός είναι μια ασθένεια όπου η αντίληψη περιορίζεται από την άγνοια, διαστρεβλώνεται από τα συμφέροντα και πολλαπλασιάζεται όταν ο εγκέφαλος είναι λιγότερο δραστήριος απ' τον εγωισμό. [I]"Τρυποκάρυδος/Still Life with Woodpecker"[/I]

  7. #7

    Προεπιλογή

    Νομ΄λιζω ότι είναι θέμα νοοτροπίας της εταιρείας... Από την εμπειρία μου με τα μηχανήματα έργων πολλές εταιρείες έχουν πλήρη στοιχεία στο δίκτυο, αλλές σε παραπέμπουν στον τοπικό αντιοπρόσωπο (ίσως για να σε χρεώσει για το σέρβις και τη βιβλιοογραφία).
    Η Caterpillar για παράδειγμα έχει τις σελίδες από τα εγχειρίδια λειτουργίας που αφορούν τη συντήρηση στη σελίδα της για τηξν ασφάλεια των μηχανημάτων http://safety.cat.com (και ίσως έχουν δίκιο μια και ασφάλεια και συντήρηση έχουν άμεση συνάφεια), αν ενδιαφέρεται κάποιος τα βιβλία συντήρησης για τις ναυτικές μηχανές της Caterpillar είναι στη σελίδα http://safety.cat.com/cda/layout?m=147861&x=7 (στο μενού διαλέγεις marine). Αντίθετα οι ευρωπαϊκές εταιρείες δεν έρχουν κάτι τέτοιο

  8. #8
    Εγγραφή
    May 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    47

    Προεπιλογή

    Πλέον οι κατασκευαστές δίνουν για τις καινούργες μηχανές e-manuals.

    Το πρόβλημα υπάρχει κυρίως στα πλοία + 20 ετών, δηλαδή στους τύπους μηχανών που ζητάω.

    Υπάρχουν εταιρείες που αναλαμβάνουν να δημιουργίσουν κάτι αντίστοιχο;

    Αν ναί, κόστος / χρόνος παραδοσής;
    Ποτέ μη διαφωνείς δημόσια με ένα βλάκα, θα σε ρίξει στο επιπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω εμπειρίας!

  9. #9

    Προεπιλογή

    Τα βιβλία της μηχανής σε χαρτί δεν δίνονται με την παράδοση; Ή χάνονται συνήθως; Δοκίμασες να στείλεις email στον κατασκευαστή για να τα ζητήσεις; Πρέπει να υπάρχουν και για αρκετά παλιές μηχανές.
    Πάντως αν τα έχει κάποιος σε χαρτί μπορέι να τα σκανάρει και να τα έχει σε ηλεκτρονική μορφή.

  10. #10
    Εγγραφή
    May 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    47

    Προεπιλογή

    Τα manuals των μηχανών τα έχω σε έντυπη έκδοση...

    Το πρόβλημα εμφανίζεται όταν λείπω από το γραφείο για κάποιο πλοίο και παρουσιαστεί πρόβλημα σε κάποιο άλλο...

    Αν είχα 15 χρόνια πείρα δεν νομίζω να με πείραζε τοσο, όμως είναι μεγάλη βοήθεια να μπορείς να ανατρέξεις σε αυτά όπου και αν βρίσκεσαι!!!

    Το σκανάρισμα το έχω σκεφτεί, αλλά για παράδειγμα τα manuals της B&W L 70 MCE είναι 7 τόμοι απο περίπου 500 - 600 σελίδες έκαστος

    Για αυτό το λόγο ρωτάω αν κάποιος άλλος έχει ήδη βγάλει τα κάστανα απο τη φωτία
    Ποτέ μη διαφωνείς δημόσια με ένα βλάκα, θα σε ρίξει στο επιπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω εμπειρίας!

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας