Σελίδα 4 από 4 ΠρώτηΠρώτη ... 234
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 31 έως 40 από 40

Θέμα: Προπέλες Πλοίων

  1. #31

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Apostolos Εμφάνιση μηνυμάτων
    ¶ν έχω ξεχάσει κάποιο παρακαλώ συμπληρώστε.
    Έχω την εντύπωση ότι pitch δεν έχουν ούτε τα ΚΡΗΤΗ Ι & ΙΙ, ούτε το ΚΕΦΑΛΛΟΝΙΑ...

  2. #32
    Εγγραφή
    May 2008
    Περιοχή
    Aedipsos , Evoia
    Μηνύματα
    15

    Προεπιλογή

    Παιδες καλημερα σας! Ειμαι μηχανικος και το ελικων με απασχολισε για τουλαχιστον 2 χρονια! Ετσι καταφερα και ανεπτιξα και εγραψα παρα πολλα για τις προπελες μεταβλητου βηματος! Εχω μεταφραση τα εγχειριδια τις Ka.Me.Wa. και ανεπτυξα με επιστιμονικο τροπο την λειτοθργια των συστηματων αυτων! Με την πρωτη ευκαιρια μου θα ηθελα να σας παρουσιασω την δουλεια μου πανω στην πρωοση των πλοιων!
    ¶ Μηχανικός

  3. #33
    Εγγραφή
    Aug 2007
    Περιοχή
    Ωρωπός - Ρέθυμνο
    Μηνύματα
    3.081

    Προεπιλογή

    Θα χαρούμε να δούμε την δουλειά σου... Όποτε έχεις χρόνο μπορείς να τα μοιραστείς μαζί μας...

  4. #34
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    At Sea
    Μηνύματα
    6.325

    Προεπιλογή

    Θα περιμένουμε με αγωνία και λαχτάρα!

  5. #35
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    ΡΑΦΗΝΑ / ΒΟΛΟΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ....
    Μηνύματα
    1.996

    Προεπιλογή

    Καλησπερα!

    Ειμαι ασχετος με ναυπηγικη, καποια βασικα πραγματακια ξερω. Διαβασα στο θεμα του Arberia για προπελες μεταβλητου βηματος που το ακουω συνεχεια και δεν ηξερα τι ειναι και καποιος φιλος μου εδωσε ενα λινκ γι αυτο το θεμα. Διαβασα ολες τις σελιδες του και καταλαβα αρκετα αλλα θελω κατι ακομα: Συγγνωμη για την ερωτηση αν ειναι χαζομαρα:



    Δηλαδη ενα πλοιο με προπελες cp μπορει με κινηση των πτερυγιων με καταλληλο τροπο να κινηθει το πλοιο προς τα πισω χωρις να γυρισει η μηχανη στο Αναποδα αλλα συνεχιζοντας κανονικα ;
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Παναγιώτης : 30-03-2011 στις 21:23
    http://www.rafinavessels.webs.com

  6. #36

    Προεπιλογή

    Έτσι ακριβώς είτε πρόσω είτε ανάποδα η μηχανή γυρίζει στην ίδια φορά. Κια αυτό είναι το πλεονέκτημα των CP στα βαπόρια που χρειάζεται να κάνουν μανούβρες όπως τα ακτοπλοϊκά όπως αναφέρθηκε στην αρχή του θέματος.

  7. #37
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Βόλος, Πειραιάς
    Μηνύματα
    2.003

    Προεπιλογή Προπέλες Πλοίων

    Μετα απο προταση μελους ανοιγουμε εδω ενα θεμα γενικης φυσης στο οποιο ο καθε ενας μας μπορει να παραθετει τις αποριες του, τις αποψεις και γενικοτερα οτι του κινει το ενδιαφερον σχετικα με το μεγαλο φασμα των προπελων των πλοιων, ειτε απο μεριας σχεδιασμου είτε χρησιμοτητας.

    Θα πρεπει ομως να επισημανω οτι ειναι ενα ιδιαιτερα δυσκολονοητο θεμα που και εγω σαν Ναυπηγος, το αγγιξα πολυ περιφεριακα. Θα πρεπει να το φανταστειται σαν μια ακομα παραλληλη επιστημη στο μεγιστο κοσμο της Ναυπηγικης. Οποτε οι επιστημονικου τυπου απαντησεις - πρεπει οσο το δυνατον να αποφευγονται και χρειαζεται με οσο το δυνατον πιο απλο τροπο να απαντουνται οι ερωτησεις.

    Καλη συνεχεια.

    ΥΓ¨Σε αυτο το θεμα θα συγχωνευτει το θεμα "CPP / FPP".

  8. #38
    Εγγραφή
    Sep 2008
    Περιοχή
    Χολαργός Αττικής, ¶ρτεμις Αττικής
    Μηνύματα
    138

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από dl.Ilias chief Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδες καλημερα σας! Ειμαι μηχανικος και το ελικων με απασχολισε για τουλαχιστον 2 χρονια! Ετσι καταφερα και ανεπτιξα και εγραψα παρα πολλα για τις προπελες μεταβλητου βηματος! Εχω μεταφραση τα εγχειριδια τις Ka.Me.Wa. και ανεπτυξα με επιστιμονικο τροπο την λειτοθργια των συστηματων αυτων! Με την πρωτη ευκαιρια μου θα ηθελα να σας παρουσιασω την δουλεια μου πανω στην πρωοση των πλοιων!
    Ερώτηση οι άξονες των προπελών των πλοίων που έχουν κατασκευαστει μετά το έτος 1980 και έχουν σταθερό βήμα π.χ. το Osado maru αποτελούν προεκτάσεις των στροφαλοφόρων των κινητήρων? Δεν μιλάμε για τα πολύ καινούρια (πχ τα Κορεατικά Blue Star) που πηγαίνουν άλλες φορές με 4 κινητήρες και άλλες φορές με 3 κινητήρες όπου υπάρχει σύστημα μετάδοσης της ισχύος σε δυο προπέλες.

  9. #39
    Εγγραφή
    Sep 2008
    Περιοχή
    Χολαργός Αττικής, ¶ρτεμις Αττικής
    Μηνύματα
    138

    Προεπιλογή

    Κι άλλη ερώτηση: Έχει συμβεί ποτέ στην ιστορία των μετασκευών πλοίων σε πλοίο με προπέλες σταθερού pitch αλλά όχι τουμπαριστό (δηλαδή με δεξιόστροφους κινητήρες και παρουσία ρεβέρσας) να τοποθετηθούν άλλοι άξονες και προπέλες μεταβλητού pitch και αυτό να έχει επιτυχία? Ή το pitch είναι αδιάρρηκτα συνδεμένο με τον αρχικό σχεδιασμό του πλοίου και τον τρόπο περιστροφής των αξόνων και δεν αλλάζει?

  10. #40
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    ΣΑΛΑΜΙΝΑ
    Μηνύματα
    21.605

    Προεπιλογή

    Μια νέα πρωτοποριακή λύση από τη Wärtsilä για την πρόωση των πλοίων

    10 November 2017



    Ο τεχνολογικός όμιλος Wärtsilä προσθέτει μια νέα λύση στο χαρτοφυλάκιο της απόδοσης της πρόωσης των πλοίων, το Wärtsilä EnergoFlow. Πρόκειται για ένα στάτορα νέας γενιάς, ο οποίος τοποθετείται πριν από την προπέλα, και ο οποίος αποτελεί αποτέλεσμα χρόνων έρευνας και πειραματισμού σε θέματα υδροδυναμικής και εξοικονόμησης ενέργειας πρόωσης από εμπειρογνώμονες του τμήματος R&D της Wärtsilä.

    Ο σχεδιασμός του Wärtsilä EnergoFlowκαθοδηγεί τη μία πλευρά της ροής στην αντίθετη κατεύθυνση από εκείνη της περιστροφής της προπέλας. Τα πολλαπλά πτερύγια του στάτορα τα οποία είναι προσαρτημένα στη γάστρα του πλοίου βελτιστοποιούν τη ροή και αποτρέπουν τις απώλειες ενέργειας. Τα κυρτά πτερύγια ελαχιστοποιούν την ιξώδη αντίσταση, ενώ ο δακτύλιος που συνδέει τα πτερύγια στις άκρες τους μειώνει τις μέγιστες τάσεις.
    Η συγκεκριμένη ενεργειακή λύση μπορεί να επιτρέψει την απόσβεση της επένδυσης σε λιγότερο από δύο χρόνια, μέσω της μείωσης των απωλειών ενέργειας στα απόνερα της προπέλας, βελτιώνοντας έτσι την απόδοση του καυσίμου. Η μείωση του κόστους των καυσίμων αποτελεί υψηλή προτεραιότητα για τους φορείς εκμετάλλευσης πλοίων. Με το Wärtsilä EnergoFlow, είναι δυνατόν να επιτευχθεί εξοικονόμηση καυσίμων έως και 10% μειώνοντας συνεπώς και τα λειτουργικά κόστη.
    Φωτό: wartsila.com
    ΠΗΓΗ

Σελίδα 4 από 4 ΠρώτηΠρώτη ... 234

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας