Σελίδα 4 από 8 ΠρώτηΠρώτη ... 23456 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 31 έως 40 από 78

Θέμα: Με πόσες μηχανές;;;

  1. #31
    Εγγραφή
    Apr 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ--ΣΑΛΑΜΙΝΑ
    Μηνύματα
    232

    Προεπιλογή ΑΠΑΝΤΗΣΗ

    Γεια σας. Την απαντηση που αναφερθει ο φιλος οτι την πηρε εχει καλως,για μενα το θεμα ειναι μεγαλο και σοβαρο.Εγω θα επανελθω διοτι δεν με καλυψε η αναπτυξη του θεματος οπως ετεθη.

  2. #32
    Εγγραφή
    Sep 2008
    Περιοχή
    Χολαργός Αττικής, ¶ρτεμις Αττικής
    Μηνύματα
    138

    Προεπιλογή

    Τώρα που το κατάλαβα ας βοηθήσω να γίνει πιο κατανοητό. Ο άξονας φυσικά δίνει ισχύ στην προπέλα. Όσο πιο μεγάλο είναι το βήμα της προπέλας τόσο πιο "βαρειά" είναι και ο άξονας "αγκομαχάει" να τη γυρίσει. Δηλαδή το μεγαλύτερο βήμα ζητάει περισσότερη ισχύ από τον άξονα και τον κινητήρα ή τους κινητήρες που έχει συμπλεχτεί.

  3. #33
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    At Sea
    Μηνύματα
    6.325

    Προεπιλογή

    Φιλοι μου... Οταν ειμαι σε πλοίο με 4 μηχανές και σταματάμε την μία εχω ενα Monitor στη γέφυρα π.χ. της εταιρίας NOR. Γυρίζουμε σε short trend που απεικονίζει τις στροφές μηχανής, τούρμπο και ποσοστό Pitch μαζι με ενα σχετικό διάγραμμα. Χωρίς να πρίζουμε τους φίλους μηχανικούς ανεβάζω το pitch οσο πρέπει ανάλογα την ταχύτητα που θέλουμε να πιάσουμε φροντίζοντας τα τούρμπο των μηχανων (αριστερου & δεξιού άξονα) να ειναι οσο το δυνατόν όμοιου ποσόυ. Σαφώς και περισσότερο βήμα βάζουμε στον άξονα με την μία μηχανή γιατι ειναι αυτός που τρώει το λιγότερο "ζόρι". Τώρα αν η κατανομή ισχύς ειναι όμοια απαντώ πως όχι γιατι ακόμα και ενας άσχετος βλέπει στην πρύμη ότι οι προπελιές των 2πλών μηχανων ειναι σαφώς περισσότερες απο της μονής. Το βαπόρι φυσικά και πάει ευθεία γιατι τα πλοία αυτά έχουν 2πλα πυδάλια και με μια ελάχιστη γωνία καταφέρνεις και κρατάς την επιθυμητή πορεία. Φυσικά στις στροφές και τις μανούβρες έχεις πάντα στον νού σου ποιά πλευρά έχει την περισσότερη ισχύ. Γι αυτό οι Πλοιάρχοι ανάλογα με τον καιρό και τα λιμάνια κανονίζουν να "σβήνουν" μηχανή του πρόσω και όχι του ανάποδα (που πάντα αυτο θές να χει υπποδύναμη).

  4. #34
    Εγγραφή
    Sep 2008
    Περιοχή
    Χολαργός Αττικής, ¶ρτεμις Αττικής
    Μηνύματα
    138

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Apostolos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το βαπόρι φυσικά και πάει ευθεία γιατι τα πλοία αυτά έχουν 2πλα πυδάλια και με μια ελάχιστη γωνία καταφέρνεις και κρατάς την επιθυμητή πορεία.
    Τώρα η απορία μου καλύφτηκε πλήρως. Σε ευχαριστώ πάρα πολύ, είσαι πολύ καλός. Η λογική λέει ότι είσαι μηχανικός. Πάντως σίγουρα σκέφτεσαι σαν μηχανικός και μιλάς σαν μηχανικός.

  5. #35
    Εγγραφή
    Apr 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ--ΣΑΛΑΜΙΝΑ
    Μηνύματα
    232

    Προεπιλογή ΑΠΑΝΤΗΣΗ

    ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ. ΚΑΠΕΤΑΝ ΑΠΟΣΤΟΛΕ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΛΟΓΟΙ ΠΟΥ ΣΤΑΜΑΤΑΜΕ ΜΙΑ ΜΗΧΑΝΗ ΑΠΟ ΤΕΣΣΕΡΙΣ ΠΟΥ ΔΙΑΘΕΤΕΙ ΤΟ ΠΛΟΙ?ΟΜΩΣ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΓΙΝΕΤΕ ΛΟΓΟ ΒΛΑΒΗΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΓΙΑ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ ΚΑΥΣΙΜΟΥ.ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΤΡΟΠΟΙ ΑΝΑΛΟΓΑ ΜΕ ΤΟ ΕΙΔΟΣ ΤΗΣ ΕΝΕΡΓΕΙΑΣ ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΜΕ ΝΑ ΛΥΘΕΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΤΗΛ.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nikos1945 : 11-11-2013 στις 14:35

  6. #36
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    At Sea
    Μηνύματα
    6.325

    Προεπιλογή

    Οχι για βλάβη σε αυτά τα πλοία οι βλάβες ειναι σπάνιες... Οι Wartsila ειναι πολυ αξιόπιστες... Για οικονομια φυσικά γίνεται αφου πέφτει η κατανάλωση και δεν υπάρχει ιδιαίτερη απώλεια ταχύτητας. Πχ με 4 πας 23 και 3 πας 21 άνετα... Φυσικά αρκετές φορές σβήνει και η 3η μηχανή και τότε πάς με μια ανα άξονα σαν κλασσικό βαπόρι δλδ. Εκει η ταχύτητα ειναι γύρω στους 16 με 18 κόμβους ανάλογα τον καιρό, πραγματική οικονομια αλλα και ξεκούραση για το πλήρωμα αφου μειωμένη ταχύτητα = περισσότερη ξεκούραση.

  7. #37
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Βόλος, Πειραιάς
    Μηνύματα
    2.003

    Προεπιλογή

    Μετα λοιπον απο τοσο καιρο, επανερχομαι για να πω οτι εκανα ενα βασικο λαθος απο αγνοια κυριως καθως δεν εχω εμπειρια σε τετοιου ειδους λειτουργια.
    Ετσι λοιπον - οπως ειπε πολυ σωστα παραπανω ο φιλος roussosf), απο τη στιγμη που υπαρχουν δυο μειωτηρες στην ουσια υπαρχουν δυο ξεχωριστα συστηματα παραγωγης ενεργειας προωσης στο πλοιο.
    Ετσι οταν το ενα συστημα (που ειναι με 2 Κ/Μ ανα αξονα) βγαλουμε εκτος τη μια, τοτε το μονο που κανουμε ειναι να μειωσουμε το pitch στην ελικα αυτου του αξονα για να υπαρχει αποφορτηση του συστηματος.
    Και εδω ερχεται το λαθος μου, πως θεωρησα πως πρεπει να μειωσεις και την ισχυ στον αλλον αξονα ωστε να ειναι ομοιοι.
    Ετσι λοιπον, και εχοντας κατα νου πως καθε αξονας εχει τη δικη του ισχυ, στον εναν δουλευεις τη μια μηχανη με λιγοτερο βημα στην ελικα και στον αλλο δουλευεις και τις δυο μηχανες με ολο το βημα (και ολη την ισχυ).
    Επισης γινεται και μια διορθωση στο πιδαλιο περιπου 1-2 μοιρες το πολυ, ωστε να μην τραβαει το πλοιο προς τη μερια που ειναι ο αξονας με τη λιγοτερη ισχυ.
    Αυτα λοιπον και παλι συγνωμη για το λαθος μου.

  8. #38
    Εγγραφή
    Sep 2008
    Περιοχή
    Χολαργός Αττικής, ¶ρτεμις Αττικής
    Μηνύματα
    138

    Προεπιλογή

    Δηλαδή οι 4 στροφαλοφόροι συμπλέκονται ανά 2 στους δύο ελικοφόρους οι οποίοι περιστρέφονται με σταθερή ταχύτητα ανεξαρτήτως της ταχύτητας του πλοίου. Αφού πραγματοποιηθεί η σύμπλεξη οι προπέλες δεν έχουν pitch και γυρίζουν τρελά μέσα στο νερό. 'Όταν από τα χειριστήρια αρχίζουμε να δίνουμε pitch στις προπέλες η ισχύς των κινητήρων μεταφέρεται στο νερό και το πλοίο αρχίζει να κινείται. Έτσι εξηγεί ο μηχανικός του Hellenic Spirit στο youtube.

  9. #39
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    At Sea
    Μηνύματα
    6.325

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Eng Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ετσι οταν το ενα συστημα (που ειναι με 2 Κ/Μ ανα αξονα) βγαλουμε εκτος τη μια, τοτε το μονο που κανουμε ειναι να μειωσουμε το pitch στην ελικα αυτου του αξονα για να υπαρχει αποφορτηση του συστηματος.
    Και εδω ερχεται το λαθος μου, πως θεωρησα πως πρεπει να μειωσεις και την ισχυ στον αλλον αξονα ωστε να ειναι ομοιοι.
    Ετσι λοιπον, και εχοντας κατα νου πως καθε αξονας εχει τη δικη του ισχυ, στον εναν δουλευεις τη μια μηχανη με λιγοτερο βημα στην ελικα και στον αλλο δουλευεις και τις δυο μηχανες με ολο το βημα (και ολη την ισχυ).
    Γιώργο και όμως βάζεις παραπάνω Pitch στον άξονα με την μία μηχανή (όπως ξέρεις το κάνω καθημερινά αυτο...)

  10. #40
    Εγγραφή
    Apr 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ--ΣΑΛΑΜΙΝΑ
    Μηνύματα
    232

    Προεπιλογή ΑΠΑΝΤΗΣΗ

    ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΕΓΩ ΘΑ ΠΩ ΣΕ ΠΟΙΟ ΥΓΙΟΥΣ ΠΟΣΟΣΤΟ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙΤΕ Η ΜΗΧΑΝΗ?

Σελίδα 4 από 8 ΠρώτηΠρώτη ... 23456 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας