Σελίδα 5 από 8 ΠρώτηΠρώτη ... 34567 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 41 έως 50 από 78

Θέμα: Με πόσες μηχανές;;;

  1. #41
    Εγγραφή
    May 2005
    Περιοχή
    Ν.ΜΑΚΡΗ-ΣΥΡΟ-ΤΗΝΟ
    Μηνύματα
    1.150

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Apostolos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιώργο και όμως βάζεις παραπάνω Pitch στον άξονα με την μία μηχανή (όπως ξέρεις το κάνω καθημερινά αυτο...)
    σωστα για τι οι δυναμεις που ωθουν το σκάφος πρεπει να τινουν να ειναι ισες

  2. #42
    Εγγραφή
    Apr 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ--ΣΑΛΑΜΙΝΑ
    Μηνύματα
    232

    Προεπιλογή ΑΠΑΝΤΗΣΗ

    ΑΠΟΣΤΟΛΕ ΦΙΛΕ ΔΕΝ ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ ΤΑ ΓΡΑΦΟΜΕΝΑ ΣΟΥ ΧΩΡΙΣ ΒΕΒΑΙΑ ΝΑ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΟΤΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΥΠΟΤΙΜΗΣΩ ΤΗΣ ΓΝΩΣΕΙΣ ΣΟΥ.Ο Α ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ ΠΡΙΝ ΣΑΣ ΔΩΣΕΙ ΤΑ ΧΕΙΡΙΣΤΗΡΙΑ ΣΤΗΝ ΓΕΦΥΡΑ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΤΟ ΠΛΑΝΟ ΤΟΥ ΠΩΣ ΘΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΗΣΕΙ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΕΜΠΛΟΚΗΣ.ΟΣΟ ΑΦΟΡΑ ΓΙΑ ΤΗΣ ΜΗΧΑΝΕΣ ΠΟΙΕΣ ΕΙΝΑΙ ΑΞΙΟΠΙΣΤΕΣ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΠΟΙΕΣ ΓΝΩΣΕΙΣ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΕΣ ΚΑΤΕΧΩ ΣΤΟ ΠΛΟΙΟ.ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΡΩΤΗΣΗ ΠΟΥ ΕΘΕΣΑ ΠΟΙΟ ΠΡΙΝ ΓΙΑ ΤΟ ΠΟΣΟΣΤΟ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΜΙΑΣ ΜΗΧΑΝΗΣ ΣΕ ΥΠΗΡΕΣΙΑΚΟ ΣΤΑΔΙΟ ΔΕΝ ΑΠΑΝΤΗΣΕΣ.ΟΠΩΣ ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΟΙ.

  3. #43
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Βόλος, Πειραιάς
    Μηνύματα
    2.003

    Προεπιλογή

    Παιδια σας μετεφερα την αποψη του Α Μηχανικου στις παραλαβες των Κορεατικων Μινωικων πλοιων - που εχω την τιμη να ειναι Αρχιμηχανικος στην εταιρια μου.
    Μπορω ομως να σας πω πως ολα εχουν να κανουν με το πλανο που εχει στήσει ο Α Μηχανικος του εκάστοτε πλοιου. Και βεβαια η νεα τεχνολογια σου δεινει τη δυνατοτητα ελιγμων στο λογο ταχυτητα vs καταναλωση.

    By the way, η βελτιστη λειτουργια μιας κυριας μηχανης ειναι το ευρος 80-85% του Maximum Continues Rating.

    Απο κει και περα ουτε να διαφωνησω, ουτε να εκφερω αλλη προσωπικη αποψη.

  4. #44
    Εγγραφή
    Sep 2008
    Περιοχή
    Χολαργός Αττικής, ¶ρτεμις Αττικής
    Μηνύματα
    138

    Προεπιλογή

    Να μη ξεχνάμε ότι εάν η ισχύς είναι κατανεμημένη ασύμμετρα στους δυο άξονες για να πηγαίνει ίσια το βαπόρι πρέπει τα πηδάλια να το στρέφουν προς την πλευρά όπου είναι η πολλή ισχύς. Πάντως εμένα τεχνικώς δε μου αρέσει η ασύμμετρη κατανομή της ισχύος. Καλύτερα εάν έχεις 4 μηχανές να πηγαίνεις με τις 2 όπως κάνουνε τα blue star 1 και 2 το knossos και festos palace παρά να σπρώχνεις το βαπόρι μονόμπαντα από τη μια πλευρά.

    Βλέπεις οι μηχανικοί της Mitsubishi όταν είδαν τα σχέδια της παραγγελίας έσκασαν στα γέλια και τους πετάξανε έξω κακήν κακώς και 'οι πελάτες' αντί να προβληματιστούνε από αυτό το γεγονός χωρίς δεύτερη σκέψη πήγανε και παραγγείλανε στην Κορέα.

  5. #45
    Εγγραφή
    Sep 2008
    Περιοχή
    Χολαργός Αττικής, ¶ρτεμις Αττικής
    Μηνύματα
    138

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Eng Εμφάνιση μηνυμάτων
    των Κορεατικων Μινωικων πλοιων
    Ποια είναι τα Κορεατικά Μινωικά πλοία?
    Όλα τα πλοία των Μινωικών Cruise Olympia, Cruise Europa, Knossos Palace, Festos Palace, Ikarus Palace κλπ κλπ είναι κατασκευασμένα στο Fincantieri Cantieri Navali

  6. #46
    Εγγραφή
    May 2005
    Περιοχή
    Ν.ΜΑΚΡΗ-ΣΥΡΟ-ΤΗΝΟ
    Μηνύματα
    1.150

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από vacondios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να μη ξεχνάμε ότι εάν η ισχύς είναι κατανεμημένη ασύμμετρα στους δυο άξονες για να πηγαίνει ίσια το βαπόρι πρέπει τα πηδάλια να το στρέφουν προς την πλευρά όπου είναι η πολλή ισχύς. Πάντως εμένα τεχνικώς δε μου αρέσει η ασύμμετρη κατανομή της ισχύος. Καλύτερα εάν έχεις 4 μηχανές να πηγαίνεις με τις 2 όπως κάνουνε τα blue star 1 και 2 το knossos και festos palace παρά να σπρώχνεις το βαπόρι μονόμπαντα από τη μια πλευρά.

    Βλέπεις οι μηχανικοί της Mitsubishi όταν είδαν τα σχέδια της παραγγελίας έσκασαν στα γέλια και τους πετάξανε έξω κακήν κακώς και 'οι πελάτες' αντί να προβληματιστούνε από αυτό το γεγονός χωρίς δεύτερη σκέψη πήγανε και παραγγείλανε στην Κορέα.
    φιλε μου εχεις μπερδευτεί
    δεν εχει καμία μα καμία σχέση η ισχύς του κάθε άξωνα για να πηγαίνει ισια το βαπόρι
    οι παράμετροι για ταυτή τη δουλειά είναι οι στροφες και το βήμα (pitch)
    θα σου δώσω ένα παράδειγμα καθαρά θεωρητικό
    στο ζεύγος που δουλεύει η μία μηχανη την δουλεύεις στο 80% της ισχύος της και σε χ στροφές και ψ βημα
    στο άλλο ζεύγος δουλεύεις και τις δύο μηχανές σε μικρότερη ισχύ απο το 80% σε χ- στροφές και ψ- βήμα
    και άλλο ένα παράδειγμα στην στερια
    εχουμε μια FERRARI και ένα FIAT
    το ένα 500 αλογα και το άλλο 100
    και τα δύο κινουνται με 100χλμ/ω
    ο ένας πάει χαλλλλαρα
    και ο άλλος σκασμένος
    το αποτέλεσμα είναι το ίδιο
    και οι δύο θα φτασουν την ιδια ώρα στο τερμα

  7. #47
    Εγγραφή
    Aug 2008
    Μηνύματα
    855

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από vacondios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ποια είναι τα Κορεατικά Μινωικά πλοία?
    Όλα τα πλοία των Μινωικών Cruise Olympia, Cruise Europa, Knossos Palace, Festos Palace, Ikarus Palace κλπ κλπ είναι κατασκευασμένα στο Fincantieri Cantieri Navali
    Κάνε μία κράτει γιατί τα έχουμε βάλει όλα στο ίδιο blender...
    Τα ARETOUSA , PASIPHAE PALACE και IKARUS PALACE είναι παιδιά των Fosen ,
    Τα PROMETHEUS , OCEANUS και ARIADNE PALACE παιδιά της Daewoo ,
    Τα υπόλοιπα cruisανάκτορα...made in Italy !

  8. #48
    Εγγραφή
    Sep 2008
    Περιοχή
    Χολαργός Αττικής, ¶ρτεμις Αττικής
    Μηνύματα
    138

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από roussosf Εμφάνιση μηνυμάτων
    φιλε μου εχεις μπερδευτεί
    δεν εχει καμία μα καμία σχέση η ισχύς του κάθε άξωνα για να πηγαίνει ισια το βαπόρι
    οι παράμετροι για ταυτή τη δουλειά είναι οι στροφες και το βήμα (pitch)
    θα σου δώσω ένα παράδειγμα καθαρά θεωρητικό
    στο ζεύγος που δουλεύει η μία μηχανη την δουλεύεις στο 80% της ισχύος της και σε χ στροφές και ψ βημα
    στο άλλο ζεύγος δουλεύεις και τις δύο μηχανές σε μικρότερη ισχύ απο το 80% σε χ- στροφές και ψ- βήμα
    και άλλο ένα παράδειγμα στην στερια
    εχουμε μια FERRARI και ένα FIAT
    το ένα 500 αλογα και το άλλο 100
    και τα δύο κινουνται με 100χλμ/ω
    ο ένας πάει χαλλλλαρα
    και ο άλλος σκασμένος
    το αποτέλεσμα είναι το ίδιο
    και οι δύο θα φτασουν την ιδια ώρα στο τερμα
    Εγώ λέω να αφήσουμε τα παραδείγματα με τα αυτοκίνητα διότι τα αυτοκίνητα κατανέμουν τη ζητούμενη ισχύ δεξιά και αριστερά με ένα μηχανισμό που ονομάζεται διαφορικό εάν έχεις ακουστά. Και ας πάμε σε ένα πλοίο που δεν έχει ούτε κιβώτιο ταχυτήτων ούτε γκάζι-φρένο. Οι ελικοφόροι του γυρίζουν με 500 στροφές το λεπτό Η δεξιά του προπέλα έχει ισχύ 20.000 ίππους και pitch που ζητάει ισχύ 20.000 ίππους και η αριστερή του προπέλα έχει ισχύ 10.000 ίππους και pitch που ζητάει ισχύ 10.000 ίππους Η ερώτησή μου είναι απλή: Τα πηδάλια πρέπει να είναι ίσια ή να 'χουν ελαφρά κλίση? Εγώ πιστεύω ότι πρέπει να 'χουν ελαφρά κλίση. Εσύ τι πιστεύεις?

  9. #49
    Εγγραφή
    Sep 2008
    Περιοχή
    Χολαργός Αττικής, ¶ρτεμις Αττικής
    Μηνύματα
    138

    Προεπιλογή

    Και για να συμπληρώσω το παράδειγμά σου θέλω να δέσεις το Fiat και τη Ferrari με μια μεγάλη εγκάρσια σιδηροδοκό και ακριβώς στο κέντρο της σιδηροδοκού να κρεμάσεις ένα βαπόρι. Πού θα πάει το βαπόρι?

  10. #50
    Εγγραφή
    May 2005
    Περιοχή
    Ν.ΜΑΚΡΗ-ΣΥΡΟ-ΤΗΝΟ
    Μηνύματα
    1.150

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από vacondios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και για να συμπληρώσω το παράδειγμά σου θέλω να δέσεις το Fiat και τη Ferrari με μια μεγάλη εγκάρσια σιδηροδοκό και ακριβώς στο κέντρο της σιδηροδοκού να κρεμάσεις ένα βαπόρι. Πού θα πάει το βαπόρι?
    αστο....................
    μην το κουραζεις αλλο.............

Σελίδα 5 από 8 ΠρώτηΠρώτη ... 34567 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας