Σελίδα 8 από 8 ΠρώτηΠρώτη ... 678
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 71 έως 78 από 78

Θέμα: Με πόσες μηχανές;;;

  1. #71

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από vacondios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δηλαδή το εάν βάζουμε το μέγάλο βήμα στην ισχυρη ή στην ασθενή προπέλα καθώς και το εάν επιλέγουμε να σβήσουμε κινητήρα που είναι δεξιά ή αριστερά εξαρτάται από τον κατασκευαστή και το μοντέλο του engine control unit? Δεν μπορώ να πώ ούτε ότι πείστηκα ούτε ότι καλύφτηκα.
    και επίσης το

    αποτελεί απάντηση στην ερώτηση πόσο βήμα βάζουμε στους έλικες και σε ποιά εγκοπή το χειριστήριο καυσίμου.

    Ενώ υπενθυμίζω ότι η ερώτηση ήταν γιατί (πως εξηγείται το ότι) δίνουμε πιο πολύ pitch δηλαδή πολύ ζόρι στην ασθενή προπέλα από ότι στην ισχυρή. Απλά ελληνικά....
    Δεν υπάρχουν οι όροι ασθενή προπέλα και ισχυρή προπέλα. Υπάρχει όρος ασθενή πυρηνική δύναμη και ισχυρή πυρηνική δύναμη.

    Σε κανονικές συνθήκες λειτουργίας και χωρίς βλάβη στο όλον σύστημα ΚΑΙ οι δύο προπέλες θα έχουν το ίδιο pitch. Είναι πασιφανές ότι δεν γίνεται να έχουν διαφορετικό.

    Για να έχουν διαφορετικό Pitch σημαίνει ότι υπάρχει βλάβη στο σύστημα και ότι κάποιο πηδάλιο έχει κλίση.

    Ολα αυτά βρήσκονται χαρτογραφημένα στην μνήμη του control unit και βγαίνουν μέσα απο model/test & simulations. Το πώς και το γιατί βγαίνει το αποτέλεσμα, είναι συνδθασμός ΟΛΩΝ των απαντήσεων που σου έχουν δοθεί μέχρι τώρα....

  2. #72
    Εγγραφή
    Sep 2008
    Περιοχή
    Χολαργός Αττικής, ¶ρτεμις Αττικής
    Μηνύματα
    138

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από CEON Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν υπάρχουν οι όροι ασθενή προπέλα και ισχυρή προπέλα.
    Επειδή απ' ότι φαίνεται δεν έχεις διαβάσει όλο το thread αναλύουμε την ειδική περίπτωση του τρόπου που κινείται αυτόν τον καιρό το Blue Star Ithaki. Διαθέτει τέσσερις κινητήρες οι στροφαλοφόροι των οποίων δίνουν ισχύ ανά δύο σε δυο προπέλες. Όταν το Blue Star Ithaki για λόγους οικονομίας καυσίμων κινείται με τρείς από τις 4 μηχανές του η μιά προπέλλα από τις δύο μένει με την ισχύ ενός μόνο κινητήρα την οποία εγώ για λόγους συντομίας αποκαλώ ασθενή ενώ την κλατσαρισμένη σε δυο μηχανές τη λέω ισχυρή. Τα παιδιά λένε ομόφωνα ότι δίνουμε περισσότερο pitch σε εκείνη της μιας μηχανής και λιγότερο σε εκείνη των δυο μηχανών. Εγώ δεν το αμφισβητώ πλην όμως επειδή περισσότερο pitch = περισσότερο ζόρισμα ζήτησα ει δυνατόν περεταίρω εξήγηση επ' αυτού

  3. #73
    Εγγραφή
    Aug 2008
    Μηνύματα
    855

    Προεπιλογή

    Κανονίστε να λύσετε τις απορίες σας μέσα στο 2013 γιατί , όπως λέει κι ο mamasita(ς) , 10 και σήμερα...
    Να πω λοιπόν πως αν ένα πλοίο κινείται με τρεις από τις τέσσερις μηχανές και έχει το ίδιο φορτίο και στα δύο χειριστήρια...οι ζευγαρωμένες δεν θα είναι πιο ξεκούραστες ???
    Τι το κουράζουμε ???
    ¶ντε καλώς να μας έρθει...και να μας ξεclutchάρει !

  4. #74

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από vacondios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επειδή απ' ότι φαίνεται δεν έχεις διαβάσει όλο το thread αναλύουμε την ειδική περίπτωση του τρόπου που κινείται αυτόν τον καιρό το Blue Star Ithaki. Διαθέτει τέσσερις κινητήρες οι στροφαλοφόροι των οποίων δίνουν ισχύ ανά δύο σε δυο προπέλες. Όταν το Blue Star Ithaki για λόγους οικονομίας καυσίμων κινείται με τρείς από τις 4 μηχανές του η μιά προπέλλα από τις δύο μένει με την ισχύ ενός μόνο κινητήρα την οποία εγώ για λόγους συντομίας αποκαλώ ασθενή ενώ την κλατσαρισμένη σε δυο μηχανές τη λέω ισχυρή. Τα παιδιά λένε ομόφωνα ότι δίνουμε περισσότερο pitch σε εκείνη της μιας μηχανής και λιγότερο σε εκείνη των δυο μηχανών. Εγώ δεν το αμφισβητώ πλην όμως επειδή περισσότερο pitch = περισσότερο ζόρισμα ζήτησα ει δυνατόν περεταίρω εξήγηση επ' αυτού
    Αυτό που υποστηρίζεται είναι τραγικό λάθος. ΚΑι οι δύο προπέλες θα έχουν το ίδιο pitch.

    Οσο για την οικονομία...... Μεγάλη συζήτηση. Ας το δεχθούμε όμως προς το παρόν.



    Αλλά μην νομίζεις ότι κάνουν οικονομία έτσι......

  5. #75
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Βόλος, Πειραιάς
    Μηνύματα
    2.003

    Προεπιλογή ΚΟΙΝΟΠΟΙΗΣΗ ΣΕ ΟΛΟΥΣ

    Καλησπέρα σε όλους,

    όπως είδατε έχω διαγράψει παραπάνω κάποια ποστ τα οποία, με αφορμή των σχολίων ενός ατόμου οποίος πλέον διαγράφηκε από το forum, ένα πάρα μα πάρα πολύ σημαντικό θέμα - η χρήση δηλαδή μέρους του σύνολου των Κ.Μηχανών ενός πλοίου - είχε καταντήσει το λιγότερο τραγελαφικό και δεν τιμούσε ούτε το φόρουμ, ούτε τον Νικολά, ούτε έμενα σαν moderator όμως εξίσου ούτε και εσάς τα μέλη/αναγνώστες.

    Έτσι λοιπόν έχοντας κατ' επίγνωση την εκτίμηση μου προς τον Νίκο Μαρουλη άλλα και σε εσάς (καθώς και τον σεβασμό μου στην ιδιότητα μερικών που ήταν/είναι αξιόλογοι επαγγελματίες της Ναυτιλίας) προχώρησα σε αυτή την κίνηση εξυγίανσης (μιας και είναι ένας πολύ γνώριμος χαρακτηρισμός της σύγχρονης καθομιλουμένης των πολιτικών) και ευελπιστώ σε μια συνέχιση της συνδιαλλαγής απόψεων και γνώσεων.

    Τέλος ζητώ συγνώμη μέσω του χώρου αυτού που σε ένα-δυο θέματα - εξαιτίας αυτού του ατόμου - έχασα την ψυχραιμία μου και δημοσίευσα αναρμόζων ποστς.

    Καλή Συνέχεια.

    Γιώργος - ENG

  6. #76
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Βόλος, Πειραιάς
    Μηνύματα
    2.003

    Προεπιλογή

    Επειδη πριν λιγο απο ενα μελος του φορουμ κατηγορηθηκα για "Λογοκρισια", επαναφερω ολα τα διαγραμμενα μηνυματα.

    Ευχαριστω.

  7. #77
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Νάξο - Άνδρο
    Μηνύματα
    4.998

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Eng Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επειδη πριν λιγο απο ενα μελος του φορουμ κατηγορηθηκα για "Λογοκρισια", επαναφερω ολα τα διαγραμμενα μηνυματα.

    Ευχαριστω.
    Γιώργο μου δώσε λινκ σε παρακαλώ

  8. #78

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Eng Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επειδη πριν λιγο απο ενα μελος του φορουμ κατηγορηθηκα για "Λογοκρισια", επαναφερω ολα τα διαγραμμενα μηνυματα.

    Ευχαριστω.
    Κλασική παρερμηνεία ανθρώπων επιφανειακής θεώρησης και γνώσης θεμάτων. Μη μασάς λέμε!!!!

Σελίδα 8 από 8 ΠρώτηΠρώτη ... 678

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας