Σελίδα 2 από 8 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 11 έως 20 από 78

Θέμα: Με πόσες μηχανές;;;

  1. #11
    Εγγραφή
    Sep 2008
    Περιοχή
    Χολαργός Αττικής, ¶ρτεμις Αττικής
    Μηνύματα
    138

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Eng Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καταρχην εχουμε συστημα 4-2-2, οπως και στα περισσοτερα πλοια υψηλων ταχυτητων. Δηλδ 4μηχανες - 2μειωτηρες - 2ελικοφορους. Μετα τους μειωτηρες παρεμβαλεται η shaft generator και το control box της kamewa για το μεταβλητο βημα.
    Η διχειριση ισχυς του πλοιου καθως και ολη η οργανωση / ελεγχος του μηχανοστασιου γινεται μεσω του συστηματος της Nor Control. Αυτο περιλαμβαωει ενα συστημα αισθητηρων και σημειων ελεγχου σε ολα τα μυριακ βοηθητικα μηχανηματα. Μερους του συστηματος ειναι και η κατανομη της υποδυναμης απο τις προπελες στη ελικα. Η κατανομη γινεται με παρεμβολη στους μειωτηρες και στο βημα της ελικας. Ετσι οταν επιθυμησει ο Πρωτος να χρησιμοποιησει 2 ή 3 μηχανες, δηλωνει τη ρυθμιση απο το control room στο Nor Control και μετα αυτο "ανεβαζει" που λεμε το προγραμμα λειτουργιας. Στην ουσια εχουμε ρυθμιση της εκχυσης του πετρελαιου ξεχωρηστα για την καθε μηχανη ωστε να αποδιδεται ομοιομορφα κατανεμημενη ισχυς στους μειωτηρες. Σημειωνω τη φραση Εγχυση Πετρελαιου και οχι στροφων γιατι αυτες στο navigation mode ειναι σταθερες. Αφου ρυθμιστη και αυτη η παραμετρος, τοτε ελεγχεται η ισχυς που μεταβιβαζεται στις ελικες. Εκει παλι πρεπει να υπαρχει ισοδυναμια στο διαχειριζομενο εργο. Οποτε (αν χρειαζτει) μπορει ακομα και να υπαρχει και διαφορετικο βημα στη μια απο την αλλη ωστε σαν τελικο αποτελεσμα το πλοιο να πηγαινει χωρις επιπροσθετη φορτιση απο την ελικα πλεον στη μηχανη (μεσο του Thrust bearing) το τελικου.
    Αυτη ειναι μια γενικη περιγραφη οσο πιο απλα μπορω να τη διατυπωσω. Ομως υπαρχουν ακομα πολλα που συμβαινουν ωστε να ειναι βελτιστη η χρηση 2 ή 3ων μηχανων.
    Δεν ήσουν διαφωτιστικός. Το ερώτημα είναι στην περίπτωση που ένας κινητήρας είναι σβηστός και οι υπόλοιποι 3 εν πλήρει ισχύει. Εμένα μου φαίνεται σωστό και αφού είναι και τεχνικά εφικτό η ισχύς από τους 3 κινητήρες να ισοκατανέμεται συμμετρικά στους δύο έλικες. Αυτό μπορεί να γίνει εύκολα με υδραυλική σύμπλεξη

  2. #12
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Βόλος, Πειραιάς
    Μηνύματα
    2.003

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από vacondios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ήσουν διαφωτιστικός. Το ερώτημα είναι στην περίπτωση που ένας κινητήρας είναι σβηστός και οι υπόλοιποι 3 εν πλήρει ισχύει. Εμένα μου φαίνεται σωστό και αφού είναι και τεχνικά εφικτό η ισχύς από τους 3 κινητήρες να ισοκατανέμεται συμμετρικά στους δύο έλικες. Αυτό μπορεί να γίνει εύκολα με υδραυλική σύμπλεξη
    Εγω απαντησα πως γινεται η διαδικασια οταν λειτουργουμε μερος του συνολου των Κ/Μ, στη πραξη. Αυτο.

  3. #13
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Μηνύματα
    1.493

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από vacondios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ας πάρουμε για παράδειγμα ένα ολοκαίνουριο πλοίο το Blue Star Πάτμος το οποίο σπανίως έχει κινηθεί με τις 4 μηχανές του. Στην καλύτερη των περιπτώσεων δουλεύει με τρείς μηχανές. Πώς γίνεται η ισχύς που παράγεται από τρείς μηχανές να διοχετεύεται σε δυο προπέλες? Πάντως σίγουρα όχι δια της βοής του πλοιάρχου προς το μηχανικό.
    οι δυο εγκαταστασεις ειναι ανεξαρτητες μεταξυ τους σε καθε αξονα υπαρχουν 2 μηχανές,δεν μπορούν αυτές οι δύο να δώσουν μέρος της ισχύς στον άλλο άξονα,τα φορτία είναι τεράστια και προφανώς ο μοναδικός τρόπος σύμπλέξης είναι ο κλασικός μέσω μειωτήρα με δύο πινιόν,δεν υπάρχει κάποια μαγική ισοκατανομή της ισχύος όση ισχύς παράγεται σε κάθε άξονα απο τις μηχανές ποσοστό απο αυτή θα πάρει η έλικα

  4. #14
    Εγγραφή
    Sep 2008
    Περιοχή
    Χολαργός Αττικής, ¶ρτεμις Αττικής
    Μηνύματα
    138

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από stefanosp Εμφάνιση μηνυμάτων
    οι δυο εγκαταστασεις ειναι ανεξαρτητες μεταξυ τους σε καθε αξονα υπαρχουν 2 μηχανές,δεν μπορούν αυτές οι δύο να δώσουν μέρος της ισχύς στον άλλο άξονα,τα φορτία είναι τεράστια και προφανώς ο μοναδικός τρόπος σύμπλέξης είναι ο κλασικός μέσω μειωτήρα με δύο πινιόν,δεν υπάρχει κάποια μαγική ισοκατανομή της ισχύος όση ισχύς παράγεται σε κάθε άξονα απο τις μηχανές ποσοστό απο αυτή θα πάρει η έλικα
    Κανένας δε μίλησε για μάγια. Αλλά άξονες και γρανάζια δεν είναι ο μόνος τρόπος μεταφοράς της ισχύος. Π.χ. σήμερα υπάρχουν πάνω από 100 πλοία που οι κύριες μηχανές τους παράγουν ηλεκτρικό ρεύμα το οποίο το στέλνουν σε ηλεκτροκινητήρες και οι έλικες παίρνουν κίνηση από τους ηλεκτροκινητήρες. Τέλος πάντων το Blue Star Πάτμος σίγουρα δε διαθέτει αυτό το σύστημα (Azipods της ABB) αλλά δυσκολεύομαι να πιστέψω ότι η μια έλικα γυρίζει με 10877 ίππους και η άλλη με 21754 ίππους.

  5. #15
    Εγγραφή
    Apr 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ--ΣΑΛΑΜΙΝΑ
    Μηνύματα
    232

    Προεπιλογή ΑΠΑΝΤΗΣΗ

    ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΕΓΩ ΕΧΩ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΤΟΥ ΣΤΕΦΑΝΟΥ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΜΕ ΗΛΕΚΤΡΟΠΡΟΩΣΗ ΤΟΥ ΦΙΛΟΥ.ΖΗΤΩ ΣΥΓΝΩΜΗ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΓΡΑΨΩ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΛΟΓΟ ΑΤΥΧΗΜΑΤΟΣ ΣΤΟ ΧΕΡΙ ΜΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΑΝΑΠΤΥΞΟΥΜΕ ΤΟ ΩΡΑΙΟ ΑΥΤΟ ΘΕΜΑ.ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΜΙΑ ΠΡΟΤΑΣΗ ΣΤΟ ΦΙΛΟ VACONDIO.

  6. #16
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Μηνύματα
    1.493

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από vacondios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κανένας δε μίλησε για μάγια. Αλλά άξονες και γρανάζια δεν είναι ο μόνος τρόπος μεταφοράς της ισχύος. Π.χ. σήμερα υπάρχουν πάνω από 100 πλοία που οι κύριες μηχανές τους παράγουν ηλεκτρικό ρεύμα το οποίο το στέλνουν σε ηλεκτροκινητήρες και οι έλικες παίρνουν κίνηση από τους ηλεκτροκινητήρες. Τέλος πάντων το Blue Star Πάτμος σίγουρα δε διαθέτει αυτό το σύστημα (Azipods της ABB) αλλά δυσκολεύομαι να πιστέψω ότι η μια έλικα γυρίζει με 10877 ίππους και η άλλη με 21754 ίππους.
    Η ηλεκτροπρόωση όμως είναι κατι τελείως διαφορετικό δεν έχει σχέση με τα συστηματα μηχανών diesel και υπάρχει σε διαφορετικού τύπου πλοία, νομίζω ότι η απορία σου έχει να κάνει με τα συστηματα πρόωσης των ταχέων ε/γ-ο/γ,επίσης το να στείλεις ρεύμα και να στρέψεις ηλεκτροκινητηρα στις στροφές που θες είναι εφικτό, το να συμπλέξεις όμως άξονες δυο διαφορετικών ουσιαστικά προωστηρίων εγκαταστάσεων που πρέπει και βάσει ναμοθεσίας να είναι πλήρως ανεξάρτητες δεν είναι

  7. #17
    Εγγραφή
    Apr 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ--ΣΑΛΑΜΙΝΑ
    Μηνύματα
    232

    Προεπιλογή ΑΠΑΝΤΗΣΗ

    ΛΥΠΑΜΑΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΓΡΑΨΩ ΓΙΑ ΝΑ ΑΝΑΠΤΥΞΩ ΤΟ ΘΕΜΑ.

  8. #18
    Εγγραφή
    Sep 2008
    Περιοχή
    Χολαργός Αττικής, ¶ρτεμις Αττικής
    Μηνύματα
    138

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από stefanosp Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η ηλεκτροπρόωση όμως είναι κατι τελείως διαφορετικό δεν έχει σχέση με τα συστηματα μηχανών diesel και υπάρχει σε διαφορετικού τύπου πλοία, νομίζω ότι η απορία σου έχει να κάνει με τα συστηματα πρόωσης των ταχέων ε/γ-ο/γ,επίσης το να στείλεις ρεύμα και να στρέψεις ηλεκτροκινητηρα στις στροφές που θες είναι εφικτό, το να συμπλέξεις όμως άξονες δυο διαφορετικών ουσιαστικά προωστηρίων εγκαταστάσεων που πρέπει και βάσει ναμοθεσίας να είναι πλήρως ανεξάρτητες δεν είναι
    Αυτό με το να στέλνεις ρεύμα σε ηλεκτροκινήτερες που συνδέονται με ελικοφόρους είπαμε ότι συμβαίνει μόνο σε 100 πλοία μεταξύ των οποίων είναι το "Οasis of the Seas", το "Queen Mary 2" το "Radiance of the Seas" το "Celebrity Reflection", το "Norwegian Breakaway" και άλλα μεγάλα κρουασγιερόπλοια. Αυτό είναι definite δεν είναι εικασία. Εικασίες μπορώ να κάνω πολλές. Πχ οι κινητήρες να στέλνουν πρεσσαρισμένο λάδι. Όμως εγώ δε θέλω εικασίες θέλω κάποιον που ξέρει να μας διαφωτίσει definitely: Όταν το Blue Star Patmos που έχει 4 κινητήρες αλλά κινείται με 3 μηχανές πώς κατανέμεται η ισχύς στις 2 προπέλες: 50%-50% ή 34%-66%? Απλή ερώτηση αναζητάει απλή απάντηση

  9. #19
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Μηνύματα
    1.493

    Προεπιλογή

    ποιος μίλησε για εικασία στην ηλεκτροπρόωση???ακόμα τα azipod δεν εχουν σχέση με τους κλασσικούς ελικοφόρους των εμβολοφόρων μηχανών
    δεν το συνεχίζω το θέμα γιατί βλέπω ότι δεν υπάρχει λόγος....

  10. #20
    Εγγραφή
    Apr 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ--ΣΑΛΑΜΙΝΑ
    Μηνύματα
    232

    Προεπιλογή ΑΠΑΝΤΗΣΗ

    ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ.ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΙΣΩ ΜΕ ΤΟΝ ΣΤΕΦΑΝΟ ΟΜΩΣ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΦΙΛΕ VACONDIE ΟΤΙ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΤΗΝ ΞΕΡΕΙΣ ΟΜΩΣ ΚΑΤΙ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΣ ΝΑ ΜΑΣ ΠΡΟΒΑΛΕΙΣ ΤΗΝ ΣΕΛΙΔΑ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΟΥΝ ΜΗΧΑΝΙΚΟΙ ΜΕ ΚΑΡΙΕΡΑ ΣΤΗΝ ΕΜΠΟΡΙΚΗ ΝΑΥΤΙΛΙΑ.

Σελίδα 2 από 8 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας