Σελίδα 3 από 8 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 21 έως 30 από 78

Θέμα: Με πόσες μηχανές;;;

  1. #21
    Εγγραφή
    Sep 2008
    Περιοχή
    Χολαργός Αττικής, ¶ρτεμις Αττικής
    Μηνύματα
    138

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από nikos1945 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ.ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΙΣΩ ΜΕ ΤΟΝ ΣΤΕΦΑΝΟ ΟΜΩΣ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΦΙΛΕ VACONDIE ΟΤΙ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΤΗΝ ΞΕΡΕΙΣ ΟΜΩΣ ΚΑΤΙ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΣ ΝΑ ΜΑΣ ΠΡΟΒΑΛΕΙΣ ΤΗΝ ΣΕΛΙΔΑ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΟΥΝ ΜΗΧΑΝΙΚΟΙ ΜΕ ΚΑΡΙΕΡΑ ΣΤΗΝ ΕΜΠΟΡΙΚΗ ΝΑΥΤΙΛΙΑ.
    Όχι δε τη ξέρω την απάντηση γι αυτό θέτω άλλη μια φορά το ταλαίπωρο το ερώτημα μπας και βρεθεί κάποιος που ξέρει να διαφωτίσει: Όταν το Blue Star Patmos που έχει 4 μηχανές αλλά κινείται με 3 μηχανές πώς κατανέμεται η ισχύς στις 2 προπέλες: 50%-50% ή 34%-66%? Απλή ερώτηση αναζητάει απλή απάντηση.

  2. #22
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    At Sea
    Μηνύματα
    6.325

    Προεπιλογή

    Οταν το πλοιο ειναι με 3 μηχανες, αλλαζει η κατανομη της υποδυναμης φυσικα. Ο άξονας που έχει τις 2 φυσικα και θα εχει μεγαλυτερη ισχυ. Απλα αλλάζει το βημα των προπελλών με την μονη να έχει παραπάνω απο τις διπλές κατα ενα μικρό ποσοστό ώστε οι στροφές των τούρμπο να ειναι όμοιες και στους 2 άξονες.

  3. Προεπιλογή

    Βρε παιδιά, εγώ μια ερώτηση ήθελα να κάνω γι αυτό ξεκίνησα αυτό το θέμα. Μετά πήρα μια απάντηση που μου φαινόταν πειστική και μετά άλλοι άρχισαν να την αμφισβητούν. Τελικά, ποια είναι η αλήθεια; Αποσυμπλέκονται όντως οι δυο/τρεις μηχανές ή όχι; Δε με ενδιαφέρει ένα συγκεκριμένο πλοίο, γενικά ρωτάω αν και, αν κάποιο αποτελεί εξαίρεση θα ήθελα να το ξέρω και να ξέρω και το λόγο.

  4. #24
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    At Sea
    Μηνύματα
    6.325

    Προεπιλογή

    Νομίζω ότι την απάντηση την έχουμε δώσει όλοι απλα ή δέν καταλαβένουν ορισμένοι ή δέν θέλουν να καταλαβουν!

  5. #25
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Μηνύματα
    1.493

    Question

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από vacondios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όχι δε τη ξέρω την απάντηση γι αυτό θέτω άλλη μια φορά το ταλαίπωρο το ερώτημα μπας και βρεθεί κάποιος που ξέρει να διαφωτίσει: Όταν το Blue Star Patmos που έχει 4 μηχανές αλλά κινείται με 3 μηχανές πώς κατανέμεται η ισχύς στις 2 προπέλες: 50%-50% ή 34%-66%? Απλή ερώτηση αναζητάει απλή απάντηση.
    απο τη στιγμή που δόθηκε απάντηση ότι δεν υπάρχει σχέση συμπλέξη όπως θες πεσ το μετάξυ των δύο αξόνων γιατί συνεχίζεις να μιλάς για 50-50 πως θα μπορούσε να γίνεται αυτό??,θα τετραγωνίζουμε και τον κύκλο σε λίγο...

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Apostolos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οταν το πλοιο ειναι με 3 μηχανες, αλλαζει η κατανομη της υποδυναμης φυσικα. Ο άξονας που έχει τις 2 φυσικα και θα εχει μεγαλυτερη ισχυ. Απλα αλλάζει το βημα των προπελλών με την μονη να έχει παραπάνω απο τις διπλές κατα ενα μικρό ποσοστό ώστε οι στροφές των τούρμπο να ειναι όμοιες και στους 2 άξονες.
    δυσκολεύομαι να καταλάβω τη σχέση βηματος με τα τούρμπο,αν το πάς στο ότι ο συμπίεστης του συστήματος πέρνει κίνηση απο το στροφαλοφόρο το βήμα δεν δίνει ισχύ στο άξονα αλλα το βημα προσαρμόζεται στη ισχύ επίσης αφού οι δύο μηχανές αριστερα δουλεύουν μαζί αποδίδοντας μια ισχύ και η άλλη μονη της δίνοντας άλλη για ποιο λόγο πρέπει να υπάρχουν ίδιες παρόχες υπερπλήρωσης?

  6. #26
    Εγγραφή
    Sep 2008
    Περιοχή
    Χολαργός Αττικής, ¶ρτεμις Αττικής
    Μηνύματα
    138

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Apostolos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οταν το πλοιο ειναι με 3 μηχανες, αλλαζει η κατανομη της υποδυναμης φυσικα. Ο άξονας που έχει τις 2 φυσικα και θα εχει μεγαλυτερη ισχυ. Απλα αλλάζει το βημα των προπελλών με την μονη να έχει παραπάνω απο τις διπλές κατα ενα μικρό ποσοστό ώστε οι στροφές των τούρμπο να ειναι όμοιες και στους 2 άξονες.
    Επιτέλους κάποιος κατάλαβε την ερώτησή μου και απάντησε. Και η "ισχυρή" προπέλα φυσικά θα έχει πολύ μεγαλύτερο βήμα (που σημαίνει θα τραβάει το πιο πολύ βάρος) ενώ το βήμα και η ταχύτητα της ασθενούς προπέλας θα ρυθμίζονται έτσι ώστε το πλοίο να ωθείται ευθεία μπροστά. Σε ευχαριστώ πάρα πολύ.

  7. #27
    Εγγραφή
    May 2005
    Περιοχή
    Ν.ΜΑΚΡΗ-ΣΥΡΟ-ΤΗΝΟ
    Μηνύματα
    1.147

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από vacondios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επιτέλους κάποιος κατάλαβε την ερώτησή μου και απάντησε. Και η "ισχυρή" προπέλα φυσικά θα έχει πολύ μεγαλύτερο βήμα (που σημαίνει θα τραβάει το πιο πολύ βάρος) ενώ το βήμα και η ταχύτητα της ασθενούς προπέλας θα ρυθμίζονται έτσι ώστε το πλοίο να ωθείται ευθεία μπροστά. Σε ευχαριστώ πάρα πολύ.
    τωρα που πηρες την απαντηση μπορείς να μου λυσεις και εμένα μια απορία ?
    ποια η διαφορά της απάντησης του Eng στο post #9 με του Apostolos στο post 22 ?
    εγώ από τις δύο αυτές απαντήσεις για μια ακόμα φορά κατάλαβα πόσο πλούσια είναι η ΕΛΛΗΝΙΚΗ γλώσσα..........

  8. #28
    Εγγραφή
    Sep 2008
    Περιοχή
    Χολαργός Αττικής, ¶ρτεμις Αττικής
    Μηνύματα
    138

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από roussosf Εμφάνιση μηνυμάτων
    τωρα που πηρες την απαντηση μπορείς να μου λυσεις και εμένα μια απορία ?
    ποια η διαφορά της απάντησης του Eng στο post #9 με του Apostolos στο post 22 ?
    εγώ από τις δύο αυτές απαντήσεις για μια ακόμα φορά κατάλαβα πόσο πλούσια είναι η ΕΛΛΗΝΙΚΗ γλώσσα..........
    o Eng στο post #9 γράφει: (είναι copy-paste) "εχουμε ρυθμιση της εκχυσης του πετρελαιου ξεχωρηστα για την καθε μηχανη ωστε να αποδιδεται ομοιομορφα κατανεμημενη ισχυς στους μειωτηρες. ελεγχεται η ισχυς που μεταβιβαζεται στις ελικες. Εκει παλι πρεπει να υπαρχει ισοδυναμια στο διαχειριζομενο εργο".
    O Apostolos στο post #22 γράφει ακριβώς το αντίθετο: "Οταν το πλοιο ειναι με 3 μηχανες, αλλαζει η κατανομη της υποδυναμης φυσικα. Ο άξονας που έχει τις 2 φυσικα και θα εχει μεγαλυτερη ισχυ". Το ζήτημα how power is distributed between the two propellers and how this disparity is managed δεν είναι ζήτημα γλώσσας αλλά ουσίας peu importe en quelle langue il est appele.

  9. #29
    Εγγραφή
    May 2005
    Περιοχή
    Ν.ΜΑΚΡΗ-ΣΥΡΟ-ΤΗΝΟ
    Μηνύματα
    1.147

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από vacondios Εμφάνιση μηνυμάτων
    o Eng στο post #9 γράφει: (είναι copy-paste) "εχουμε ρυθμιση της εκχυσης του πετρελαιου ξεχωρηστα για την καθε μηχανη ωστε να αποδιδεται ομοιομορφα κατανεμημενη ισχυς στους μειωτηρες. ελεγχεται η ισχυς που μεταβιβαζεται στις ελικες. Εκει παλι πρεπει να υπαρχει ισοδυναμια στο διαχειριζομενο εργο".
    O Apostolos στο post #22 γράφει ακριβώς το αντίθετο: "Οταν το πλοιο ειναι με 3 μηχανες, αλλαζει η κατανομη της υποδυναμης φυσικα. Ο άξονας που έχει τις 2 φυσικα και θα εχει μεγαλυτερη ισχυ". Το ζήτημα how power is distributed between the two propellers and how this disparity is managed δεν είναι ζήτημα γλώσσας αλλά ουσίας peu importe en quelle langue il est appele.
    καλημέρα
    my friend ,i would like to inform you that
    Je ne parle pas francais
    και για να "ερχουμε" στο θέμα μας
    η ιπποδύναμη έχει άμμεση σχέση με την εκχυση του πετρελαίου
    τωρα απο την στιγμή που οι μειωτηρες (ΔΕ & ΑΡ ) ειναι ανεξάρτητοι μεταξύ τους δεν υπάρχει περίπτωση να έχεις κατανομή της παραγόμενης ισχυος απο τους κινητήρες 50-50 στους αξωνες

  10. #30
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Μηνύματα
    1.493

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από roussosf Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλημέρα
    my friend ,i would like to inform you that
    Je ne parle pas francais
    και για να "ερχουμε" στο θέμα μας
    η ιπποδύναμη έχει άμμεση σχέση με την εκχυση του πετρελαίου
    τωρα απο την στιγμή που οι μειωτηρες (ΔΕ & ΑΡ ) ειναι ανεξάρτητοι μεταξύ τους δεν υπάρχει περίπτωση να έχεις κατανομή της παραγόμενης ισχυος απο τους κινητήρες 50-50 στους αξωνες
    ok τα αγγλικά επιτρέπονται εφόσον είναι και η γλώσσα της ελληνικής ναυτιλίας,αλλα τα γαλλικά??

    επίσης κι εγώ είχα την εντύπωση πως η απορία ήταν ισοκατανομή ισχύος στους άξονες? δηλαδή η αλλαγή του βήματος έφερε ισοκατανομή; και η προπέλα έδωσε ισχύ στον άξονα και όχι ο άξονας στη πρόπελα?
    Η φυσική σηκώνει τα χέρια ψηλά

Σελίδα 3 από 8 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας