Σελίδα 7 από 8 ΠρώτηΠρώτη ... 5678 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 61 έως 70 από 78

Θέμα: Με πόσες μηχανές;;;

  1. #61

    Προεπιλογή

    γιαυτό ο τίτλος του pdf είναι BASIC PRINCIPLES. Αυτό που ήθελα να ρωτήσω υπάρχει διαφορά μεταξύ των water jets και προπέλες;

  2. #62
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Βόλος, Πειραιάς
    Μηνύματα
    2.003

    Προεπιλογή

    Μαλιστα,

    Οκ αντε ρε Αποστολε και Παναγιωτη που διαθετεται τη νοημοσυνη, απαντηστε σε αυτες τις ερωτησεις απλα για να τελειωνουμε..
    Ποια ειναι επιτελους η αριστερη ή δεξια προπελα?

  3. #63
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Βόλος, Πειραιάς
    Μηνύματα
    2.003

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Bill the greek Εμφάνιση μηνυμάτων
    γιαυτό ο τίτλος του pdf είναι BASIC PRINCIPLES. Αυτό που ήθελα να ρωτήσω υπάρχει διαφορά μεταξύ των water jets και προπέλες;
    Τελικα ειναι καλυτερο να σε προωθησω στο παρακατω link.. Για οτιδηποτε μπορεις να ποσταρεις στο θεμα που σου παρεθεσα παρακατω.

    http://www.nautilia.gr/forum/showthr...993#post471993

  4. #64

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από vacondios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η απάντηση που ζητάω από τον Παναγιώτη και τον Απόστολο που διαθέτουν τις γνώσεις και τη νοημοσύνη να καταλαβάνουν ότι δε ζήτησα απόλυτους αριθμούς αλλά δεδομένου ότι μια προπέλα έχει τη διπλάσια ισχύ δηλαδή σε σχέση με τον αριθμό 2 και μπορώ να συνεννοηθώ μαζί τους είναι:
    Σε ποιά προπέλα δίνουμε τις πολλές στροφές
    Και σε ποιά δίνουμε το πιο πολύ pitch
    Μα έχουμε απαντήσει στις προηγούμενες σελίδες, δεν υπάρχει λόγος να λέμε τα ιδια και τα ίδια.
    Στις προπέλες μεταβλητού βήματος δεν χρειάζεται να μεταβάλοναι οι στροφές του άξονα. Έτσι οι στροφές είναι αυτές που έχει ρυθμίσει ο Α Μηχανικός όπως ειδες:
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από nikos1945 Εμφάνιση μηνυμάτων
    .Ο Α ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ ΠΡΙΝ ΣΑΣ ΔΩΣΕΙ ΤΑ ΧΕΙΡΙΣΤΗΡΙΑ ΣΤΗΝ ΓΕΦΥΡΑ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΤΟ ΠΛΑΝΟ ΤΟΥ ΠΩΣ ΘΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΗΣΕΙ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΕΜΠΛΟΚΗΣ.ΟΣΟ ΑΦΟΡΑ ΓΙΑ ΤΗΣ ΜΗΧΑΝΕΣ ΠΟΙΕΣ ΕΙΝΑΙ ΑΞΙΟΠΙΣΤΕΣ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΠΟΙΕΣ ΓΝΩΣΕΙΣ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΕΣ ΚΑΤΕΧΩ ΣΤΟ ΠΛΟΙΟ.ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΡΩΤΗΣΗ ΠΟΥ ΕΘΕΣΑ ΠΟΙΟ ΠΡΙΝ ΓΙΑ ΤΟ ΠΟΣΟΣΤΟ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΜΙΑΣ ΜΗΧΑΝΗΣ ΣΕ ΥΠΗΡΕΣΙΑΚΟ ΣΤΑΔΙΟ ΔΕΝ ΑΠΑΝΤΗΣΕΣ.ΟΠΩΣ ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΟΙ.
    Και αυτές τις έχει ρυθμίσει ώστε να ειναι οι στροφές ώστε η μηχανή είναι στη βέλτιστη λειτουργία:
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Eng Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδια σας μετεφερα την αποψη του Α Μηχανικου στις παραλαβες των Κορεατικων Μινωικων πλοιων - που εχω την τιμη να ειναι Αρχιμηχανικος στην εταιρια μου.
    Μπορω ομως να σας πω πως ολα εχουν να κανουν με το πλανο που εχει στήσει ο Α Μηχανικος του εκάστοτε πλοιου. Και βεβαια η νεα τεχνολογια σου δεινει τη δυνατοτητα ελιγμων στο λογο ταχυτητα vs καταναλωση.

    By the way, η βελτιστη λειτουργια μιας κυριας μηχανης ειναι το ευρος 80-85% του Maximum Continues Rating.

    Απο κει και περα ουτε να διαφωνησω, ουτε να εκφερω αλλη προσωπικη αποψη.
    Μικρότερο βήμα βάζουμε στην νπροπέλα που έχει τις δύο μηχανές:
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Apostolos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιώργο και όμως βάζεις παραπάνω Pitch στον άξονα με την μία μηχανή (όπως ξέρεις το κάνω καθημερινά αυτο...)
    Πόσο βήμα δίνει στην προπέλα εξαρτάται από τον τυπο του βαποριού, την ισχύ των μηχανών, το σχήμα και τις διαστάσεις της προπέλας κ.λπ. και όπως διαβασες βγαίνει από διάγραμμα που έχει δώσει το ναυπηγείο.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Παναγιώτης : 19-12-2013 στις 19:39

  5. #65
    Εγγραφή
    Sep 2008
    Περιοχή
    Χολαργός Αττικής, ¶ρτεμις Αττικής
    Μηνύματα
    138

    Προεπιλογή

    Παναγιώτη σ' ευχαριστώ πολύ. Το είχα ήδη αντιληφθεί ότι είχε απαντηθεί. Πλην όμως εξακολουθεί να πλανάται το παράδοξο (τουλάχιστον σε εμένα) το ότι η προπέλα που κινείται από μια μηχανή (η ασθενής) να παίρνει το πολύ pitch και η ισχυρή προπέλα να παίρνει το λίγο pitch. Eίναι προφανές ότι όσο πιο μεγάλο είναι το pitch (το βήμα) της προπέλας τόσο πιο μεγάλο είναι το "ζόρι" που τραβάει.

  6. #66
    Εγγραφή
    Aug 2008
    Μηνύματα
    855

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από vacondios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παναγιώτη σ' ευχαριστώ πολύ. Το είχα ήδη αντιληφθεί ότι είχε απαντηθεί. Πλην όμως εξακολουθεί να πλανάται το παράδοξο (τουλάχιστον σε εμένα) το ότι η προπέλα που κινείται από μια μηχανή (η ασθενής) να παίρνει το πολύ pitch και η ισχυρή προπέλα να παίρνει το λίγο pitch. Eίναι προφανές ότι όσο πιο μεγάλο είναι το pitch (το βήμα) της προπέλας τόσο πιο μεγάλο είναι το "ζόρι" που τραβάει.
    Ένα ταξίδι με πλοίο που αυτήν την εποχή ταξιδεύει με τρεις (3) μηχανές , νομίζω ότι θα λύσει όλες τις απορίες !

  7. #67

    Προεπιλογή

    Φίλε vacondios το βήμα στην κάθε έλικα θα είναι 38 και 29 , και το fuel handle notch στο 55. Απλά πράγματα...

  8. #68
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Βόλος, Πειραιάς
    Μηνύματα
    2.003

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από CEON Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλε vacondios το βήμα στην κάθε έλικα θα είναι 38 και 29 , και το fuel handle notch στο 55. Απλά πράγματα...
    Καλημερα φιλε μου και καλωσηρθες,
    Απο την απαντηση σου καταλαβαινω πως εισαι Μηχανικος. Μπορεις μονο να μας πεις σε ποια προπελα βαζουμε το μεγαλο βημα, στη αριστερη ή στη δεξια?
    Νομιζω πως ειναι η πιο κατατοπιστικη και τεχνικη απαντηση που εχουμε δει.

  9. #69

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Eng Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημερα φιλε μου και καλωσηρθες,
    Απο την απαντηση σου καταλαβαινω πως εισαι Μηχανικος. Μπορεις μονο να μας πεις σε ποια προπελα βαζουμε το μεγαλο βημα, στη αριστερη ή στη δεξια?
    Νομιζω πως ειναι η πιο κατατοπιστικη και τεχνικη απαντηση που εχουμε δει.
    πες μου σε παρακαλώ model/maker του engine control unit Που έχεις και θα σου πώ ευυχαρίστως. Επίσης πές μου και πόσο χρόνο διαρκεί το delay της ανάδρασης σε περίπτωση manual / automatic control.

  10. #70
    Εγγραφή
    Sep 2008
    Περιοχή
    Χολαργός Αττικής, ¶ρτεμις Αττικής
    Μηνύματα
    138

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από CEON Εμφάνιση μηνυμάτων
    πες μου σε παρακαλώ model/maker του engine control unit Που έχεις και θα σου πώ ευυχαρίστως. Επίσης πές μου και πόσο χρόνο διαρκεί το delay της ανάδρασης σε περίπτωση manual / automatic control.
    Δηλαδή το εάν βάζουμε το μέγάλο βήμα στην ισχυρη ή στην ασθενή προπέλα καθώς και το εάν επιλέγουμε να σβήσουμε κινητήρα που είναι δεξιά ή αριστερά εξαρτάται από τον κατασκευαστή και το μοντέλο του engine control unit? Δεν μπορώ να πώ ούτε ότι πείστηκα ούτε ότι καλύφτηκα.
    και επίσης το
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από CEON Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλε vacondios το βήμα στην κάθε έλικα θα είναι 38 και 29 , και το fuel handle notch στο 55. Απλά πράγματα...
    αποτελεί απάντηση στην ερώτηση πόσο βήμα βάζουμε στους έλικες και σε ποιά εγκοπή το χειριστήριο καυσίμου.

    Ενώ υπενθυμίζω ότι η ερώτηση ήταν γιατί (πως εξηγείται το ότι) δίνουμε πιο πολύ pitch δηλαδή πολύ ζόρι στην ασθενή προπέλα από ότι στην ισχυρή. Απλά ελληνικά....

Σελίδα 7 από 8 ΠρώτηΠρώτη ... 5678 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας