Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 1 έως 10 από 13

Θέμα: Μέθοδοι φόρτωσης επιβατών και οχημάτων σε πλοία (Loading of passengers and vehicles)

  1. #1
    Εγγραφή
    Jan 2013
    Μηνύματα
    1.108

    Προεπιλογή Μέθοδοι φόρτωσης επιβατών και οχημάτων σε πλοία (Loading of passengers and vehicles)

    Ανοίγω αυτό το θέμα μετά από συζητήσεις σε επιμέρους θέματα πλοίων από πολλά μέλη.

    Πλευρικοί καταπέλτες, πλώρης ή πρύμνης, bow visor, φυσούνες επιβατών, πλευρικές σκάλες, κρένια για εμπορεύματα και κοντέινερ και πολλά αλλά, με τις αντίστοιχες μεθόδους χρήσης τους.

    Για αρχή λοιπόν ο πρωραίος πλευρικός καταπέλτης του Λατώ, με το σφραγισμένο bow visor.

    2013-10-01 16.01.40.jpg


  2. #2
    Εγγραφή
    Jan 2013
    Μηνύματα
    1.108

    Προεπιλογή

    Συνέχεια με τον πρωραίο πλευρικό καταπέλτη του Blue Horizon με το επίσης σφραγισμένο με ελάσματα Bow visor.
    Το πλοίο στην Ρόδο δένει σε σημείο που μπορεί να τον χρησιμοποιήσει και η φόρτωση να γίνεται άνετα και γρήγορα αλλά δεν ξέρω γιατι δεν τον δούλεψαν καθόλου. Φαίνεται η συνήθεια είναι μεγάλη υπόθεση.
    Κομψή πλώρη ομολογουμένως!!

    2013-07-24 15.27.47.jpg
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ilias 92 : 04-10-2013 στις 13:07 Αιτία: ς

  3. #3
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.125

    Προεπιλογή

    Η δύναμη της συνήθειας θες να πεις.
    Έχω θίξει το θέμα αρκετές φορές εδώ κ αλλού. Ειδικά πολλά ιαπωνικά προσφέρουν πολλές επιλογές οι οποίες θα έπρεπε να χρησιμοποιούνται όπου υπάρχουν υποδομές γιατί από υποδομές...άστα να πάνε!
    Το αγαπημένο μου ΒLUE HORIZON στην θέα του οποίου ενθουσιάζομαι,δούλευε αυτό τον καταπέλτη στην Βενετία σαν SUPERFERRY HELLAS όπως έκαναν άλλωστε στην Τεργέστη τα ΣΟΦΟΚΛΗΣ Β. κ ΛΕΥΚΑ ΟΡΗ. Μάλιστα στο τελευταίο μου έτυχε σαν επιβάτης κ θαύμασα την μανούβρα του.

  4. #4
    Εγγραφή
    Jan 2013
    Μηνύματα
    1.108

    Προεπιλογή

    Το ς μου ξέφυγε.
    Ένα βίντεο που πρέπει να έχει ξανά ανέβει με τον πρωραίο καταπέλτη του ΛΑΤΩ εν χρήση στην Σούδα.
    http://www.youtube.com/watch?v=w45je8_sUMc
    Δεν μπορώ να καταλάβω για παράδειγμα γιατί το ΛΑΤΩ δεν τον χρησιμοποίει ή το ΒΣ1 στο Ηράκλειο με ένα λιμάνι δεν τίθεται θέμα σειράς εξόδου από το γκαράζ.
    Και η όλη διαδικασία δεν θα κρατούσε πάνω από 15 λεπτά.

  5. #5
    Εγγραφή
    Nov 2009
    Περιοχή
    Εν πλω!
    Μηνύματα
    3.087

    Προεπιλογή

    Έθιξες ένα πολύ ωραίο θέμα Ηλία κι επειδή μιλάτε για το Λατώ, παραθέτω μία εργασία που μελετώ το τελευταίο διάστημα για τον τρόπο φόρτωσης οχημάτων σε Ε/Γ-Ο/Γ πλοία. Στη συγκεκριμένη εργασία αναλύεται εκτενώς ένα μοντέλο φόρτωσης οχημάτων για το πλοίο Λατώ. Ορίστε λοιπόν:

    Μοντέλο Φόρτωσης &#96.pdf

  6. #6
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.125

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Ilias 92 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ς μου ξέφυγε.
    Ένα βίντεο που πρέπει να έχει ξανά ανέβει με τον πρωραίο καταπέλτη του ΛΑΤΩ εν χρήση στην Σούδα.
    http://www.youtube.com/watch?v=w45je8_sUMc
    Δεν μπορώ να καταλάβω για παράδειγμα γιατί το ΛΑΤΩ δεν τον χρησιμοποίει ή το ΒΣ1 στο Ηράκλειο με ένα λιμάνι δεν τίθεται θέμα σειράς εξόδου από το γκαράζ.
    Και η όλη διαδικασία δεν θα κρατούσε πάνω από 15 λεπτά.
    Τα BS1 κ ΒS2 στην Πάτρα τον δούλευαν γιά αυτό κ τα πλαϊνά μπαρκαρίζα επιβατών στην πρύμη. Γιά το Ηράκλειο ίσως θέλουν την πλώρη προς τα έξω γιά να φουντάρουν. Μάλλον η συνήθεια είναι περισσότερο τελικά.
    Κάποτε μόνο POLARIS κ παλιό Ν.ΧΙΟΣ αξιοποιούσαν bow visor συστηματικά.

  7. #7
    Εγγραφή
    Jan 2013
    Μηνύματα
    1.108

    Προεπιλογή

    Έτσι για να δούμε τι γίνεται αλλού, η φόρτωση και η αναχώρηση του Stena Nautica ενός πλοίου που θα μπορούσε άνετα να ήταν και στην χώρα μας από άποψη μεγεθών.
    Δεν λέω ότι θα μου άρεσε όλη αυτή η σιδεριά στα λιμάνια μας αλλά για να θυμόμαστε που και που ότι τα πλοία είναι μεταφορικά μέσα και όχι η λαϊκή του Σαββάτου, έλα κόψε δεξιά, κόψε αριστερά, σε παίρνει, όπα άνθρωπος και τα λοιπά γλαφυρά που ακούμε κάθε τόσο.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ilias 92 : 08-10-2013 στις 11:55

  8. #8
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Βόλος, Πειραιάς
    Μηνύματα
    2.003

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από karavofanatikos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έθιξες ένα πολύ ωραίο θέμα Ηλία κι επειδή μιλάτε για το Λατώ, παραθέτω μία εργασία που μελετώ το τελευταίο διάστημα για τον τρόπο φόρτωσης οχημάτων σε Ε/Γ-Ο/Γ πλοία. Στη συγκεκριμένη εργασία αναλύεται εκτενώς ένα μοντέλο φόρτωσης οχημάτων για το πλοίο Λατώ. Ορίστε λοιπόν:

    Μοντέλο Φόρτωσης &#96.pdf
    Ειμαι περιπου στο κεφαλαιο 4 οπου υπαρχει η μοντελοποιηση του ζητηματος της μελετης και μεχρις τωρα θελω να σου μεταφερω τα ΘΕΡΜΑ ΜΟΥ ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ για την εργασια σου.
    Στην αρχη ξεκινησα τελειως προβληματισμενος στο πως θα μπορουσε καποιος μη-ναυπηγος, χρησιμοποιωντας καποιες ρουτινες να αποφερει ενα εμπρακτο αποτελεσμα / προταση σε ενα θεμα τοσο πολυπλοκο και ευαισθητο (απο της ναυπηγικης πλευρας).
    Αυτη τη στιγμη ειμαι αρκετα ενθουσιασμενος και πριμενω να το τελειωσω για να δω τη τελικη προταση σου.
    In any case ομως, ειναι μια φανταστικη δουλεια με αρκετο μερακι και αγαπη για το αντικειμεο που λεγεται πλοιο.

  9. #9
    Εγγραφή
    Nov 2009
    Περιοχή
    Εν πλω!
    Μηνύματα
    3.087

    Προεπιλογή

    Πράγματι Γιώργο η εργασία είναι πολύ καλή, όμως δεν ανήκει σε μένα. Απλά το τελευταίο διάστημα την μελετώ για κάτι άλλο...

  10. #10
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Βόλος, Πειραιάς
    Μηνύματα
    2.003

    Προεπιλογή

    Οκ.
    Παντως ειναι πολυ ωραια και εχει πολυ τροφη για περαιτερω αναλυση.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας