Σελίδα 5 από 6 ΠρώτηΠρώτη ... 3456 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 41 έως 50 από 54

Θέμα: Α/Τ ΘΥΕΛΛΑ (D-28) και A/T NAYAΡΙΝΟΝ (D-63)

  1. #41
    Εγγραφή
    Mar 2008
    Περιοχή
    Αθήνα - Ν. Σμύρνη
    Μηνύματα
    2.570

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σωστά ήταν ο ΗΝΙΟΧΟΣ. Εγώ έχω ακούσει γιά κάποιο (Α/Τ ; ) ότι είχε πέσει στα τοιχώματα της παλιάς, εννοείται,γέφυρας της Χαλκίδας. Ξέρει κανείς κάτι σχετικό;
    Κάτι παρόμοιο έχω ακούσει και μάλιστα απο τότε που ήμουν μικρό παιδί (1960-1965) και κατά τα λεγόμενα των τότε μεγάλων ήταν κάποιο Αμερικάνικο Α/Τ που ο κυβερνήτης του ήθελε να πάει κόντρα στα νερά του Ευρίπου. Τώρα αν είναι αλήθεια ή φήμη δε γνωρίζω.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη τοξοτης : 28-12-2013 στις 18:08

  2. #42

    Προεπιλογή

    Στον πιλότο του Βρετανικού Ναυαρχείου του 1968 διαβάζω όιτ τα μηχανοκίνητα πλοία δεν έχουν πρόβλημα να περάσουν τον πορθμό του Ευρίπου, επίσης λέει ότι η χρήση πιλότου ειναι ποχρεωτική ακόμα και για τα πολεμικά πλοία αλλά αναφέρει ότι το 1930 το ελεφρυ καταδρομικό HMS Cairo (ελάχιστα μεγαλύτερο από ένα αντιτορπιλικό σαν αυτά που συζητάμε στο θέμα αυτό, αλλά με μικρότερη ιπποδύναμη) πέρασε τον πορθμό χωρίς πιλότο. Το μόνο περιστατικό προσάραξης αντιτορπιλικού που ξέρεω ειναι η προσάραξη του USS Bache στη Ρόδο που ειχαμε συζητήσει εδώ.

  3. #43

  4. #44
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.127

    Προεπιλογή

    Tα ΘΥΕΛΛΑ κ ΝΑΥΑΡΙΝΟΝ εκτός από τον οπλισμό διέφεραν από τα άλλα 4 Fletcher που παραλάβαμε από τις ΗΠΑ στο ότι είχαν στην κορυφή του ιστού ραντάρ ερεύνης επιφανείας SPS-10 το οποίο διέθεταν κ τα "γερμανικά" της κλάσης που πήραμε αρχές του '80.

  5. #45
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.127

    Προεπιλογή

    Mεταφορά βαρέος αντικειμένου.jpgMεταφορά βαρέος αντικειμένου μεταξύ ενός Α/Τ τύπου "Θύελλα" κ ενός τύπου
    FRAM I. Eντυπωσιακή κίνηση να την βλέπεις.
    Πηγή φωτό: Πολεμικό Ναυτικό

  6. #46
    Εγγραφή
    Mar 2010
    Περιοχή
    πετραλωνα
    Μηνύματα
    2.121

    Προεπιλογή

    Ωραίες εμπειρίες φίλε ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ.

  7. #47
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.127

    Προεπιλογή

    Πράγματι ωραίες αλλά τότε κοιτούσαμε να λουφάρουμε κ μας κυνηγούσε ο οπλονόμος.

  8. #48
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.127

    Προεπιλογή

    Α)Τ ΘΥΕΛΛΑ & NASTY.jpgΠηγή: Πολεμικό Ναυτικό

    Το Α/Τ ΘΥΕΛΛΑ με μιά τορπιλάκατο τύπου Νasty. Aπό τις δεύτερες όσες υπάρχουν,έχουν υποβιβαστεί σε παράκτια περιπολικά γιά διασπορά στα νησιά.

  9. #49
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.510

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από sv1xv Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για το αντιτορπιλικό στη Χαλκίδα το έχω ακούσει και εγώ, και μάλιστα ότι το αντιτορπιλικό ήταν βρετανικό και το συμβάν χρονολογείται το 1973 ή παλαιότερα. Ίσως να υπάρχει η σχετική πληροφορία θαμμένη κάπου στο Internet...
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από τοξότης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάτι παρόμοιο έχω ακούσει και μάλιστα απο τότε που ήμουν μικρό παιδί (1960-1965) και κατά τα λεγόμενα των τότε μεγάλων ήταν κάποιο Αμερικάνικο Α/Τ που ο κυβερνήτης του ήθελε να πάει κόντρα στα νερά του Ευρίπου. Τώρα αν είναι αλήθεια ή φήμη δε γνωρίζω.
    Επειδή εγώ δεν έχω ακούσει κάτι, το έψαξα στο διαδύκτιο και το μόνο που βρήκα ήταν τον Αύγουστο του 1937 η πρόσκρουσης της μεγάλης θαλαμηγούς NAHLIN που μετέφερε τότε τον Άγγλο βασιλιά με την κυρία Σίμπσον. Να πως το παρουσίασε τότε ο τύπος:
    With King Edward on the deck, the yacht Nahlin smashed into a bridge today in the Strait of Chalkis, on the Aegean island of Euboea. The yacht, carrying the monarch on a care-free holiday in the Adri*atic and Aegean seas, apparently was not seriously damaged. I t proceeded on its way after a brief inspection. The king was not perturbed. He waved to a cheering crowd on the Chalkis bank after the collision, in which a motorboat on the yacht was crushed and the bridge was slightly damaged.
    Δεν ξέρω αν έχει σχέση με το περιστατικό που είχατε ακούσει, μάλλον κάπως παλιά είχε συμβεί για να συζητιόταν τόσο αργότερα.
    Το NAHLIN πάντως ταξιδεύει ακόμη μετά από μια μακρά περίοδο εγκατάλειψης έχοντας περάσει και στο ρουμανικό κράτος. Σχετικά μπορείτε να διαβάσετε εδώ κ' εδώ.

    7981927112_802a8d322d_b.jpg
    πηγή

  10. #50

    Προεπιλογή

    Μοντελο ισαλου γραμμης του Α/Τ ΘΥΕΛΛΑ D-28 σε κλιμακα 1/350

    P5112128.JPGP5112117.JPGP5112130.JPG

    Το μοντελο προερχεται απο το συναρμολογουμενο κιτ της εταιρειας TRUMPETER

Σελίδα 5 από 6 ΠρώτηΠρώτη ... 3456 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας