Σελίδα 3 από 6 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 21 έως 30 από 54

Θέμα: Α/Τ ΘΥΕΛΛΑ (D-28) και A/T NAYAΡΙΝΟΝ (D-63)

  1. #21
    Εγγραφή
    Mar 2008
    Περιοχή
    Αθήνα - Ν. Σμύρνη
    Μηνύματα
    2.570

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Aντικατάσταση δεν νομίζω σε αυτή την ηλικία όταν μάλιστα είχαμε αρχίσει να παραλαμβάνουμε τα FRAM. Tα Bofors υπήρχαν μέχρι που πήγε γιά scrap. Rheinmetall που είναι των 20mm σε αντίθεση με τα Bofors που είναι 40mm δεν είχα δει κ δεν έχει αναφερθεί ποτέ σε Fletcher. Tα Rheinmetall μπήκαν είτε σαν πρόσθετος οπλισμός είτε σε αντικατάσταση τωνOerlikon που είναι επίσης 20mm.
    Όπως προείπα <αν δε με απατά η μνήμη μου> ( για το επισκευή ή αντικατάσταση).Πάντως τα Rheinmetall μπήκαν και το λέω αυτό γιατί 1974 - 1977 που υπηρέτησα χειριζόμουν από αδιαβάθμητα μέχρι α α /εχ και αν και δεν είμαστε οι άμεσα εμπλεκόμενοι έβλεπα απο τις κοιν/σεις ότι αφορούσε πλοία και υπηρεσίες.Θυμάμαι οτι τότε εντύπωση είχε κάνει η αναφορά στη δυνατότητα των αντιεροπορικών αυτών να ρίχνουν 2.000 βλήματα το λεπτό σε σχέση με αυτά που θα αντικαθιστούσαν και τα οποία μπορεί να ήταν τα Oerlikon ( λόγω μικρού βεληνεκούς) και όχι τα bofors. Πάντως ότι μπήκαν Rheinmetall μπήκαν.

  2. #22
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.125

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από τοξότης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όπως προείπα <αν δε με απατά η μνήμη μου> ( για το επισκευή ή αντικατάσταση).Πάντως τα Rheinmetall μπήκαν και το λέω αυτό γιατί 1974 - 1977 που υπηρέτησα χειριζόμουν από αδιαβάθμητα μέχρι α α /εχ και αν και δεν είμαστε οι άμεσα εμπλεκόμενοι έβλεπα απο τις κοιν/σεις ότι αφορούσε πλοία και υπηρεσίες.Θυμάμαι οτι τότε εντύπωση είχε κάνει η αναφορά στη δυνατότητα των αντιεροπορικών αυτών να ρίχνουν 2.000 βλήματα το λεπτό σε σχέση με αυτά που θα αντικαθιστούσαν και τα οποία μπορεί να ήταν τα Oerlikon ( λόγω μικρού βεληνεκούς) και όχι τα bofors. Πάντως ότι μπήκαν Rheinmetall μπήκαν.
    Στην θητεία μου πρόλαβα το ΝΑΥΑΡΙΝΟΝ εν ενεργεία στα τελευταία του.
    Δεν είχε Rheinmetall κ δεν νομίζω να είχαν αφαιρεθεί διότι αυτό γίνεται αφού παροπλιστεί ένα πλοίο.Η μόνη προσθήκη σε αντιαεροπορικά στα Fletcher μετά το 74 ήταν 2 Browning 0.50" στην κόντρα γέφυρα. Οerlikon στα Fletcher δεν υπήρχαν όμως στα "θηρία" που υπήρχαν, 2 Rheinmetall αντικατέστησαν 2 διπλά Oerlikon στο μεσόστεγο.
    Επειδή στην ιστοσελίδα του ΠΝ ούτε γράφει γιά Rheinmetall στο ΝΑΥΑΡΙΝΟΝ λογικά κ στο ΘΥΕΛΛΑ,ούτε φαίνονται στις φωτό (πολλές φορές ο ελαφρύς οπλισμός είναι δύσκολο να φανεί) εγώ καλώ όποιο φίλο έχει προσωπική μαρτυρία κ ακόμα καλύτερα φωτογραφία να μας λύσει την "αντιδικία".
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ : 01-11-2013 στις 08:52

  3. #23
    Εγγραφή
    Mar 2008
    Περιοχή
    Αθήνα - Ν. Σμύρνη
    Μηνύματα
    2.570

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στην θητεία μου ( παρεμπιπτόντως επίσης χαρακτηρισμένος όπως εσύ) πρόλαβα το ΝΑΥΑΡΙΝΟΝ εν ενεργεία στα τελευταία του.
    Δεν είχε Rheinmetall κ δεν νομίζω να είχαν αφαιρεθεί διότι αυτό γίνεται αφού παροπλιστεί ένα πλοίο.Η μόνη προσθήκη σε αντιαεροπορικά στα Fletcher μετά το 74 ήταν 2 Browning 0.50" στην κόντρα γέφυρα. Οerlikon στα Fletcher δεν υπήρχαν όμως στα "θηρία" που υπήρχαν, 2 Rheinmetall αντικατέστησαν 2 διπλά Oerlikon στο μεσόστεγο.
    Επειδή στην ιστοσελίδα του ΠΝ ούτε γράφει γιά Rheinmetall στο ΝΑΥΑΡΙΝΟΝ λογικά κ στο ΘΥΕΛΛΑ,ούτε φαίνονται στις φωτό (πολλές φορές ο ελαφρύς οπλισμός είναι δύσκολο να φανεί) εγώ καλώ όποιο φίλο έχει προσωπική μαρτυρία κ ακόμα καλύτερα φωτογραφία να μας λύσει την "αντιδικία".
    Προς Θεού δεν υπάρχει αντιδικία. Φαίνεται ότι με εξαπάτησε η μνήμη μου και μπερδεύτηκα.Μάλλον σε άλλο πλοίο θα μπήκαν και απλώς μπέρδεψα την επισκευή του Ναυαρίνου με την τοποθέτηση των Rheinmetall η οποία θα αφορούσε άλλο Α/Τ.

  4. #24
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.509

    Προεπιλογή

    Nα δούμε ένα καρέ με το ΘΥΕΛΛΑ από ελληνική ταινία με θέμα τον πόλεμο του '40

    Image11.jpg

    Το ΘΥΕΛΛΑ και το ΝΑΥΑΡΙΝΟΝ παροπλίστηκαν το 1981. Την ίδια χρονιά πήραμε από τους Γερμανούς τα τύπου Fletcher αντιτορπιλικά Ζ2, Ζ3, Ζ4 (πρώην USS CLAXTON) και Ζ5 (πρώην USS DYSON) με σκοπό να χρησιμεύσουν ως πηγή ανταλλακτικών. Τελικά τα δυο πρώτα ενταχθήκαν στον στόλο ως ΚΙΜΩΝ και ΝΕΑΡΧΟΣ για ένα σύντομο διάστημα. Είχε προηγηθεί το 1979 η αγορά του Ζ1 που αφού το ξυλώσαμε έγινε στόχος γερμανικού υποβρυχίου.
    Όταν παροπλίστηκαν τα τέσσερα τελευταία Fletcher το 1991-92, τα ΘΥΕΛΛΑ και ΝΑΥΑΡΙΝΟΝ πήγανε για σκραπ καθώς και τα ΚΙΜΩΝ, Ζ4 και Ζ5.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ellinis : 27-12-2013 στις 09:17

  5. #25
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.125

    Προεπιλογή

    To ΘΥΕΛΛΑ εδώ πρέπει να είναι από το "Η Μεσόγειος φλέγεται",ταινία από εκείνες που δεν προβάλλονται πλέον στην ΤV δυστυχώς. Γιατί όμως;

  6. #26
    Εγγραφή
    Mar 2008
    Περιοχή
    Κεφαλλονιά
    Μηνύματα
    3.180

    Προεπιλογή

    Βίκτωρα μου, είναι απλό ... Για να μη μας αναπτερώνεται το ηθικό ... Ενώ έτσι, μας έχουν ρίξει σε λήθαργο και μας κάνουν ό,τι θέλουν ...

    Προτού το ξεχάσω, χρόνια πολλά

  7. #27
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.125

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Appia_1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βίκτωρα μου, είναι απλό ... Για να μη μας αναπτερώνεται το ηθικό ... Ενώ έτσι, μας έχουν ρίξει σε λήθαργο και μας κάνουν ό,τι θέλουν ...

    Προτού το ξεχάσω, χρόνια πολλά
    Ίσως να είναι αυτό που λες διότι άλλο λόγο δεν βλέπω. Τι άλλο να υποθέσει κανείς, ότι είναι παρωχημένο το σενάριο κ δεν "πουλάνε"; Μόνο κ να σκεφθεί κανείς ότι οι περισσότερες ταινίες από αυτές ήταν υπερπαραγωγές αφού η δικτατορία παραχωρούσε τότε αφειδώς μέσα κ προσωπικό. Κάποιες από αυτές,όχι την συγκεκριμένη δυστυχώς,προσωπικά τις έχω σε dvd κ ψάχνω να αποκτήσω όσο μπορώ περισσότερες.
    Επίσης Χρόνια Πολλά με υγεία κ ευτυχία.

  8. #28

    Προεπιλογή

    Παίζουν καμια φορά στην 28η Οκτωβρίου μαζί με άλλες παρόμοιες (υπολοχαγός Νατάσα του Φώσκολου, Υποβρυχιο Παπανικολής) ειναι μέσα στις υπερβολές τόσο πολύ που τις θεωρώ κάλτ και τις βλέπω. Αυτές που δεν πολπάιζονται ειναι άλλες της εποχής εξίσου καλτ όπως Ψυχή και Σάρκα (πάλι με τον Πρέκα), το Αγκίστρι (που έχει και ιστιοπλοΐκό ενδιαφέρον ...εκέι να δειτε υπερβολές).

    Για να γυρίσουμε στο θέμα η ταινάι υπάρχει στο youtube τι αντιτορπιλικό το βλέπουμε στο 41ο λπετό της ταινιας (41:22) με ύπαρχο τον Κώστα Πρέκα.

  9. Προεπιλογή

    Το ΥΠΟΒΡΥΧΙΟ ΠΑΠΑΝΙΚΟΛΗΣ είναι η μόνη ταινία με ιστορική βάση και επομένως ταξινομείται χωριστά από τις υπόλοιπες.

    Ειδικά η "Μεσόγειος" είναι ο απόλυτος αναχρονισμός... Τα radar στριφογύριζαν... αλλά οι ναυτικοί πάντα εντόπιζαν τους εχθρούς οπτικά. Οι Έλληνες αποκρυπτογραφούσαν και το Naval Enigma "on the fly"... Αλήθεια, οι εσωτερικές σκηνές έχουν γυριστεί στο κτίριο της Πλ. Κλαυθμώνος?
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη sv1xv : 27-12-2013 στις 19:18

  10. #30
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.125

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Παναγιώτης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παίζουν καμια φορά στην 28η Οκτωβρίου μαζί με άλλες παρόμοιες (υπολοχαγός Νατάσα του Φώσκολου, Υποβρυχιο Παπανικολής) ειναι μέσα στις υπερβολές τόσο πολύ που τις θεωρώ κάλτ και τις βλέπω.
    Mε εξαίρεση το "Υπολοχαγός Νατάσα" που προβάλλεται κατά κόρον,η προβολή των υπολοίπων είτε έχει ελαττωθεί είτε αρκετές δεν τις παίζουν πλέον.Αν κ το σενάριο κ η σκηνοθεσία στις περισσότερες δεν αντέχουν σε κριτική εγώ βλέπω ευχάριστα εκείνες τις ταινίες που έστω με την υπερβολή τους έχουν σκηνές οι οποίες με γεμίζουν εθνική υπερηφάνεια αλλά κ είναι θεαματικές από ναυτική/στρατιωτική άποψη.

Σελίδα 3 από 6 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας