Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 21 έως 30 από 39

Θέμα: Ιωάννης Θηρεσία Κ [Ioannis Thiresia K, Θηρεσία Κ, Θηρεσία Κ ΙΙ]

  1. #21

    Προεπιλογή

    Ανδριανέ μου σου έχω μία πολύ απλή ερώτηση. Αυτή η παντόφλα έφερε το όνομα ΘΗΡΕΣΙΑ Κ ΙΙ, αλλά και αυτή η παντόφλα έφερε επίσης (αποδεδειγμένα) το ίδιο όνομα ΘΗΡΕΣΙΑ Κ ΙΙ. Είναι δύο διαφορετικές παντόφλες ή είναι η ίδια (μία και μοναδική) κατόπιν μετασκευής ???

    Αυτό θέλω να εξακριβώσω, και σκεφτόμουν να ρωτήσω τον κ. Γιάννη Καρνέση στην Σαλαμίνα.

  2. #22
    Εγγραφή
    Oct 2014
    Μηνύματα
    1.290

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Espresso Venezia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ανδριανέ μου σου έχω μία πολύ απλή ερώτηση. Αυτή η παντόφλα έφερε το όνομα ΘΗΡΕΣΙΑ Κ ΙΙ, αλλά και αυτή η παντόφλα έφερε επίσης (αποδεδειγμένα) το ίδιο όνομα ΘΗΡΕΣΙΑ Κ ΙΙ. Είναι δύο διαφορετικές παντόφλες ή είναι η ίδια (μία και μοναδική) κατόπιν μετασκευής ???

    Αυτό θέλω να εξακριβώσω, και σκεφτόμουν να ρωτήσω τον κ. Γιάννη Καρνέση στην Σαλαμίνα.
    επειδη ηταν η καψουρα μου,το εψαξα πολυ πριν μάθω το INTERNET!!!!!!ποτε μου δεν θυμάμαι το 2 στο όνομα,
    και εκπλήσσομαι,αναφέρομαι στην 10ετια του 1970.εσυ το ψαχνεις θα βρεις άκρη,εγω εχω μονο 5 γιγα το μηνα,ειναι πολυτελεια να ψάχνω!

  3. #23
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.509

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Espresso Venezia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ωραίες και σπάνιες οι φωτό κ. Πέππα, τις είχα δει και εγώ αλλά δεν ήθελα ακόμα να παρουσιαστούν. Κι αυτό γιατί θα πρέπει πρώτα να βεβαιωθούμε αν υπήρξαν μία και μόνο (που δέχθηκε μετασκευή) ή δύο παντόφλες με το όνομα ΘΗΡΕΣΙΑ Κ ΙΙ οι οποίες κατασκευάστηκαν το 1959.

    Προς το παρόν (μέχρι να το εξακριβώσω) ας παραμείνουν σε αυτό το θέμα, αν και το πλοίο που απεικονίζουν βρίσκεται σε αυτό το θέμα, μέχρι εξακρίβωσης του αντιθέτου, οπότε και θα ενοποιηθούν τα δύο θέματα.
    Προσωπική μου άποψη οτι το ΘΗΡΕΣΙΑ Κ και το ΘΗΡΕΣΙΑ Κ.ΙΙ ήταν δυο διαφορετικά πλοία. Συγκρίνοντας τις δυο φωτογραφίες βλέπουμε δυο σχεδόν πανομοιότυπα σκάφη. Όμως διαφέρουν στο κόψιμο της βαρδιόλας και στη θέση των πλευρικών φανών.

    Σχετικά με τα παρακάτω στοιχεία πρέπει να αναφέρω οτι το πλοίο νηολογήθηκε εξαρχής στον Πειραιά στις 21 Μαρτίου 1960 ως ΘΗΡΕΣΙΑ Κ.ΙΙ και είχε μόνο μια μετονομασία, αυτή σε ΙΩΑΝΝΗΣ ΘΗΡΕΣΙΑ Κ. τον Αύγουστο του 1979. Ο εκλειπών Εμμανουήλ μου είχε και εμένα αναφέρει οτι το ΝΠ 1594 το είχε καταγεγραμμένο ως ΘΗΡΕΣΙΑ Κ. αλλά αυτό δεν επιβεβαιώθηκε από το νηολόγιο.

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Espresso Venezia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχει κατασκευαστεί το τόσο μακρινό 1959 στο Πέραμα, πιθανότατα στο ναυπηγείο Αναστασιάδη - Τσορτανίδη με αριθμό νηολογίου Πειραιά 1594, ενώ φέρει ΙΜΟ 5358646. Το grosstonnage.com αναφέρει ως πρώτο του όνομα το ΘΗΡΕΣΙΑ Κ ΙΙ, αλλά σε στοιχεία των Εμμανουήλ και Α.Μ. διαβάζουμε ότι πήρε αυτό το όνομα το 1965 ενώ το 1963 ονομαζόταν ΘΗΡΕΣΊΑ. Εδώ θα πρέπει να ανοίξω μία παρένθεση, παραθέτοντας ένα παλαιότερο ποστ του pantelis2009, όπου έκανε λόγο για το ΘΗΡΕΣΙΑ του 1956 το οποίο όμως στη φωτό που παρέθετε εμφανιζόταν ως ΘΗΡΕΣΙΑ Κ.



    Μετά το όνομα ΘΗΡΕΣΙΑ Κ ΙΙ είχε μετονομαστεί σε ΙΩΑΝΝΗΣ ΘΗΡΕΣΙΑ (άγνωστο πότε), ενώ σύμφωνα με το equasis φέρει το σημερινό του όνομα ΙΩΑΝΝΗΣ ΘΗΡΕΣΙΑ Κ από το 1984.

  4. #24
    Εγγραφή
    Oct 2014
    Μηνύματα
    1.290

    Προεπιλογή

    Αύριο πιστεύω να βρω το χρόνο να σκιτσάρω,με λεπτομέρεια το ΘΗΡΕΣΙΑ Κ,
    Ηταν πολυ αγαπημένο,εχω σκιτσάκι απο μικρός,το θυμάμαι καλά,ακόμα και που αραζε!

  5. #25

    Προεπιλογή

    Με νέα πλέον και αδιάσειστα στοιχεία, ας επανέλθουμε στην συζήτηση που είχαμε ξεκινήσει πριν ένα ακριβώς μήνα.

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Nicholas Peppas Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΘΗΡΕΣΙΑ Κ ΙΙ στου Αναστασιαδη http://costasa49.wix.com/nafpigioperama#!/c1h90

    81.jpg__82.jpg
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Espresso Venezia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ωραίες και σπάνιες οι φωτό κ. Πέππα, τις είχα δει και εγώ αλλά δεν ήθελα ακόμα να παρουσιαστούν. Κι αυτό γιατί θα πρέπει πρώτα να βεβαιωθούμε αν υπήρξαν μία και μόνο (που δέχθηκε μετασκευή) ή δύο παντόφλες με το όνομα ΘΗΡΕΣΙΑ Κ ΙΙ οι οποίες κατασκευάστηκαν το 1959.

    Προς το παρόν (μέχρι να το εξακριβώσω) ας παραμείνουν σε αυτό το θέμα, αν και το πλοίο που απεικονίζουν βρίσκεται σε αυτό το θέμα, μέχρι εξακρίβωσης του αντιθέτου, οπότε και θα ενοποιηθούν τα δύο θέματα.
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Ellinis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προσωπική μου άποψη οτι το ΘΗΡΕΣΙΑ Κ και το ΘΗΡΕΣΙΑ Κ.ΙΙ ήταν δυο διαφορετικά πλοία. Συγκρίνοντας τις δυο φωτογραφίες βλέπουμε δυο σχεδόν πανομοιότυπα σκάφη. Όμως διαφέρουν στο κόψιμο της βαρδιόλας και στη θέση των πλευρικών φανών.

    Σχετικά με τα παρακάτω στοιχεία πρέπει να αναφέρω οτι το πλοίο νηολογήθηκε εξαρχής στον Πειραιά στις 21 Μαρτίου 1960 ως ΘΗΡΕΣΙΑ Κ.ΙΙ και είχε μόνο μια μετονομασία, αυτή σε ΙΩΑΝΝΗΣ ΘΗΡΕΣΙΑ Κ. τον Αύγουστο του 1979. Ο εκλειπών Εμμανουήλ μου είχε και εμένα αναφέρει οτι το ΝΠ 1594 το είχε καταγεγραμμένο ως ΘΗΡΕΣΙΑ Κ. αλλά αυτό δεν επιβεβαιώθηκε από το νηολόγιο.
    Όπως είχα γράψει παραπάνω, στο ποστ Νο 15, είχα διατηρήσει τις επιφυλάξεις μου μέχρι να μπορέσω να ρωτήσω σχετικά τον Σαλαμίνιο πλοιοκτήτη κ. Ιωάννη Καρνέση. Μόλις σήμερα λοιπόν συναντήθηκα με τον κ. Ιωάννη Καρνέση (δεν μένω στην Σαλαμίνα, πηγαίνω εκεί κάθε δεύτερο σχεδόν Σάββατο για "φωτοβόλτα στα πέριξ" !!!), και μετά από μία σύντομη συζήτηση κατά την οποία του έδειξα φυσικά τυπωμένες και τις φωτό που έχουμε παρουσιάσει στα προηγούμενα ποστ, μου έδωσε άμεσα και χωρίς κανέναν απολύτως δισταγμό, την απάντηση - λύση στον γρίφο που μας είχε προκύψει.

    Το ΘΗΡΕΣΙΑ Κ και το ΘΗΡΕΣΙΑ Κ.ΙΙ ήταν (και συνεχίζει βέβαια να είναι αφού βρίσκεται ακόμα εν ζωή) ένα και μοναδικό πλοίο.

    ΑΥΤΟ το πλοίο κατασκευάστηκε το 1959 στο ναυπηγείο Αναστασιάδη - Τσορτανίδη του Περάματος με πρώτο του όνομα το ΘΗΡΕΣΙΑ Κ ΙΙ. Το ΙΙ στο όνομα του οφειλόταν στην ύπαρξη πρωτύτερα ενός μικρότερου ξύλινου "φέρρυ", περάματος-μαούνας ας το χαρακτηρίσουμε καλύτερα, το οποίο ονομαζόταν ΘΗΡΕΣΙΑ Κ. Λίγα χρόνια μετά, το ΘΗΡΕΣΙΑ Κ ΙΙ υπέστη μικρή μετασκευή και μιας και το μικρό "φέρρυ" δεν υπήρχε πια, μετονομάστηκε σε ΘΗΡΕΣΙΑ Κ (σκέτο) και είναι φυσικά το ίδιο πλοίο σε ΑΥΤΗ την φωτό. Η συνέχεια του μετά είναι βέβαια γνωστή. Το 1979 όπως μας είπε ο Ellinis μετονομάστηκε σε ΙΩΑΝΝΗΣ ΘΗΡΕΣΙΑ Κ, και συνεχίζει με αυτό το όνομα να υφίσταται μέχρι και τις ημέρες μας.

    Έτσι βέβαια δικαιώνεται και ο αγαπητός εκλειπών φίλος μας Εμμανουήλ Παπαδάκης (emmpapad) που είχε αναφέρει ότι το πλοίο με Ν.Π. 1594 το είχε καταγεγραμμένο ως ΘΗΡΕΣΙΑ Κ. αλλά και ο φίλος Ανδριανός ο οποίος σε προηγούμενα ποστ μας είχε πει ότι θυμόταν πολύ καλά μόνο ένα πλοίο με όνομα ΘΗΡΕΣΙΑ Κ (χωρίς το ΙΙ).

    Σημ. 1 Από την στιγμή που βεβαιωθήκαμε ότι το πλοίο έφερε πέραν πάσης αμφιβολίας και το όνομα ΘΗΡΕΣΙΑ Κ χωρίς όμως αυτό να επιβεβαιώνεται από το νηολόγιο, να προσθέσω ότι υπάρχει μία ανεπιβεβαίωτη αναφορά (δεν το θυμόταν ο κ. Καρνέσης) ότι το πλοίο ενδιάμεσα των ονομάτων ΘΗΡΕΣΙΑ Κ και ΙΩΑΝΝΗΣ ΘΗΡΕΣΙΑ Κ έφερε (ίσως για πολύ μικρό διάστημα) και το όνομα ΙΩΑΝΝΗΣ ΘΗΡΕΣΙΑ.

    Σημ. 2 προς τους διαχειριστές του φόρουμ Τα ποστ ΑΥΤΟΥ του θέματος πρέπει να μεταφερθούν στο παρόν θέμα (και όχι το αντίθετο διότι το πλοίο βρίσκεται ακόμα εν ενεργεία), με νέο τίτλο τον : Ιωάννης Θηρεσία Κ [Ioannis Thiresia K - Θηρεσία Κ, Θηρεσία Κ ΙΙ]

  6. #26
    Εγγραφή
    Oct 2014
    Μηνύματα
    1.290

    Προεπιλογή

    Μπράβο φιλε Γιώργο,για την υπομονή σου,και το ψάξιμο,
    και εγω που ειχα ψάξει ,ποιο παλιά,μου ειπανε για
    ενα. Και ήτανε,και πολύ όμορφο,κατα την γνώμη μου.

  7. #27

    Προεπιλογή

    Η παντοφλίτσα έχει αντικατασταθεί στα καθήκοντα της στο νησάκι Ρεβυθούσα από το ΕΙΡΗΝΗ Κ, και λογικά πρέπει να έχει βγει για εργασίες διετίας κάπου στην ευρύτερη ΝΕΖ (ναυπηγείο Κελαιδή ???).

  8. #28
    Εγγραφή
    Oct 2014
    Μηνύματα
    1.290

    Προεπιλογή

    Πρωί-Πρωί,δεν βοήθησε το φως,για καλύτερη φωτό.
    P1140852.JPG

  9. #29

    Προεπιλογή

    Πιστεύω πως ο καλός μας φίλος Ανδριανός (andria salamis) δεν θα έχει αντίρρηση να παραθέσουμε και στο θέμα του πλοίου το σκίτσο που του είχε κάνει.

    Και διότι είναι πραγματικά υπέροχο μέχρι στις λεπτομέρειες του (πολύ δε περισσότερο που το σχεδίασε από μνήμης μετά τόσα πολλά χρόνια), αλλά και διότι έχει ιδιαίτερη - μοναδική αξία από την στιγμή που βλέπουμε το πλοίο μεταξύ 1977 - 1978 σε μία ενδιάμεση από την αρχική και την σημερινή του μορφή, μετά την προσθήκη δηλαδή εξωτερικών πλαινών διάδρομων επιβίβασης οι οποίοι κατέληγαν σε πλαινή πόρτα εισόδου στο σαλόνι.

    P1030217_PR.jpg
    Ανδριανός (andria salamis)

    Στην αρχική του μορφή βέβαια δεν υπήρχαν πλαινοί διάδρομοι επιβίβασης και η πρόσβαση στο σαλόνι γινόταν μέσα από τον χώρο του γκαράζ όπως σχεδόν σε όλες τις πρώτες παντόφλες ελληνικής κατασκευής (τέλη '50 - αρχές '60).

  10. #30
    Εγγραφή
    Oct 2014
    Μηνύματα
    1.290

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Espresso Venezia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πιστεύω πως ο καλός μας φίλος Ανδριανός (andria salamis) δεν θα έχει αντίρρηση να παραθέσουμε και στο θέμα του πλοίου το σκίτσο που του είχε κάνει.

    Και διότι είναι πραγματικά υπέροχο μέχρι στις λεπτομέρειες του (πολύ δε περισσότερο που το σχεδίασε από μνήμης μετά τόσα πολλά χρόνια), αλλά και διότι έχει ιδιαίτερη - μοναδική αξία από την στιγμή που βλέπουμε το πλοίο μεταξύ 1977 - 1978 σε μία ενδιάμεση από την αρχική και την σημερινή του μορφή, μετά την προσθήκη δηλαδή εξωτερικών πλαινών διάδρομων επιβίβασης οι οποίοι κατέληγαν σε πλαινή πόρτα εισόδου στο σαλόνι.

    P1030217_PR.jpg
    Ανδριανός (andria salamis)

    Στην αρχική του μορφή βέβαια δεν υπήρχαν πλαινοί διάδρομοι επιβίβασης και η πρόσβαση στο σαλόνι γινόταν μέσα από τον χώρο του γκαράζ όπως σχεδόν σε όλες τις πρώτες παντόφλες ελληνικής κατασκευής (τέλη '50 - αρχές '60).
    Ευχαριστώ πολυ φιλε Γιώργο για τα καλα σου λογια,ηταν το αγαπημένο μου,το κοίταζα μερες χρόνια,πριν το σχεδιάσω!

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας