Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 1 έως 10 από 25

Θέμα: Α/Γ ΚΩΣ (L 116)

  1. #1

    Προεπιλογή Α/Γ ΚΩΣ (L 116)

    Μερικές φωτογραφίες απο το Α/Γ ΚΩΣ .Φωτογραφίες οπως η ζωή μας, αλλες καλές και αλλες οχι.
    Η ιστορία του πλοίου,η ιδια οπως αυτή του Α/Γ ΟΙΝΟΥΣΑΙ.
    Βίκτωρα Χιώτη,αν θυμάμαι καλά σε αυτό υπηρέτησες,και κάποιοι χώροι του ,πρέπει (αν δεν κάνω λάθος)να σου είναι γνώριμοι.
    KVS 2.jpgΑΡΜΑΤΑΓΩΓΟΝ ΚΩΣ.jpgΚΩΣ 3.jpgΚΩΣ 4.jpgΚΩΣ 5.jpg

  2. #2
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.126

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Leonardos.B Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μερικές φωτογραφίες απο το Α/Γ ΚΩΣ .Φωτογραφίες οπως η ζωή μας, αλλες καλές και αλλες οχι.
    Η ιστορία του πλοίου,η ιδια οπως αυτή του Α/Γ ΟΙΝΟΥΣΑΙ.
    Βίκτωρα Χιώτη,αν θυμάμαι καλά σε αυτό υπηρέτησες,και κάποιοι χώροι του ,πρέπει (αν δεν κάνω λάθος)να σου είναι γνώριμοι.
    KVS 2.jpgΑΡΜΑΤΑΓΩΓΟΝ ΚΩΣ.jpgΚΩΣ 3.jpgΚΩΣ 4.jpgΚΩΣ 5.jpg
    Όλοι οι χώροι μου ήταν γνώριμοι κ σαν τηλεγραφητής που ήμουν ιδιαίτερα ο ασύρματος που τον ξαναβλέπω ύστερα από τόσα χρόνια έστω κ σε φωτό.
    Δυστυχώς δεν έχω δικές μου φωτό του καραβιού κάτι που ήμασταν ψαρωμένοι,κάτι που άνοιγαν ερμάρια κ έκλεβαν,φοβόμουν να φέρω την φωτογραφική μου μέσα...

  3. #3

    Προεπιλογή

    Δύο ακόμαΚΩΣ 6.jpgΚΩΣ 7.jpg

  4. #4
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.126

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Leonardos.B Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δύο ακόμαΚΩΣ 6.jpgΚΩΣ 7.jpg
    H πρώτη πολύ ωραία.Δεν μου είχε τύχει να βάλουμε αμάξια επάνω κ η ράμπα είχε κατεβεί μόνο μιά φορά,παραλαβή-παράδοση κυβερνήτου.Σε ποιό μέρος είναι εδώ;

  5. #5
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.126

    Προεπιλογή Α/Γ ΚΩΣ L116

    Aπό εδώ κ μετά,θα παρουσιάσω το πλοίο όπου υπηρέτησα κ με συνδέουν τόσες κ τόσες αναμνήσεις.
    Πολλά ταξίδια,ασκήσεις κ μεταφορές,σε Ελλάδα κ Κύπρο.Αμέτρητες ώρες βάρδια σε ασύρματο,κατάστρωμα κ καταπέλτη.
    Επισκευή ( ΠΕΑΚ ) στον Ναύσταθμο Κρήτης.
    Τώρα το αγαπημένοι μου Κωσάκι κείται στον πάτο του Κρητικού πελάγους αφού βυθίστηκε ως στόχος.

  6. #6
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.126

    Προεπιλογή Αρματαγωγό κλάσης Τerrebonne Parish

    Παραδόθηκε από το Christy Corporation στο Αμερικανικό ΠΝ το 1954 ως USS WHITFIELD COUNTY LST 1169,μέλος μιάς κλάσης από 15 σκάφη.
    Έδρασε στον πόλεμο του Βιετνάμ μεταξύ 1965-1972. Παραδόθηκε στο Ελληνικό ΠΝ το 1977 . Ρυμουλκήθηκε στην Ελλάδα μαζί με το αδελφό Α/Γ ΟΙΝΟΥΣΑΙ κ το Α/Τ ΤΟΜΠΑΖΗΣ.Εντάχθηκε στην δύναμη του Στολίσκου Πλοίων Απόβασης (ΣΠΑ),μετέπειτα Διοίκηση Πλοίων Απόβασης (ΔΠΑ).Παροπλίστηκε το 2000 κ βυθίστηκε το 2004 ως στόχος από τις ΤΠΚ ΝΤΕΓΙΑΝΝΗΣ,ΣΤΑΡΑΚΗΣ με κ/β Penguin κ από τις Τ/Α ΛΑΙΛΑΨ κ ΤΥΦΩΝ με τορπίλες.
    Α)Γ ΚΩΣ Τάραντας.jpg Περιοδικό ΠΤΗΣΗ
    Η είσοδος στον Ναύσταθμο του Τάραντα,πίσω το Castelo Aragonese έδρα ιταλικής ναυτικής διοίκησης,είναι κλασική φωτογραφία γιά πολλά πολεμικά, ιταλικά κ άλλα.
    Τα 2 Τerrebonne Parish έκαναν κάποτε τον εκπαιδευτικό πλου της ΣΜΥΝ,~μέχρι το 1980 κ προφανώς περί αυτού πρόκειται εδώ.
    Α)Γ ΚΩΣ hellasarmy.jpg hellasarmy
    Α)Γ ΚΩΣ HN LST fb 1.jpg
    Α)Γ ΚΩΣ HN LST fb 2.jpg Οι 2 από το fb ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΠΝ-ΑΡΜΑΤΑΓΩΓΑ
    Στη Νο3 άποψη από την γέφυρα προς μεσόστεγο κ πρόστεγο.Στην Νο4 πυροβόλο No 32 , 2 χ 3"/50 RF. Στο απέναντι πβ Νο31 πήγαινα σε συναγερμό.Όταν ήμουν ξεκούραστος κ με καλό καιρό,από αυτό το σημείο απολάμβανα την άσκηση κ την μεγάλη αγάπη μου την θάλασσα.
    Αυτά τα πβ ( τα ίδια ήταν στα Fletcher ) ξεπερασμένα πλέον,ήταν κατάλληλα γιά βολή επιφανείας κ κατά ελικοφόρων αεροσκαφών ή ελικοπτέρων.Θυμάμαι κάποτε πέταξε ένα F-104 από πάνω μας κ μέχρι να γυρίσει το πβ, είχε εξαφανιστεί....

  7. #7
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.126

    Προεπιλογή Τεχνικά χαρακτηριστικά & εξοπλισμός

    Εκτόπισμα: 2590 ελαφρό, 6225 τόν. με πλήρη φόρτο
    Διαστάσεις: 117.1x16.8x 5.2 μ.
    Πυροβόλα : 3x2 76 mm/50 RF Mk33 - 3 Rheinmetall S20 20mm/90 ( αρχικά 5 Οerlikon 20mm/70 )
    Mηχανές : 4 diesei General Motors 6000 BHP , 2 έλικες
    Ταχύτητα : 15.0 ( πρακτικά 12.0 κ. ) - Εμβέλεια: 15000 ν.μ. με 9.0 κ.
    Πλήρωμα : 115 - Στρατεύματα 395
    Αποβατικές άκατοι : 4 LCVP
    Ραντάρ : 1 επιφανείας Raytheon SPS21 - 1 ναυσιπλοϊας Decca
    Σύστημα Δ/νσης Βολής: 2 κατευθυντήρες Μk 63 με ραντάρ Western Electric SPG34
    Α)Γ ΚΩΣ γ.jpg navource
    Tελευταίες στιγμές του αγαπημένου πλοίου.
    Α)Γ ΚΩΣ γέφυρα.jpglst1169.homestead
    Γέφυρα,οι μπουλμέδες στα παλίά αμερικάνικα καράβια ήταν μαύροι.Διακρίνονται τα χαρακτηριστικά φινιστρίνια τα οποία χωρίζονται από ένα διάδρομο με τα παραλληλόγραμμα εξωτερικά παράθυρα που μπήκαν αρχές του 60.

    Α)Γ ΚΩΣ ΗΝ LST fb 2.jpgΑπό το fb EΛΛΗΝΙΚΟ ΠΝ-Αρματαγωγά
    Η φωτό είναι από τότε που το πλοίο ήταν αμερικάνικο.Εδώ βλέπουμε μεταφορά ανθρώπου.Τέτοιες πρακτικές είναι αυνηθισμένες ως γυμνάσια στις ασκήσεις

  8. #8

    Προεπιλογή

    Είχα και εγώ την τύχη το σωτήριο έτος 1997 να κάνω διήμερο εκπαιδευτικό πλου(Σαβ/κο) με το πλοίο τον Ιούνιο .Θυμάμαι ακόμα ότι σε σχέση με τον AΡΗ” ήταν η μέρα με την νύχτα σε συνθήκες ενδιαιτήσεων και όχι μόνο.
    Αυτό που δεν πρόκειται να ξεχάσω όμως πότε ήταν η απίστευτη ζέστη αλλά και οι τραγικέςσυνθήκες υγιεινής στις τουαλέτες του. Οι έχοντες υπηρετήσει εκεί είμαι σίγουροςότι θα με
    καταλάβουν απόλυτα.



  9. #9
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.126

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από tomcat Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είχα και εγώ την τύχη το σωτήριο έτος 1997 να κάνω διήμερο εκπαιδευτικό πλου(Σαβ/κο) με το πλοίο τον Ιούνιο .Θυμάμαι ακόμα ότι σε σχέση με τον AΡΗ” ήταν η μέρα με την νύχτα σε συνθήκες ενδιαιτήσεων και όχι μόνο.
    Αυτό που δεν πρόκειται να ξεχάσω όμως πότε ήταν η απίστευτη ζέστη αλλά και οι τραγικέςσυνθήκες υγιεινής στις τουαλέτες του. Οι έχοντες υπηρετήσει εκεί είμαι σίγουροςότι θα με
    καταλάβουν απόλυτα.

    Φίλε μου,εκπαιδευτικό πλου,ως τι πήγες;
    Στο ΕΚ.Π.ΑΡΗΣ δεν έχω μπει αλλά το 1982,ήμουν 81Δ κληρουχία,οι ενδιαιτήσεις ήταν πολύ καλές,άνετα κ καθαρά troops με κλιματιστικά που έτσι κ δούλευαν στο full,το καλοκαίρι κρύωνες. Το ίδιο κ στον Ασύρματο όπου ήμουν λόγω ειδικότητας.
    Οι συνθήκες στις τουαλέτες ήταν ικανοποιητικές εκτός κ είχαμε μέσα τρελλαμένους,απολυόμενους της ΕΛΔΥΚ.
    Γενικά καμμιά σχέση με τα Α/Τ.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ : 08-12-2017 στις 08:47

  10. #10
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.126

    Προεπιλογή

    Tα πλοία της κλάσης΄ήταν παράγωγα των 2 Τalbot County των πρώτων αμερικάνικων Α/Γ μεταπολεμικώς τα οποία σημειωτέον ήταν ατμοκίνητα.
    Είχαν δυνατότητα μεταφοράς αριθμού τεθωρακισμένων,οχημάτων ή άλλου βαρέος υλικού μέσα στο χώρο αρμάτων κ επάνω στο μεσόστεγο, σε τμήμα του οποίου μπορούσε να προσαπονηωθεί 1 ελικόπτερο ΑΒ-212 ASW/EW. Yπήρχαν 2 μπίγες γιά την φορτοεκφόρτωση υλικού στο κατάστρωμα ή κάτω στον χώρο αρμάτων. Προσωπικό κ ελαφρό υλικό αποεπιβιβάζετο με τα ΑΒΑΚ όταν το πλοίο ευρίσκετο σε απόσταση από την ξηρά.Δυνατότητα φορτοεκφόρτωσης του βαρέος υλικού μέσω του καταπέλτη στο χώρο αρμάτων ( ο οποίος διέθετε γιά ευκολία turntable ) κ μέσω ράμπας στο μεσόστεγο οχημάτων μέχρι 2,5 τόν.
    Πλοία της κλάσης χρησιμοποιήθηκαν εκτός από τις ΗΠΑ,την Ισπανία,Τουρκία ( 2 ),Βενεζουέλα.Φέρονται να χρησιμοποιούνται ακόμα από το Περού.

    Α)Γ ΚΩΣ καταπέλτης.jpg
    Eκφόρτωση τεθ/νου μεταφοράς προσωπικού Μ113.
    Α)Γ ΚΩΣ μεσόστεγο.jpg
    'Αποψη του μεσοστέγου προς την υπερδομή.Διακρίνεται αριστερά μέρος της ράμπας ( κεκλιμένο ) κ στο βάθος οι μπίγες ( φορτωτήρες ).
    Α)Γ ΚΩΣ ΝΚ.jpg
    Επισκευή στον Ναύσταθμο Κρήτης.Διακρίνονται το Α/Γ ΣΥΡΟΣ L144 μάλλον υπό παροπλισμό,το Α/Β ΦΟΛΕΓΑΝΔΡΟΣ L170 κ η καπνοδόχος ενός Α/Τ κλάσης Αdams.
    Πηγή: όλα lst1169.homestead
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ : 08-12-2017 στις 12:19

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας