Σελίδα 33 από 33 ΠρώτηΠρώτη ... 23313233
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 321 έως 328 από 328

Θέμα: Εξπρές Ολύμπια [Express Olympia, Viking 4, Earl Granville]

  1. #321
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.126

    Προεπιλογή

    Eνδιαφέρον άρθρο στο Ships Monthly Δεκεμβρίου γιά το πλοίο με πολλές φωτό.

  2. #322
    Εγγραφή
    Oct 2009
    Μηνύματα
    780

    Προεπιλογή

    Προσθέτω στο θέμα μια φωτογραφια από ένα μινι αφιέρωμα που είχε κανει στο πλοίο το περιοδικό εφοπλιστής στα πρώτα χρόνια επι hellas ferries
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες
    [IMG]http://www.nautilia.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=10429&dateline=1264355182[/IMG]

  3. #323
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.509

    Προεπιλογή JAMAA II

    Δεκαέξι χρόνια μετά την διάλυση του ΕΞΠΡΕΣ ΟΛΥΜΠΙΑ και ένα από τα έντεκα αδελφά της σειρά του ήρθε η ώρα να το ακολουθήσει.
    Το JAMAA II (πρώην ALANDIA, BOTNIA EXPRESS και αρχικά DIANA) πουλήθηκε σε Ινδούς διαλυτές.
    Το πλοίο είχε αποκτηθεί το 2006 από την "Σκάρφια Ν.Ε." και μάλλον ήταν ιδιοκτησία των αδελφών Κοσμά που είχαν πριν το JAMAA (πρώην ΛΥΚΟΜΗΔΗΣ).
    Όλα τα χρόνια εργάστηκε στην Ερυθρά και το 2016 μετονομάστηκε RAHAL. Στο equasis φαίνεται οτι μέχρι τώρα παρέμεινε σε ελληνικά χέρια.
    Nα το δούμε σε δεξαμενισμό του στο Σουέζ τον περασμένο Δεκέμβρη, διατηρώντας πάντα τα χρώματα που είχε επί ημερών Eckero Line.

    128626972_3570340733024804_6696114645093868767_o.jpg
    πηγή με περισσότερες φωτογραφίες

    Από τα αδελφά του απομένει ολοζώντανο το ST.DAMIAN και παροπλισμένο στον Καναδά το APOLLO που αναμένει το τέλος του.

  4. #324
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.126

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Ellinis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεκαέξι χρόνια μετά την διάλυση του ΕΞΠΡΕΣ ΟΛΥΜΠΙΑ και ένα από τα έντεκα αδελφά της σειρά του ήρθε η ώρα να το ακολουθήσει.
    Το JAMAA II (πρώην ALANDIA, BOTNIA EXPRESS και αρχικά DIANA) πουλήθηκε σε Ινδούς διαλυτές.
    Το πλοίο είχε αποκτηθεί το 2006 από την "Σκάρφια Ν.Ε." και μάλλον ήταν ιδιοκτησία των αδελφών Κοσμά που είχαν πριν το JAMAA (πρώην ΛΥΚΟΜΗΔΗΣ).
    Όλα τα χρόνια εργάστηκε στην Ερυθρά και το 2016 μετονομάστηκε RAHAL. Στο equasis φαίνεται οτι μέχρι τώρα παρέμεινε σε ελληνικά χέρια.
    Nα το δούμε σε δεξαμενισμό του στο Σουέζ τον περασμένο Δεκέμβρη, διατηρώντας πάντα τα χρώματα που είχε επί ημερών Eckero Line.

    128626972_3570340733024804_6696114645093868767_o.jpg
    πηγή με περισσότερες φωτογραφίες

    Από τα αδελφά του απομένει ολοζώντανο το ST.DAMIAN και παροπλισμένο στον Καναδά το APOLLO που αναμένει το τέλος του.
    Oι Αφοί Κοσμά να έχουν σχέση με αυτόν του 3Κ; Θυμάμαι το βαπόρι τότε που είχε περάσει από τον Αγ.Κων/νο κ δεν ξέρω αν υπήρχε πρόθεση δρομολόγησης στην Ελλάδα.
    Φαντάζομαι λόγω των ταξιδιών στην Ερυθρά σε τι κατάσταση θα ήταν.

  5. #325
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.509

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Oι Αφοί Κοσμά να έχουν σχέση με αυτόν του 3Κ; Θυμάμαι το βαπόρι τότε που είχε περάσει από τον Αγ.Κων/νο κ δεν ξέρω αν υπήρχε πρόθεση δρομολόγησης στην Ελλάδα.
    Φαντάζομαι λόγω των ταξιδιών στην Ερυθρά σε τι κατάσταση θα ήταν.
    Δεν νομίζω να έχουν σχέση, τους έχω ως Γ. & Ν. Κοσμάς. Ο άλλος της 3Κ νομίζω ήταν Δ.. Δημήτρης; Διαμαντής; δεν θυμάμαι. Πρέπει να έχουν καταγωγή από Φθιώτιδα και το "Σκάρφεια" είναι από εκεί.

  6. #326
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.126

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Ellinis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν νομίζω να έχουν σχέση, τους έχω ως Γ. & Ν. Κοσμάς. Ο άλλος της 3Κ νομίζω ήταν Δ.. Δημήτρης; Διαμαντής; δεν θυμάμαι. Πρέπει να έχουν καταγωγή από Φθιώτιδα και το "Σκάρφεια" είναι από εκεί.
    Τώρα που το λες,θυμήθηκα ότι έχει ένα χωριό με αυτό όνομα εκεί.Ίσως η προσέγγιση στον 'Αγιο να είχε σχέση με αυτό.

  7. #327
    Εγγραφή
    Aug 2008
    Μηνύματα
    930

    Προεπιλογή

    Και μια που ο φίλος Ellinis ανακίνησε το θέμα του Εξπρές Ολύμπια, ας το δούμε στην Πάρο το καλοκαίρι του 1997, παρέα με το ομόσταβλό του τότε Εξπρές Απόλλων (από σκαναρισμένη φωτο του αρχείου μου)

    13.jpg

  8. #328
    Εγγραφή
    Oct 2009
    Μηνύματα
    780

    Προεπιλογή

    Στο παρακατω βιντεο στα τελη της δεκαετιας του 90΄ βλεπουμε ενα ταξιδι απο την Ιο μεχρι και τη Παρο με το εξπρες ολυμπια και διακρινονται οι γνωστες φυσιογνωμιες του πλοιου τοτε τον cpt Γιωργο Δαρζεντα και τον Ασυρματιστη Σταυρο Γρηγορακο που ηταν απο την αρχη των δρομολογιων του πλοιου στην ελλαδα εως και τον παροπλισμο του.

    https://www.youtube.com/watch?v=3CSKp1wD0qs
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

Σελίδα 33 από 33 ΠρώτηΠρώτη ... 23313233

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας