Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 11 έως 20 από 21

Θέμα: Γραμμή Πειραιάς-Κύθηρα-Αντικύθηρα-Κρήτη (Piraeus-Kythera-Antikythera-Crete route)

  1. #11
    Εγγραφή
    Feb 2018
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Μηνύματα
    508

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από basi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτά είναι δρομολόγια μόνο για επιβάτες που θα γλυτώσουν το κόστος της καμπίνας .
    Σε ποια δρομολόγια αναφέρεστε;
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από basi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι νταλίκες δεν έχουν καμπίνα και μια χαρά θα τις πηγαίνουν τα ρο-ρο .
    Υποθέτω εννοείτε ότι δεν πληρώνουν ξεχωριστά για την καμπίνα, αλλά οι οδηγοί έχουν καμπίνα.
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από basi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αλλά ο επιβάτης που φτάνει 5 το πρωί μισο-άυπνος γιατί αρχίζουν και φωνάζουν κάτι τύποι ,φτάσαμε από τις 4.30 και θα πρέπει να περιμένει μέχρι τις 1-2 το μεσημέρι για να μπεί στο δωμάτιο του ξενοδοχείου έχει θέμα
    Αυτό είναι πράγματι εξαιρετικά ενοχλητικό.

    Αν το δρομολόγιο Σούδα - Πειραιάς αντικατασταθεί με το Κίσσαμος Γύθειο δύο τινά θα συμβούν (κατά την γνώμη μου φυσικά): Οι επιβάτες χωρίς αυτοκίνητο θα χρησιμοποιούν το αεροπλάνο, ενώ οι επιβάτες με ΙΧ θα ταξιδεύουν μέσω Ηρακλείου.
    Η κατάργηση των απ' ευθείας δρομολογίων ίσως προκύψει αν οι επιβάτες μειωθούν δραστικά λόγω μειώσεως των τιμών στα αεροπλάνα και τα ενοικιαζόμενα αυτοκίνητα. Τα πλοία θα περιοριστούν στην μεταφορά φορτίων.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη OfTheHighSeas : 06-09-2018 στις 08:31

  2. #12
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Αμπελόκηποι/Αρτέμιδα
    Μηνύματα
    1.873

    Προεπιλογή

    Συγγνώμη γιατί κάπου έχω μπλεχτεί...τί καθόμαστε και συζητάμε: να αντικατασταθεί όλο το Πειραιάς-Χανιά από ένα ενδεχόμενο Γύθειο-Χανιά? Αν είναι δυνατόν....Εδώ και χρόνια τα δρομολόγια προς Χανιά μπορούνε ανετότατα να βγούνε σε εξήμισι ώρες από Πειραιά και συζητάμε για ταλαιπωρίες και συνδυασμό οδικών και ακτοπλοικών ταξίδιών με ημερόπλοια και δεν ξέρω εγώ τί άλλο. Το μόνο που ίσως θα μπορούσε να βολέψει από νότια Πελοπόννησό (είτε Γύθειο, είτε Καλαμάτα) είναι το να γίνεται από εκεί η άγονη των Κυθήρων-Κισσάμου. Αυτό ναι θα μπορούσε να είχε μια κάποια βιωσιμότητα (όπως περίπου γίνεται και στις Σποράδες). Με τα υπάρχοντα όμως δεδομένα είναι παντελώς αδύνατο και μη βιώσιμο να μεταφερθεί όλη η επιβατική και εμπορευματική κίνηση της δυτικής Κρήτης στη νότια Πελοπόννησο. Εάν φυσικά υπονοείτε κάτι τέτοιο στα προηγούμενα posts...

  3. #13

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από thanos75 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συγγνώμη γιατί κάπου έχω μπλεχτεί...τί καθόμαστε και συζητάμε: να αντικατασταθεί όλο το Πειραιάς-Χανιά από ένα ενδεχόμενο Γύθειο-Χανιά? Αν είναι δυνατόν....Εδώ και χρόνια τα δρομολόγια προς Χανιά μπορούνε ανετότατα να βγούνε σε εξήμισι ώρες από Πειραιά και συζητάμε για ταλαιπωρίες και συνδυασμό οδικών και ακτοπλοικών ταξίδιών με ημερόπλοια και δεν ξέρω εγώ τί άλλο. Το μόνο που ίσως θα μπορούσε να βολέψει από νότια Πελοπόννησό (είτε Γύθειο, είτε Καλαμάτα) είναι το να γίνεται από εκεί η άγονη των Κυθήρων-Κισσάμου. Αυτό ναι θα μπορούσε να είχε μια κάποια βιωσιμότητα (όπως περίπου γίνεται και στις Σποράδες). Με τα υπάρχοντα όμως δεδομένα είναι παντελώς αδύνατο και μη βιώσιμο να μεταφερθεί όλη η επιβατική και εμπορευματική κίνηση της δυτικής Κρήτης στη νότια Πελοπόννησο. Εάν φυσικά υπονοείτε κάτι τέτοιο στα προηγούμενα posts...
    Κι εγω κατι τετοιο καταλαβα και το θεωρω αδιανοητο την υποβαθμιση της μιας γραμης και την αναβαθμιση της αλλης που τυχανει να ειναι και ποιο δαπανηρη και ποιο κουραστικη για τον ταξιδιωτη.Τωρα αν πρεπει να βγουν καποια φορτια απο τα επιβατιγα πλοια ας βαλουν καθαρα ro/ro μονο για καποιες κατηγοριες φορτιων κατι σαν το αγια γαληνη που ειχε παλαιοτερα η κρητη

  4. #14

    Προεπιλογή

    Αρχικά λέμε ότι κάτι πρέπει να γίνει με τις μεταφορικές , γιατί δεν μπορούμε πάντα να βασιζόμαστε στην ναυτοσύνη των πληρωμάτων , στην τύχη και στον καλό καιρό .

    Μετά μιλάμε για εναλλακτικές για επιβάτες που ΔΕΝ ΜΕΝΟΥΝ στην Κρήτη.
    Το να φτάνεις στις 5 το πρωί με μικρά παιδιά άυπνα πρακτικά , δεν είναι ό,τι βολικότερο .
    Το να φύγεις από την Αθήνα στις 7 το πρωί και να είσαι στο Γύθειο στις 9.30-10.00 και να πάρεις το ημερόπλοιο στις 10.30 και να είσαι νωρίς το απόγευμα στην Κρήτη έχει μια λογική

    Βέβαια τα ημερήσια δρομολόγια από τον Πειραιά μια χαρά εξυπηρετούν , αλλά δεν είναι ούτε τόσα πολλά πια , ούτε τόσο γρήγορα .
    Μιλάμε πάντα για εναλλακτικές .

  5. #15

    Προεπιλογή

    Λογω εντοποιοτητας εμαι γνωστης της γραμμης μια τετοια συνδεση μονο για κανενα μηνα το καλοκαιρι ισως μπορουσε να σταθει.εχει γινει και παλαιοτερα μια προσπαθεια με το ΜΑΡΙΑ ΠΑ για 1 καλοκαιρι, μπηκε μεσα ως τη γεφηρα το πλοιο και πριν να τελειωσει ο αυγουστος ειχε κοπει

  6. #16

    Προεπιλογή

    Εντάξει νέα γραμμή και τόσο ανταγωνιστική θέλει και κάποιο πιασάρικο πλοίο...

  7. #17
    Εγγραφή
    Dec 2017
    Περιοχή
    Πειραιά - Νάξο - Σητεία
    Μηνύματα
    311

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από thanos75 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και από αρχές Μαρτίου, το όμορφο Ιονίς στη γραμμή Λαυρίου-Κέας-Κύθνου (μια που η εταιρία έχασε τη γραμμή των Κυθήρων). Ιδανικότατο πλοίο νομίζω για τη συγκεκριμένη γραμμή
    Δεν νομίζω ότι την έχασε την γραμμή τον Κυθήρων, μιας και από το περυσινό Σ.Α.Σ. ειχε κάνει αίτηση για την μεταδρομολογη του στην συγκεκριμένη γραμμή.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ancd : 12-02-2020 στις 13:46

  8. #18
    Εγγραφή
    May 2016
    Περιοχή
    Πειραιάς, Αντίπαρος, κλπ..
    Μηνύματα
    691

    Προεπιλογή

    Ξέρει κάποιος τι θα γίνει με τη γραμμή των Κυθήρων από αρχές Μαρτίου;;

  9. #19
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.126

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από gioros Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οπως και να εχει ειναι ενα καλο πλοιο σε μια δυνατη γραμμη .Οι Τσιρηγοτες που το εχασαν ας πρωσεχαν .............
    Mα δεν είναι ότι δεν πρόσεχαν οι Τσιριγότες.Ο Ηλιόπουλος πήρε την γραμμή κ θα τους αφήσει ντάλα καλοκαίρι γιά να τρέχει στις Αζορες.

  10. #20
    Εγγραφή
    May 2016
    Περιοχή
    Πειραιάς, Αντίπαρος, κλπ..
    Μηνύματα
    691

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Mα δεν είναι ότι δεν πρόσεχαν οι Τσιριγότες.Ο Ηλιόπουλος πήρε την γραμμή κ θα τους αφήσει ντάλα καλοκαίρι γιά να τρέχει στις Αζορες.

    ...αποκλείεται...

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας