Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 11 έως 18 από 18

Θέμα: A/T AΣΠΙΣ (D-06)

  1. #11
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.510

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από BEN BRUCE Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και μια φωτο απο εμενα για το ενδοξο Α/Τ.Η φωτο απο οτι θυμαμαι ηταν τον χειμωνα 1997-8 αν οχι τοτε 1996-7

    Συνημμένο Αρχείο 151175
    Του 96-97 πρέπει να ήταν BEN BRUXE. Η προηγούμενη φωτο μου ήταν του Απρίλη 1997. Η διάλυση είχε φτάσει έτσι όπως το βλέπουμε παρακάτω σε φώτο του Αυγούστου 1997.

    aspis bu3.jpg

  2. #12
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.127

    Προεπιλογή

    A)T AΣΠΙΣ a .jpgΠηγή: Πολεμικό Ναυτικό
    Τα Fletcher από όλες τις μεριές έβγαιναν πολύ ωραία στον φακό.

  3. #13

    Προεπιλογή Α/Τ ΑΣΠΙΣ

    Κατα πρωτον ,θα ηθελα να γραψω , πως οι ομορφες φωτο απο την διαλυση του Α/Τ ΑΣΠΙΣ , με πονανε . Αυτο μου συμβαινει για οποιοδηποτε πλοιο , αλλα περισσοτερο ,για οποιο εχω ζησει , εστω για λιγο .
    Θητεια 1982/83 απο οπου και οι φωτο . Υπολογος ΤΠΒ/Β ( πυροβολητης ) .Προσπερναμε τις καπως δυσκολες συνθηκες διαβιωσης εντος του πλοιου .Παλιο καραβι ηταν τοτε και μαλλον δεν ειναι σωστο , να αναφερω προβληματα και δυσλειτουργιες που αντιμετωπιζαμε , ακομη και εν ωρα ασκησεων . Απο τοτε θυμαμαι σαν διδαγμα , αυτο που μας ειπε ο Υπαρχος ,σε πρωινη επιθεωρηση .
    ''Η πατριδα ,αυτο το πλοιο μας παρεχει και εμεις ειμαστε υποχρεωμενοι , να το συντηρουμε σωστα και με αυτο να αγωνιζομαστε ''.
    Παμε στα ναυτικα τωρα . Απιστευτη η γοητεια να αναπτυσει ταχυτητα 30 κομβων και πισω το νερο να σηκωνεται , πιο ψηλα απο την πρυμη .Να βουταει η πλωρη , ( τυχαινε να μπαινει νερο , απο τις ακαλυπτες κανες των πλωριων πυροβολων ) , να ξεπλενει το καταστρωμα και να μπορεις να σταθεις μονο στην πρυμη . Να βλεπεις διπλα σου τα αλλα ''φλετσερ'' με αυτην την κοφτερη πλωρη και την κομψη γραμμη να βουτανε . Να βουτανε με αυτο το βαρυ στυλ που εχουν τα πολεμικα και να αναρωτιεσαι , ''καλα και εμεις τοσο πολυ βουταμε ''?
    Αυτο θα ηθελα να ξαναζησω μα δεν γινεται . Δεν γινεται να ειμαι 24χρονος ναυτης στο Α/Τ ΑΣΠΙΣ και η θαλασσα να περναει μεσα απο τα ρελια . Ξεθωριασμενες αρκετα οι φωτο απο τοτε .
    Φωτο 1 απο εορταστικη εκδηλωση στα ΨΑΡΑ .
    Φωτο 2 ασκηση - γυμνασιο στην πλωρη
    Φωτο 3 και 4 . ασκηση νηοπομπη εξω απο την ΜΗΛΟ
    .SAM_5974.jpgSAM_5968.jpgSAM_6331.jpgSAM_6334.jpg

  4. #14
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.127

    Προεπιλογή

    Ευχαριστούμε γιά τις αναμνήσεις κ τις φωτό.
    ΤΠΒ/Β...κάνε το λιανά...τεχνίτης πυροβόλων,ναύτης πτυχίου Β'.

  5. #15

    Προεπιλογή

    Φωτογραφια του Α/Τ ΑΣΠΙΣ για τον φιλο tripontikas

    ASPIS D-06.jpg
    Πηγη Πολεμικο Ναυτικο

  6. #16

    Προεπιλογή Α/Τ ΑΣΠΙΣ

    Ευχαριστω TSS APOLLON για αυτη την καταπληκτικη φωτο του πλοιου .Ειναι απο την καταλληλοτερη οπτικη γωνια για να φαινεται η ομορφια του .
    Εχω φυλαγμενο ενθυμιο απο το '82. IMG_20170405_121413.jpgIMG_20170405_121531.jpgIMG_20170405_130329.jpg
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη tripontikas : 05-04-2017 στις 12:23

  7. #17

    Προεπιλογή

    Ομορφο συλλεκτικο αναπτηρακι!!!

  8. #18

    Προεπιλογή Α/Τ ΑΣΠΙΣ

    Καλοκαιρι ''82 καπου στο Αιγαιο με περιπου 30-33 κομβους . Αλλαξα λιγο την αποχρωση για να φαινεται τι αφηνε πισω του το Α/Τ ΑΣΠΙΣ . Την συγκεκριμενη φωτο, μου την εδωσε τοτε φιλος της 80Β' η 80Γ' , που μετα απο λιγο θα απολυονταν. Αυτες που τραβηξα εγω ''καηκαν'' απο το πολυ λευκο φοντο που ηταν πισω , οπως μου εξηγησαν .Επρεπε να ειχα κανει αλλη ρυθμιση . Θυμηθηκα οτι πιανοντας τετοιες ταχυτητες , απο τους κραδασμους που ειχε στο πρυμνιο υποφραγμα , καποιες λαμπες ξεβιδωνονταν μονες τους και εσκαγαν κατω .
    Παντως δεν αισθανοταν και πολυ ανετα οποιος καθοταν εκει για φωτογραφια . Ενα φοβο τον ειχαμε .

    IMG_20170424_192648.jpg
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Nautilia News : 25-04-2017 στις 17:11

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας