Σελίδα 12 από 14 ΠρώτηΠρώτη ... 21011121314 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 111 έως 120 από 134

Θέμα: Δυνατότητα νεων ακτοπλοικών γραμμών από Ραφήνα

  1. #111
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Μηνύματα
    1.089

    Προεπιλογή

    Δε νομίζω ότι οι προσωπικές αντιπαραθέσεις βοηθούν σε κάτι και σίγουρα δεν ενδιαφέρουν τους "τρίτους".

  2. #112
    Εγγραφή
    Sep 2008
    Περιοχή
    Χολαργός Αττικής, ¶ρτεμις Αττικής
    Μηνύματα
    138

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από noulos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δε νομίζω ότι οι προσωπικές αντιπαραθέσεις βοηθούν σε κάτι και σίγουρα δεν ενδιαφέρουν τους "τρίτους".
    Εκτός εαν εξαπολύονται εναντίον μου?
    Εν πάσει περιπτώσει τα γραπτά μένουν και τα γραπτά και η συνέπειά τους φανερώνουν την επάρκεια ή την ανεπάρκεια των συγγραφέων τους.

  3. #113
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Μηνύματα
    1.089

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από vacondios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εκτός εαν εξαπολύονται εναντίον μου?
    Εν πάσει περιπτώσει τα γραπτά μένουν και τα γραπτά και η συνέπειά τους φανερώνουν την επάρκεια ή την ανεπάρκεια των συγγραφέων τους.
    Χωρίς καμία εξαίρεση. Μην τα παίρνεις όλα προσωπικά.

  4. #114
    Εγγραφή
    Aug 2008
    Μηνύματα
    855

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από vacondios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ωραία αφού αυτά που λέω εγώ είναι κατά τη γνώμη σου εκτός τόπου και χρόνου και μάλιστα "ΚΑΙ ΤΕΜΗΡΙΩΜΕΝΑ" και η ασχετοσύνη του ανθρώπου φαίνεται στην ορθότητα ή όχι των όσων ισχυρίζεται και επειδή τα γραφτά μένουν συνήθως όταν κάποιος δεν έχει τεκμήρια αναλίσκεται σε προσωπικές επιθέσεις αλλά εγώ δεν πρόκειται να ακολουθήσω αυτόν τον κατήφορο εγώ ισχυρίστηκα τα εξής:

    Το Blue Star Ιθάκη την κάνει τη Σύρο σε 225 λεπτά.
    Το "Νήσος Μύκονος" και τα Blue Star 1 και 2 το 'χουν κάνει 205 λεπτά.
    Τα πλοία της Blue Star Ferries τηρούν με πολύ καλή ακρίβεια τα ωράριά τους.
    Θέλω να παρακαλέσω γα τον "εντός τόπου και χρόνου" ισχυρισμό επί των ανωτέρω.



    Και επειδή εγώ ο "άσχετος" θα ήθελα να γίνω σχετικός και "εντός τόπου και χρόνου" σας παρακαλώ να μου παραθέσετε ότι ανακρίβειες τυχόν έχω γράψει σε δικά μου post (ολόκληρες προτάσεις από τελεία σε τελεία και όχι κομμένα και ραμμένα κατά το δοκούν) διότι εγώ δε διεκδικώ το αλάθητο. Τα γραπτά μένουν, το βελάκι scroll up του Web browser είναι πάνω δεξιά και το link προς τις προηγούμενες σελίδες του thread είναι εμφανές.

    2 ερωτήματα πολύ συγκεκριμένα ζητούν συγκεκριμένες απαντήσεις.
    Στην περίπτωση που αντί αυτών ΄των πολύ συγκεκριμένων λάβω άλλα αντ' άλλων συνοδευόμενα από νέες προσωπικές επιθέσεις εναντίον μου το μόνο που θα επιτευχθεί είναι να επιβεβαιωθούν οι δικοί μου ισχυρισμοί
    Επειδή θα χρειαστεί πολύς χώρος για να ΣΑΣ παραθέσω τις προηγούμενες καταχωρήσεις ΣΑΣ...μπορείτε να ανατρέξετε πίσω βλέποντας πως η διαφωνία μας αφορά την διαστρέβλωση της ιστορίας.
    Επειδή λοιπόν υπάρχουν στοιχεία , θα ξαναπώ ότι πριν από δεκαετίες υπήρξαν δύο πλοία (που δεν συγκρίνονται με τα σημερινά) που την απόσταση Πειραιάς - Σύρος (ή αντίστροφα) την διένυαν σε 3ω 25λ.
    Ο κόσμος και τότε κοίταζαν τα ρολόγια τους...ειδικά τις Κυριακές για όσους θυμούνται πολύ απλά γιατί τα ίδια τα πλοία τους μύησαν σε αυτό το ωράριο!
    Αυτά που δεν κατανοώ , είναι τα δύο συγκεκριμένα ερωτήματα καθώς και τα περί λειτουργίας των windows...
    Όταν καταφέρετε να σταματήσετε το βάδισμα στον "κατήφορο" , μπορείτε να κάνετε αναστροφή και να δοκιμάσετε να ανταπεξέλθετε στις απαιτήσεις του ανήφορου της γνώσης !

  5. #115
    Εγγραφή
    Sep 2008
    Περιοχή
    Χολαργός Αττικής, ¶ρτεμις Αττικής
    Μηνύματα
    138

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από proussos Εμφάνιση μηνυμάτων

    Επειδή λοιπόν υπάρχουν στοιχεία , θα ξαναπώ ότι πριν από δεκαετίες υπήρξαν δύο πλοία (που δεν συγκρίνονται με τα σημερινά) που την απόσταση Πειραιάς - Σύρος (ή αντίστροφα) την διένυαν σε 3ω 25λ.
    Ομολογώ ότι αυτό δεν το έχω υπόψη μου. Αφού όμως παραθέτεις ένα στοιχείο γνώσης γιατί δεν το δίνεις ολόκληρο? Αυτά τα 2 πλοία ήταν συμβατικά ή μήπως catamaran? δεν είχαν όνομα? Ποιά ήταν επιτέλους αυτά τα πλοία? που πήγαιναναν με 25 κόμβους?
    Πάτως όχι το Ναϊάς 2 που με ισχύ 11000 kw είχε τελική 20,5
    ούτε το "Παναγία Τήνου" με μέγιστη ταχύτητα 21 κόμβους
    ούτε το "Εξπρες Αφροδίτη" που πήγαινε με19,5 κόμβους
    Και όπως είναι γνωστό η Απόσταση Πειραιώς-Ερμουπόλεως είναι 83 ναυτικά μίλια

  6. #116
    Εγγραφή
    Aug 2008
    Μηνύματα
    855

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από vacondios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ομολογώ ότι αυτό δεν το έχω υπόψη μου. Αφού όμως παραθέτεις ένα στοιχείο γνώσης γιατί δεν το δίνεις ολόκληρο? Αυτά τα 2 πλοία ήταν συμβατικά ή μήπως catamaran? δεν είχαν όνομα? Ποιά ήταν επιτέλους αυτά τα πλοία? που πήγαιναναν με 25 κόμβους?
    Πάτως όχι το Ναϊάς 2 που με ισχύ 11000 kw είχε τελική 20,5
    ούτε το "Παναγία Τήνου" με μέγιστη ταχύτητα 21 κόμβους
    ούτε το "Εξπρες Αφροδίτη" που πήγαινε με19,5 κόμβους
    Και όπως είναι γνωστό η Απόσταση Πειραιώς-Ερμουπόλεως είναι 83 ναυτικά μίλια
    Η επόμενη απάντηση θα πρέπει να είναι σχεδιασμένη σε χαρτί γιατί βλέπω πως δεν καταλαβαινόμαστε...
    Κλείνω λέγοντας , για άλλη μια φορά , πως την απόσταση Π-Σ και Σ-Π (και όχι μόνο) την διένυαν τα πλοία με "αυτοσχέδιους" τρόπους μιας και δεν υπήρχε το σύστημα διαχωρισμού κυκλοφορίας και δεν υπήρχε και το A.I.S. να δίνει αναφορές...
    Επειδή όμως αγνοείτε πεισματικά την ιστορία διαστρεβλώνοντας τα γεγονότα (προφανώς σας...διασκεδάζει αυτό) , δεν θα έχετε την τύχη να δείτε αναρτημένο το αντίγραφο ημερολογίου ενός από τα πλοία - θρύλους που αναφέρετε...
    Καλή συνέχεια !

  7. #117

    Προεπιλογή

    Έχω να γελάσω τόσο πολύ αρκετούς μήνες....μπράβο στον φίλο vacondio που μας προσφέρει απλόχερα στιγμές χαλάρωσης και γέλιου

  8. #118

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από vacondios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και όπως είναι γνωστό η Απόσταση Πειραιώς-Ερμουπόλεως είναι 83 ναυτικά μίλια
    Όντως σύμφωνα με την έκδοση ΒΧ01 "Πίνακας μιλιομετρικών αποστάσεων μεταξύ ελληνικών λιμένων" η απόσταση Πειραια - Ερμούπολης είναι 83 ναυτικά μίλια. Η τελευταία έκδοση του ΒΧ01 είναι του 1996 και οι αποστάσεις είναι μετρημενες στη συντομότερη πλεύσιμη διαδρομή.

    Όπως βλέπουμε στο παρακάτω απόσπασμα χαρτη η συντομότερη διαδρομή από τον Πειραιά μέχροι τν παράλαξη του κάβου Τάμελου στη Τζια ειναι αυτή που περνάει μεσα από το στενο Φλεβών και σημειώνεται με κόκκινη γραμμή στο χαρτη. Από τον Πειραιά μεχρι τον καβο Τάμελο ειναι 39 ναυτικά μίλια (μετρημένα με το κουμπάσο στο χάρτη).

    Ακόμα και αν πάει έξω από τις Φλέβες αλλά πάλι παει γιαλό γιαλό οπως σημειώνεται με την μπλέ γραμμή η απόσταση δεν μεγαλώνει σηματικά αφου πια ειναι 41 ναυτικά μίλια μέχρι τον Τάμελο.

    Όμως από τα τέλη της δεκαετίας του 1990 ειναι σε εφαρμογή το σύστημα διαχωρισμου της κυκλοφορίας στο Σαρωνικό οπότε τα πλοία πρέπει αν ακολουθούν την πράσινη πορείο που με αυτή από τον Πειραιά στον Τάμελο είναι 46 ναυτικά μίλια.
    PeirTam.jpgΠηγή αποσπάσματος

    Δηλαδή ένα βαπόρι της δεκαετίας του 1980 ή του 1990 μπορούσε ΄να περάσει μεσα από το στενο Φλεβών (αυτοσχέδια όπως λέει ο proussos) και να κερδίσει 7 μίλα σε σχέση με ένα σημερινό. Αν κανεις τις πραξεις ότι ένα βαπόρι με 20 κόμβους έκανε την απόσταση Από τον Πειριαά μέχρι τον Τάμελο στον ίδιο χ΄ρονο που σήμερα την κανει ένα βαπόρι με 23 κόμβους περίπου. Οπότε δεν μπορύμε να συγκρινουμε χρόνους από πα΄λιοτερες εποχές με τις σημερινές γιατί έχουν αλλάξει οι συνθηκες. Οπότε οσο και να φάινεται παράξενο δεν ειναι η ιδαι απόσταση.

  9. #119
    Εγγραφή
    Sep 2008
    Περιοχή
    Χολαργός Αττικής, ¶ρτεμις Αττικής
    Μηνύματα
    138

    Προεπιλογή

    Η βέλτιστη και συντομότερη δυνατή απόσταση (ευθεία και ξυστά έξω από τις Φλέβες τον Πάτροκλο και Τζιά) είναι 77 ναυτικά μίλια (76,9 σύμφωνα με το Google δες εικόνα) (από το φανάρι του Πειραιά μέχρι το φανάρι στην άκρη του μεγάλου κυματοθραύστη στο λιμάνι της Σύρου) Αλλά και πάλι "δε βγαίνουν τα κουκιά". Πλην όμως (παρά τα όπως πάντα υπερβολικά παραμύθια που κυκλοφορούν στο νησί) εγώ πηγαινοέρχομαι στο νησί μου για περισσότερο από 40 χρόνια από τον καιρό του "Ναϊάς 1" του Κατσουλάκου επιμένω ότι τον προηγούμενο αιώνα τα συμβατικά πλοία το κάνανε σε τουλάχιστον 4 ώρες και κάτι. Το πρώτο συμβατικό πλοίο που έσπασε προς τα κάτω το φράγμα των τεσσάρων ωρών ήταν το Blue Star Ιθάκη το έτος 2001.
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη vacondios : 21-02-2014 στις 00:07

  10. #120
    Εγγραφή
    Oct 2009
    Περιοχή
    Συρος
    Μηνύματα
    900

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από vacondios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η βέλτιστη και συντομότερη δυνατή απόσταση (ευθεία και ξυστά έξω από τις Φλέβες τον Πάτροκλο και Τζιά) είναι 77 ναυτικά μίλια (76,9 σύμφωνα με το Google δες εικόνα) (από το φανάρι του Πειραιά μέχρι το φανάρι στην άκρη του μεγάλου κυματοθραύστη στο λιμάνι της Σύρου) Αλλά και πάλι "δε βγαίνουν τα κουκιά". Πλην όμως (παρά τα όπως πάντα υπερβολικά παραμύθια που κυκλοφορούν στο νησί) εγώ πηγαινοέρχομαι στο νησί μου για περισσότερο από 40 χρόνια από τον καιρό του "Ναϊάς 1" του Κατσουλάκου επιμένω ότι τον προηγούμενο αιώνα τα συμβατικά πλοία το κάνανε σε τουλάχιστον 4 ώρες και κάτι. Το πρώτο συμβατικό πλοίο που έσπασε προς τα κάτω το φράγμα των τεσσάρων ωρών ήταν το Blue Star Ιθάκη το έτος 2001.
    Αγαπητέ μου επειδή και εγώ πηγαίνω-έρχομαι παρά κάτι μέρες 50 χρόνια ο Απόλλωνας και ο Κάπτεν Κωσταντής το είχαν σπάσει προ πολού και για την πλάκα τους!!!!!!!!!!!!!!
    Στοιχεία για τις μηχανές του LISIEUX / ΑΠΟΛΛΩΝ

    Machinery : Two sets Parsons SR geared turbines
    Boilers : Two oil-fired w/t FCM 47/60 426 lb/sq in
    Power : 22.000 shp
    Speed : 24 kts (22,5 kts on one boiler)


    Ο πλοίαρχος Μανώλης Παπαγγελής, που το έφερε από την Αγγλία, αναφέρει χαρακτηριστικά :

    "Όταν μπαίναμε στη Μεσόγειο λάβαμε εντολή από το γραφείο να ανάψουμε και τους δύο λέβητες για να δούμε τι ταχύτητα έπιανε. Πράγματι τους ανάψαμε και πιάσαμε 26,2 μίλια. Περνώντας από το Γιβραλτάρ μας έπιασε ο παράκτιος και μας έστειλε το ακόλουθο μήνυμα :

    "Παρακαλούμε να μας πληροφορήσετε το όνομα του πλοίου σας και στο Πολεμικό Ναυτικό ποιάς χώρας ανήκετε."

    Επειδή με την ταχύτητα αυτή και καθώς τα σαλόνια ήταν σβηστά δεν μπορούσε να φανταστεί ότι ημασταν επιβατικό πλοίο. Του απάντησα :

    "Δεν είμεθα πολεμικόν πλοίον. Είμεθα το ελληνικόν επιβατικόν ΑΠΟΛΛΩΝ"
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη zozef : 21-02-2014 στις 17:31

Σελίδα 12 από 14 ΠρώτηΠρώτη ... 21011121314 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας