Σελίδα 11 από 14 ΠρώτηΠρώτη ... 910111213 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 101 έως 110 από 134

Θέμα: Δυνατότητα νεων ακτοπλοικών γραμμών από Ραφήνα

  1. #101
    Εγγραφή
    Sep 2008
    Περιοχή
    Χολαργός Αττικής, ¶ρτεμις Αττικής
    Μηνύματα
    138

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από roussosf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συγνώμη φίλε μου αλλά με αυτά που γράφεις έχω την εντύπωση ότι έχεις μπερδέψει την "πηχτή" με το "λουκάνικο"
    οι γλήγοροι ελιγμοί μάλλον χρόνο προσδίδουν παρά ταχύτητα
    και οι γλήγοροι ελιγμοί εκτός από θέμα εργαλείων (στην προκειμένη περίπτωση bow thrusters) είναι και θέμα ικανότητας του χειριστή........................
    αλλά το θέμα μας είναι η δυνατότητα νέων γραμμών από Ραφήνα και τι δυνατότητες για αυτές υπάρχουν
    και για να υπάρξουν αυτές οι δυνατότητες και να είναι βιώσιμη πρέπει να αλλάξουν την συνήθεια του Πειραιά κάποιοι
    και αυτοί οι κάποιοι είναι οι επαγγελματίες που συνεργάζονται με τα νησιά της όποιας γραμμής προκύψει
    γιατί κακά τα ψέματα όσα πρωτόκολλα και να χτυπήσει το πλοίο της γραμμής στις 60 μέρες (Ιούλιος -Αύγουστος) χωρίς φορτηγά χειμώνας δεν βγαίνει
    Για να σε βάλω στο θέμα το "Νήσος Μύκονος" το καλοκαίρι του 2014 θα κάνει το Πειραιάς-Σύρος-Μύκονος-Ικαρία-Σάμο και δήλωσε ότι από 1η Νοεμβρίου 2014 μέχρι 31 Οκτωβρίου 2015 θα κάνει το δρομολόγιο (και ας ακούγεται ως ανέκδοτο) Ραφήνα-¶νδρο-Τήνο-Μύκονο. Η συζήτηση είναι τελείως υποθετική. Ας υποθέσουμε ότι αυτή η δήλωση δρομολόγησης είναι ειλικρινής και δεν είναι μπλόφα, και ας υποθέσουμε (2η υπόθεση) ότι μετά το έρημο καταχείμωνο το εγχείρημα επιτυγχάνει (και συζητώντας λογικά στην καλύτερη περίπτωση η επιτυχία 500-1000 επιβάτες τον Αύγουστο απέχει πολύ από το πρωτόκολλο για τα τακτικά φορτηγά των μεταφορικών ούτε σκέψη) διότι ο κόσμος της Ραφήνας είναι περιορισμένος σε σχέση με του Πειραιά, εγώ αναρωτιέμαι για ποιο λόγο να μην εκμεταλλευτεί το μεγάλο ατού του έναντι των πλοίων ανταγωνιστών που είναι οι 25,5 κόμβοι του και αντί για 3 νησιά να πιάνει 6 νησιά αυθημερόν. Αυτό είναι θέμα. Όχι το πώς θα έχει κέρδη, αλλά το πως θα έχει τις μικρότερες δυνατές ζημιές.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη vacondios : 13-02-2014 στις 22:27

  2. #102
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Βόλος, Πειραιάς
    Μηνύματα
    2.003

    Προεπιλογή

    Αγαπητε μου φιλε Ρουσσος, δεν τα λες καλα, δεν εχεις σκεφτει οτι με τι καμεβα και χρησιμοποιωντας πιο ψηλο λαδι θα στρεφει σε καποια μιλισεκοντς πιο γρηγορα το πιτς οποτε εχεις μεγαλυτερη ταχυτητα. Συμπεριλαμβανομενου του πιδαλιου becker που σπαει στις 60μοιρες. Για να μην σου πω για τον βολβο τον τσαρουχαρο που εχει που το κανουν ακομα να πηγαινει πιο γρηγορα.
    Αχ.. σημερα ηταν μια ομορφη μερα στο Λαυριο..
    Χ'μους φιλε μου και στον αδερφο σου!!

  3. #103
    Εγγραφή
    May 2005
    Περιοχή
    Ν.ΜΑΚΡΗ-ΣΥΡΟ-ΤΗΝΟ
    Μηνύματα
    1.150

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Eng Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αγαπητε μου φιλε Ρουσσος, δεν τα λες καλα, δεν εχεις σκεφτει οτι με τι καμεβα και χρησιμοποιωντας πιο ψηλο λαδι θα στρεφει σε καποια μιλισεκοντς πιο γρηγορα το πιτς οποτε εχεις μεγαλυτερη ταχυτητα. Συμπεριλαμβανομενου του πιδαλιου becker που σπαει στις 60μοιρες. Για να μην σου πω για τον βολβο τον τσαρουχαρο που εχει που το κανουν ακομα να πηγαινει πιο γρηγορα.
    Αχ.. σημερα ηταν μια ομορφη μερα στο Λαυριο..
    Χ'μους φιλε μου και στον αδερφο σου!!
    συγνώμη αυτος είναι ένας σοβαρός παράγοντας που δεν τον ειχα σκεφτεί...........

  4. #104
    Εγγραφή
    Sep 2008
    Περιοχή
    Χολαργός Αττικής, ¶ρτεμις Αττικής
    Μηνύματα
    138

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από proussos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό που βλέπω είναι ότι έχουμε ΘΕΜΑΤΑ σοβαρά...

    2. Το "άλλο πλοίο" πότε το είδατε να ταξιδεύει με 18,5 κόμβους ? Γιατί αν ευσταθεί η καταγγελία σας , τότε τίθεται θέμα καθυστέρησης και απόκλισης από τα δηλωθέντα ωράρια.
    Σας προκαλώ να αποκαλύψετε καθυστέρηση άνω των πέντε λεπτών (το παρακολουθούσα καθημερινά σε webcam και ais).

    Το μέτρησα εγώ με GPS ακριβείας το καμάτι της διαδρομής από Ίο μέχρι Νάξο. Και κατά την προσωπική μου άποψη πολύ καλά κάνει. Λοιπόν με αυτές τις ταχύτητες που πάλι κατά την προσωπική μου άποψη δεν είναι μικρές για τις απαιτήσεις των δρομολογίων που έχουν αναλάβει τα πλοία της Blue Star Ferries τηρούν με ευλάβεια και πολύ μεγάλη ακρίβεια τα ωράρια τους και το πρόγραμμα αφίξεων και αναχωρήσεών τους.
    Τώρα εάν κάποιος σε αυτά που γράφω διαβάζει για δήθεν καταγγελίες και καθυστερήσεις λυπάμαι αλλά δεν μπορώ να κάνω τίποτα για την περίπτωσή του

  5. #105
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Βόλος, Πειραιάς
    Μηνύματα
    2.003

    Προεπιλογή

    Χιλια συγνωμη που επεμβαινω αλλα στο παραπάνω σχολιο "GPS ακριβειας" να πω μονο - σαν ασχετος που ειμαι και ζητω συγνωμη ξανα γιατι δεν ειμαι μηχανικος - πως για να μιλησουμε για ταχυτητα και GPS ακριβειας θα πρεπει το GPS που χρησιμοποιειται να ειναι πιστοποιημενο απο εγκεκριμενο ναυτιλιακο οργανισμο, συνηθως Κλαση. Μονο ετσι μπορουμε να μιλησουμε για ακριβής ταχυτητα.

    Και παλι sorry που επενεβην σε ναυτικο θεμα.

    Καλη συνεχεια στη κουβεντα σας.

  6. #106
    Εγγραφή
    Sep 2008
    Περιοχή
    Χολαργός Αττικής, ¶ρτεμις Αττικής
    Μηνύματα
    138

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από ΑΡΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επίσης ως βέρος συριανός θα έπρεπε να γνωρίζεις ότι 205 λεπτά έκανε συμβατικό βαπόρι ίσαμε 30 χρόνια πίσω τη Σύρο...το δίδασκαν στα συριανά σχολεία χρόνια και χρόνια.......
    Προς αποφυγή παραπληροφόρης από ανυποψίαστους αναγνώστες έχω να πώ τα εξής:
    Η Ερμούπολη τα τελαιυταία 200 χρόνα απέχει από τον Πειραιά 83 ναυτικά μίλια.
    Πριν 30 χρόνια το "Ναϊάς ΙΙ" και το "Παναγία Τήνου" διανύανε αυτήν την την απόσταση δεν ξέρω ακριβώς σε πόση ώρα αλλά περίπου σε 260-270 λεπτά της ώρας. Τότε ο κόσμος δεν ήταν βιαστικός
    Σήμερα έχουμε καθημερινή πρωινή αναχώρηση από με καινούριο και γρήγορο συμβατικό πλοίο Blue Star που στην υψηλή σαιζόν σύμφωνα με το πρόγραμμα το οποίο και τηρεί κάνει την απόσταση μέχρι στον πολύ καλό χρόνο 225 λεπτά της ώρας.
    Και υπήρξαν και συμβατικά πλοία το "Nήσος Μύκονος", το Blue Star 1 και 2 τα οποία λόγω του γεγονότος ότι μετά τη Σύρο είχαν μεγάλη διαδρομή, έκαναν το Πειραιάς-Σύρος στον απίστευτο χρόνο για συμβατικό πλοίο 205 λεπτά.

    Κατά την προσωπική μου άποψη η ασχετοσύνη πρεπει να εχει τα όριά της κι εδω έχει ξεπεράσει κάθε όριο.

  7. #107
    Εγγραφή
    Aug 2008
    Μηνύματα
    855

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από vacondios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προς αποφυγή παραπληροφόρης από ανυποψίαστους αναγνώστες έχω να πώ τα εξής:
    Η Ερμούπολη τα τελαιυταία 200 χρόνα απέχει από τον Πειραιά 83 ναυτικά μίλια.
    Πριν 30 χρόνια το "Ναϊάς ΙΙ" και το "Παναγία Τήνου" διανύανε αυτήν την την απόσταση δεν ξέρω ακριβώς σε πόση ώρα αλλά περίπου σε 260-270 λεπτά της ώρας. Τότε ο κόσμος δεν ήταν βιαστικός
    Σήμερα έχουμε καθημερινή πρωινή αναχώρηση από με καινούριο και γρήγορο συμβατικό πλοίο Blue Star που στην υψηλή σαιζόν σύμφωνα με το πρόγραμμα το οποίο και τηρεί κάνει την απόσταση μέχρι στον πολύ καλό χρόνο 225 λεπτά της ώρας.
    Και υπήρξαν και συμβατικά πλοία το "Nήσος Μύκονος", το Blue Star 1 και 2 τα οποία λόγω του γεγονότος ότι μετά τη Σύρο είχαν μεγάλη διαδρομή, έκαναν το Πειραιάς-Σύρος στον απίστευτο χρόνο για συμβατικό πλοίο 205 λεπτά.

    Κατά την προσωπική μου άποψη η ασχετοσύνη πρεπει να εχει τα όριά της κι εδω έχει ξεπεράσει κάθε όριο.
    Θα συμφωνήσω πως η ασχετοσύνη πρέπει να έχει τα όριά της γι αυτό και σας προτείνω να περιοριστείτε στο να διαβάζετε και να ακούτε αυτούς που ΤΕΚΜΗΡΙΩΜΕΝΑ μπορούν να σας αποδεικνύουν ότι είστε εκτός τόπου και εκτός χρόνου !
    Η Σύρος ανέκαθεν απέχει από τον Πειραιά μια απόσταση Α. Ποτέ δεν απομακρύνθηκε ή δεν πλησίασε περισσότερο ο ένας τόπος από τον άλλον.
    Πριν δεκαετίες δεν υπήρχε το T.S.S. (σύστημα διαχωρισμού κυκλοφορίας). Μπορείς να πας και να έρθεις προς / από Σύρο (και όχι μόνο) με ποικίλους τρόπους...
    Αφήστε την ιστορία να σας διδάξει σεμνά και ταπεινά πως λειτουργεί η ακτοπλοΐα του σήμερα μιας και δεν γνωρίζετε τις βάσεις που χτίστηκε το "Πειραιάς - Σύρος σε 3ω 25λ" με βαπόρια μονοτίμονα , μπαταριστές μηχανές και bow thruster σε ρόλο ανεμιστήρα ή και χωρίς ρόλο για αρκετούς μήνες !
    Επειδή ΥΠΑΡΧΟΥΝ αποδεικτικά στοιχεία καλό θα είναι να αφήσετε τις ειρωνείες και τους χλευασμούς στο συρτάρι !

  8. #108

    Post

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από vacondios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το μέτρησα εγώ με GPS ακριβείας το καμάτι της διαδρομής από Ίο μέχρι Νάξο. Και κατά την προσωπική μου άποψη πολύ καλά κάνει. Λοιπόν με αυτές τις ταχύτητες που πάλι κατά την προσωπική μου άποψη δεν είναι μικρές για τις απαιτήσεις των δρομολογίων που έχουν αναλάβει τα πλοία της Blue Star Ferries τηρούν με ευλάβεια και πολύ μεγάλη ακρίβεια τα ωράρια τους και το πρόγραμμα αφίξεων και αναχωρήσεών τους.
    Τώρα εάν κάποιος σε αυτά που γράφω διαβάζει για δήθεν καταγγελίες και καθυστερήσεις λυπάμαι αλλά δεν μπορώ να κάνω τίποτα για την περίπτωσή του
    Όσο μεςγάλη ακρίβεια και να έχει το GPS μετράει ταχύτητα πανω από το βυθό (Speed Over Ground) και όχι στη θάλασσα. Οπότε δεν ειναι ενδειξη της πραγμετικής ταχύτητας του πλοίου αφού εχει αν υπερνικησει και τα ρεύματα και τον άνεμο. Θα πει κάποιος οτι αυτη ενδιαφέρει αφου αυτή χρειάζεται για να υπολογίσει κάποιος το χρόνο αλλά δεν είναι ενδειξη για τις δυνατότητες ενος πλοίου.

    Έτσι για το τμημα από Ίο εως Νάξο πρέπει αν περασει από το στενο Παρου Νάξου για το στενό διαβάζουμε στον αμερικάνικο πιλότο εδώ:

    Stenon Parou Naxou (37°03'N., 25°19'E.) leads between
    Nisos Paros and Nisos Naxos. The main fairway, which passes
    W of Vrakhoi Amaridhes, is 1.7 miles wide and has ample
    depths. During NE winds and when there is no wind, a current
    sets S through this passage at a rate of about 1.5 knots.

    Τα ίδια λέει και ο πιλότος του βρετανικού Ναυαρχείου (δεν υπάρχει ονλάιν πρέπει να με πιστέψετε):

    During NE winds and when when there is no wind, a S-going current flows thruough Steno Parou - Naxou at a rate of about 1 1/2 kn.

    Αυτό φάινεται και στους ναυτικούς χάρτες όπως μπορείς αν δεις εδώ.

    Δηλαδή ενώ μετρησατε με το GPS 18 κόμβους το βπάορι πηγαινε με 20 κόμβους πανω από το νερό αλλά ειχε να υπερνικήσεις και το ρεύμα, οπότε δεν ειναι ενδειξη αυτό για την ταχυτητα του πλοίου. Το ίδιο σφαλαμα εχου και οι ταχυτητες που μεταδίδονται από το AIS αφου παιρνουν στοιχεια από το GPS. Και σίγουρα δεν αρκει η μετρηση για να θιξουμε το πλήρωμα οτι παραμελει τα καθήκοτα τους σε σχεση με την τηρηση των ωραρίων των δρομολογίων.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Παναγιώτης : 14-02-2014 στις 17:30

  9. #109
    Εγγραφή
    Mar 2008
    Περιοχή
    Folegandros
    Μηνύματα
    1.756

    Προεπιλογή

    Συγνώμη που επεμβαίνω αλλα επειδή το καλοκαίρι το παρατηρούσα το πλοίο καθώς το δρομολόγιο του ήταν λίγο πιεσμένο μπορώ να πω ότι σε κανένα σημείο του δρομολόγιου η ταχύτητα του πλοίου δεν έπεφτε κάτω απο τα 22 knots!!!!

  10. #110
    Εγγραφή
    Sep 2008
    Περιοχή
    Χολαργός Αττικής, ¶ρτεμις Αττικής
    Μηνύματα
    138

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από proussos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα συμφωνήσω πως η ασχετοσύνη πρέπει να έχει τα όριά της γι αυτό και σας προτείνω να περιοριστείτε στο να διαβάζετε και να ακούτε αυτούς που ΤΕΚΜΗΡΙΩΜΕΝΑ μπορούν να σας αποδεικνύουν ότι είστε εκτός τόπου και εκτός χρόνου !
    Ωραία αφού αυτά που λέω εγώ είναι κατά τη γνώμη σου εκτός τόπου και χρόνου και μάλιστα "ΚΑΙ ΤΕΜΗΡΙΩΜΕΝΑ" και η ασχετοσύνη του ανθρώπου φαίνεται στην ορθότητα ή όχι των όσων ισχυρίζεται και επειδή τα γραφτά μένουν συνήθως όταν κάποιος δεν έχει τεκμήρια αναλίσκεται σε προσωπικές επιθέσεις αλλά εγώ δεν πρόκειται να ακολουθήσω αυτόν τον κατήφορο εγώ ισχυρίστηκα τα εξής:

    Το Blue Star Ιθάκη την κάνει τη Σύρο σε 225 λεπτά.
    Το "Νήσος Μύκονος" και τα Blue Star 1 και 2 το 'χουν κάνει 205 λεπτά.
    Τα πλοία της Blue Star Ferries τηρούν με πολύ καλή ακρίβεια τα ωράριά τους.
    Θέλω να παρακαλέσω γα τον "εντός τόπου και χρόνου" ισχυρισμό επί των ανωτέρω.

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από proussos Εμφάνιση μηνυμάτων

    Επειδή ΥΠΑΡΧΟΥΝ αποδεικτικά στοιχεία
    Και επειδή εγώ ο "άσχετος" θα ήθελα να γίνω σχετικός και "εντός τόπου και χρόνου" σας παρακαλώ να μου παραθέσετε ότι ανακρίβειες τυχόν έχω γράψει σε δικά μου post (ολόκληρες προτάσεις από τελεία σε τελεία και όχι κομμένα και ραμμένα κατά το δοκούν) διότι εγώ δε διεκδικώ το αλάθητο. Τα γραπτά μένουν, το βελάκι scroll up του Web browser είναι πάνω δεξιά και το link προς τις προηγούμενες σελίδες του thread είναι εμφανές.

    2 ερωτήματα πολύ συγκεκριμένα ζητούν συγκεκριμένες απαντήσεις.
    Στην περίπτωση που αντί αυτών ΄των πολύ συγκεκριμένων λάβω άλλα αντ' άλλων συνοδευόμενα από νέες προσωπικές επιθέσεις εναντίον μου το μόνο που θα επιτευχθεί είναι να επιβεβαιωθούν οι δικοί μου ισχυρισμοί
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη vacondios : 18-02-2014 στις 21:36

Σελίδα 11 από 14 ΠρώτηΠρώτη ... 910111213 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας