Σελίδα 4 από 14 ΠρώτηΠρώτη ... 23456 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 31 έως 40 από 134

Θέμα: Δυνατότητα νεων ακτοπλοικών γραμμών από Ραφήνα

  1. #31
    Εγγραφή
    Sep 2008
    Περιοχή
    Χολαργός Αττικής, Άρτεμις Αττικής
    Μηνύματα
    138

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από proussos Εμφάνιση μηνυμάτων

    Η κορεάτικη "φαταούλ πετρόλ" - όπως αστειευόμενος φαντάζομαι χαρακτηρίζετε - όταν ισχύουν τα "γρήγορα" ωράρια και έχει κέφια , στις 11:10 σφυρίζει στο λιμάνι της Σύρου !!!
    Εκείνη την περίοδο δεν σχολιάζετε / ται το γεγονός ότι ισχύει το ίδιο αντίτιμο ναύλου...
    Και προβλέπω , ακόμα και δωρεάν να ήταν το ΙΧ , λίγοι θα προτιμούσαν να το μεταφέρουν στη Σύρο με το κυκλοφοριακό πρόβλημα που έχει και με το πρόβλημα στάθμευσης !
    Εάν ξεκινήσει η Γρια-Πηνελόπη από τη Ραφήνα για Σύρο την ίδια ώρα με το 22κομβο από τον Πειραιά σίγουρα θα φτάσει πρώτη με διαφορά τουλάχιστον 15 λεπτών η κατά 22 μίλια μεγαλύτερη απόσταση δεν καλύπτεται.. Τώρα το υπιτιθέμενο κυκλοφοριακό πρόβλημα στη Σύρο είναι προϊόν φαντασίας. Η κίνηση τόσο στην παραλιακή όσο και στην Σταματίου Πρωίου διεξάγεται κανονικά χωρίς μποτιλιάρισμα μέχρι να βρείς εύκολα θέση στάθμευσης και εαν δε βρεις μέχρι να φτάσεις στο Τελωνείο το αφήνεις έξω από το Τελωνείο. Τώρα εαν οι επαρχιακοί δρόμοι του νησιού είναι στενοί και επικίνδυνοι είναι κάτι που συμβαίνει σε όλη τη χώρα. Το "δεν παίρνω το αυτοκίνητό μου στη Σύρο διότι τάχα μόνο στη Σύρο υπάρχει κυκλοφοριακό πρόβλημα" θυμίζει αυτό που λένε "όσα δε φτάνει η αλεπού τα κάνει κρεμαστάρια"

  2. #32
    Εγγραφή
    Aug 2008
    Μηνύματα
    855

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από vacondios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εάν ξεκινήσει η Γρια-Πηνελόπη από τη Ραφήνα για Σύρο την ίδια ώρα με το 22κομβο από τον Πειραιά σίγουρα θα φτάσει πρώτη με διαφορά τουλάχιστον 15 λεπτών η κατά 22 μίλια μεγαλύτερη απόσταση δεν καλύπτεται.. Τώρα το υπιτιθέμενο κυκλοφοριακό πρόβλημα στη Σύρο είναι προϊόν φαντασίας. Η κίνηση τόσο στην παραλιακή όσο και στην Σταματίου Πρωίου διεξάγεται κανονικά χωρίς μποτιλιάρισμα μέχρι να βρείς εύκολα θέση στάθμευσης και εαν δε βρεις μέχρι να φτάσεις στο Τελωνείο το αφήνεις έξω από το Τελωνείο. Τώρα εαν οι επαρχιακοί δρόμοι του νησιού είναι στενοί και επικίνδυνοι είναι κάτι που συμβαίνει σε όλη τη χώρα. Το "δεν παίρνω το αυτοκίνητό μου στη Σύρο διότι τάχα μόνο στη Σύρο υπάρχει κυκλοφοριακό πρόβλημα" θυμίζει αυτό που λένε "όσα δε φτάνει η αλεπού τα κάνει κρεμαστάρια"
    Δεκτή κάθε άποψη...μόνο που φαίνεται να γνωρίζετε τη Σύρο μόνο σε συνθήκες χειμώνα και να σας διαφεύγει ότι σε συνθήκες υψηλής κίνησης το μποτιλιάρισμα ξεκινάει από το λιμάνι και φτάνει μέχρι και το Ηρώων μερικές φορές...

  3. #33
    Εγγραφή
    May 2005
    Περιοχή
    Ν.ΜΑΚΡΗ-ΣΥΡΟ-ΤΗΝΟ
    Μηνύματα
    1.150

    Προεπιλογή

    Γεγονός είναι ότι κατά την καλοκαιρινή περίοδο και τα ΠΣΚ η τα τριήμερα ποιο γλήγορα φτάνεις από την Ομόνοια στο Σύνταγμα και με πορεία , παρά από την πυροσβεστική στο Ηρώων
    το έχουμε ξανασχολιάσει στην ανάλογη θεματική ενότητα "Λιμανι Συρου" κάποια πράγματα στην Σύρο είναι σε λάθος θέση , τι να κάνουμε ?

  4. #34
    Εγγραφή
    Sep 2008
    Περιοχή
    Χολαργός Αττικής, Άρτεμις Αττικής
    Μηνύματα
    138

    Προεπιλογή

    Το θέμα ότι τα 3 πλοία που ξεκινάνε κάθε μέρα από τα λεμονάδικα για Κυκλάδες όταν κινούνται μέ πλήρη ισχύ δηλαδή 22,5 κόμβους τα μικρά με τους 4 Wartsila και 25 κόμβους το μεγάλο με τους 4 STX-MAN πρέπει να έχουνε 50% πληρότητα για να βγάλουν τα έξοδα μόνο για το καύσιμο. Από εκεί και επάνω αρχίζουν να καλύπτονται τα άλλα έξοδά τους. Εαν ένα πλοίο ιαπωνικής κατασκευής (όπως ας πούμε το "Θεολόγος Π") αναχωρήσει από Ραφήνα με 19 κόμβους για Σύρο Πάρο και Νάξο θα πηγαίνει με μεγάλη οικονομία καυσίμου που θα του επιτρέπει να προσφέρει στον επιβάτη πολύ χαμηλότερο κόστος ναύλου και πολύ καλύτερους χρόνους. Πλην όμως θα αποσπάσει επιβατικό κοινό από τα πλοία του Πειραιά που είναι πολύ δαπανηρά και κάθε επιβάτης που τους αφαιρείται είναι αξιοσημείωτη ζημιά. Αυτό είναι το μεγάλο πρόβλημα που εμποδίζει τη δρομολόγηση πλοίων από Ραφήνα προς Σύρο Πάρο και Νάξο.

    Το καλοκαίρι του 2013 και του 2014 όποτε έχει εξασφαλιστεί καλή πληρότητα για το 25 κόμβων πλοίο - τέρας από Πειραιά για Πάρο - Νάξο και Σαντορίνη η εταιρία του Πειραιά δρομολόγησε με μέγάλη επιφύλξη πλοίο από Ραφήνα προς Μύκονο - Πάρο- Νάξο και Ίο προσέξτε όμως το κομμάτι Ραφήνα-Μύκονος με 22 κόμβους και από εκεί καί ύστερα με 20 κόμβους. Και δεδομένου ότι η απόσταση Ραφήνα-Μύκονος-Πάρος είναι 112 μίλια καταφέρνει να μπαίνει στο λιμάνι της Παροικιάς μία ολόκληρη ώρα πιο αργά από το ομόσταυλό του που ξεκινάει 15 λεπτά νωρίτερα από Πειραιά (100 μίλια χωρις ενδιάμεση στάση) και με πλήρη ισχύ με 25 κόμβους.

  5. #35
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    ΡΑΦΗΝΑ / ΒΟΛΟΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ....
    Μηνύματα
    1.996

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από vacondios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εάν ξεκινήσει η Γρια-Πηνελόπη από τη Ραφήνα για Σύρο την ίδια ώρα με το 22κομβο από τον Πειραιά σίγουρα θα φτάσει πρώτη με διαφορά τουλάχιστον 15 λεπτών η κατά 22 μίλια μεγαλύτερη απόσταση δεν καλύπτεται.. Τώρα το υπιτιθέμενο κυκλοφοριακό πρόβλημα στη Σύρο είναι προϊόν φαντασίας. Η κίνηση τόσο στην παραλιακή όσο και στην Σταματίου Πρωίου διεξάγεται κανονικά χωρίς μποτιλιάρισμα μέχρι να βρείς εύκολα θέση στάθμευσης και εαν δε βρεις μέχρι να φτάσεις στο Τελωνείο το αφήνεις έξω από το Τελωνείο. Τώρα εαν οι επαρχιακοί δρόμοι του νησιού είναι στενοί και επικίνδυνοι είναι κάτι που συμβαίνει σε όλη τη χώρα. Το "δεν παίρνω το αυτοκίνητό μου στη Σύρο διότι τάχα μόνο στη Σύρο υπάρχει κυκλοφοριακό πρόβλημα" θυμίζει αυτό που λένε "όσα δε φτάνει η αλεπού τα κάνει κρεμαστάρια"
    Το οτι θα φτασει πιο πριν ενα βαπορι 18 κομβων από ραφηνα συγκριτικα με ενα 22 κομβων από Πειραια αν φυγουν ιδια ωρα ισχυει , αλλά τι να το κάνω , δε λέει τίποτα αυτο, αν δεν το προτιμουν οι μεταφορικες γιατι δεν τους βολεύει. Εγιναν οχι μια και δυο, πολλες προσπαθειες ολα αυτα τα χρονια για το Ραφήνα - Σύρος και καμία δεν πέτυχε - γιατι αραγε ; Τα ειπαμε - μην τα ξαναλεμε.

    Το φορτηγο δεν ερχεται στη Ραφήνα ,το δρομολογιο Ραφήνα-Σύρος θα δουλέψει και θα μείνει ΜΟΝΟ εαν φευγει καραβι για Σύρο αποκλειστικα από τη Ραφήνα οπου δεν υπαρχει αλλη επιλογη , πραγμα που δε θα γινει ποτε. Η γραμμη ειναι καθαρα εποχική. Να μιλαμε λογικα......



  6. #36
    Εγγραφή
    Feb 2005
    Μηνύματα
    1.048

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από giorgos_249 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το οτι θα φτασει πιο πριν ενα βαπορι 18 κομβων από ραφηνα συγκριτικα με ενα 22 κομβων από Πειραια αν φυγουν ιδια ωρα ισχυει , αλλά τι να το κάνω , δε λέει τίποτα αυτο, αν δεν το προτιμουν οι μεταφορικες γιατι δεν τους βολεύει. Εγιναν οχι μια και δυο, πολλες προσπαθειες ολα αυτα τα χρονια για το Ραφήνα - Σύρος και καμία δεν πέτυχε - γιατι αραγε ; Τα ειπαμε - μην τα ξαναλεμε.

    Το φορτηγο δεν ερχεται στη Ραφήνα ,το δρομολογιο Ραφήνα-Σύρος θα δουλέψει και θα μείνει ΜΟΝΟ εαν φευγει καραβι για Σύρο αποκλειστικα από τη Ραφήνα οπου δεν υπαρχει αλλη επιλογη , πραγμα που δε θα γινει ποτε. Η γραμμη ειναι καθαρα εποχική. Να μιλαμε λογικα......


    Χανεις τα λογια σου giorgos....

  7. #37
    Εγγραφή
    Apr 2008
    Μηνύματα
    715

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από vacondios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εάν ξεκινήσει η Γρια-Πηνελόπη από τη Ραφήνα για Σύρο την ίδια ώρα με το 22κομβο από τον Πειραιά σίγουρα θα φτάσει πρώτη με διαφορά τουλάχιστον 15 λεπτών η κατά 22 μίλια μεγαλύτερη απόσταση δεν καλύπτεται.. Τώρα το υπιτιθέμενο κυκλοφοριακό πρόβλημα στη Σύρο είναι προϊόν φαντασίας. Η κίνηση τόσο στην παραλιακή όσο και στην Σταματίου Πρωίου διεξάγεται κανονικά χωρίς μποτιλιάρισμα μέχρι να βρείς εύκολα θέση στάθμευσης και εαν δε βρεις μέχρι να φτάσεις στο Τελωνείο το αφήνεις έξω από το Τελωνείο. Τώρα εαν οι επαρχιακοί δρόμοι του νησιού είναι στενοί και επικίνδυνοι είναι κάτι που συμβαίνει σε όλη τη χώρα. Το "δεν παίρνω το αυτοκίνητό μου στη Σύρο διότι τάχα μόνο στη Σύρο υπάρχει κυκλοφοριακό πρόβλημα" θυμίζει αυτό που λένε "όσα δε φτάνει η αλεπού τα κάνει κρεμαστάρια"

    Ε τώρα κατάλαβα. Δεν είναι η Σύρος το νησί που κατοικώ αλλά κάποιο άλλο. Κύριοι πρόβλημα στο κυκλοφοριακό στην Ερμούπολη δεν υπάρχει μόνο κατά τα ξημερώματα που όλοι ροχαλίζουν. Για πήγαινε αύριο το πρωί μετά τις 10 να βρεις πάρκινγκ στο νησάκι και άμα βρεις σφύρα μου. Διακρίνω μια εμπάθεια στα πλοία της Μπλου Σταρ ή μου φαίνεται? Εγώ ξέρω ότι η εταιρεία αυτή με καλύπτει όλη την εβδομάδα από Πειραιά πρωί απόγευμα αξιόπιστα. Το Ιθάκη πλέον είναι το βαπόρι των Συριανών (εδώ και χρόνια) το αγαπάμε και μας αγαπάει. Ο φίλος proussos σωστά λέει ότι το βαπόρι μπουκάρει στις 11:10. Και στο κάτω κάτω αν κάποιος νομίζει και μπορεί ας βάλει ένα ισάξιο τουλάχιστον πλοίο . Οι πληρότητες τον χειμώνα δεν καλύπτουν ούτε τα έξοδα 80μετρου πλοίου των 14 κόμβων. Και με άση αυτή τη κατάσταση το Ιθάκη έρχεται καθημερινά με 21 μίλια.Εγώ προσωπικά το εκτιμώ Όσο το από Ραφήνα... αυτό το εγχείρημα δεν βγαίνει και το το ξέρουν πρώτοι αυτοί του χώρου και μετά και εμείς οι ερασιτέχνες..

  8. #38
    Εγγραφή
    Sep 2008
    Περιοχή
    Χολαργός Αττικής, Άρτεμις Αττικής
    Μηνύματα
    138

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από giorgos_249 Εμφάνιση μηνυμάτων

    Το φορτηγο δεν ερχεται στη Ραφήνα ,το δρομολογιο Ραφήνα-Σύρος θα δουλέψει και θα μείνει ΜΟΝΟ εαν φευγει καραβι για Σύρο αποκλειστικα από τη Ραφήνα οπου δεν υπαρχει αλλη επιλογη , πραγμα που δε θα γινει ποτε. Η γραμμη ειναι καθαρα εποχική. Να μιλαμε λογικα......
    Το φορτηγό προς Τήνο που έχει δύο εναλλακτικές επιλογές δεν έρχεται Ραφήνα?
    Το φορτηγό προς Μύκονο δεν έρχεται Ραφήνα?

    Το φορτηγό έρχεται από εκεί που θα βρει συμφερότερη οικονομική προσφορά και τις καλύτερες ευκολίες πληρωμής καθώς και τη δωδεκάμηνη σιγουράτζα των δύο προαναφερθέντων.
    Ο οδηγός φορτηγού προς Σύρο θα πάει Ραφήνα με χίλια εάν είναι σίγουρος ότι η γραμμή δε θα είναι εποχική για τα προσεχή δύο τρία χρόνια οπότε και μόνο τότε θα ρισκάρει να χάσει τις ευκολίες πληρωμής που προφέρει η Blue Star Ferries στα φορτηγά που είναι τακτικοί πελάτες της και κατά κάποιον τρόπο τα "έχει δεμένα". Όταν η Golden Star είχε πιάσει Νάξο εποχιακά, η Μπλε τον είχε ρίξει τον εκβιασμό της προς τα φορτηγά μέσω του δικτύου πρακτόρων της.

    Εσύ πιστεύεις ότι η γραμμή είναι εποχιακή, εγώ πιστεύω ότι όσο στις Κυκλάδες κυριαρχεί η συγκεκριμένη εταιρία με τα 4 συγκεκριμένα πλοία η γραμμή δε θα υφίσταται ούτε ως εποχιακή.

    Και η Ίος είναι νησί πανέμορφο και τουριστικό. Με πολύ τουρισμό και φορτηγά για την τροφοδοσία τους. Η Blue Star Ferries από 6 Ιουνίου μέχρι 14 Σεπτεμβρίου δηλαδή την περίοδο τουριστικής αιχμής διακόπτει εντελώς
    τις 5 φορές την εβδομάδα συνδέσεις Πειραιά-Ίου και από 1 Ιουλίου έως 9 Σεπτεμβρίου στέλνει επιβάτες τουρίστες και φορτηγά μπαλάκι από Ραφήνα. Άντε βρες άκρη ποιο είναι το εποχιακό και ποιο όχι. Εμένα πάντως τέτοιες πρακτικές δε με βρίσκουν σύμφωνο.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη vacondios : 20-01-2014 στις 19:36

  9. #39
    Εγγραφή
    Oct 2009
    Περιοχή
    Συρος
    Μηνύματα
    900

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από ΑΡΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ε τώρα κατάλαβα. Δεν είναι η Σύρος το νησί που κατοικώ αλλά κάποιο άλλο. Κύριοι πρόβλημα στο κυκλοφοριακό στην Ερμούπολη δεν υπάρχει μόνο κατά τα ξημερώματα που όλοι ροχαλίζουν. Για πήγαινε αύριο το πρωί μετά τις 10 να βρεις πάρκινγκ στο νησάκι και άμα βρεις σφύρα μου. Διακρίνω μια εμπάθεια στα πλοία της Μπλου Σταρ ή μου φαίνεται? Εγώ ξέρω ότι η εταιρεία αυτή με καλύπτει όλη την εβδομάδα από Πειραιά πρωί απόγευμα αξιόπιστα. Το Ιθάκη πλέον είναι το βαπόρι των Συριανών (εδώ και χρόνια) το αγαπάμε και μας αγαπάει. Ο φίλος proussos σωστά λέει ότι το βαπόρι μπουκάρει στις 11:10. Και στο κάτω κάτω αν κάποιος νομίζει και μπορεί ας βάλει ένα ισάξιο τουλάχιστον πλοίο . Οι πληρότητες τον χειμώνα δεν καλύπτουν ούτε τα έξοδα 80μετρου πλοίου των 14 κόμβων. Και με άση αυτή τη κατάσταση το Ιθάκη έρχεται καθημερινά με 21 μίλια.Εγώ προσωπικά το εκτιμώ Όσο το από Ραφήνα... αυτό το εγχείρημα δεν βγαίνει και το το ξέρουν πρώτοι αυτοί του χώρου και μετά και εμείς οι ερασιτέχνες..
    Έδωσες την σωστή απάντηση για το τι γίνετε στη Σύρο .Τώρα όταν και αν πάει το metro κατά Ραφήνα μεριά το ξανασυζητάμε. Και επίσης ο συριανός δεν παίρνει αυτοκίνητο στη Αθήνα για δυο-τρεις ημέρες.Οι παχιές αγελάδες εψόφησαν !!!

  10. #40
    Εγγραφή
    Sep 2008
    Περιοχή
    Χολαργός Αττικής, Άρτεμις Αττικής
    Μηνύματα
    138

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από ΑΡΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ε τώρα κατάλαβα. Δεν είναι η Σύρος το νησί που κατοικώ αλλά κάποιο άλλο. Κύριοι πρόβλημα στο κυκλοφοριακό στην Ερμούπολη δεν υπάρχει μόνο κατά τα ξημερώματα που όλοι ροχαλίζουν. Για πήγαινε αύριο το πρωί μετά τις 10 να βρεις πάρκινγκ στο νησάκι και άμα βρεις σφύρα μου. Διακρίνω μια εμπάθεια στα πλοία της Μπλου Σταρ ή μου φαίνεται? Εγώ ξέρω ότι η εταιρεία αυτή με καλύπτει όλη την εβδομάδα από Πειραιά πρωί απόγευμα αξιόπιστα. Το Ιθάκη πλέον είναι το βαπόρι των Συριανών (εδώ και χρόνια) το αγαπάμε και μας αγαπάει. Ο φίλος proussos σωστά λέει ότι το βαπόρι μπουκάρει στις 11:10. Και στο κάτω κάτω αν κάποιος νομίζει και μπορεί ας βάλει ένα ισάξιο τουλάχιστον πλοίο . Οι πληρότητες τον χειμώνα δεν καλύπτουν ούτε τα έξοδα 80μετρου πλοίου των 14 κόμβων. Και με άση αυτή τη κατάσταση το Ιθάκη έρχεται καθημερινά με 21 μίλια.Εγώ προσωπικά το εκτιμώ Όσο το από Ραφήνα... αυτό το εγχείρημα δεν βγαίνει και το το ξέρουν πρώτοι αυτοί του χώρου και μετά και εμείς οι ερασιτέχνες..
    Διακρίνω συναισθηματικό δεσμό με κάποιο πλοίο ή μου φαίνεται? Άσε που σε πιάνω και λίγο αδιάβαστο δεν πειράζει εσύ δεν είσαι Συριανός ενώ εγώ είμαι. Λοιπόν αντικειμενικά και αμερόληπτα το "Blue Star Ιθάκη" δεν τυχαίνει ποτέ να πηγαίνει με 21. Όταν ταξιδεύει με τους 4 κινητήρες πάει με 22+ κόμβους και διανύει την απόσταση Πειραιάς-Σύρος σε 225 λεπτά. Έχει τη δυνατότητα να ξεπεράσει και τους 23 κόμβους ώστε σε περίπτωση καθυστερήσεων να είναι στην ώρα του. Τους χειμερινούς μήνες πηγαίνει με 3 κινητήρες (κατά τη γνώμη μου πολύ σωστά) και το κάνει με 20 κόμβους 245-250 λεπτά. Και επειδή οι Συριανοί είμαστε και λίγο "μπερμπάντηδες" τους θερινούς μήνες το βαπόρι των Συριανών είναι το "Blue Star Νάξος" διότι το Ιθάκη μας απατάει και το απατάμε. Από δω η γυναίκα μου κι από δω το αίσθημα μου που λέει και το τραγούδι.

Σελίδα 4 από 14 ΠρώτηΠρώτη ... 23456 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας