Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 1 έως 7 από 7

Θέμα: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΠΡΟΠΕΛΑΣ-ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΓΝΩΜΕΣ...

  1. #1

    Προεπιλογή ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΠΡΟΠΕΛΑΣ-ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΓΝΩΜΕΣ...

    ΈΧΩ ΣΚΑΦΟΣ WINDY 43FT 11 ΤΟΝΝΩΝ, ΕΙΧΑ ΜΗΧΑΝΗ VOLVO 480 ΒΗΜΑ 1,48 ΣΤΡΟΦΕΣ 2600 ΕΞΟΔΟ 1756 ΤΑΧΥΤΗΤΑ 36 ΚΝ ΒΑΡΟΣ ΜΗΧΑΝΩΝ 1150KG ΚΑΘΕ ΜΙΑ ΠΡΟΠΕΛΑ ΤΡΙΦΤΕΡΗ ΒΗΜΑ 23 30 ΧΩΡΙΣ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ. ΒΑΖΩ YANMAR 480 ΒΗΜΑ 2-1 ΣΤΡΟΦΕΣ 3300 ΕΞΟΔΟ 1656 ΤΑΧΥΤΗΤΑ 34ΚΝ ΒΑΡΟΣ 850KG ΚΑΘΕ ΜΙΑ ΠΡΟΠΕΛΑ ΤΕΤΡΑΦΤΕΡΗ ΒΗΜΑ 23 30. ΣΤΙΣ 1750 ΣΤΡΟΦΕΣ ΟΤΑΝ ΞΕΚΙΝΑ ΝΑ ΠΛΑΝΑΡΕΙ ΚΑΠΝΙΖΕΙ ΠΑΡΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ. ΠΛΑΝΑΡΕΙ ΕΥΚΟΛΑ. ΕΧΩ ΧΑΣΕΙ ΔΥΟ ΜΙΛΙΑ ΚΑΙ ΚΑΙΩ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΑΠΟ ΤΗΝ VOLVO ΑΝ ΚΑΙ ΛΟΓΩ ΒΑΡΟΥΣ ΚΑΙ ΜΗΧΑΝΗΣ YANMAR ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΚΑΙΩ ΠΙΟ ΛΙΓΟ. ΑΝ ΥΠΟΘΕΣΟΥΜΕ ΟΤΙ ΟΙ ΠΡΟΠΕΛΕΣ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΕΣ ΓΙΑΤΙ ΕΧΩ ΥΠΕΡΣΤΡΟΦΙΑ 3370 ; ΜΗΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΕΙΩΣΩ ΤΟ ΒΗΜΑ ΚΑΙ ΝΑ ΑΛΛΑΞΩ ΤΟ CAP H KATI AΛΛΟ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΔΙΑΜΕΤΡΟ ΔΙΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΟΡΙΑΚΗ; ΣΤΗΝ ΠΥΡΟΜΕΤΡΗΣΗ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΤΟ ΦΟΡΤΙΟ ΤΗΣ ΜΗΧΑΝΗ:
    1750ΣΤΡΟΦΕΣ ΓΚΑΖΙ 36 ΦΟΡΤΙΟ 46 ΚΑΥΣΙΜΑ 670
    3370ΣΤΡΟΦΕΣ ΓΚΑΖΙ 100 ΦΟΡΤΙΟ 100 ΚΑΥΣΙΜΑ 718
    ΔΗΛΑΔΗ ΣΧΕΔΟΝ ΙΔΙΑ ΜΕ ΤΙΣ 1750ΣΤΡΟΦΕΣ.
    ΣΕ ΜΙΑ ΠΡΟΠΕΛΑ ΑΛΛΑΖΕΙ ΤΟ ΒΗΜΑ;- ΤΟ GAP; -ΜΕΓΑΛΩΝΕΙ Η ΕΠΙΦΑΝΕΙΑ; -ΚΑΙ ΣΕ ΤΙ ΠΟΣΟΣΤΟ;
    ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΡΟΠΕΛΕΣ VEEM Ή MICHIGAN ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΓΝΩΣΗ; ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΜΕΤΑΛΛΟ ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΡΟΠΕΛΕΣ ΠΙΟ ΕΙΝΑΙ;

    ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΟΝ ΠΡΟΤΕΡΟΝ

    ΚΑΙ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΑΣ ...








  2. #2

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από ΓΕΡΟΠΑΛΑΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΈΧΩ ΣΚΑΦΟΣ WINDY 43FT 11 ΤΟΝΝΩΝ, ΕΙΧΑ ΜΗΧΑΝΗ VOLVO 480 ΒΗΜΑ 1,48 ΣΤΡΟΦΕΣ 2600 ΕΞΟΔΟ 1756 ΤΑΧΥΤΗΤΑ 36 ΚΝ ΒΑΡΟΣ ΜΗΧΑΝΩΝ 1150KG ΚΑΘΕ ΜΙΑ ΠΡΟΠΕΛΑ ΤΡΙΦΤΕΡΗ ΒΗΜΑ 23 30 ΧΩΡΙΣ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ. ΒΑΖΩ YANMAR 480 ΒΗΜΑ 2-1 ΣΤΡΟΦΕΣ 3300 ΕΞΟΔΟ 1656 ΤΑΧΥΤΗΤΑ 34ΚΝ ΒΑΡΟΣ 850KG ΚΑΘΕ ΜΙΑ ΠΡΟΠΕΛΑ ΤΕΤΡΑΦΤΕΡΗ ΒΗΜΑ 23 30. ΣΤΙΣ 1750 ΣΤΡΟΦΕΣ ΟΤΑΝ ΞΕΚΙΝΑ ΝΑ ΠΛΑΝΑΡΕΙ ΚΑΠΝΙΖΕΙ ΠΑΡΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ. ΠΛΑΝΑΡΕΙ ΕΥΚΟΛΑ. ΕΧΩ ΧΑΣΕΙ ΔΥΟ ΜΙΛΙΑ ΚΑΙ ΚΑΙΩ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΑΠΟ ΤΗΝ VOLVO ΑΝ ΚΑΙ ΛΟΓΩ ΒΑΡΟΥΣ ΚΑΙ ΜΗΧΑΝΗΣ YANMAR ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΚΑΙΩ ΠΙΟ ΛΙΓΟ. ΑΝ ΥΠΟΘΕΣΟΥΜΕ ΟΤΙ ΟΙ ΠΡΟΠΕΛΕΣ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΕΣ ΓΙΑΤΙ ΕΧΩ ΥΠΕΡΣΤΡΟΦΙΑ 3370 ; ΜΗΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΕΙΩΣΩ ΤΟ ΒΗΜΑ ΚΑΙ ΝΑ ΑΛΛΑΞΩ ΤΟ CAP H KATI AΛΛΟ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΔΙΑΜΕΤΡΟ ΔΙΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΟΡΙΑΚΗ; ΣΤΗΝ ΠΥΡΟΜΕΤΡΗΣΗ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΤΟ ΦΟΡΤΙΟ ΤΗΣ ΜΗΧΑΝΗ:
    1750ΣΤΡΟΦΕΣ ΓΚΑΖΙ 36 ΦΟΡΤΙΟ 46 ΚΑΥΣΙΜΑ 670
    3370ΣΤΡΟΦΕΣ ΓΚΑΖΙ 100 ΦΟΡΤΙΟ 100 ΚΑΥΣΙΜΑ 718
    ΔΗΛΑΔΗ ΣΧΕΔΟΝ ΙΔΙΑ ΜΕ ΤΙΣ 1750ΣΤΡΟΦΕΣ.
    ΣΕ ΜΙΑ ΠΡΟΠΕΛΑ ΑΛΛΑΖΕΙ ΤΟ ΒΗΜΑ;- ΤΟ GAP; -ΜΕΓΑΛΩΝΕΙ Η ΕΠΙΦΑΝΕΙΑ; -ΚΑΙ ΣΕ ΤΙ ΠΟΣΟΣΤΟ;
    ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΡΟΠΕΛΕΣ VEEM Ή MICHIGAN ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΓΝΩΣΗ; ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΜΕΤΑΛΛΟ ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΡΟΠΕΛΕΣ ΠΙΟ ΕΙΝΑΙ;

    ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΟΝ ΠΡΟΤΕΡΟΝ

    ΚΑΙ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΑΣ ...



    ΙΜΗΟ , εχεις πρόβλημα στο matching έλικας μηχανής. Αν κατάλαβα καλά, η yanmar αποδίδει την ίδια ισχύ σε περοσσότερες στροφές που σημαίνει ότι η καμπύλη απόδοσης της μηχανής δεν είναι η ίδια με της Volvo.

    Ελαφρύτερη μηχανή yanmar σημαίνει αλλαγή ισάλου πλαναρίσματος του σκάφους και ίσως αλλαγή της γωνίας πρόσπτωσης του νερού στην γάστρα του πλοίου που σημαίνει ίσως λίγο μεγαλύτερη αντίσταση πλεύσης.

    Επίσης, η νέα έλικα είναι τετράφτερη που σημαίνει μεγαλύτερη συνολική επιφάνεια έλικας που σημαίνει μεγαλύτερη αντίσταση σε σχέση με την τρίφτερη.

    Εχει γίνει επiθεώρηση στην Yanmar? Καπνίζει η μηχανή είναι ένδειξη μη αρκετής παροχής αέρα από τα τούρμπο στο χώρο καύσης με αποτέλεσμα ατελή καύση. Εγινε modification στους οχετούς εισαγωγής στο μηχανοστάσιο?

    Επίσης τα μπέκ είναι καινούργια? Ψεκάζουν καλά?
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη CEON : 31-01-2014 στις 17:57

  3. #3

    Προεπιλογή ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ CEON...

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από CEON Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΙΜΗΟ , εχεις πρόβλημα στο matching έλικας μηχανής. Αν κατάλαβα καλά, η yanmar αποδίδει την ίδια ισχύ σε περοσσότερες στροφές που σημαίνει ότι η καμπύλη απόδοσης της μηχανής δεν είναι η ίδια με της Volvo.

    Ελαφρύτερη μηχανή yanmar σημαίνει αλλαγή ισάλου πλαναρίσματος του σκάφους και ίσως αλλαγή της γωνίας πρόσπτωσης του νερού στην γάστρα του πλοίου που σημαίνει ίσως λίγο μεγαλύτερη αντίσταση πλεύσης.

    Επίσης, η νέα έλικα είναι τετράφτερη που σημαίνει μεγαλύτερη συνολική επιφάνεια έλικας που σημαίνει μεγαλύτερη αντίσταση σε σχέση με την τρίφτερη.

    Εχει γίνει επiθεώρηση στην Yanmar? Καπνίζει η μηχανή είναι ένδειξη μη αρκετής παροχής αέρα από τα τούρμπο στο χώρο καύσης με αποτέλεσμα ατελή καύση. Εγινε modification στους οχετούς εισαγωγής στο μηχανοστάσιο?

    Επίσης τα μπέκ είναι καινούργια? Ψεκάζουν καλά?

    ΦΙΛΕ CEON ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΣΟΥ

    ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ MATCHING ΕΛΙΚΑ ΜΗΧΑΝΗΣ ΕΝΝΟΕΙΣ ΤΟ ΒΗΜΑ ΡΕΒΕΡΣΑΣ; ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΑΛΛΑΖΕΙ. ΕΛΑΦΡΥΤΕΡΟ ΣΚΑΦΟΣ ΜΗΠΩΣ ΕΧΩ ΛΙΓΟΤΕΡΗ ΑΝΤΙΣΤΑΣΗ ΠΛΕΥΣΗΣ; ΟΙ ΜΗΧΑΝΕΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΕΣ ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΚΑΘΕ ΕΝΔΕΧΟΜΕΝΟ ΑΛΛΑΞΑ ΠΑΛΙ ΤΑ ΜΠΕΚ. ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΑΕΡΑ ΣΤΟ ΜΗΧΑΝΟΣΤΑΣΙΟ ΕΞΑΛΛΟΥ ΚΑΠΝΙΖΕΙ ΜΟΝΟ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΠΛΑΝΑΡΙΣΜΑΤΟΣ. Η ΤΕΤΡΑΦΤΕΡΗ ΕΛΙΚΑ ΕΧΕΙ ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΕΠΙΦΑΝΕΙΑ, ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΑΝΤΙΣΤΑΣΗ ΑΛΛΑ ΓΙΑΤΙ ΕΧΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΟ ΠΛΑΝΑΡΙΣΜΑ ΣΤΙΣ 1700 ΣΤΡΟΦΕΣ; ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΑΡΟ ΠΡΟΠΕΛΑΣ ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΑΘΩ ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΛΛΑΞΩ. Η ΜΗΧΑΝΗ ΧΩΡΙΣ ΦΟΡΤΙΟ ΠΡΟΠΕΛΑΣ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΠΕΝΤΑΚΑΘΑΡΑ ΑΝ ΞΑΝΑ ΒΑΛΩ ΤΡΙΦΤΕΡΗ ΠΟΙΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ;

  4. #4
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    34.55.020Ν, 33.37.470Ε
    Μηνύματα
    383

    Προεπιλογή

    Με τις όσες εμπειρικές γνώσεις έχω για σκάφη εκτοπίσματος (ιστιοφόρα) να πω το εξής:
    Έχεις δύο διαφορετικές μηχανές που λόγω διαφορετικής σχέσης στο κιβώτιο (1,48:1 vs 2:1) καταλήγουν περίπου στις ίδιες στροφές στην προπέλα. Αν κατάλαβα καλά λες πως αντικαθιστάς την τρίφτερη προπέλα με μια τετράφτερη που έχει ακριβώς τις ίδιες διαστάσεις (ίδια διάμετρο και ίδιο βήμα). Μα μόνο αυτό είναι αρκετό να σου φορτώσει περισσότερο την μηχανή προκαλώντας μαύρους καπνούς.
    Το πιο απλό που μπορείς να κάνεις (επαναλαμβάνω, γνωρίζω λίγα πράγματα σχετικά με ιστιοφόρα, ίσως να μην ισχύει αυτό που λέω) είναι να δεις αν οι μέγιστες στροφές που πιάνει η μηχανή χωρίς προπέλα (αυτό που δείχνει το στροφόμετρο, στροφές μηχανής δηλαδή όχι προπέλας) είναι πάνω κάτω οι ίδιες που πιάνει με την προπέλα ενεργοποιημένη (και να βρίσκεται στο φάσμα μέγιστων στροφών που δίνει ο κατασκευαστής της μηχανής). Αν είναι λιγότερες έχεις μεγαλύτερη προπέλα απ'ότι πρέπει.
    Σε σκάφος εκτοπίσματος ένας γενικός κανόνας είναι ότι αλλάζεις μια π.χ δίφτερη προπελα μεγέθους 16 (διάμετρο) Χ 11 (βήμα) με μια τρίφτερη 16Χ10 ή 15Χ11.

    Μπορείς βέβαια να δοκιμάσεις και την παλιά σου τρίφτερη. Λογικά θα δουλέυει κανονικά ή θα είναι ελάφρώς μικρή επειδή με την νέα σχέση ο άξονας/προπελα στις ίδιες στροφές μηχανής θα γυρνάει ελαφρώς γρηγορότερα.

  5. #5

    Προεπιλογή ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΟΥΜΠΑΡΕ

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Κουμπαρος Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με τις όσες εμπειρικές γνώσεις έχω για σκάφη εκτοπίσματος (ιστιοφόρα) να πω το εξής:
    Έχεις δύο διαφορετικές μηχανές που λόγω διαφορετικής σχέσης στο κιβώτιο (1,48:1 vs 2:1) καταλήγουν περίπου στις ίδιες στροφές στην προπέλα. Αν κατάλαβα καλά λες πως αντικαθιστάς την τρίφτερη προπέλα με μια τετράφτερη που έχει ακριβώς τις ίδιες διαστάσεις (ίδια διάμετρο και ίδιο βήμα). Μα μόνο αυτό είναι αρκετό να σου φορτώσει περισσότερο την μηχανή προκαλώντας μαύρους καπνούς.
    Το πιο απλό που μπορείς να κάνεις (επαναλαμβάνω, γνωρίζω λίγα πράγματα σχετικά με ιστιοφόρα, ίσως να μην ισχύει αυτό που λέω) είναι να δεις αν οι μέγιστες στροφές που πιάνει η μηχανή χωρίς προπέλα (αυτό που δείχνει το στροφόμετρο, στροφές μηχανής δηλαδή όχι προπέλας) είναι πάνω κάτω οι ίδιες που πιάνει με την προπέλα ενεργοποιημένη (και να βρίσκεται στο φάσμα μέγιστων στροφών που δίνει ο κατασκευαστής της μηχανής). Αν είναι λιγότερες έχεις μεγαλύτερη προπέλα απ'ότι πρέπει.
    Σε σκάφος εκτοπίσματος ένας γενικός κανόνας είναι ότι αλλάζεις μια π.χ δίφτερη προπελα μεγέθους 16 (διάμετρο) Χ 11 (βήμα) με μια τρίφτερη 16Χ10 ή 15Χ11.

    Μπορείς βέβαια να δοκιμάσεις και την παλιά σου τρίφτερη. Λογικά θα δουλέυει κανονικά ή θα είναι ελάφρώς μικρή επειδή με την νέα σχέση ο άξονας/προπελα στις ίδιες στροφές μηχανής θα γυρνάει ελαφρώς γρηγορότερα.


    ΑΓΑΠΗΤΕ ΚΟΥΜΠΑΡΕ,

    ΤΟ ΒΑΣΙΚΟ ΜΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΑΠΝΙΣΜΑ ΚΑΙ Η ΥΠΕΡΣΤΡΟΦΙΑ, ΔΕΝ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΕΦΟΣΟΝ Η ΠΡΟΠΕΛΑ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΗ ΝΑ ΕΧΕΙ ΛΙΓΟΤΕΡΕΣ ΣΤΡΟΦΕΣ; ΟΙ ΜΗΧΑΝΕΣ ΧΩΡΙΣ ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΣΗ ΠΡΟΠΕΛΑΣ ΕΧΟΥΝ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΣΤΡΟΦΕΣ ΟΠΩΣ ΚΑΙ Η ΔΙΚΗ ΜΟΥ 100 ΣΤΡΟΦΕΣ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΤΙ ΜΕ ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΜΕΝΗ ΤΗΝ ΠΡΟΠΕΛΑ. Η ΠΑΛΙΑ ΠΡΟΠΕΛΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΤΗΝ ΔΟΚΙΜΑΣΩ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΑΝ ΤΗΝ ΕΒΑΖΑ ΔΕ ΘΑ ΜΕΙΩΝΟΤΑΝ ΑΚΟΜΗ Η ΤΕΛΙΚΗ ΤΑΧΥΤΗΤΑ; ΜΕ ΤΗΝ ΑΛΛΑΓΗ ΒΗΜΑΤΟΣ ΣΤΟ ΙΣΤΙΟΦΟΡΟ ΤΗ ΚΕΡΔΙΣΕΣ; ΣΕ ΣΚΑΦΟΣ ΠΛΑΝΑΡΙΣΜΑΤΟΣ Η ΔΙΑΦΟΡΑ ΜΙΑΣ ΜΟΝΑΔΟΣ ΣΤΗΝ ΠΡΟΠΕΛΑ ΙΣΟΔΥΝΑΜΗ ΜΕ 200 ΣΤΡΟΦΕΣ ΠΕΡΙΠΟΥ. ΑΛΛΑ ΠΩΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΞΕΡΩ ΠΟΙΑ ΔΙΑΦΟΡΑ (ΠΑΝΩ-ΚΑΤΩ) ΚΑΙ ΠΟΣΗ ΕΙΝΑΙ ΙΔΑΝΙΚΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΜΟΥ ΔΗΛΑΔΗ ΝΑ ΑΠΟΦΥΓΩ ΤΟ ΚΑΠΝΙΣΜΑ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΧΑΣΩ ΜΙΛΙΑ; ΜΗΠΩΣ ΤΟ ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΟ ΒΗΜΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΣΕ ΚΑΤΙ;

  6. #6
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    34.55.020Ν, 33.37.470Ε
    Μηνύματα
    383

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από ΓΕΡΟΠΑΛΑΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΣΕ ΣΚΑΦΟΣ ΠΛΑΝΑΡΙΣΜΑΤΟΣ Η ΔΙΑΦΟΡΑ ΜΙΑΣ ΜΟΝΑΔΟΣ ΣΤΗΝ ΠΡΟΠΕΛΑ ΙΣΟΔΥΝΑΜΗ ΜΕ 200 ΣΤΡΟΦΕΣ ΠΕΡΙΠΟΥ.
    Τελικά έχουν κοινά τα πλαναρίσματος με τα εκτοπίσματος.
    Νομίζω δεν έχω αρκετές γνώσεις για να σε βοηθήσω. Μου κάνει εντύπωση όμως που η τετράφτερη προπέλα ενώ έχει τις ίδιες διαστάσεις με την 3-φτερη αφήνει την μηχανή να δουλέψει τις στροφές στο μέγιστο. Εκτός και αν η επιφάνεια των φτερών είναι τόσο μικρή. Απο την άλλη όμως μιλάμε και για νέα μηχανή οπόταν τα πράγματα ίσως είναι πιο πολύπλοκα.
    Ίσως το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι να μπεις σε κάποιο site ειδικών για προπελλες (π.χ http://www.sillette.co.uk/ ή http://www.elicheradice.com/home/&m58LangNew=ENG), να τους δώσεις όλα τα σχετικά για το σκάφος σου και να ρωτήσεις το κατάλληλο μέγεθος προπέλας. Κάτι ανάλογο έκανα και γω όταν έβαλα διαφορετικό κιβώτιο στην μηχανή μου.

  7. #7
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    34.55.020Ν, 33.37.470Ε
    Μηνύματα
    383

    Προεπιλογή

    Δοκίμασε εδώ http://www.miwheel.com/propellers/prop-it-right/ Είναι πολύ καλοί.

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας