Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 11 έως 15 από 15

Θέμα: Σχολή Ναυπηγων μηχανολογων μηχανικων και Μηχανολογων Μηχανικων

  1. #11
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Μηνύματα
    1.493

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από giorgos_249 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι σχολες του ΕΜΠ σε σειρα δυσκολιας πανε ως εξης : Ηλεκτρολογοι - ναυπηγοι μηχανολογοι - μηχανολογοι - πολιτικοι - χημικοι - τοπογραφοι - μεταλειολογοι - αρχιτέκτονες .
    πολυ σωστός,προφανώς εχεις καλη πληροφόρηση στα πολυτεχειακά...

  2. #12

    Προεπιλογή

    και να ρωτησω,γενικα,ποσους μηνες το χρονο λειπει ενας ναυπηγος προσσεγγιστικα?Τον περισσοτερο χρονο ειναι στην Ελλαδα η στο εξωτερικο?Πχ 3-4 μηνες Ελλαδα και 9 εξωτερικο η αντιθετα, 3-4 μηνες εξωτερικο και υπολοιποι ελλαδα?
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη corto : 28-08-2015 στις 08:03

  3. #13
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    ΡΑΦΗΝΑ / ΒΟΛΟΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ....
    Μηνύματα
    1.996

    Προεπιλογή

    Το <<ναυπηγος>> δε λεει τιποτα . Ειναι αναλογα την εργασια που κανει - δηλαδη το πολύ συγκεκριμένο πόστο που έχει. Μπορει και ποτε να μη λειπει απο την Ελλαδα, να ανοιξει γραφειο/ προσληφθει σε γραφειο και να επιβλεπει - κατασκευαζει - επισκευαζει κλπ πλοια εντος ελλαδας. Μπορει και να δουλευει μονιμα στο εξωτερικο. Μπορει αν δουλευει σε ναυτιλιακη εταιρεία να ταξιδευει οποτε παθαινει βλαβη ενα πλοιο, η για επιθεωρησεις κλπ. Μπορει να χρειαστει επισης να επιβλεψει μια κατασκευη στο εξωτερικο και να χρειαστει να παει για μηνες η χρονια εκει. Μπορει να ειναι σε νηογνώμονα και να ταξιδευει συνεχεια απο πολη σε πολη. Μπορει να διοριστει στο δημοσιο. Κ.ο.κ. Οποτε οποιος σου απαντήσει <<λειπει τοσο καιρο>> απλα κρινει εξ ιδίων πιθανώς.

    Επιπλεον δεν ειμαι σιγουρος , αλλα νομίζω επίσης μπορεί ενας ναυπηγος να γίνει Α' Μηχανικος σε πλοιο και να ταξιδευει στο μπάρκο. Αν κ αν θες τη γνωμη μου ειναι "κάπως" να βγαλεις μια σχολη τετοιου επιπεδου (μιλαω για το Ε.Μ.Π.) , που τη ζηλευουν πολυτεχνεία επιπεδου M.I.T. κ να γινεις Α μηχανικος σε πλοιο - καλυτερα να πας σε Α.Ε.Ν. που το επιπεδο ειναι πολυ χαμηλοτερο. Η αντιστοιχία είναι σαν να είσαι πολιτικος μηχανικος του πολυτεχνείου, και αντι να κυνηγας κατι αξιο του πτυχιου σου να δουλευεις οικοδομος.....
    http://www.rafinavessels.webs.com

  4. #14

    Προεπιλογή Σχολη ναυπηγων

    Καλησπερα σας, ειμαι καινουργιο μελος.Εχω εταιρεια με επισκευες-κατασκευες πλοιων ελασματουργικες-σωληνουργικες εργασιες και ειμαι 22 χρονων.Θα ηθελα να ρωτησω αν ξερει καποιος καποια σχολη δημοσια ή ιδιωτικη ή αν θα μπορουσα να βρω καπου καποιον να με διδαξει.Ενδιαφερομαι να μαθω το ναυπηγικο σχεδιο ,να παιρνω μετρα, να σχεδιαζω πανω στη λαμαρινα και αφου μαθω το σχεδιο να μαθω να δουλευω και το autokart. Η μονη ειδικοτητα που βρηκα να σχετιζεται καπως πανω σαυτα που ζηταω ειναι σε ιδιωτικα ιεκ και ονομαζεται''τεχνικος μηχανων θαλασσης και σκαφων αναψυχης'' αλλα σε ολα τα ιεκ που πηγα που λενε οτι εχουν αυτη την ειδικοτητα στην σχολη τους δεν την εχουν,πηγαινω καιρο τωρα απο σχολη σε σχολη ψαχνοντας να γραφτω καπου αλλα τιποτα.Υπαρχει καποιος που εχει να μου προτεινει κατι να με βοηθησει?
    Ευχαριστω εκ των προτερων


  5. #15

    Προεπιλογή

    Συγχαρητήρια στο Εργαστήριο Ναυτικής Μηχανολογίας από την HELMEPA

    Διαβάστε περισσότερα http://www.nautilia.gr/ekpedefsi/syg...o-tin-helmepa/ .

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας