Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 11 έως 20 από 35

Θέμα: Προσάραξη YUSUF CEPNIOGLU στη Μυκόνο

  1. #11
    Εγγραφή
    May 2005
    Περιοχή
    Ν.ΜΑΚΡΗ-ΣΥΡΟ-ΤΗΝΟ
    Μηνύματα
    1.147

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από karavofanatikos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να πούμε επίσης πως στο συγκεκριμένο σημείο που προσάραξε το πλοίο είναι ακριβώς από πάνω ο φάρος του Αρμενιστή! Άρα αν δεν κοιμάσε όρθιος δεν υπάρχει περίπτωση να μην τον δεις. Εμένα γιατί μου μπαίνουν υποψίες ότι το συγκεκριμένο συμβάν μπορεί να μην είναι και τόσο αθώο;
    σε άλλο νησί και πιο ανατολικά μπορεί να είχε βάση η υποψία σου
    στο συγκεκριμένο νησί είναι μάλλον απίθανο
    εύχομαι να είσαι λάθος...................................
    η μόνη λογική είναι
    "με πήρε ο ύπνος κι έγειρα
    στου καραβιού την πλώρη"
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη roussosf : 08-03-2014 στις 19:30

  2. #12
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    At Sea
    Μηνύματα
    6.325

    Προεπιλογή

    Τα ατυχήματα αυτού του τύπου είναι πλέον κλασσικά τα τελευταία χρόνια. Το παράξενο είναι ότι γίνονται με τον ίδιο τρόπο, σχεδόν ίδιες ώρες, με ίδιου τύπου πλοία Τουρκικής προέλευσης και εθνικότητας. Μήπως το Υπουργείο να βάλει στα σχέδια για την περιοχή ένα VTS? Τώρα θα μου πείτε τα υπόλοιπά που έχουμε δουλεύουν; Όχι φυσικά και δεν ξέρω ποιος έχει την ευθύνη για αυτό. Πάντως είναι εντελώς προκλητικό αυτά τα ατυχήματα να συμβαίνουν σε περιβαλλοντολογικά ευαίσθητες περιοχές που μια ενδεχόμενη μόλυνση θα είχε μεγάλο αντίκτυπο στον τουρισμό των νησιών μας! Μήπως να κάνουμε εμείς εδώ βάρδιες με το Marine Traffic?
    Και κάτι άλλο... Δεν διάβασα πουθενά οτι ο Πλοίαρχος και ο Α/Φ συνελήφθησαν όπως γίνεται με τους Έλληνες που κάνουν καμιά παράβαση του ΔΚΑΣ.

  3. #13
    Εγγραφή
    Feb 2008
    Μηνύματα
    2.846

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Apostolos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα ατυχήματα αυτού του τύπου είναι πλέον κλασσικά τα τελευταία χρόνια. Το παράξενο είναι ότι γίνονται με τον ίδιο τρόπο, σχεδόν ίδιες ώρες, με ίδιου τύπου πλοία Τουρκικής προέλευσης και εθνικότητας. Μήπως το Υπουργείο να βάλει στα σχέδια για την περιοχή ένα VTS? Τώρα θα μου πείτε τα υπόλοιπά που έχουμε δουλεύουν; Όχι φυσικά και δεν ξέρω ποιος έχει την ευθύνη για αυτό. Πάντως είναι εντελώς προκλητικό αυτά τα ατυχήματα να συμβαίνουν σε περιβαλλοντολογικά ευαίσθητες περιοχές που μια ενδεχόμενη μόλυνση θα είχε μεγάλο αντίκτυπο στον τουρισμό των νησιών μας! Μήπως να κάνουμε εμείς εδώ βάρδιες με το Marine Traffic?
    Και κάτι άλλο... Δεν διάβασα πουθενά οτι ο Πλοίαρχος και ο Α/Φ συνελήφθησαν όπως γίνεται με τους Έλληνες που κάνουν καμιά παράβαση του ΔΚΑΣ.
    Μα γιατί μα συλληφθούν ; Εμείς εδω είμαστε ... φιλόξενοι άνθρωποι. Εκατοντάδες λαθραίους διακινούν κάθε λίγο και λιγάκι και κανείς δεν ασχολείται. Μήπως ομως πρέπει πρώτα να συλλάβουμε αυτούς που καθημερινά διώχνουν σωρηδόν τους νέους συνανθρώπους μας, που σκορπίζονται έτοιμοι/καταρτισμένοι στα διάφορα μέρη ανα την γή ;;; Λέω μήπως...

  4. #14

    Προεπιλογή

    Είχαμε δει εδώ στο θέμα που κουβεντιάζουμε για τα κοντεινεράδικα τις συνθήκες εργασίας σε αυτά. Νομίζω ότι εξηγεί αρκετά ατυχήματα.

    Όπως έχω ξαναπεί νομιζω οτι δεν ισχυει ο κανόνας 13 του Κεφαλαίου V (περί ασφάλειας της ναυσιπλοίας) της SOLAS. Σε αυτό τον κανόνα αναφέρεται ότι πρέπει να λαμβάνονται μέτρα ώστε τα βαπόρια να είναι "επαρκώς και ποιοτικώς επανδρωμένα" όπως το γράφει η ελληνική μετάφραση και επειδή το αγγλικό κείμενο της Συνθήκης (που σε περίπτωση αμφιβολίας υπερισχύει των μεταφράσεων) είναι πιο ακριβές ας το δούμε πως αναφέρεται εκεί "all ships ahal be sufficiently and efficiently manned".

  5. #15
    Εγγραφή
    Oct 2009
    Περιοχή
    Συρος
    Μηνύματα
    900

    Προεπιλογή

    Καλημέρα σε όλους σας
    https://www.youtube.com/watch?v=o-ciPjSILPA

  6. #16
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.126

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από roussosf Εμφάνιση μηνυμάτων
    σε άλλο νησί και πιο ανατολικά μπορεί να είχε βάση η υποψία σου
    στο συγκεκριμένο νησί είναι μάλλον απίθανο
    Σωστά αν ήταν κ ακατοίκητη βραχονησίδα,μπορεί να είχαμε καινούργια Ίμια.
    Γιά την ώρα δεν μας αμφισβητούν την Μύκονο...

  7. #17

    Προεπιλογή

    Όπως φαίνεται στο βίντεο που μας εδιξε ο φίλος zozef ο Τούρκος ειναι τυπικός και σήκωσε ελληνική σημαία αβροφροσύνης (courtesy flag) αναγνωριζοντας οτι ειναι σε ελληνικά ύδατα. Και να μην το έκανε δεν νομίζω να αμφισβητουσε κανένας τη Μυκονο. Οπότε δεν χρειάζεται να φτιάχνουμε θεωρίες συνωμοσίας.
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από zozef Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα σε όλους σας

  8. #18
    Εγγραφή
    May 2005
    Περιοχή
    Ν.ΜΑΚΡΗ-ΣΥΡΟ-ΤΗΝΟ
    Μηνύματα
    1.147

    Προεπιλογή

    από τις όποιες φωτό ανέβηκαν στο forum και το τελευταίο βίντεο βγαίνει το συμπέρασμα ότι.......................
    απέκτησε και η Μύκονος .......ναυάγιο.........
    Ζάκυνθος-Μύκονος 1-1 .............και under
    και για να σοβαρευτώ τώρα υπάρχει έστω και η ελάχιστη πιθανότητα ανέλκυσης-ρυμούλκησης σου σκάφους?
    σύμφωνα με την μορφολογία της ακτής και με το πώς έχει "κάτσει" προσωπικά το βλέπω μάλλον απίθανο έστω και άν γίνει εκφόρτωση των container

  9. #19
    Εγγραφή
    Oct 2009
    Περιοχή
    Συρος
    Μηνύματα
    900

    Προεπιλογή

    Καλημέρα και νεότερα από την Μύκονο
    .
    http://cyclades24.gr/index.php/compo...oi-gia-bythish

  10. #20
    Εγγραφή
    Jun 2009
    Περιοχή
    Amorgos Greece
    Μηνύματα
    944

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από zozef Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα και νεότερα από την Μύκονο
    .
    http://cyclades24.gr/index.php/compo...oi-gia-bythish
    ...δεν ξερεις τι να πιστεψεις με αυτη τη δημοσιογραφία...!!...ο ενας λεει οτι ειναι αδυνατη η προσβαση απο τη στεριά,...ό άλλος λεει ότι
    άρχισε το πλιάτσικο....!!

    http://www.naxos-news.gr/?aid=38918

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας