Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 11 έως 16 από 16

Θέμα: Thuraya [Alex, Αλέξανδρος, Βασιλική Κ]

  1. #11
    Εγγραφή
    Sep 2015
    Περιοχή
    Ηράκλειο Κρήτης
    Μηνύματα
    1.187

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Espresso Venezia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νεκτάριε ευχαριστούμε για τα στοιχεία του πλοίου. Επίτρεψε μου όμως μία απορία.



    Η λέξη "Launch" που ακριβώς χρησιμοποιείται ή τι σημαίνει, πως μεταφράζεται - μεταφέρεται στην γλώσσα μας ??? Ρωτάω διότι με τα ομολογουμένως ελλιπή μου αγγλικά, το "launched as VASSILIKI K" θα το μετάφραζα "καθελκύστηκε ως ΒΑΣΙΛΙΚΗ Κ". Σε καθελκύσεις μάλιστα πλοίων (π.χ. σε φωτό στο shipspotting) επανειλημμένως έχω διαβάσει την λεζάντα "Launching of (this ship)".
    Γιώργο η λέξη launched έχει ακριβώς τη σημασία που αναφέρεις (καθέλκυση). Όταν βλέπουμε "Launched as ..." σε μια ναυτιλιακή database σημαίνει ότι το πλοίο καθελκύστηκε με κάποιο όνομα και αποπερατώθηκε με κάποιο άλλο. Αυτό τον τρόπο αναφοράς τον χρησιμοποιεί και ο Lloyd's Register και η Miramar και το Greek Shipping Directory. Που σημαίνει ότι στη συγκεκριμένη περίπτωση δεν δούλεψε με το όνομα ΒΑΣΙΛΙΚΗ Κ. Αν πάρουμε υπόψη μας και την προσθήκη συνεταίρου στους ιδιοκτήτες πιθανότατα να άρχισε να κατασκευάζεται και να μην έφταναν τα χρήματα για την αποπεράτωση οπότε μπήκε ο συνέταιρος και άλλαξε και το όνομα ώστε να είναι όλοι ευχαριστημένοι.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη npapad : 11-04-2018 στις 13:33

  2. #12

    Προεπιλογή

    Φίλε μου Νεκτάριε ευχαριστώ, ήσουν διαφωτιστικός με την έννοια του όρου "Launched as...." και ομολογώ πως δεν τον γνώριζα μέχρι σήμερα. Ωστόσο, από την στιγμή που δεν είναι γνωστό το αν όταν καθελκύστηκε ως ΒΑΣΙΛΙΚΗ Κ είχε αποπερατωθεί ή όχι (υπό την πλήρη έννοια της λέξης "αποπεράτωση") νομίζω πως η πιό σωστή απόδοση θα ήταν "μετονομάστηκε σε ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ προτού πρωτοδρομολογηθεί". Αυτό ήταν το σημείο που με μπέρδεψε...

    Από εκεί και πέρα, σίγουρα δεν είναι πρωτοφανές, είτε το να ξεκινάει η ναυπήγηση ενός πλοίου με άλλο όνομα και με άλλο να καθελκύεται, είτε η αλλαγή του ονόματος να γίνεται μετά την καθέλκυση του, έχουμε πολλά παραδείγματα και για διάφορους λόγους.

  3. #13
    Εγγραφή
    Sep 2015
    Περιοχή
    Ηράκλειο Κρήτης
    Μηνύματα
    1.187

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Espresso Venezia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλε μου Νεκτάριε ευχαριστώ, ήσουν διαφωτιστικός με την έννοια του όρου "Launched as...." και ομολογώ πως δεν τον γνώριζα μέχρι σήμερα. Ωστόσο, από την στιγμή που δεν είναι γνωστό το αν όταν καθελκύστηκε ως ΒΑΣΙΛΙΚΗ Κ είχε αποπερατωθεί ή όχι (υπό την πλήρη έννοια της λέξης "αποπεράτωση") νομίζω πως η πιό σωστή απόδοση θα ήταν "μετονομάστηκε σε ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ προτού πρωτοδρομολογηθεί". Αυτό ήταν το σημείο που με μπέρδεψε...

    Από εκεί και πέρα, σίγουρα δεν είναι πρωτοφανές, είτε το να ξεκινάει η ναυπήγηση ενός πλοίου με άλλο όνομα και με άλλο να καθελκύεται, είτε η αλλαγή του ονόματος να γίνεται μετά την καθέλκυση του, έχουμε πολλά παραδείγματα και για διάφορους λόγους.
    Αν είχε αποπερατωθεί λογικά θα ανέφεραν "renamed" δηλαδή μετονομασία μια και θα μιλούσαμε πλέον για ένα ολοκληρωμένο πλοίο. Στα χρόνια που ασχολούμαι με τις ναυτιλιακές databases, όταν αναφέρουν "launched as..." (καθέλκυση) ή "completed as..." (αποπεράτωση) σε ένα πλοίο, αναφέρονται ΠΑΝΤΑ σε ημιτελή πλοία. Στα αποπερατωμένα χρησιμοποιούν το "renamed". Γι' αυτό πιστεύω ότι το πλοίο ήταν ακόμα ημιτελές όταν μετονομάστηκε...

  4. #14

    Προεπιλογή

    Respect !!! Δεν διαθέτω ούτε καν το 10% της πείρας σου τουλάχιστον όσον αφορά την ορολογία που χρησιμοποιούν οι ναυτιλιακές databases και την γενικότερη λειτουργία τους.

  5. #15
    Εγγραφή
    Sep 2015
    Περιοχή
    Ηράκλειο Κρήτης
    Μηνύματα
    1.187

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Espresso Venezia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Respect !!! Δεν διαθέτω ούτε καν το 10% της πείρας σου τουλάχιστον όσον αφορά την ορολογία που χρησιμοποιούν οι ναυτιλιακές databases και την γενικότερη λειτουργία τους.
    Γιώργο μου, η ομορφιά σε ένα site σαν το δικό μας είναι ότι έχοντας γνώσεις σε διαφορετικούς τομείς ο καθένας μας, μαθαίνουμε όλοι τελικά. Και εγώ αντίστοιχα μαθαίνω καθημερινά από όλους εσάς που είσαστε εξπέρ στους τομείς σας ! Αντιπαραβολές στοιχείων και γνώσεων και βρίσκουμε πάντα την άκρη !

  6. #16
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    ΣΑΛΑΜΙΝΑ
    Μηνύματα
    21.605

    Προεπιλογή

    Είναι αυτό που λένε........έκαστος στο είδος του και ο Λουμίδης στους καφέδες.

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας