Σελίδα 13 από 14 ΠρώτηΠρώτη ... 311121314 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 121 έως 130 από 138

Θέμα: Posidonia - Ποσειδώνια

  1. #121
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.126

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από karavofanatikos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι προσκλήσεις δεν έχουν πλέον την αξία που είχαν παλαιότερα ως αναγκαία επίδειξη για την είσοδο στην έκθεση. Για μεγαλύτερη ευκολία και συντομία χρόνου το καλύτερο είναι να συμπληρώσει κάποιος την φόρμα εγγραφής από εδώ http://www.posidonia-events.com/for-...tion-form.aspx να την εκτυπώσει και να την επιδείξει κατά την είσοδό του κατευθείαν στον ηλεκτρονικό έλεγχο. Εγώ αυτό έκανα χθες και δεν αντιμετώπισα κανένα απολύτως πρόβλημα.

    Υ.Γ: Σε σχέση με άλλες χρονιές παρατήρησα δυστυχώς πως τα μέτρα ασφαλείας κατά την είσοδο είναι αισθητά μειωμένα.
    Το έγραψα επειδή μου περισσεύουν.Όντως τα μέτρα είναι χαλαρά,βέβαια δεν είναι σαν την παλιά defendory όπου υπήρχε αμυντικό υλικό κ εκεί ήταν πολύ πιό σφικτά.

    Η έκθεση γιά τους φίλους των ΕΓ/ΟΓ δεν παρουσιάζει το ενδιαφέρον που είχε την εποχή με τα νεότευκτα στην ακτοπλοϊα.Ωστόσο καλό είναι να την επισκεφθεί κανείς αν θέλει να παρακολουθεί τις εξελίξεις γενικότερα.
    Ο υποφαινόμενος πρέπει να είμαι ο τακτικότερος κ παλαιότερος επισκέπτης από την παρέα αφού πηγαίνω ανελλιπώς από το 1976!
    Το υλικό που έχω μαζέψει από αυτή κ μάλιστα σε εποχές προ διαδικτύου,αποτέλεσε την "μαγιά" μιάς μεγάλης συλλογής που έχει λάβει πλέον αρχειακό χαρακτήρα.

  2. #122
    Εγγραφή
    Feb 2008
    Μηνύματα
    2.846

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από karavofanatikos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι προσκλήσεις δεν έχουν πλέον την αξία που είχαν παλαιότερα ως αναγκαία επίδειξη για την είσοδο στην έκθεση. Για μεγαλύτερη ευκολία και συντομία χρόνου το καλύτερο είναι να συμπληρώσει κάποιος την φόρμα εγγραφής από εδώ http://www.posidonia-events.com/for-...tion-form.aspx να την εκτυπώσει και να την επιδείξει κατά την είσοδό του κατευθείαν στον ηλεκτρονικό έλεγχο. Εγώ αυτό έκανα χθες και δεν αντιμετώπισα κανένα απολύτως πρόβλημα.

    Υ.Γ: Σε σχέση με άλλες χρονιές παρατήρησα δυστυχώς πως τα μέτρα ασφαλείας κατά την είσοδο είναι αισθητά μειωμένα.
    Και εγω που συμπλήρωσα τη φόρμα εγγραφής και φέτος και πριν 2 χρόνια, δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα. Σχετικά με τα μέτρα ασφαλείας, φέτος μου ζήτησαν την πρόσκληση ενω πριν 2 χρόνια ουτε καν με σταμάτησε κανείς.

  3. #123
    Εγγραφή
    Feb 2008
    Μηνύματα
    2.846

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το έγραψα επειδή μου περισσεύουν.Όντως τα μέτρα είναι χαλαρά,βέβαια δεν είναι σαν την παλιά defendory όπου υπήρχε αμυντικό υλικό κ εκεί ήταν πολύ πιό σφικτά.

    Η έκθεση γιά τους φίλους των ΕΓ/ΟΓ δεν παρουσιάζει το ενδιαφέρον που είχε την εποχή με τα νεότευκτα στην ακτοπλοϊα.Ωστόσο καλό είναι να την επισκεφθεί κανείς αν θέλει να παρακολουθεί τις εξελίξεις γενικότερα.
    Ο υποφαινόμενος πρέπει να είμαι ο τακτικότερος κ παλαιότερος επισκέπτης από την παρέα αφού πηγαίνω ανελλιπώς από το 1976!
    Το υλικό που έχω μαζέψει από αυτή κ μάλιστα σε εποχές προ διαδικτύου,αποτέλεσε την "μαγιά" μιάς μεγάλης συλλογής που έχει λάβει πλέον αρχειακό χαρακτήρα.
    Και εγω δεν έχω χάσει ουτε μία, αν και βέβαια δεν θυμάμαι αν η πρώτη φορά ήταν το '76 η μετά
    Το άσχημο βέβαια είναι οτι δεν φαίνεται στον ορίζοντα να επιστρέψει η έκθεση ποτέ στον Πειραιά, άσχετα αν οι διάφοροι δήμαρχοι της ... καρέκλας έστελναν 'διαμαρτυρίες' κλπ. περι σχετικών και ασχέτων.
    Θα συμφωνήσω οτι δεν έχει το ενδιαφέρον που είχε παλιότερα, ομως φέτος κατάφερα και αποκόμισα ένα πολύ όμορφο δώρο, το βιβλίο του Οργανισμού Λιμένα Ραφήνας με τα πλοία που πέρασαν απο εκεί.

  4. #124
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.126

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από despo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και εγω δεν έχω χάσει ουτε μία, αν και βέβαια δεν θυμάμαι αν η πρώτη φορά ήταν το '76 η μετά
    Το άσχημο βέβαια είναι οτι δεν φαίνεται στον ορίζοντα να επιστρέψει η έκθεση ποτέ στον Πειραιά, άσχετα αν οι διάφοροι δήμαρχοι της ... καρέκλας έστελναν 'διαμαρτυρίες' κλπ. περι σχετικών και ασχέτων.
    Θα συμφωνήσω οτι δεν έχει το ενδιαφέρον που είχε παλιότερα, ομως φέτος κατάφερα και αποκόμισα ένα πολύ όμορφο δώρο, το βιβλίο του Οργανισμού Λιμένα Ραφήνας με τα πλοία που πέρασαν απο εκεί.
    Πρέπει να ήταν η δεύτερη.Την είχαμε δίπλα μας,εγώ πήγαινα τότε κάθε μέρα,κατά πως βλέπω,δύσκολο να επιστρέψει στον Πειραιά.
    Θα λες το λεύκωμα που κυκλοφόρησε ο ΟΛΡ, εμένα ζήτησα κ μου το έστειλαν,όντως ωραίο.Έχει κ φωτό κάποιου μέλους από εδώ.Αν πέσεις στο κατάλληλο άτομο στην έκθεση,μπορείς να βρεις "κελεπούρια" που δεν τα έχουν σε κοινή θέα στο περίπτερό τους.Εγώ παλιά είχα φτιάξει ολόκληρο αρχείο από φωτό,προσπέκτους κλπ γιά καράβια που τελικά έγιναν ελληνικά.Θυμάμαι τα πρώτα ήταν τα μετέπειτα EYBOIA ΣΤΑΡ κ ΛΑΣΙΘΙ γιά τα οποία βρήκα απότουςγιαπωνέζους.Τώρα...βρίσκουμε τα πάντα στο διαδίκτυο. Αλλά το βιβλίο παραμένει βιβλίο!

    Εγώ πρόσφερα τις προσκλήσεις διότι ξέρω ότι εδώ υπάρχουν άτομα που δεν τα πάνε καλά με τους η/υ.

  5. #125

  6. #126

  7. #127

    Προεπιλογή

    ΤΟ POSIDONIA SEA TOURISM FORUM διερευνά προοπτικές ανάπτυξης

    Διαβάστε περισσότερα http://www.nautilia.gr/eidiseis/posi...kes-anaptyxis/ .

  8. #128
    Εγγραφή
    Nov 2009
    Περιοχή
    Εν πλω!
    Μηνύματα
    3.090

    Προεπιλογή

    Η μεγάλη γιορτή της Ναυτιλίας, η έκθεση των φετινών Ποσειδωνίων πρόκειται να λάβει χώρα απ' τις 4 έως τις 8 Ιουνίου 2018 στο εκθεσιακό κέντρο Metropolitan Expo στα Σπάτα. Για ακόμη μία χρονιά αναμένεται να σπάσει το προηγούμενο ρεκόρ τόσο σε αριθμό εκθετών όσο και σε επισκέπτες. Ας ευχηθούμε όλα να πάνε κατ' ευχήν και να αποτελέσει μία αναζωογονητική ανάσα για την πολύπαθη ελληνική οικονομία.

    Posidonia banner 16x9.jpg

  9. #129
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.126

    Προεπιλογή

    Ευκαιρία γιά ενημέρωση αλλά κ συλλεκτικό υλικό γιά τον καραβολάτρη.Προσωπικά με τραβάει το περίπτερο της Ιαπωνίας αλλά φέτος γενικά έλειψε κάτι το εξαιρετικό.Εντύπωση μου έκανε η φτώχεια σε προσπέκτους αλλά κ η απουσία πολλών ναυπηγείων της Κορέας.Άκουσα ότι δεν πάνε καλά.
    Φυσικά έντονη η παρουσία της Κίνας που τα τελευταία χρόνια όσο πάει κ γιγαντώνεται.
    Γιά τους φίλους της ακτοπλοϊας ελάχιστα ενδιαφέροντα πράγματα υπάρχουν κ αυτό είναι λογικό.Οι εποχές με τα νεότευκτα στην Ελλάδα έχουν παρέλθει ανπιστρεπτί τουλάχιστον γιά το ορατό μέλλον.
    Από το 1976 ενελλιπώς επισκέπτης της έκθεσης,την είχαμε στα πόδια μας εδώ στον Πειραιά στην παγόδα.
    Ήμουνα νιός κ γέρασα!

  10. #130
    Εγγραφή
    Feb 2008
    Μηνύματα
    2.846

    Προεπιλογή

    Κάθε πρόπερσι και καλύτερα θα έλεγα για την έκθεση. Πράγματι λιγότερο διαφημιστικό υλικό απο την προηγούμενη. Παρόντα και τα Ναυπηγεία Νεωρίου, έστω και με μικρό περίπτερο. Οσον αφορά τη μόνιμη παρουσία της έκθεσης στο αεροδρόμιο, φυσικά και δεν υπάρχει περίπτωση τα επόμενα χρόνια να έρθει στον Πειραιά αφου εδώ ασχολούνται με άλλα μεγάλα 'έργα' οπως π.χ. πως θα διαλύσουν ακόμα περισσότερο
    την πόλη με την επέκταση του τραμ, πως θα τσιμεντοποιήσουν τα πάντα, με το να περπατάς στα πεζοδρόμια και να συναντάς σπασμένες πλάκες, τη μπόχα που ... απολαμβάνεις απο τα δεκάδες εγκαταλελειμμένα
    κτίρια, τους κεντρικούς ασυντήρητους δρόμους που κάνεις τραμπάλα οταν περνούν τα οχήματα, τον 'ουρανοξύστη' που όλοι οι δήμαρχοι στα προεκλογικά τους σχέδια εγκαθιστούν την άποια υπηρεσία η' και τον γκρεμίζουν (!), την Ράλλειο που την έχουν ιδιόκτητο γκαραζ οι του Δήμου Πειραιά, την ισοπέδωση των αρχαίων και άλλα πολλά ευτράπελα.
    Ας μείνει λοιπον εκει η έκθεση αν και ναυτιλιακή κατα κύριο λόγο, να είναι δίπλα στα αεροπλάνα !

Σελίδα 13 από 14 ΠρώτηΠρώτη ... 311121314 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας