Σελίδα 46 από 64 ΠρώτηΠρώτη ... 36444546474856 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 451 έως 460 από 632

Θέμα: Superferry [Golden Ferry, Kogane Maru]

  1. #451

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από stavkon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το μονο παραπονο που εχω κ το εχω επαναλαβει ειναι η αδικη τιμολογιακη πολιτικη για τους Ανδριωτες...ειναι παραλογο (για να μην χρησιμοποιησω καποια πιο βαρια εκφραση) να χρεωνεται το ΙΧ για Ανδρο 40 ευρω και για Παρο-Ναξο 50...
    Τα ναύλα και το κόστος του ταξιδιού δεν είναι συνάρτηση μόνο της απόστασης. Τα μίλια μικρό ρόλο παίζουν στη διαμόρφωση του κόστους και των τιμών. Η σύγκριση που έκανες με την Πάρο-Νάξο ήταν ατυχέστατη. Το σωστό θα ήταν να συγκρίνεις με τα ναύλα των πλοίων του Παναγιωτάκη από Ραφήνα για Άνδρο.

    Πρώτα πρώτα γράφεις τις εντυπώσεις σου για το συγκεκριμένο πλοίο που δεν πάει Πάρο-Νάξο. Υπάρχει άλλος λόγος που η εταιρία έχει βάλει σε ελκυστικότατη προσφορά την Πάρο-Νάξο. Και κατά τη γνώμη μου ορθά πράττει.

    Δηλαδή σύμφωνα με εσένα που είσαι Ανδριώτης κάποιος που θέλει να πάει το αυτοκίνητό του στο Καστελόριζο πόσο έπρεπε να πληρώνει? 1000 ευρώ?

  2. #452

    Προεπιλογή

    Πιθανοτατα κατα την αποψη σου το κοστος των καυσιμων καθως κ οι αντιστοιχες εργατοωρες για ενα ταξιδι υπερδιπλασιου χρονου κ αποστασης δεν παιζουν ρολο στη διαμορφωση του κοστους των ναυλων (εχεις μετρησει κ μονος παλαιοτερα τις αποστασεις "σε ευθεια"!!! αν θυμασαι ισως). Οποτε το ποιος κανει ατυχεστατες συγκρισεις αστο να το κρινουν οσοι διαβαζουν. Το θεμα της τιμης γενικα προφανως κ αφορα κ τις 2 εταιρειες (σιγα τη διαφορα παρεπιμπτοντως των 2 ευρω στα ΙΧ μιας κ ζητας συγκριση με την fast ferries). Ειναι φανερο ( κ αποδειχθηκε κ απο την ανακοινωση διακοπης δρομολογιων για Παρο κ Ναξο παρ'ολη την υπαρξη προσφορων) οτι αν υπηρχε γραμμη πχ κ απο Λαυριο ή αλλου, θα υπηρχε κ μεγαλυτερος ανταγωνισμος κ οι τιμες θα ηταν αλλιως. Η "αποκλειστικοτητα" της Ραφηνας για Ανδρο διαμορφωνει αναλογα κ την τιμη λοιπον.
    Τελος οσον αφορα για το που γραφω τι, θα σε παρακαλουσα να αφησεις τις υποδειξεις για κανενα πιτσιρικι (το οποιο βεβαια ενδεχομενος θα μπορουσε να διακρινει οτι το 95% του ποστ μου αφορα το πλοιο κ να σταθει σ'αυτο, παρα να επικεντρωθει στη τελευταια παραγραφο μονο η οποια ηταν ενα γενικο σχολιο).

    PS: οι εξυπναδες για την τιμη του εισιτηριου για Καστελορριζο περιττευουν...η συγκριση εγινε για τιμες ναυλων της ιδιας εταιρειας για συγκεκριμενα λιμανια που εξυπηρετει....

  3. #453
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    453

    Προεπιλογή

    Η μηχανή μου Ραφήνα-Τήνο, κοστίζει 35 ευρώ (!!!!!!!), ενώ Πειραιά-Χανιά 18 ευρώ και πριν 2 μήνες που πήγα
    Ιταλία (Μπάρι) πλήρωσα 28 ευρώ...

    Χαιρέτα μου τον πλάτανο και τα δέοντα στην κυρία μαμά σας αγαπητές εταιρείες που δραστηριοποιήστε στη Ραφήνα,
    τα υπόλοιπα τα ακούω βερεσέ...

  4. #454
    Εγγραφή
    Sep 2008
    Μηνύματα
    1.498

    Προεπιλογή

    Καλημέρα σε όλους

    Όλη η "διαδρομή" του νέου Superferry, από τον πρώτο του δεξαμενισμό-αποδεξαμενισμό, μέχρι και ένα από τα πρώτα του δρομολόγια στη γραμμή της Α-Τ-Μ, όπου πλέον είχε γίνει σωστό κόσμημα, μέσα από εναέρια πλάνα έτσι όπως καταγράφηκαν από τo φακό του Phantom 3 Professional !





  5. #455
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Μηνύματα
    1.089

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από stavkon Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...Το μονο παραπονο που εχω κ το εχω επαναλαβει ειναι η αδικη τιμολογιακη πολιτικη για τους Ανδριωτες...ειναι παραλογο (για να μην χρησιμοποιησω καποια πιο βαρια εκφραση) να χρεωνεται το ΙΧ για Ανδρο 40 ευρω και για Παρο-Ναξο 50...
    Αυτό είναι και το δικό μου παράπονο. Όσο πιο κοντινός είναι ο προορισμός, τόσο πιο ακριβό το εισιτήριο (σε αναλογία κόστους)!

    Αλλά ειδικά στην ¶νδρο "εκμεταλεύονται" την αποκλειστικότητα της γραμμής (μόνο από Ραφήνα) και τον όγκο των μετακινούμενων επιβατών
    και κυρίως οχημάτων και έχει παραγίνει.

    Θυμίζω ότι 2 άτομα με ΙΧ για ΄Ανδρο με επιστροφή πρέπει να πληρώσουν 156 ευρώ με την Golden Star Ferries (19 το ατομικό, 40 το ΙΧ)
    ή 160 ευρώ με την Fast Ferries (19 ατομικό, 42 ΙΧ).
    Για ταξίδι 2 ωρών ή 36 μιλίων!!!

    Και διευκρινίζω, δεν με πειράζουν τα "φθηνά" εισιτήρια για τα άλλα νησιά, αλλά τα δυσανάλογα ακριβά για το δικό μου!


    Όσο για το νέο Superferry, για να μην είμαστε και τελείως off topic, είναι πραγματικά εξαιρετικό!
    Με εντυπωσιακότερα για μένα χαρακτηριστηκά, την άνεση και αφθονία των κοινόχρηστων χώρων, τις κυλιόμενες σκάλες από το κάτω γκαράζ για τα σαλόνια
    και κυρίως (για μένα) το εξωτερικό "σαλόνι" που θυμίζει καφετέρια (έχει και μουσική)!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη noulos : 23-09-2016 στις 14:08

  6. #456
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    At Sea
    Μηνύματα
    6.325

    Προεπιλογή

    Μία ερώτηση. Είναι ιδέα μου ότι δεν έχουν βγεί πουθενά εσωτερικές φωτογραφίες του πλοίου σε κανένα ηλεκτρονικό ή έντυπο μέσο? Μήπως ετοιμάζεται κάπου κάποιο μεγάλο αφιέρωμα (σίγουρα κάτι διάβασα για το Shipax) και δεν θέλουν να βγούν φώτο των νέων του χώρων?

  7. #457
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Μηνύματα
    1.089

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Apostolos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μία ερώτηση. Είναι ιδέα μου ότι δεν έχουν βγεί πουθενά εσωτερικές φωτογραφίες του πλοίου σε κανένα ηλεκτρονικό ή έντυπο μέσο? Μήπως ετοιμάζεται κάπου κάποιο μεγάλο αφιέρωμα (σίγουρα κάτι διάβασα για το Shipax) και δεν θέλουν να βγούν φώτο των νέων του χώρων?
    Σίγουρα έχουν βγει σε τοπικές ιστοδελίδες των νησιών.

  8. #458

    Προεπιλογή

    Superferry καταπλους στην Τηνο 13-8-2016

    DSCN8986ΛΕΑΝΔΡΟΣ.jpg

  9. #459
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.127

    Προεπιλογή

    Ζωντανή η φωτό του φίλου λες κ η θάλασσα είναι έτοιμη να μπει στο χώρο μας!

  10. #460
    Εγγραφή
    Dec 2010
    Περιοχή
    Αμβούργο
    Μηνύματα
    21

    Προεπιλογή Άρθρο: ΔΡΟΜΟΛΟΓΙΑ, «Εν ¶νδρω», 28.10.2016

    Το ένα καράβι κυνηγά το άλλο! Ήρθε η ώρα της συνεννόησης...
    http://enandro.gr/oikonomia/2700-%CF...%B7%CF%82.html



Σελίδα 46 από 64 ΠρώτηΠρώτη ... 36444546474856 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας