Σελίδα 55 από 64 ΠρώτηΠρώτη ... 5455354555657 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 541 έως 550 από 632

Θέμα: Superferry [Golden Ferry, Kogane Maru]

  1. #541

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Mάλλον δεν κατάλαβες τι έγινε. Η BSF ναύλωσε το βαπόρι μέχρι την 1/10 κ στη συνέχεια ναύλωσε το FAST FERRIES ANDROS.
    Δεν νομίζω ΒΙΚΤΩΡ. Εξ όσων γνωρίζω το SUPERFERRY δούλεψε στην γραμμή απευθείας από και για την GOLDEN STAR. Δεν υπήρξε ναύλωση από την BSF ούτε και καμμία εμπλοκή της στην προσωρινή δρομολόγηση του.

  2. #542
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.127

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Espresso Venezia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν νομίζω ΒΙΚΤΩΡ. Εξ όσων γνωρίζω το SUPERFERRY δούλεψε στην γραμμή απευθείας από και για την GOLDEN STAR. Δεν υπήρξε ναύλωση από την BSF ούτε και καμμία εμπλοκή της στην προσωρινή δρομολόγηση του.
    Εγώ νομίζω ότι ήταν ναύλωση.Γιατί δεν συνέχισε,είναι ένα ερώτημα.Ίσως το πρόβλημα με τα φορτηγά,ίσως με τον Παναγιωτάκη να συμφέρει καλύτερα.

    Πάντως το SF στο ξενοδοχειακό είναι καλύτερο από ΒS κ αν θέλετε ο αδαής επιβάτης,η πλειοψηφία δλδ,με αυτή την φορεσιά ζήτημα αν καταλάβει ότι μπαίνει σε βαπόρι άλλης εταιρείας.

  3. #543

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάντως το SF στο ξενοδοχειακό είναι καλύτερο από ΒS κ αν θέλετε ο αδαής επιβάτης,η πλειοψηφία δλδ,με αυτή την φορεσιά ζήτημα αν καταλάβει ότι μπαίνει σε βαπόρι άλλης εταιρείας.
    Αυτό είναι το μόνο σίγουρο. Έχει τύχει πολλές φορές που ρώτησα φίλους ή συγγενείς με ποιό πλοίο ταξίδεψαν και δεν θυμόντουσαν καν το όνομα του, πόσω μάλλον την εταιρεία ή τα χρώματα - σινιάλα του.

  4. #544
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Μηνύματα
    1.089

    Προεπιλογή

    Αν δεν κάνω λάθος δεν υπήρξε ναύλωση από την Blue Star, αλλά εγκρίθηκε άμεσα προσωρινή δρομολόγηση από την Golden
    για την κάλυψη των συγκοινωνιακών αναγκών.

  5. #545

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από noulos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν δεν κάνω λάθος δεν υπήρξε ναύλωση από την Blue Star, αλλά εγκρίθηκε άμεσα προσωρινή δρομολόγηση από την Golden για την κάλυψη των συγκοινωνιακών αναγκών.
    Από ποιόν εγκρίθηκε? Και εάν η προσωρινή δρομολόγηση απεδείχθη επ' ωφελεία του πλοίου, του νησιού, και του επιβατικού κοινού για ποιο λόγο να μην παραταθεί? Να μη γίνει ετήσια?
    Εγώ δε μπορώ να την κατανοήσω αυτήν την κατάσταση. Η πρωινή αναχώρηση από Πειραιά για Σύρο-Τήνο-Μύκονο να θεωρείται ιδιοκτησία της Blue Star Ferries και ακόμα και όταν δεν υπάρχει διαθέσιμο πλοίο της Blue Star το λόγο να τον έχει η Blue Star. Θυμίζω ότι και πριν από δύο χρόνια το καλοκαίρι που το FF Andros έκανε Ραφήνα-Σύρο-Τήνο-Μύκονο όχι καθημερινά αλλά μόνο τις μέρες που δεν είχε Blue Star από Πειραιά για Σύρο-Τήνο-Μύκονο. Κατά την προσωπική μου γνώμη τέτοιες εναρμονισμένες πολιτικές βλάφτουν τον ελεύθερο και υγιή ανταγωνισμό. Και όπως αποδείχτηκε το καλοκαίρι του 2017 στη Ραφήνα ο ανταγωνισμός στην ακτοπλοΐα προσφέρει πολύ μεγάλη τουριστική κίνηση στα νησιά, καλύτερες ακτοπλοϊκές υπηρεσίες και καλύτερες τιμές στα ναύλα.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη sprintezis : 02-10-2017 στις 21:28

  6. #546
    Εγγραφή
    Jul 2009
    Περιοχή
    Ραφήνα
    Μηνύματα
    644

    Προεπιλογή

    Ίσως η "ελεύθερη" δρομολόγηση του FERRY έγινε με συνεννοήση GOLDEN και BLUE STAR, με τον όρο να αποχωρήσει η GOLDEN μόλις μπορέσει να καλύψει το κενό η BLUE. Δεν ξέρω κάτι, λέω τώρα... Είναι ίσως η ίδια περίπτωση που αναφέρεις με το ΑΝΔΡΟΣ στη Σύρο. "Έλα εσύ να μου καλύψεις το κενό, κι ό,τι βγάλεις δικά σου. Αλλά μόνο μέχρι την τάδε ημερομηνία. Μετά φεύγεις". Γιατί και το ΑΝΔΡΟΣ στη Σύρο πάλι συγκεκριμένη ημερομηνία είχε...

  7. #547

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από rafina-lines Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ίσως η "ελεύθερη" δρομολόγηση του FERRY έγινε με συνεννοήση GOLDEN και BLUE STAR, με τον όρο να αποχωρήσει η GOLDEN μόλις μπορέσει να καλύψει το κενό η BLUE. Δεν ξέρω κάτι, λέω τώρα... Είναι ίσως η ίδια περίπτωση που αναφέρεις με το ΑΝΔΡΟΣ στη Σύρο. "Έλα εσύ να μου καλύψεις το κενό, κι ό,τι βγάλεις δικά σου. Αλλά μόνο μέχρι την τάδε ημερομηνία. Μετά φεύγεις". Γιατί και το ΑΝΔΡΟΣ στη Σύρο πάλι συγκεκριμένη ημερομηνία είχε...
    Εσύ λες "ίσως" δηλαδή πιστεύεις ότι υπάρχει και το ενδεχόμενο να είχε σχεδιαστεί η δρομολόγηση του superferry το μήνα Σεπτέμβριο στον Πειραιά για Σ-Τ-Μ από το Μάιο πριν το "Πάτμος" προσκρούσει στην ξέρα της Ίου και προκύψει το κενό? Τί θα πει "κι ότι βγάλεις δικά σου?" Ποιος κάνει χάρη σε ποιον? Δηλαδή όποιος χρησιμοποιεί τη θαλάσσια διαδρομή Πειραιάς-Σύρος-Τήνος-Μύκονος θά πρεπει να δέχεται όλους τους όρους που βάζει η Blue Star Ferries και κανονικά θά 'πρεπε να της πληρώνει και χαράτσι? Αδιανόητα πράγματα!!!

  8. #548
    Εγγραφή
    Jul 2009
    Περιοχή
    Ραφήνα
    Μηνύματα
    644

    Προεπιλογή

    Όχι, ρε συ, φυσικά και δεν είχε σχεδιαστεί, είναι δυνατόν?? Απλά σκέφτομαι πώς μπορεί να προκύπτει αυτό το πράγμα που λες, φίλε μου... Σκέψεις κάνω... Γιατί και οι δύο περιπτώσεις αυτές έχουν δύο κοινά: Αδυναμία της BLUE STAR να καλύψει μία γραμμή της (και μάλιστα της ίδιας) και είσοδο ενός δεύτερου παίκτη ΑΚΡΙΒΩΣ αυτό το διάστημα της έλλειψης. Ε, είναι δυνατόν να είναι σύμπτωση και τις δύο φορές ο δεύτερος παίκτης να μπαίνει και να βγαίνει τις ημερομηνίες που υπάρχει η έλλειψη?? Κάποια συνεννόηση πρέπει να υπάρχει από πίσω που δεν ξέρουμε... Αυτό προσπαθώ να καταλάβω. Πώς ρυθμίστηκε η συγκεκριμένη κάλυψη?? Σίγουρα η BLUE STAR δεν έμεινε αμέτοχη στη ρύθμιση. Πόσο βαθιά συμμετέχει όμως στο να γίνει η ρύθμιση?? Επίσης αν πρόσεξες, και τις δύο φορές δεν έχασε τίποτα. Απλά ο δεύτερος παίκτης της έκανε το αποκούμπι. Ε, είναι δυνατόν να κάνει κάποιος το αποκούμπι ενός άλλου χωρίς να κερδίσει τίποτα?? Γι'αυτό λέω πως κάτι υπάρχει από πίσω που δεν ξέρουμε...

    Και για να επιστρέψουμε στο θέμα του πλοίου, σήμερα το SUPERFERRY δεν έχει απογευματινή αναχώρηση. Έχει όμως πρωινή άνοδο. Αντίστοιχα, αύριο έχει μόνο απογευματινή κάθοδο. Άρα να υποθέσω ότι θα μείνει σε μας απόψε. Ίσως λόγω προμηθειών και πετρέλευσης. Γιατί ο χρόνος που μένει Ραφήνα δεν είναι ικανός ούτε νερό να πάρει καλά-καλά. Και δεδομένου ότι δε θα έχει και πολύ κίνηση Τρίτη απόγευμα...

  9. #549
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Μηνύματα
    1.089

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από sprintezis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από ποιόν εγκρίθηκε? Και εάν η προσωρινή δρομολόγηση απεδείχθη επ' ωφελεία του πλοίου, του νησιού, και του επιβατικού κοινού για ποιο λόγο να μην παραταθεί? Να μη γίνει ετήσια?
    Εγώ δε μπορώ να την κατανοήσω αυτήν την κατάσταση. Η πρωινή αναχώρηση από Πειραιά για Σύρο-Τήνο-Μύκονο να θεωρείται ιδιοκτησία της Blue Star Ferries και ακόμα και όταν δεν υπάρχει διαθέσιμο πλοίο της Blue Star το λόγο να τον έχει η Blue Star. Θυμίζω ότι και πριν από δύο χρόνια το καλοκαίρι που το FF Andros έκανε Ραφήνα-Σύρο-Τήνο-Μύκονο όχι καθημερινά αλλά μόνο τις μέρες που δεν είχε Blue Star από Πειραιά για Σύρο-Τήνο-Μύκονο. Κατά την προσωπική μου γνώμη τέτοιες εναρμονισμένες πολιτικές βλάφτουν τον ελεύθερο και υγιή ανταγωνισμό. Και όπως αποδείχτηκε το καλοκαίρι του 2017 στη Ραφήνα ο ανταγωνισμός στην ακτοπλοΐα προσφέρει πολύ μεγάλη τουριστική κίνηση στα νησιά, καλύτερες ακτοπλοϊκές υπηρεσίες και καλύτερες τιμές στα ναύλα.
    Κανενός ιδιοκτησία δεν είναι ούτε η γραμμή, ούτε το πρωινό δρομολόγιο.
    Κάθε χρόνο τέτοια εποχή γίνονται οι δηλώσεις δρομολόγησης από τις εταιρίες. Από εκεί και πέρα, οι έκτακτες δρομολογήσεις γίνονται κατόπιν έγκρισης από το ΣΑΣ ή από το υπουργείο όταν συντρέχει λόγος.
    Ετσι μετά το ατύχημα του BS Patmos η Blue Star δεν μπορούσε να καλύψει το δρομολόγιο και η Golden κινούμενη ταχύτατα ζήτησε και πήρε (με έγκριση του υποργείου) έκτακτη δρομολόγηση για έναν μήνα
    για να καλυφτεί το κενό. Τώρα, από την στιγμή που η Blue Star καλύπτει το δρομολόγιο (δεν έχει σημασία αν είναι με δικό της ή με ναυλωμένο πλοίο) δεν υπάρχει λόγος να συνεχιστεί η έκτακτη δρομολόγιση.
    Του χρόνου θα μπορούσε να βάλει πλοίο απέναντι στην Blue Star αλλά νομίζω θα ήταν αυτοκτονία. Το brand της BS είναι πολύ μεγάλο και τραβάει πολύ εύκολα τον επιβάτη (ειδικά τον εσωτερικό τουρίστα)
    και έχει την δυνατότητα δρομολόγησης μεγάλου πλοίου που θα μαζέυει όλη την κίνηση.

  10. #550

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από noulos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κανενός ιδιοκτησία δεν είναι ούτε η γραμμή, ούτε το πρωινό δρομολόγιο.
    Του χρόνου θα μπορούσε να βάλει πλοίο απέναντι στην Blue Star αλλά νομίζω θα ήταν αυτοκτονία. Το brand της BS είναι πολύ μεγάλο και τραβάει πολύ εύκολα τον επιβάτη (ειδικά τον εσωτερικό τουρίστα)
    και έχει την δυνατότητα δρομολόγησης μεγάλου πλοίου που θα μαζέυει όλη την κίνηση.
    Και για ποιο λόγο να υπάρχει μόνο ένα πλοίο που να τη μαζεύει όλη την κίνηση και να μην υπάρχουν περισσότερα που να συμβάλλουν και στην αύξηση της κίνησης. Το ξέρεις ότι ολόκληρο το Σεπτέμβριο που πήγαινε στη Σύρο το Superterry το δίκτυο των τουριστικών πρακτόρων διότι από εκεί αρχίζει το καρκίνωμα προωθούσε τους επιβάτες στην πρωινή αναχώρηση του "Νήσος Μύκονος" για Σύρο? Μόνο και μόνο για να μη δούνε το superferry και κάνουν την αναπόφευκτη σύγκριση?
    Πόσες φορές έχεις ταξιδέψει για Σύρο με Blue Star? Το βαπόρι σου προσέφερε άνεση, πολυτέλεια, ευρυχωρία? τα 44 ευρώ της διακεκριμένης θέσης σαλόνι διότι η οικονομική του Paros και του Naxos είναι ανυπόφορη είναι ελκυστικός ναύλος? Τί να το κάνω εγώ ο εσωτερικός τουρίστας και κάτοικος βορειοανατολικής αττικής που με αναγκάζει και να κατέβω στον Πειραιά για να πάω στο νησί μου το brand? Το άβατο της Σύρου από άλλες εταιρίες πρέπει να σπάσει και θα σπάσει. Όπως ακριβώς έσπασε και της Παροναξίας.

Σελίδα 55 από 64 ΠρώτηΠρώτη ... 5455354555657 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας