Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 11 έως 20 από 23

Θέμα: Α/Τ ΣΑΧΤΟΥΡΗΣ (D-214)

  1. #11
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.127

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από mastrokostas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όταν ήμουν , εγώ δεν υπήρχαν βίντεο ! κάπου έχω κάποιες φωτο !
    Να έπαιρνες κινηματογραφική κάμερα! Σοβαρά, στο βαπόρι που μπαρκάρισα το 1980 είχε βίντεο (ελληνιστί μαγνητοσκόπιο) από κατασκευής αλλά βιντεοκάμερα δεν θυμάμαι πουθενά τότε.
    Αν μπορείς,ανέβασε τις φωτό που λες.

    Παροπλισμένα στο&#957.jpg Πηγή: navsource

    Aπό αριστερά ΚΡΙΕΖΗΣ,ΣΦΕΝΔΟΝΗ, ΣΑΧΤΟΥΡΗΣ ,ΜΙΑΟΥΛΗΣ,ΘΕΜΙΣΤΟΚΛΗΣ το 1995 περιμένοντας το τέλος...

    Διόρθωση στην λεζάντα της φωτό: Παροπλισμένα στον ΝΚ
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mastrokostas : 15-01-2015 στις 13:53

  2. #12
    Εγγραφή
    Apr 2007
    Περιοχή
    Παντα κοντα στην θαλασσα
    Μηνύματα
    4.510

    Προεπιλογή

    Όμορφα βαπόρια ,και αυτό που λάτρεψα ειναι ότι ήταν αμπάσια- χαμηλά ,και όταν έβγαινες στην πρύμη ,είχες μια πανέμορφη αίσθηση ,διότι ήσουν κοντά στην θάλασσα !
    Έχω φάει και κάτι θάλασσες όμως ….. 3 ημερόνυχτα συνέχεια βάρδια ,διότι δεν μπορούσε κάνεις να με σκατζάρει !ήταν οι περισσότεροι στο κρεβάτι από την ναυτία !είδα παιδιά τότε σε κατάστασης σοκ και να παρακαλάνε κλαίγοντας να βγουν έξω από το βαπόρι !Ασχημο πραγμα η ναυτια !!!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mastrokostas : 15-01-2015 στις 13:53

  3. #13
    Εγγραφή
    Apr 2007
    Περιοχή
    Παντα κοντα στην θαλασσα
    Μηνύματα
    4.510

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να έπαιρνες κινηματογραφική κάμερα! Σοβαρά, στο βαπόρι που μπαρκάρισα το 1980 είχε βίντεο (ελληνιστί μαγνητοσκόπιο) από κατασκευής αλλά βιντεοκάμερα δεν θυμάμαι πουθενά τότε.
    Αν μπορείς,ανέβασε τις φωτό που λες.

    Παροπλισμένα στο&#957.jpg Πηγή: navsource

    Aπό αριστερά ΚΡΙΕΖΗΣ,ΣΦΕΝΔΟΝΗ, ΣΑΧΤΟΥΡΗΣ ,ΜΙΑΟΥΛΗΣ,ΘΕΜΙΣΤΟΚΛΗΣ το 1995 περιμένοντας το τέλος...

    Διόρθωση στην λεζάντα της φωτό: Παροπλισμένα στον ΝΚ

    Μονο ο σαχτουρης ειναι ισοτροπα ! ολα τα αλλα μπαταρισμενα !

  4. #14
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.127

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Joyrider Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ωραία βίντεο από μια εποχή που έχει περάσει ανεπιστρεπτί...και με όμορφα πλοία του Στόλου.
    Σ' αυτό από τον κληρούχα μου φαίνεται ένα γερμανικό Αdams το D185. Eίχαν παραγγείλει στις ΗΠΑ,εκγερμανισμένες τσιμινιέρες κ αργότερα με γερμανικά ηλεκτρονικά.Ένα από αυτά ήλθε στον ΝΣ με πρόβλημα,τότε με τον πόλεμο στη Σερβία. Είχα ακούσει ότι στα τελευταία είχαν πρόβλημα στα καζάνια.

  5. #15
    Εγγραφή
    Apr 2007
    Περιοχή
    Παντα κοντα στην θαλασσα
    Μηνύματα
    4.510

    Προεπιλογή

    Scan0002.jpg

    Στην Κερκυρα το 83 ,με τον Σαχτουρη στο βαθος !

  6. #16
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.127

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από mastrokostas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Scan0002.jpg

    Στην Κερκυρα το 83 ,με τον Σαχτουρη στο βαθος !
    AA,μιλάμε γιά νειάτο!

  7. #17
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    453

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σ' αυτό από τον κληρούχα μου φαίνεται ένα γερμανικό Αdams το D185. Eίχαν παραγγείλει στις ΗΠΑ,εκγερμανισμένες τσιμινιέρες κ αργότερα με γερμανικά ηλεκτρονικά.Ένα από αυτά ήλθε στον ΝΣ με πρόβλημα,τότε με τον πόλεμο στη Σερβία. Είχα ακούσει ότι στα τελευταία είχαν πρόβλημα στα καζάνια.
    Τα γερμανικά "Ανταμς" ήταν εξ αρχής κατασκευασμένα για το γερμανικό ναυτικό ως παραλλαγή των αμερικανικών με διαφορετικές καπνοδόχους και διαφορετικό σόναρ και ηλεκτρονικά και όπως αναφέρεις κι εσύ Βίκτωρα. Μάλιστα επειδή η σειρά είχε σταματήσει στο DDG 24, και φτιάχνονταν επίσης άλλα τρία για το Αυστραλιανό ναυτικό (Κλάση Perth) οι αμερικανοί τα ονόμασαν DDG 28,29.30. Η κλάση τους ονομαζόταν Lutjens από τον ομώνυμο γερμανό ναύαρχο. Φτιάχτηκαν 3 πλοία για το γερμανικό ναυτικό τα Lutjens D185, Rommel D186 και Molders D187. Το Rommel μάλιστα το είχε βαπτίσει η ίδια η χήρα του Ερβιν Ρόμμελ το 1970.
    Πρώτο παροπλίστηκε το Rommel το 1998 και ακολούθησαν τα άλλα δύο το 2003. Το 2004 το Rommel διαλύθηκε στην Αλιάγα και το 2012 στο ίδιο μέρος και το Lutjens.
    Το Molders είχε καλύτερη τύχη αφού έγινε πλοίο-μουσείο στο Βιλχεμσχάφεν από το 2005 !

  8. #18
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.127

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Joyrider Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα γερμανικά "Ανταμς" ήταν εξ αρχής κατασκευασμένα για το γερμανικό ναυτικό ως παραλλαγή των αμερικανικών με διαφορετικές καπνοδόχους και διαφορετικό σόναρ και ηλεκτρονικά και όπως αναφέρεις κι εσύ Βίκτωρα. Μάλιστα επειδή η σειρά είχε σταματήσει στο DDG 24, και φτιάχνονταν επίσης άλλα τρία για το Αυστραλιανό ναυτικό (Κλάση Perth) οι αμερικανοί τα ονόμασαν DDG 28,29.30.
    Τα παράγγειλαν βασικά γιά τον Ατλαντικό,γιά τις υποχρεώσεις τους στο ΝΑΤΟ. Πολύ απλά δεν ήθελαν να έχουν ίδιες καπνοδόχους με τους Αμερικάνους,στα Fletcher έβαλαν δικού τους στυλ γέφυρες το ίδιο κ ό,τι είχαν πάρει από τους ¶γγλους, καπέλλο στις καπνοδόχους να φαίνονται γερμανικά.Αλλιώς σκέπτεται μιά χώρα που είναι Δύναμη. Γιά τα ηλεκτρονικά που λες , μπήκαν σε εκσυγχρονισμό. Η Γερμανία μέχρι 70τόσο έβαζε άλλων χωρών μετά ανέπτυξε δικά της. Όταν παραγγελθούν μέσω του αμερικανικού δημοσίου τα νούμερα μπαίνουν γιά λογιστικούς λόγους. Στις ΗΠΑ τα νούμερα δεν ξαναχρησιμοποιούνται κ ένα πλοίο αν ακυρωθεί,δεν πάει αλλού το νουμερο.
    Έχω επισκεφθεί στον Πειραιά γερμανικό κ αυστραλιανό Αdams.Tα τελευταία,ουσιαστικά ίδια με των ΗΠΑ,είχαν αντί ΑSROC το δικό τους Ιkara.

  9. #19
    Εγγραφή
    Mar 2010
    Περιοχή
    πετραλωνα
    Μηνύματα
    2.121

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από mastrokostas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εδω ενα βιντεο απο το βαπορι που εκανα 24 μηνες θητειας !!!!!
    Τη Σύρα ήσουν φίλε mastrokostas εγώ 82 Γ ωραία χρόνια τότε.

  10. #20
    Εγγραφή
    Apr 2007
    Περιοχή
    Παντα κοντα στην θαλασσα
    Μηνύματα
    4.510

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από leo85 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τη Σύρα ήσουν φίλε mastrokostas εγώ 82 Γ ωραία χρόνια τότε.
    81 Δ ημουν φιλε μου !

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας