Σελίδα 8 από 20 ΠρώτηΠρώτη ... 67891018 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 71 έως 80 από 194

Θέμα: Ιστορικά Ρυμουλκα (Old Tugboats)

  1. #71

    Προεπιλογή

    Συμφωνώ απολύτως μαζί σας andria salamis και Ellinis ! Μιας και αναφερθήκαμε στα ατμοκίνητα ρυμουλκά επιτρέψτε μου να ανεβάσω το πρώτο ελληνικό ατμοκίνητο ρυμουλκό το "Aghios Georgios" που ανήκε στην οικογένεια Μάτσα, το οποίο είχε κατασκευαστεί στην Σάμο το 1880
    Aghios Georgios.png


  2. #72
    Εγγραφή
    Oct 2014
    Μηνύματα
    1.290

    Προεπιλογή

    πολύ όμορφες οι φωτογραφίες σας,λυπάμαι που δεν έχω και εγω να προσθέσω,αν και μεγάλωσα στο Κερατσίνι, δυο βήματα απ την θάλασσα το πατρικό μας.
    Και τα έβλεπα καθε μέρα.Ο πατέρας μου μου εμαθε τα ονόματα Μάτσας Τσαβλίρης Βερνίκος,συγνώμη αν σας ζάλισα.

  3. #73

    Προεπιλογή Δέος !!!

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Loukas S. Matsas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συμφωνώ απολύτως μαζί σας andria salamis και Ellinis ! Μιας και αναφερθήκαμε στα ατμοκίνητα ρυμουλκά επιτρέψτε μου να ανεβάσω το πρώτο ελληνικό ατμοκίνητο ρυμουλκό το "Aghios Georgios" που ανήκε στην οικογένεια Μάτσα, το οποίο είχε κατασκευαστεί στην Σάμο το 1880
    Aghios Georgios.png
    Καταπληκτική ιστορική εικόνα. Ρυμουλκό κατασκευασμένο στην Ελλάδα, στην Σάμο, 130+ χρόνια πίσω !!! Θερμώς ευχαριστούμε.

    Μιά ερώτηση μόνο. Γιατί "Aghios Georgios" και όχι "Άγιος Γεώργιος" ??? Έφερε ξένη σημαία, ανήκε ή κατασκευάστηκε σε-από ξένη εταιρεία ???

  4. #74

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Espresso Venezia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί "Aghios Georgios" και όχι "Άγιος Γεώργιος" ???
    Το όνομα του ρυμουλκού ήταν στα ελληνικά Άγιος Γεώργιος. Η μεταφορά του ονόματος στην αγγλική γλώσσα έγινε απο εμένα απλά λόγο επικράτησης της αγγλικής γλώσσας στο χώρο της ναυτιλίας.

  5. #75
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.510

    Προεπιλογή Μαριγώ Μάτσα

    Mια λίγο πολύ γνωστή φωτογραφία που δείχνει το Ναύσταθμο Σαλαμίνος μετά το βομβαρδισμό του από τους Γερμανού με τα θωρηκτά ΚΙΛΚΙΣ και ΛΗΜΝΟΣ. Αυτό που δεν είναι τόσο γνωστό είναι η ταυτότητα του πλοίου στο πρώτο πλάνο, το οποίο είναι το ΜΑΡΙΓΩ ΜΑΤΣΑ.
    KilkisSunkInForeground.jpg

    Το σκάφος είχε ναυπηγηθεί το 1900 στα L. Smit & Co.'s Internationale Sleepdienst στο Rotterdam ως POOLZEE.
    Αγοράστηκε το από τη Λ.Μάτσας & Υιοί και βυθίστηκε στο Ναύσταθμο - ήταν επιταγμένο από τον Οκτώβρη του 1940 - στις 23/4/41
    Το πλοίο ανελκύστηκε και κατέληξε στην Τεργέστη όπου βυθίστηκε τον Ιούλιο του 1945.

    POOLZEE 1900.jpg

  6. #76
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.127

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Loukas S. Matsas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ορισμένα παλαιά ρυμουλκά της εταιρείας Loucas Matsas & Sons Shipping Co. Ltd. από προσωπικό μου αρχείο
    Aυτά υπήρχαν σε προσπέκτους της εταιρείας σας σε "Ποσειδώνια" κάπου το 80-90.'Ισως εσείς ή κάποια άλλα μέλη μπορούν να μας πουν γιά τα χαρακτηριστικά κ το ιστορικό τους.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ : 23-12-2014 στις 13:54

  7. #77
    Εγγραφή
    Mar 2008
    Περιοχή
    Κεφαλλονιά
    Μηνύματα
    3.180

    Προεπιλογή

    Το ανελκυσθέν ρυμουλκό Λυδία στο νέο λιμένα Πατρών.

    P1020520.JPG

  8. #78

    Προεπιλογή

    Το ρυμουλκο Σηκουανας σε παμπαλαια φωτογραφια στην Πατρα http://paliapatra.gr/picture.php?/1357/category/110
    Τι γνωριζετε γι' αυτο;

    Σηκουανας.jpg

  9. #79

    Προεπιλογή

    Δύο πραγματικά καταπληκτικές φωτό από το flickr, 1, 2, στο λιμάνι του Πειραιά την δεκαετία του '60 (η χρονολογία αναφέρεται από τον αναρτήσαντα). Αν πατήσετε στην υποδειξη "Original" μπορείτε να τις δείτε ακόμα μεγαλύτερες.

  10. #80
    Εγγραφή
    Oct 2014
    Μηνύματα
    1.290

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Espresso Venezia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δύο πραγματικά καταπληκτικές φωτό από το flickr, 1, 2, στο λιμάνι του Πειραιά την δεκαετία του '60 (η χρονολογία αναφέρεται από τον αναρτήσαντα). Αν πατήσετε στην υποδειξη "Original" μπορείτε να τις δείτε ακόμα μεγαλύτερες.
    πολυ όμορφες φωτογραφίες,μπράβο.

Σελίδα 8 από 20 ΠρώτηΠρώτη ... 67891018 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας