Σελίδα 11 από 11 ΠρώτηΠρώτη ... 91011
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 101 έως 107 από 107

Θέμα: Bomaris Legend [Santa, Portoferraio, Αντώνιος Κ]

  1. #101
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.126

    Προεπιλογή

    Eίναι χαρακτηρισμός που χρησιμοποιείται κατά κόρον από κυβερνητικά στελέχη της Κύπρου κ τους έχω ακούσει από το κρατικό κανάλι το ΡΙΚ.

    Γιά να ξαναγυρίσουμε εντός θέματος,αξίζει να σημειωθεί ότι σύμφωνα με το eguasis η πλοιοκτήτρια Βοmaris Shipping έχει έδρα μιά σοβαρή χώρα όπως είναι η Γερμανία κ συγκεκριμένα στη Βρέμη.

  2. #102

    Προεπιλογή

    Σωστά φίλε. Είναι κάτι που και εγώ το είχα αναφέρει παλαιότερα.

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Espresso Venezia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και στο equasis εμφανίζεται πλέον το νέο όνομα -BOMARIS LEGEND- του πλοίου, ενώ μου κάνει εντύπωση το ότι η νέα του εταιρεία BOMARIS SHIPPING INC (Registered Owner), έχει ως έδρα της την Βρέμη στην Γερμανία.

  3. #103

    Προεπιλογή

    Το πλοίο στα πρώτα του χρόνια στην Ιταλία, το καλοκαίρι του 1979. Βλέπουμε ότι όλο το ανοικτό κατάστρωμα πάνω από το γκαράζ ήταν προσβάσιμο στους επιβάτες με καθίσματα και σιδεριές για τέντες (σίγουρα υπέροχη απόλαυση του ταξιδιού !!!). Παραφωνία αισθητική, οι δύο βάρκες με τα καπόνια τους στο σημείο που ήταν τοποθετημένες.

  4. #104

    Προεπιλογή

    Ουσιαστικά ουδέν νεότερο για το πλοίο και το όποιο μέλλον του. Εξακολουθεί να βρίσκεται παροπλισμένο στην ίδια θέση του λιμενοβραχίονα της Αμμοχώστου επί δύο συνεχή χρόνια. Κάτι όμως που μου κίνησε την περιέργεια, είναι το ότι στο equasis.org, σε χθεσινό update των στοιχείων του, ως προς την σημαία του αναφέρεται ο όρος "In Dispute" ("Σε διαφωνία" με μία πρόχειρη μετάφραση στο google translate).

    Ενώ έχω δει αρκετές φορές και για πολλά πλοία τον όρο "Not Known" ομολογώ πως τόν όρο "In Dispute" δεν τον έχω ξαναδεί - ξαναακούσει για σημαία πλοίου. Τι άραγε μπορεί πρακτικά να σημαίνει ???

  5. #105
    Εγγραφή
    Sep 2015
    Περιοχή
    Ηράκλειο Κρήτης
    Μηνύματα
    1.187

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Espresso Venezia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ουσιαστικά ουδέν νεότερο για το πλοίο και το όποιο μέλλον του. Εξακολουθεί να βρίσκεται παροπλισμένο στην ίδια θέση του λιμενοβραχίονα της Αμμοχώστου επί δύο συνεχή χρόνια. Κάτι όμως που μου κίνησε την περιέργεια, είναι το ότι στο equasis.org, σε χθεσινό update των στοιχείων του, ως προς την σημαία του αναφέρεται ο όρος "In Dispute" ("Σε διαφωνία" με μία πρόχειρη μετάφραση στο google translate).

    Ενώ έχω δει αρκετές φορές και για πολλά πλοία τον όρο "Not Known" ομολογώ πως τόν όρο "In Dispute" δεν τον έχω ξαναδεί - ξαναακούσει για σημαία πλοίου. Τι άραγε μπορεί πρακτικά να σημαίνει ???
    Το "In Dispute" στην Εquasis σημαίνει ότι υπάρχουν αντικρουόμενα reports από χρήστες για τη σημαία του. Όλοι οι εγγεγραμμένοι χρήστες στην Equasis έχουν τη δυνατότητα να στέλνουν διορθώσεις (reports/corrections) οι οποίες προωθούνται στους ερευνητές του Lloyd's Register (που είναι συνεργαζόμενος με την Equasis) για έρευνα και επιβεβαίωση. Έχω στείλει και εγώ πάρα πολλές διορθώσεις. Κάνει τις διορθώσεις ο Lloyd's Register και μετά εμφανίζονται στην Equasis. Στη συγκεκριμένη περίπτωση έχουν δεχτεί αντικρουόμενες διορθώσεις από 2 ή περισσότερους χρήστες όσον αφορά τη σημαία και δεν έχει αποδειχτεί ακόμα ποιος έχει δίκιο, γι αυτό και το "in dispute".
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη npapad : 14-11-2018 στις 22:02

  6. #106

    Προεπιλογή

    Νεκτάριε ήσουν κατατοπιστικότατος, ευχαριστώ. Πολύ ενδιαφέροντα όσα έγραψες, εκτός από το "In Dispute" δεν γνώριζα και το ότι μπορούν μέχρι και οι απλοί χρήστες του equasis στέλνουν διορθώσεις.

  7. #107
    Εγγραφή
    Sep 2015
    Περιοχή
    Ηράκλειο Κρήτης
    Μηνύματα
    1.187

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Espresso Venezia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νεκτάριε ήσουν κατατοπιστικότατος, ευχαριστώ. Πολύ ενδιαφέροντα όσα έγραψες, εκτός από το "In Dispute" δεν γνώριζα και το ότι μπορούν μέχρι και οι απλοί χρήστες του equasis στέλνουν διορθώσεις.
    Στην κάτω μεριά του web site της Equasis, στο γκρίζο κομμάτι έχει ένα link "Report an issue". Επιλέγεις αυτό, στη σχέση σου με το πλοίο επιλέγεις "Third Party" (μια και εμείς δεν έχουμε άμεση σχέση με την διαχείριση τους) και επιλέγεις τι είναι λάθος και τη διόρθωση του. Αυτοί το προωθούν στο Lloyd's Register όπως είπα και πριν και κατόπιν ελέγχεται από τους ερευνητές του Lloyd's για την ορθότητα του. Σε ορισμένες περιπτώσεις που δεν μπορούσαν να βγάλουν άκρη επικοινώνησαν μαζί μου με e-mail οι ερευνητές από τον LR να τους στείλω φωτογραφίες για απόδειξη της αλλαγής (όπως και έκανα). Είναι σημαντικό να στέλνουμε διορθώσεις καθώς επικαιροποιούνται οι βάσεις και βοηθάμε και τους επαγγελματίες που ασχολούνται με τα ναυτιλιακά και τους χομπίστες όπως εμείς για σωστότερη αναγνώριση/καταχώρηση των πλοίων...

Σελίδα 11 από 11 ΠρώτηΠρώτη ... 91011

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας