Σελίδα 3 από 11 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 21 έως 30 από 107

Θέμα: Bomaris Legend [Santa, Portoferraio, Αντώνιος Κ]

  1. #21
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    ΣΑΛΑΜΙΝΑ
    Μηνύματα
    21.605

    Προεπιλογή

    Σημερινό πράγμααααααααααααα. Ο πρυμνιός καταπέλτης ανοικτός, ενώ άξονες, πρόπέλες και πηδάλια έχουν βγεί.
    Από σήμερα κλείνει με πόρτα και η πρόσβαση που υπήρχε απο την παραλία στο ναυπηγείο Παναγιωτάκη.

    PORTO FERRAIO 31 03-07-2014.jpg

  2. #22

    Προεπιλογή

    Εξαιρετικά .....παιδί μου Παντελεήμων (!!!), εξαιρετικά. Πολύ όμορφη η φωτογραφία σου.

    Να βάλω και εγώ δύο προχθεσινές δικές μου, από διαφορετικές, ψηλότερες "γωνίες". Η πρώτη έχει διπλή ...υπόσταση, αφού σε πρώτο πλάνο διακρίνουμε το σκαρί του ΦΑΝΕΡΩΜΕΝΗ ΠΟΡΟΥ IV. Βλέπουμε ακόμα τα παράθυρα του σαλονιού κάτω από την γέφυρα, τα οποία ήταν πρόχειρα κλεισμένα όταν το πλοίο ήρθε από την Ιταλία, ανοίξανε κατόπιν και τώρα ξανακλείσανε μόνιμα και οριστικά. Τέλος όσον αφορά την ερώτηση αν το πλοίο ήρθε για να δουλέψει ως και επιβατηγό, η απάντηση είναι σαφώς απόλυτα αρνητική. Θα δουλέψει ως Φ/Γ-Ο/Γ και πιθανότατα για ξένη εταιρεία, υπό ξένη σημαία στο εξωτερικό.

    IMG_0224.jpg___IMG_0248.jpg

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από pantelis2009 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από σήμερα κλείνει με πόρτα και η πρόσβαση που υπήρχε απο την παραλία στο ναυπηγείο Παναγιωτάκη.
    Δεν μασάμε, εμείς μπαίνουμε πάντα από την κεντρική και λέμε και "καλημέρα" !!!!!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Espresso Venezia : 04-07-2014 στις 21:16

  3. #23
    Εγγραφή
    Feb 2008
    Μηνύματα
    2.846

    Προεπιλογή

    Ευτυχώς που (προς το παρόν τουλάχιστον) εξακολουθούμε να έχουμε μια 'ειδικότητα' στις κατασκευές/μετασκευές πλοίων ανοιχτού τύπου και (τα τελευταία χρόνια) αμφίπλωρων. Για αυτό λοιπον το λόγο, φαίνεται οτι μας προτιμούν ακόμα και εκτος Ελλάδας και με αυτόν τον τρόπο δουλευουν και τα διάφορα ... καρνάγια.

  4. #24
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    At Sea
    Μηνύματα
    6.325

    Προεπιλογή

    Εχουμε ιδικότητα στα κρυφά τάνκια

  5. #25
    Εγγραφή
    Mar 2008
    Περιοχή
    ΚΕΡΚΥΡΑ
    Μηνύματα
    1.848

    Προεπιλογή

    Διακρινω και bow thruster στο πλοιο

  6. #26
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    At Sea
    Μηνύματα
    6.325

    Προεπιλογή

    Χθες πήγαμε με φίλο να βγάλει μια φώτο και μόνο που δεν μας έδειρε ένας "κύριος" που δήλωνε ιδιοκτήτης του σκάφους. Μη λογικό και ύποπτο αυτό μιας και βρισκόμασταν σε δημόσιο δρόμο

  7. #27
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    ΣΑΛΑΜΙΝΑ
    Μηνύματα
    21.605

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από despo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευτυχώς που (προς το παρόν τουλάχιστον) εξακολουθούμε να έχουμε μια 'ειδικότητα' στις κατασκευές/μετασκευές πλοίων ανοιχτού τύπου και (τα τελευταία χρόνια) αμφίπλωρων. Για αυτό λοιπον το λόγο, φαίνεται οτι μας προτιμούν ακόμα και εκτος Ελλάδας και με αυτόν τον τρόπο δουλεύουν και τα διάφορα ... καρνάγια.
    Όπως τα λές είναι φίλε μου. Αφού πουλήσανε σχεδόν ότι μονόπλωρο υπήρχε, τώρα το έχουν ρίξει στα αμφίπλωρα. Ήδη το 1ο έφυγε για Βραζιλία και το 2ο ετοιμάζετε να το ακολουθήσει, άλλο ετοιμάζετε για Ρωσία και .....βλέπουμε.
    Ναι φίλε Απόστολε κυνηγάνε, οπότε δεν βλέπω να βγάζουμε φώτο από το εσωτερικό του. Πάντως εξωτερικά το κάνανε κουκλί. Κοιτάξτε πριν ένα μήνα τη φώτο του Απόστολου και αυτή από προχθές.

    PORTO FERRAIO 38 05-07-2014.jpg

  8. #28

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από pantelis2009 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάντως εξωτερικά το κάνανε κουκλί. Κοιτάξτε πριν ένα μήνα τη φώτο του Απόστολου και αυτή από προχθές.
    Φίλε αν θέλουμε να είμαστε ειλικρινείς, η μόνη διαφορά ανάμεσα στις τωρινές φωτό του πλοίου με αυτές που του βγάλαμε πριν ένα μήνα όταν ήρθε στη Σαλαμίνα, είναι ένα απλό - απλούστατο βάψιμο πάνω από τις σκουριές. Ούτε καμμιά υδροβολή - αμμοβολή του έγινε, ούτε καμμία -απολύτως- λαμαρινοδουλειά (τουλάχιστον εξωτερικά). Ένα απλό βάψιμο......... και έτοιμο........ (τώρα μέσα, στο εσωτερικό του τι δουλειές και αν γίνανε, ούτε ξέρουμε, ούτε και πιστεύω ότι ποτέ θα μάθουμε).

  9. #29
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    At Sea
    Μηνύματα
    6.325

    Προεπιλογή

    Το κλασσικό που λέμε, απ' εξω κούκλα και μέσα πανούκλα.

  10. #30
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    ΣΑΛΑΜΙΝΑ
    Μηνύματα
    21.605

    Προεπιλογή

    Σε συνομιλία που είχα σήμερα με τον υπεύθυνο του πλοίου, μου είπε ότι γίνονται πολλές εργασίες συντήρησης και μέσα στο πλοίο. Οι άξονες και οι προπέλες ήλθαν και είναι καινούργια όπως μου είπε, όλα τα τάγκια έχουν ανοιχθεί....επιθεωρούνται και καθαρίζονται και γίνονται και εργασίες στη μηχανή. Αφού βρήκα ευκαιρία τον ρώτησα.........αν θα μου επιτρέψει να βγάλω φωτο από το μηχανοστάσιο, γέφυρα και γενικά τους χώρους του πλοίου, γιατί όπως του είπα ενώ το πλοίο κατασκευάστηκε στην Ελλάδα σε κανένα forum δεν υπάρχουν φωτο από το εσωτερικό του. Η απάντηση του ήταν .....όταν τελειώσουν οι εργασίες θα με πάρει και θα το γυρίσουμε όλο. Εγώ απλά θα αναμένω τηλέφωνο του (πιστεύω και σεις επίσης).
    Ας δούμε 2 σημερινές φωτο (κοιτάξτε την διαφορά στο εσωτερικό με προηγούμενες φωτο).

    PORTO FERRAIO 40 14-07-2014.jpg PORTO FERRAIO 41 14-07-2014.jpg

Σελίδα 3 από 11 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας