Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 1 έως 10 από 19

Θέμα: Γερμανικό Πολεμικό ναυτικό (Deutsche Marine)

  1. #1
    Εγγραφή
    Mar 2008
    Περιοχή
    Κεφαλλονιά
    Μηνύματα
    3.180

    Προεπιλογή Γερμανικό Πολεμικό ναυτικό (Deutsche Marine)

    Η πανέμορφη φρεγάτα Mecklenburg-Vorpommern της κλάσης F123:

    Mecklenburg-Vorpommern.JPG

    http://en.wikipedia.org/wiki/Brandenburg-class_frigate

    Πολύ θα ήθελα να τις δω κάποτε στο ΠΝ, Ίσως σε αντικατάσταση των Kortenaer ...

  2. #2
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.127

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Appia_1978;53175[U

    [/U]Πολύ θα ήθελα να τις δω κάποτε στο ΠΝ, Ίσως σε αντικατάσταση των Kortenaer ...
    Αυτό είναι κάτι μακρυνό με την σημερινή κατάσταση αν κ νομίζω θα επιλέξουν καινούργιες όπως πήγε να γίνει με τις γαλλικές fremm. Προς το παρόν επηρεάζει αρνητικά την συνεργασία με τους Γερμανούς η υπόθεση των Υ/Β τυπου 214.

  3. #3
    Εγγραφή
    Mar 2008
    Περιοχή
    Κεφαλλονιά
    Μηνύματα
    3.180

    Προεπιλογή

    Σχετικά με τις FREMM, πιστεύω προσωπικά πως από άποψη συστημάτων (κυρίως ραντάρ) υστερούν έναντι των άλλων μοντέρνων σχεδιάσεων ...

    Στη Δανία, ενδιαφέρον έχει και το γεγονός πως έχουν και την κλάση Absalon, ουσιαστικά ένα Landing Ship με σχεδιασμό φρεγάτας!

    Ναι, κρατώ σημειώσεις για τα ναυτικά της Νοτίου Αμερικής και το παρατήρησα και εγώ. Εκσυγχρονίζουν με πολύ σκέψη το ναυτικό τους!

  4. #4
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.127

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Appia_1978 Εμφάνιση μηνυμάτων

    Σχετικά με τις FREMM, πιστεύω προσωπικά πως από άποψη συστημάτων (κυρίως ραντάρ) υστερούν έναντι των άλλων μοντέρνων σχεδιάσεων ...

    Στη Δανία, ενδιαφέρον έχει και το γεγονός πως έχουν και την κλάση Absalon, ουσιαστικά ένα Landing Ship με σχεδιασμό φρεγάτας!

    Ναι, κρατώ σημειώσεις για τα ναυτικά της Νοτίου Αμερικής και το παρατήρησα και εγώ. Εκσυγχρονίζουν με πολύ σκέψη το ναυτικό τους!
    Κατ'αρχήν οι FREMM που θα νοικιάζαμε,θα ήταν με την γαλλική διαμόρφωση κ όχι όπως θέλαμε να παραγγέίλουμε.Η έκδοση γιά την Ιταλία είναι καλύτερη,πιό βαρειά οπλισμένη.
    Τα Αbsalon είναι πλοία διοίκησης κ υποστήριξης με πολλά στοιχεία φρεγάτας,ένα πολυεργαλείο θα έλεγα.
    Γιατί επέλεξαν το L στον πλευρικό αριθμό είναι ένα ερώτημα αφού οι αποβατικές ενέργειες, διά των πλοιαρίων ή των ελικοπτέρων βέβαια, είναι μιά από τις αποστολές του.
    Εκτός από την Χιλή το άλλο αξιόλογο αλλά κ μεγαλύτερο ναυτικό στην Νοτ.Αμερική είναι αυτό της Βραζιλίας με νεότευκτα αλλά κ αγορές μεταχειρισμένων.Το Αργεντίνικο που κάποτε είχε επίσης αεροπλανοφόρο κ καταδρομικό,λόγω της οικονομικής κατάστασης κ ελλείψει κινδύνου,είναι γιά κλάματα.Δεν είναι όλα τα πλοία ενεργά.

  5. #5
    Εγγραφή
    Mar 2008
    Περιοχή
    Κεφαλλονιά
    Μηνύματα
    3.180

    Προεπιλογή

    Πρώτα απ' όλα, να ευχαριστήσω τους διαχειριστές για την εκ νέου αλλαγή. Ειλικρινά, πιστεύω πως έτσι είναι πιο βολικά και κατανοητά.

    Σχετικά με τις FREMM τώρα, επίτρεψέ μου να έχω τις αμφιβολίες μου. Ξέρεις πως είμαστε ... "Κάπως" θα μας έπειθαν οι Γάλλοι και θα τις παίρναμε όπως θα τις ήθελαν αυτοί ...

    Την κατάσταση στο Αργεντίνικο Ναυτικό, τη διαπίστωσα από πρώτο χέρι. Πάρα πολύ λίγα πλοία είναι ενεργά. Καταβάλλουν τεράστιες και φιλότιμες προσπάθειες, αλλά δε φτάνει. Χωρίς λεφτά, δε γίνεται τίποτα ...

  6. #6
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.127

    Προεπιλογή

    Φυσικά αφού αυτές οι FREMM θα μας έμεναν μετά.Από ηλεκτρονικά κ οπλισμό θα ήταν κάτι το εντελώς διαφορετικό γιά το ΠΝ κ εδώ να σου πω πως σκέφτονται κάποιοι μόνιμοι. Σε επίσκεψή μου κάποτε στην Φ/Γ ΣΠΕΤΣΑΙ σε σχετική συζήτηση μου είπαν "Κ αμερικάνικα συστήματα αν θέλεις ,σου βάζουν".Λάθος,στα κύρια συστήματα οι Γάλλοι θα σου βάλλουν γαλλικά/ευρωπαϊκά.
    Μη μου πεις βρε θηρίο ότι έχεις πάει στην Αργεντινή. Το όνειρό μου ήταν προ κρίσης κ αυτό λόγω της ανάλογης παιδείας. Όσο γιά το ναυτικό,να σκεφθείς ότι κάνουν προσαπονηώσεις στο αεροπλανοφόρο SAO PAOLO της Βραζιλίας.Προφανώς γιά να συντηρούν την ικανότητα των πιλότων.
    Είχα αναφερθεί στο ναυτικό της Χιλής που είναι συγκρίσιμο με το δικό μας αλλά νομίζω κάνουν σωστές κινήσεις με την απόκτηση πολύ καλών μεταχειρισμένων πλοίων. Ειδικά οι ολλανδικές Φ/Γ κλάσης Jacob van Heemskerck (αντιαεροπορική έκδοση των Κοrtenaer) με κάποιες μετατροπές έκαναν κ σε εμάς.Όσο γιά το γαλλικό αποβατικό δεξαμενόπλοιο κλάσης Foudre, εγώ "φώναζα" μέσα από άλλες στήλες όταν επρόκειτο να παροπλιστεί,ότι θα έπρεπε να το πάρουμε στη θέση του ΝΑΥΚΡΑΤΟΥΣΑ.

  7. #7
    Εγγραφή
    Mar 2008
    Περιοχή
    Κεφαλλονιά
    Μηνύματα
    3.180

    Προεπιλογή

    Και που να δεις τι άλλα έχουν στο μυαλό τους οι Χιλιανοί. Κινούνται πάρα πολύ έξυπνα, όπως θα έπρεπε και εμείς εν μέσω κρίσης ... Το Foudre είναι ένα αληθινό πολυεργαλείο!

  8. #8
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.127

    Προεπιλογή

    Δλδ τι ετοιμάζουν οι Χιλιάνοι κ μπορεί να μην το ξέρω;
    Γιά το FOUDRE,μάλλον θα πάρουν κ το αδελφό του,γνωρίζω πολύ καλά.Το είχα θαυμάσει την μοναδική φορά που μας είχε έλθει κ έδεσε στην παγόδα. Είχα γράψει σχετικά σε αμυντικό περιοδικό.
    Πιστεύω η παραγγελία ΠΓΥ του μεγέθους του ΠΡΟΜΗΘΕΥΣ ήταν περιττή.Ποιές είναι εκείνες οι πολυήμερες αποστολές του ΠΝ μακράν των βάσεων ώστε να το χρειάζεται δεν ξέρω...Μάλλον με την σκέψη ότι θα είναι μιά καλή συνεισφορά της Ελλάδος στην STANAVFORMED ναυπηγήθηκε...
    Αντίθετα, η πρόσθεση δυνατότητας ανεφοδιασμού εν πλω στο οποιοδήποτε αποκτηθησόμενο Δ/Π (καινούργιο ή μεταχειρισμένο) θα ήταν οικονομικότερη λύση. Κάποτε τα πλοία του Στόλου έκαναν πετρέλευση κ από την ΝΑΥΚΡΑΤΟΥΣΑ. Επιπλέον η απόκτηση μικρών αεροστρώμνων,όπως έλεγαν παλιότερα,θα αύξανε τις αποβατικές δυνατότητες του πλοίου. Τα Ζubr είναι κατάλληλα γιά θάλασσες όπως η Βαλτική.
    Τέτοια ώρα,τέτοια λόγια θα μου πεις...

  9. #9
    Εγγραφή
    Mar 2008
    Περιοχή
    Κεφαλλονιά
    Μηνύματα
    3.180

    Προεπιλογή

    Αν και τελείως off-topic , οι Χιλιανοί αναβαθμίζουν τα Orions της Ναυτικής Αεροπορίας και ενδιαφέρονται για ένα της κλάσης Durance. Και οι Αργεντινοί θα επιθυμούσαν ένα δεύτερο της ίδιας κλάσης, αλλά πού λεφτά ...

  10. #10
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.127

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Appia_1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν και τελείως off-topic , οι Χιλιανοί αναβαθμίζουν τα Orions της Ναυτικής Αεροπορίας και ενδιαφέρονται για ένα της κλάσης Durance.
    Kάτι είχα ακούσει γιά Orion. Kάποτε χώρες όπως Χιλή,Νοτ.Αφρική,Ισραήλ,Ταϊβάν αναγκάστηκαν γιά διαφορετικούς λόγους να συνεργαστούν μεταξύ τους στην άμυνα γι'αυτό κ αυτή η χώρα έχει αναπτύξει σε κάποιο επίπεδο πολεμική βιομηχανία.
    Με ένα Durance θα θέλουν να αντικαταστήσουν το παλιό ΑRAUCANO. Με ωκεανό κ με τέτοιο ανάπτυγμα ακτών φαίνεται το πετρελαιοφόρο κλάσης Ηenry J. Kaiser δεν φθάνει.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας