Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 1 έως 10 από 20

Θέμα: Sea Island sport ( sit on top ) ξύλινο καγιάκ

  1. #1
    Εγγραφή
    Jul 2014
    Περιοχή
    ioannina
    Μηνύματα
    24

    Προεπιλογή Sea Island sport ( sit on top ) ξύλινο καγιάκ

    Γεια χαρά σε ολους .
    Ειμαι ο Γιαννης , κρητικός που ζει στα Γιάννενα .

    Από πολύ καιρό ,μου τριβέλιζε το μυαλό η κατασκευή , ξύλινου σκάφους , για αναψυχή και ψάρεμα.
    Ειχα δει αρκετά σχέδια και σχεδόν ει χα καταλήξει . Με τον ερχομό της κρίσης όμως και μείωση των εισοδημάτων περισσότερο από 45% , τα όνειρα "πέταξαν "
    Παρόλα αυτά η ανάγκη για θάλασσα , ήταν εκεί , και δεν με άφηνε ήσυχο .

    Οπότε άρχισα να ψάχνω για κάτι φτηνότερο , ευκολότερο , γρηγορότερο στην κατασκευή και χωριά την ανάγκη για μεγάλο χώρο κατασκευής .

    Η λύση ήταν ... καγιάκ. Κουπί βέβαια , αλλά επαφή με το νερό οπότε όλα οκ .

    Έψαξα λοιπόν και κατέληξα στο sea Island sport . Ενα καγιακ sit on top , δηλ , δεν "μπαίνεις μέσα " όπως στα sit in αλλά καθεσε επάνω .
    Τα σχέδια τα παρήγγειλα από εδώ
    Ήρθαν σε 10 μέρες με κόστος 80.5€ . Λογικό κόστος για 2 φυλλα χαρτιου 1mX 5M . Το οτι τα σχέδια ειναι σε κλίμακα 1:1 ηταν ευχάριστη έκπληξη.

  2. #2
    Εγγραφή
    Jul 2014
    Περιοχή
    ioannina
    Μηνύματα
    24

    Προεπιλογή

    Πριν ξεκινησω να πω οτι απο κατασκευή σκαφων , ξύλινων ή μη δεν ειχα ιδέα . Βεβαια γενικά με τις κατασκευές εχω καλη σχέση και ιδιαίτερα με την σχεδίαση , κατασκευή και πτήση τηλεκατευθυνόμεων αερομοντέλων ..

    Η αναζήτηση των υλικών για την κατασκευή , ξεκίνησε τον οκτώμβρη του 2013 ,με την αναζητηση 4 φυλλων κοντρα πλακέ (okume) 4 χιλιοστών .
    Αποδείχτηκε αδύνατον να βρω τις διαστασεις που απαιτούσε το σχέδιο , εδω στα Γιάννενα , οπότε αγοράστηκαν 4 φυλλα 4αρι θαλάσσης , με διαστάσεις 170cm x 220 cm αντί για 120cm x 250cm που ηθελε το σχέδιο .
    Επομένως χρειάστηκαν 3 ενώσεις στα κοντρα πλακέ για να βγει το συνολικό μήκος για τα κομμάτια . Το συνολικό μήκος του μεγαλύτερου κομματιου ειναι 4,89m.

    αφου λοιπον ενώθηκαν με την μεθοδο που φαινεται στην φωτο . ( δεν ξέρω πως λέγεται) απλώθηκαν τα σχέδια πανω στο κοντρα πλακέ , για να αποτυπωθεί το σχεδιο .
    Η αποτύπωση εγινε κάνοντας μικρές τρύπες στο σχέδιο και κατα συνέπεια στο κόντρα πλακέ . Ένωσα τις τρύπες με μαρκαδοράκι και ετσι εχω το σχέδιο στον κόντρα πλακέ .

    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες
    • Τύπος Αρχείου: jpg join.jpg (23,9 KB, 16 εμφανίσεις)
    • Τύπος Αρχείου: jpg 01.jpg (41,6 KB, 18 εμφανίσεις)
    • Τύπος Αρχείου: jpg 02.jpg (35,8 KB, 20 εμφανίσεις)
    • Τύπος Αρχείου: jpg 03.jpg (67,5 KB, 15 εμφανίσεις)

  3. #3

    Προεπιλογή Γεια σου Γιαννη

    Καλως ηλθες.
    Ισως να βιαστηκες λιγακι. Ας εκανες μια ενημερωση εδω μεσα πριν ξεκινησεις.
    Θα μπορουσες να φτιαξεις μια μικρη βαρκουλα 4μ που θα σου ειναι και χρησιμη.
    Ελπιζω να μην εκοψες τα κοντρα πλακε.

    Φιλικα P@nos

  4. #4
    Εγγραφή
    Jul 2014
    Περιοχή
    ioannina
    Μηνύματα
    24

    Προεπιλογή

    Ο τρόπος κατασκευής λέγεται stich and glue . Ουσιαστικά "ράβουμε " τα ξύλα με σύρμα , τα κολλάμε , βγάζουμε το σύρμα .
    Ειναι τρόπος εύκολος για ερασιτέχνες και φυσικά συγχωρεί μικρά λάθη .
    Στα σχέδια υπάρχουν 4 νομεις για την γάστρα και 6 για το κατάστρωμα . Του έκοψα στην αρχή ( χωρίς φωτο ) . Οι νομείς χρησιμοποιούνται μόνο στην κατασκευή και δεν παραμένουν στο καγιάκ .
    Ξεκίνημα με " ράψιμο " των κομματιών ξεκινώντας φυσικά απο κάτω .
    Στις πολύ καλές οδηγίες που συνόδευν τα σχεδια , αναφερεται οτι το σύρμα πρέπει ναναι χάλκινο . Προφανως για την περίπτωση που θα μείνει κάποιο σύρμα στο ξύλο .
    Εγω χρησιμοποίησα , απλό σύρμα ( φτηνό ) . Σε οποία σημεία υπήρχε δυσκολία να βγει το σύρμα , μετά την κόλληση , ζεστάνουμε το σύρμα , ( ένας απλός αναπτήρας φτάνει ) και η κολλά λιώνει . Μέχρι το τέλος της κατασκευής , κανένα σύρμα δεν έμεινε μέσα .
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες
    • Τύπος Αρχείου: jpg 04.jpg (79,6 KB, 19 εμφανίσεις)
    • Τύπος Αρχείου: jpg 05.jpg (49,9 KB, 22 εμφανίσεις)
    • Τύπος Αρχείου: jpg 06.jpg (46,4 KB, 21 εμφανίσεις)
    • Τύπος Αρχείου: jpg 07.jpg (63,2 KB, 22 εμφανίσεις)

  5. #5
    Εγγραφή
    Jul 2014
    Περιοχή
    ioannina
    Μηνύματα
    24

    Προεπιλογή

    τελειώνοντας το κόλλημα της γάστρας , μπήκαν προσωρινά τα κομμάτια του καταστρώματος , έτσι για " χάζεμα "
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες
    • Τύπος Αρχείου: jpg 09.jpg (84,3 KB, 15 εμφανίσεις)
    • Τύπος Αρχείου: jpg 08.jpg (81,9 KB, 15 εμφανίσεις)

  6. #6
    Εγγραφή
    Jul 2014
    Περιοχή
    ioannina
    Μηνύματα
    24

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από drougasp Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλως ηλθες.
    Ισως να βιαστηκες λιγακι. Ας εκανες μια ενημερωση εδω μεσα πριν ξεκινησεις.
    Θα μπορουσες να φτιαξεις μια μικρη βαρκουλα 4μ που θα σου ειναι και χρησιμη.
    Ελπιζω να μην εκοψες τα κοντρα πλακε.

    Φιλικα P@nos

    P@no . σχεδον εχω τελειώσει . Και μια μικρή βάρκα ( καλά θαταν ) προϋποθέτει τρειλερ . Εδω ακόμα δεν εχω παρει σκάρα για το αυτοκίνητο . ( ελπιζω τις επόμενες μέρες) . Το κόστος ηταν καθοριστικός παράγοντας για την επιλογή . Δηλ , θάλασσα , ψαρεματακι , με το μικρότερο δυνατόν κόστος .

    Δυστυχως το site το ανακάλυψα πολυ πρόσφατα.

  7. #7
    Εγγραφή
    Jul 2014
    Περιοχή
    ioannina
    Μηνύματα
    24

    Προεπιλογή

    Με το τελείωμα της γαστρας , τελείωσε και ο Οκτωμβρης και αρχισαν τα προβλήματα . Δυστυχώς χρειάστηκε να σταματήσω την κατασκευή . Πρόβλημα με τους γείτονες , οπότε μπαινω στην διαδικασία , ανεύρεσης χώρου , αποθήκης , με ρεύμα .
    Ετσι ψάχνοντας ,πάντα με βάση το μικρότερο κόστος , φτάσαμε αισίως στο Μάρτη του 14, χωρις ουτε ένα λεπτο κατασκευής . Η ανοιξη ομως ήρθε και στα γιάννενα , οπότε η αναγκη να τελειώνω , ειναι μεγαλύτερη , Οπότε αναγκαστικά μετακομίζω το καγιακ στο υπόγειό μου , Ο χωρος μικρός και είσοδος εξοδος του καγιάκ ,μόνο από το παράθυρο , αλλά αν θέλω να συνεχίσω , αυτο ειναι μονόδρομος .
    Ετσι μεσα Μάρτη ξαναρχιζει η κατασκευή , με την συμπαράσταση , παντα του κουμπάρου μου Γιωργου.
    Ο γιωργος έχει δηλώσει οτι μόλις τελειώσουμε το δικό μου , θα αρχίσουμε το δικό του

    Αφου τρίφτηκε η γάστρα εσωτερικά , σειρά εχει το πέρασμα της με υαλούφασμα , και εποξική ρητίνη . Το ύφασμα ειναι 160gr/ m2 και η εποξική είναι η L της R&G με σκληριντη τον G2 . Ο χρόνος εργασίας της εποξικής ειναι 120 λεπτά και εχει αντοχή στην UV ακτινοβολία.
    Η διαδικασία , παρολη την βοήθεια που είχα κράτησε 4 ώρες , λόγω έλλειψης εμπειρίας .
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες
    • Τύπος Αρχείου: jpg 12.JPG (94,2 KB, 19 εμφανίσεις)
    • Τύπος Αρχείου: jpg 11.JPG (158,5 KB, 16 εμφανίσεις)
    • Τύπος Αρχείου: jpg 10.JPG (187,0 KB, 20 εμφανίσεις)

  8. #8
    Εγγραφή
    Jul 2014
    Περιοχή
    ioannina
    Μηνύματα
    24

    Προεπιλογή

    Συνέχεια με gllassing του εξωτερικού μέρους της γάστρας .
    Ακολουθεί κρέμασμα της γάστρας , να δημιουργεί χώρος για την κατασκευή του καταστρώματος .

    Επειδή η θερμοκρασία στο εργαστήριο ήταν κάτω από 15C , φτιάχθηκε ένα μικρό "θερμοκήπιο " . έτσι ώστε να γινει ο πολυμερισμός της εποξικής . Η θερμοκρασία κάτω απο την σακούλα , ανέβηκε στους 25C
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες
    • Τύπος Αρχείου: jpg 17.jpg (63,0 KB, 12 εμφανίσεις)
    • Τύπος Αρχείου: jpg 16.JPG (131,7 KB, 14 εμφανίσεις)
    • Τύπος Αρχείου: jpg 18.JPG (113,1 KB, 14 εμφανίσεις)
    • Τύπος Αρχείου: jpg 19.jpg (47,7 KB, 13 εμφανίσεις)
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη paxjohn : 28-07-2014 στις 09:32

  9. #9
    Εγγραφή
    Jul 2014
    Περιοχή
    ioannina
    Μηνύματα
    24

    Προεπιλογή

    συνέχεια με την κατασκευή του κοκπιτ. Εδω έγινε η πρώτη μικρή αλλαγή απο το σχέδιο , με σκoπό να μπουν ποδοστηρια για το rudder
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες
    • Τύπος Αρχείου: jpg 20.JPG (234,3 KB, 11 εμφανίσεις)
    • Τύπος Αρχείου: jpg 21.JPG (92,3 KB, 11 εμφανίσεις)
    • Τύπος Αρχείου: jpg 22.JPG (265,5 KB, 14 εμφανίσεις)

  10. #10
    Εγγραφή
    Jul 2014
    Περιοχή
    ioannina
    Μηνύματα
    24

    Προεπιλογή

    Αφού τελείωσε το κοκπιτ , συναρμολογηθηκε το κατάστρωμα , ώστε να κολληθεί προσωρινά μέχρι την εφαρμογή του υαλουφάσματος.
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες
    • Τύπος Αρχείου: jpg 24.JPG (100,6 KB, 14 εμφανίσεις)
    • Τύπος Αρχείου: jpg 23.jpg (69,2 KB, 17 εμφανίσεις)

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας