Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 1 έως 10 από 10

Θέμα: Αυτόματος πιλότος - Αξιοπιστία - Ασφάλεια

  1. #1
    Εγγραφή
    Oct 2013
    Περιοχή
    Σαλαμίνα
    Μηνύματα
    5

    Προεπιλογή Αυτόματος πιλότος - Αξιοπιστία - Ασφάλεια

    Αγαπητοί Ιστιοπλόοι χαίρετε!






    Θα ήθελα να σας βομβαρδίσω με ερωτήσεις, αλλά θα προσπαθήσω να κρατήσω τη ζαλάδα σας σε φυσιολογικά επίπεδα, όσοι βέβαια ασχοληθούν με το θέμα.
    Είμαι αρκετά νέος στο χώρο και στερούμαι εμπειρίας, που θεωρώ ότι είναι το 70% της θαλάσσιας ενασχόλησης. Το υπόλοιπο 30% σαφώς είναι γνώσεις. Υπάρχει βέβαια και το κρυφό πλεονέκτημα της αντίληψης, το οποίο θεωρώ ότι είναι και λιγουλάκι έμφυτο. Τέσπα, τέρμα με τις φιλοσοφίες.


    Θα ήθελα να σας ρωτήσω σχετικά με την λειτουργία του αυτόματου πιλότου, που έχετε (η δεν έχετε) στα σκάφη σας.


    i) Πόσο αξιόπιστος είναι σε κυματισμό πχ. 3-4 μέτρων. Από τα συστήματα αυτόματων πιλότων των εμπορικών / επιβατηγών πλοίων που γνωρίζω, με τις κατάλληλες ρυθμίσεις μπορεί να είναι εν λειτουργία σε συνθήκες αρκετά δυσμενής, αρκεί να έχεις τον κυματισμό στη μάσκα. Στο ισχίο, εάν έχεις υψηλό και μικρής περιόδου κυματισμό, μπορεί να χάσει τον έλεγχο. Βέβαια η σωστή ναυτοσύνη είναι η τιμόνευση σε τέτοιες συνθήκες να γίνεται χειροκίνητα ασφαλώς, απλά αναφέρω τις δυνατότητες της τεχνολογικής εξέλιξης.


    Συμβαίνει το ίδιο και στους αυτόματους των ιστιοπλοϊκών? Επιδέχονται ανάλογες ρυθμίσεις?




    ii) Υπάρχουν διαφορετικοί τύποι για διαφορετικές καταστάσεις θαλάσσης?


    iii) Ξέρω και καταλαβαίνω, ότι δεν είναι έξυπνο να ταξιδεύεις μόνος. Σε περίπτωση όμως που τύχει και επικρατούν συνθήκες όπως δύναμη 6, ή 7, θα μπορέσει να στηριχτεί στον αυτόματο για να ασχοληθεί με τα πανιά του, να πάρει μούδες (σε περίπτωση που δε τις έχει πάρει ήδη), να κάνει τακ ή ακόμα να αντιμονεύσει και να κατεβάσει τα πανιά του?


    iv) Ποια είναι η δικιά σας η γνώμη σχετικά με τους αυτόματους. Σε τι κυματισμό τον απενεργοποιείτε?




    Δεν έχω κάτι άλλο σχετικά με αυτό το θέμα, να είστε σίγουροι όμως ότι θα επανέλθω!!




    Η κάθε πληροφορία σας είναι χρήσιμη και συγνώμη για τη πολυλογία.




    Ευχαριστώ εκ των προτέρων,


    Γιάννης.

  2. #2
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    34.55.020Ν, 33.37.470Ε
    Μηνύματα
    383

    Προεπιλογή

    Στα ιστιοπλοικά με 'κανονικό' τιμόνι (όχι λαγουδέρα αν και εκεί ισχύει κάτι ανάλογο) γενικά υπάρχουν δύο είδη αυτόματων πιλότων. Αυτοί με υμάντα που πιάνουν πάνω στο τιμόνι ("wheel pilots") και μια άλλη κατηγορία που πιάνει κάπου στον άξονα του τιμονιού (ή στο quadrant και ονομάζονται "below deck pilots") και στρίβει τον άξονα/τιμόνι από εκεί. Η πρώτη κατηγορία έιναι για μικρότερα σε βάρος σκάφη (μέχρι 7 τόνους πέριπου τουλάχιστο αυτός της raymarine) με λιγότερες δυνατότες ειδικά με κύμα πρύμα. Οι πιλότοι που ανήκουν στην δεύτερη κατηγορία ειναι ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ πιο καλοί, γρήγοροι και ασφαλώς πιο ακριβοί. Επισης υπάρχουν διάφοροι σε αυτή την κατηγορία ανάλογα μέχρι πιο βάρος σκάφους θές (π.χ μέχρι 10 τονους, 15 τόνους κτλ). Όσο πιο δυνατό βάλεις, τόσο πιο καλός θα είναι αλλά βέβαια θα τον πληρώσεις παραπάνω και θα σπαταλά περισσότερη ενέργεια (αμπερ μπαταρίας).

    Γενικά είναι καλό να ρυθμίζεις πρώτα τα πανιά σου ώστε να ζορίζεται λιγότερο ο πιλότος. Τον πιλότο μπορείς να τον ρυθμίσεις πόσο γρήγορα να ανταποκρίνεται σε οποιαδήποτε αλλαγή πορείας του σκάφους.

    Και ναι, άνετα μπορείς να αφήσεις τον πιλότο να τιμονεύει σε ένα 6άρι+ για να κάνεις οτιδήποτε. Αυτή είναι η δουλειά του εξάλλου. Εφόσων όμως έχεις το σωστό!

    Η δική μου γνώμη για τους πιλότους; ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ να έχεις ένα καλό πιλότο αν γενικά ταξιδεύεις 'μόνος' ('μόνος' σημαίνει και με οικογένεια). Είναι ένα σημαντικό πράγμα που έχει να κάνει με την ασφάλεια.

  3. #3
    Εγγραφή
    Oct 2013
    Περιοχή
    Σαλαμίνα
    Μηνύματα
    5

    Προεπιλογή

    Ευχαριστώ πάρα πολύ για την γρήγορη και κατατοπιστική απάντηση.

    Οπότε με λίγα λόγια ο κάθε αυτόματος έχει να κάνει σε συνάρτηση με το εκτόπισμα του σκάφους.

    Χαρμόσυνο το γεγονός σχετικά με ικανότητα σε δύναμη 6/7, μπορεί όμως να κυβερνήσει σε όλες τις πλεύσεις? Στα δευτερόπρυμα ας πούμε?

    Σχετικά με τη τιμή, η αγορά διαθέτει μεταχειρισμένους?

    Και το θέμα είναι ότι υπάρχει τεχνική υποστήριξη?

    Ευχαριστώ!

  4. #4
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    34.55.020Ν, 33.37.470Ε
    Μηνύματα
    383

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Giannis1981 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χαρμόσυνο το γεγονός σχετικά με ικανότητα σε δύναμη 6/7, μπορεί όμως να κυβερνήσει σε όλες τις πλεύσεις? Στα δευτερόπρυμα ας πούμε?

    !
    Θα σου πω ένα παράδειγμα. Αν έχεις τα πανιά του σκάφους τριμαρισμένα για όρτσα και πας να ανοίξεις την πορεία σου (π.χ πας για μπόντζα) χωρίς να αγγίξεις τις σκότες τότε θα συνηδητοποιήσεις πως παλεύεις με το τιμόνι και το σκάφος αρνείται να στρίψει. Το ίδιο συμβαίνει και με τον αυτόματο πιλότο. ¶ρα έχει μεγάλη σημασία, αν κινείσαι με τα πανιά, να είναι σωστά τριμαρισμένα. Τώρα αν υποθέσουμε πως κινείσαι με μηχανή ή με σωστά τριμαρισμένα πανιά τότε στα δευτερόπρυμα, που ''κουνιέται'' πολύ το σκάφος και αλλάζει κατεύθυνση σε κάθε κύμα που περνά απο την πρύμη ο πιλότος αν είναι αρκετά γρήγορος θα διορθώσει και θα κρατήσει το σκάφος. Παλιά είχα στο σκάφος μου (36 πόδια, 7000 κιλα) αυτόματο πιλότο με υμάντα στο τιμόνι. Ήταν πολύ οριακός και στα δευτερόπρυμα δεν μπορούσε να κρατήσει το σκάφος (σε οτιδήποτε πάνω από 30 εκατοστά κύμα!!). Σε κάποια φάση τον άλλαξα με αυτόματο "below deck" για σκάφη μέχρι 10 τόνους. Η διαφορά είναι από την γη μέχρι τον ουρανό. Σε οτιδήποτε πλέυση κρατά το σκάφος μια χαρά. Εννοείται πάντα με μέτρο όμως. Δηλαδή το σκάφος σε 30 κόμβους άνεμο είναι μουδαρισμένα ανάλογα ώστα είτε αυτόματος είτε χέρια να μην παλέυουν με το τιμόνι.

    Όσο αφορά μεταχειρισμένους υποθέτω υπάρχουν. Όλο και κάποιος θα τον άλλαξε με κάποιο καινούργιο ή με κάποιο μεγαλύτερο.

  5. #5
    Εγγραφή
    Oct 2013
    Περιοχή
    Σαλαμίνα
    Μηνύματα
    5

    Προεπιλογή

    Ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις σου, ήσουν κατατοπιστικότατος!

    Οπότε επιλέγω below deck, με ανάλογο κόστος φυσικά και πάντα για το σωστό displacement, όταν βέβαια έρθει εκείνη η ώρα.

    Ευχαριστώ και πάλι, δεν έχω κάτι άλλο προς το παρών για αυτό το θέμα, έχω για άλλα όμως τα οποία θα τα θέσω σε άλλο θέμα.

    Να είσαι καλά!

  6. #6

    Προεπιλογή

    Η εμπειρία μου περιορίζεται σε πιλότους λαγουδέρας αλλά φαίνεται ότι τα προβλήματα είναι όμοια με εκείνους της ρόδας, τουλάχιστον αυτούς με ιμάντα.
    Το σκάφος μου είναι 30 πόδια - 4,5 τόνους.
    Στα όρτσα τον αφήνω μέχρι 4άρι γεμάτο (5άρι αν δεν έχει πολύ κυματισμό).
    Στα δευτερόπρυμα λιγότερο, ειδικά αν έχω κύμα πάνω από 70cm. Ούτως ή άλλως, στα δευτερόπρυμα θέλω να το ταξιδέψω εγώ το σκάφος - δεν αφήνω το μηχάνημα να μου πάρει τη χαρά !
    Εκεί που φαίνεται να τα πηγαίνει αρκετά ικανοποιητικά είναι στη πλαγιοδρομία, με λάσκα τα πανιά για να μην κουπαστάρει το σκάφος.
    Για μούδα στη μαϊστρα, θα πήγαινα κλειστή πλαγιοδρομία με αρκετά λάσκα τη τζένοα. Εκεί, εκτιμώ, ότι ο πιλότος θα κρατήσει το σκάφος αρκετά σταθερό ώστε να πάω με ασφάλεια στο άλμπουρο.

  7. #7
    Εγγραφή
    Oct 2013
    Περιοχή
    Σαλαμίνα
    Μηνύματα
    5

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Diver Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η εμπειρία μου περιορίζεται σε πιλότους λαγουδέρας αλλά φαίνεται ότι τα προβλήματα είναι όμοια με εκείνους της ρόδας, τουλάχιστον αυτούς με ιμάντα.
    Το σκάφος μου είναι 30 πόδια - 4,5 τόνους.
    Στα όρτσα τον αφήνω μέχρι 4άρι γεμάτο (5άρι αν δεν έχει πολύ κυματισμό).
    Στα δευτερόπρυμα λιγότερο, ειδικά αν έχω κύμα πάνω από 70cm. Ούτως ή άλλως, στα δευτερόπρυμα θέλω να το ταξιδέψω εγώ το σκάφος - δεν αφήνω το μηχάνημα να μου πάρει τη χαρά !
    Εκεί που φαίνεται να τα πηγαίνει αρκετά ικανοποιητικά είναι στη πλαγιοδρομία, με λάσκα τα πανιά για να μην κουπαστάρει το σκάφος.
    Για μούδα στη μαϊστρα, θα πήγαινα κλειστή πλαγιοδρομία με αρκετά λάσκα τη τζένοα. Εκεί, εκτιμώ, ότι ο πιλότος θα κρατήσει το σκάφος αρκετά σταθερό ώστε να πάω με ασφάλεια στο άλμπουρο.


    Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

    Σίγουρα στα δευτερόπρυμα είναι απόλαυση να τιμονεύεις!
    Και εγώ πιστεύω ότι η κλειστή πλαγιοδρομία είναι η καλύτερη πλεύση για μούδες.

    Όμως εκεί που λες για τη τζένοα, το λες για να μην έχεις κλίσεις όταν θα πας στο άλμπουρο?
    Κατάλαβα καλά?

  8. #8
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    34.55.020Ν, 33.37.470Ε
    Μηνύματα
    383

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Giannis1981 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όμως εκεί που λες για τη τζένοα, το λες για να μην έχεις κλίσεις όταν θα πας στο άλμπουρο?
    Κατάλαβα καλά?
    Υποθέτω εννοεί πως σε περίπτωση σπηλιάδας την ώρα που αυτός θα είναι στο κατάρτι για να μουδάρει, το σκαφος θα τείνει να ορτσάρει αλλά η τζένοα, επειδή είναι κάπως λάσκα, θα στολάρει γρήγορα ώστε το σκάφος να μην κάνει τακ από μόνο του (και να ισιώσει γρήγορα).

  9. #9

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Κουμπαρος Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υποθέτω εννοεί πως σε περίπτωση σπηλιάδας την ώρα που αυτός θα είναι στο κατάρτι για να μουδάρει, το σκαφος θα τείνει να ορτσάρει αλλά η τζένοα, επειδή είναι κάπως λάσκα, θα στολάρει γρήγορα ώστε το σκάφος να μην κάνει τακ από μόνο του (και να ισιώσει γρήγορα).
    Σωστός ο Κουμπάρος

  10. #10
    Εγγραφή
    Apr 2007
    Περιοχή
    Βρυξέλλες
    Μηνύματα
    105

    Προεπιλογή Αυτόματος πιλότος - Αξιοπιστία - Ασφάλεια

    Απολύτως ορθά τα όσα γράφτηκαν, δηλαδή ότι με σωστό τριμάρισμα μαΐστρας και τζένοας, η τάση για πόδισμα (λόγω τζένοας) και η αντίστοιχη για ορτσάρισμα (λόγω μαΐστρας) εξουδετερώνονται μεταξύ τους, η ασκούμενη πίεση στο πηδάλιο είναι τότε ελάχιστη (με σταθερή πορεία και υπό μη μεταβαλλόμενες διεύθυνση και ένταση ανέμου), οπότε ο αυτόματος πιλότος δεν «ιδρώνει» στην προσπάθειά του να διορθώσει την πορεία.
    Ο κυματισμός αλλάζει εντελώς τα δεδομένα: από ένα σημείο και έπειτα, ανάλογα με το μέγεθος και τη σχεδίαση του σκάφους (π.χ. με σκάφος 13-14 μέτρα το πρόβλημα αρχίζει να εμφανίζεται με κύμα 1,5-2 μέτρα ύψος από την μπάντα), ο αυτόματος πιλότος δεν «βλέπει» το κύμα που έρχεται, για να το υποδεχθεί κατάλληλα η μάσκα (δηλαδή να ορτσάρει ανεβαίνοντάς το και να ποδίσει στο κατέβασμα ώστε να μην καρφωθεί η πλώρη στην κοιλιά του κύματος) και αρχίζουν απίθανα ζιγκ-ζαγκ και τα γνωστά κτυπήματα προσγείωσης της γάστρας στην κοιλιά των κυμάτων (άκρως επικίνδυνη δυναμική καταπόνηση με επακόλουθο ίσως κάποια ζημιά). Υπό αυτές τις συνθήκες, το καλύτερο είναι να αναλαμβάνει κουμάντο κάποιος έμπειρος τιμονιέρης που θα οδηγεί το σκάφος «ανάμεσα από τα κύματα», χωρίς να αποφύγει βεβαίως και αυτός κάποια ... μπαμ-μπαμ όταν έχει να αντιμετωπίσει πελώρια συνεχόμενα κύματα που δεν του επιτρέπουν να ολοκληρώσει σωστά τη σχετική μανούβρα.

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας