Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 1 έως 10 από 23

Θέμα: Πλωτά Εστιατόρια

  1. #1
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    ΣΑΛΑΜΙΝΑ
    Μηνύματα
    21.605

    Προεπιλογή Πλωτά Εστιατόρια

    Μία περίεργη .....όταν την πρώτο είδα για μένα τότε κατασκευή, που εξελίχθηκε σε πλωτό εστιατόριο με έδρα το Ηράκλειο Κρήτης.
    Εγώ την πρώτο είδα στις 07/06/2010 στα ναυπηγεία Κόρου στη Σαλαμίνα μισοτελειωμένο και χωρίς να ξέρω για που προορίζεται. Όπως είχα γράψει εδώ είχε ξεκινήσει περίπου δύο χρόνια πριν η κατασκευή της κάπου στην Ελευσίνα (άγνωστο σε μένα που) και ρωτούσα αν κάποιος φίλος τη δει να μας ενημερώσει.
    Πριν μερικές μέρες ο φίλος Εμμανουήλ (emmpapad) επικοινώνησε μαζί μου, μάλιστα μου έστειλε και φωτο και στοιχεία του από το Ηράκλειο και τον ευχαριστώ. Οπότε συμπληρώθηκαν οι ερωτήσεις μου και ανοίγω αυτό το θέμα.
    Όσοι πιστοί.......προσέλθετε, ποιος ξέρει μπορεί να δούμε και άλλες τέτοιες κατασκευές, στην πορεία.
    Όπως λέει το δημοσίευμα η ιστορία του ξεκινά το 2006 από το Βόλο (βέβαια δεν μπορεί να ήταν έτοιμο) και μπορεί να ήταν κίνηση για να δούν τις αντιδράσεις. Στην πορεία όπως έγινε πραγματικότητα.
    Κατασκευασμένο από χάλυβα με μήκος 30 μέτρα, πλάτος 32 μέτρα και με ΝΠ 162 μπορεί να φιλοξενήσει γαι καφέ ή φαγητό από 400-550 άτομα και μπορεί σε αυτό να γίνουν και συνεδριάσεις.
    Όταν το πρώτο είδα είχε άλλο σχεδιασμό, ο οποίος στην πορεία άλλαξε στη ΝΑΥΣΙ στο Πέραμα. Και τι εννοώ..... στην πρώτη φωτο (ναυπηγείο Κόρου) φαίνονται αψίδες από επάνω, ενώ στη δεύτερη (ναυπηγείο ΝΑΥΣΙ) οι 2 αψίδες έχουν φύγει και στη θέση τους έχουν τοποθετηθεί 4 .....σαν φουγάρα και στην τρίτη φωτο (Ηράκλειο φωτο emmpapad) έχει γίνει επάνω ένα .......σαν Bar και έχει τοποθετηθεί και τέντα.
    Αρκετά σας ζάλισα πιστεύω. Ας δούμε αυτές τις 3 φωτο και ο καθείς ας προσθέσει ...... τον οβολόν του.

    01 07-06-2010.jpg 09 10-12-2010.jpg 20 18-08-2014.jpg
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη pantelis2009 : 31-08-2014 στις 08:57

  2. #2
    Εγγραφή
    Mar 2010
    Περιοχή
    πετραλωνα
    Μηνύματα
    2.121

    Προεπιλογή

    Περίεργη κατασκευή,άλλα και πολύ ωραία.........θα ήθελα να υπήρχε και κάπου στο Πειραιά ένα τέτοιο.

  3. #3

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από leo85 Εμφάνιση μηνυμάτων
    .......θα ήθελα να υπήρχε και κάπου στο Πειραιά ένα τέτοιο.
    Υπήρχε Λεωνίδα, και μάλιστα..... το ίδιο ακριβώς. Για την ακρίβεια, πριν ρυμουλκηθεί στην Κρήτη ήταν δεμένο στον Φλοίσβο στο Παλιό Φάληρο και λειτουργούσε εκεί ως καφετέρια - ρεστοράν. Συνάδελφος μου μάλιστα φωτογράφος είχε τραβήξει επάνω του γαμήλια δεξίωση.

  4. #4
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    ΣΑΛΑΜΙΝΑ
    Μηνύματα
    21.605

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Espresso Venezia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπήρχε Λεωνίδα, και μάλιστα..... το ίδιο ακριβώς. Για την ακρίβεια, πριν ρυμουλκηθεί στην Κρήτη ήταν δεμένο στον Φλοίσβο στο Παλιό Φάληρο και λειτουργούσε εκεί ως καφετέρια - ρεστοράν. Συνάδελφος μου μάλιστα φωτογράφος είχε τραβήξει επάνω του γαμήλια δεξίωση.
    Θέλουμε λοιπόν και φωτο από μέσα φίλε Γιώργο........έχεις την άκρη.

  5. #5

    Προεπιλογή

    Αρκετά δύσκολο Παντελή...... Θα πρέπει αφενός να θυμάται ο φωτογράφος ποιός ήταν ο γάμος που είχε γίνει εκεί (ανάμεσα σε εκατοντάδες γάμους), και αφετέρου θα ήταν κάπως..... άκομψο να ανεβάσουμε φωτό από τις προσωπικές στιγμές κάποιου -ων χωρίς την συγκατάθεση τους. Άσε δε που οι χώροι ελάχιστα θα φαίνονται αφού ήταν γεμάτοι από καλεσμένους.

  6. #6
    Εγγραφή
    Jan 2013
    Μηνύματα
    1.108

    Προεπιλογή

    Εδώ και περίπου 40 χρόνια έχουμε και στην Ροδο το ΚΟΝ ΤΙΚΙ (ίσως το τωρινό να μην ειναι ίδιο με το πρώτο λόγω πυρκαγιάς).
    Το συγκεκριμένο (ΦΑΝ) το θυμάμαι στη τηλεόραση όταν το έφτιαχναν σε ρεπορτάζ του Αντέννα, πρέπει να κόστισε πολλά χρήματα.

  7. #7
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    Ath, Jmk
    Μηνύματα
    54

    Προεπιλογή

    Στον Φλοίσβο λειτουργούσε ως ΠΛΩΤΟ και είχαν φτιάξει και youtube channel με διάφορα promo videos
    https://www.youtube.com/channel/UCaD...IKf7TVSna0ByVQ

    http://www.ploto.gr/gallery.html

    Εγώ είχα παρευρεθεί σε μια εταιρική εκδήλωση πέρσυ τον Ιούλιο, πολύ ξεχωριστή και πρωτότυπη ιδέα αλλά οργάνωση και υπηρεσίες κάτω του μετρίου, τουλάχιστον για τις τιμές που χρέωνε - δεν νοικιαζόταν μόνο ως χώρος, έπρεπε να πάρεις το δικό τους catering και σερβιτόρους..
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ppgk2005 : 26-08-2014 στις 15:41

  8. #8
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    ΣΑΛΑΜΙΝΑ
    Μηνύματα
    21.605

    Προεπιλογή

    Από το link που έβαλε ο φίλος ppgk2005 βλέπουμε ότι υπάρχει βίντεο από την καθέλκυση που μας λέει ότι η καθέλκυση έγινε το 2010 και βλέπουμε από το βίντεο ότι κατασκευάστηκε στο Πέραμα στη ΝΑΥΣΙ και βίντεο από τις εργασίες που έγιναν, όπως και πολλές φωτο από τους εσωτερικούς χώρους. Επίσης υπάρχει βίντεο από το Skai Eco News.
    Σ' ευχαριστούμε γι' αυτά τα νέα και χαίρομαι που το θέμα που άνοιξα άρχισε.....να προχωρά.

  9. #9
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    ΣΑΛΑΜΙΝΑ
    Μηνύματα
    21.605

    Προεπιλογή

    Ας δούμε άλλες δύο πόζες του, τον 07 και 09/2010 όταν ήταν στο ναυπηγείο Κόρου στα Αμπελάκια.
    Εντυπωσιακή στη δεύτερη φωτο η σκάλα για το άνω deck. Για όσους παρακολουθούν το θέμα.

    04 30-07-2010.jpg 06 08-09-2010.jpg

  10. #10
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    Ηράκλειο Κρήτης
    Μηνύματα
    87

    Προεπιλογή Πλωτό εστιατόριο -ΦΑΝ Ν.Π. 162-

    Η τωρινή του θέση είναι στη γωνία μπροστά απο το Λιμεναρχείο.

    Εμμανουήλ


    P1120603.jpgP1120604.jpg
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη emmpapad : 31-08-2014 στις 08:14

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας