Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 1 έως 10 από 20

Θέμα: Προσάραξη του Τουρκικού INCE INEBOLU στην Αστυπάλαια.

  1. #1
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    ΣΑΛΑΜΙΝΑ
    Μηνύματα
    21.605

    Προεπιλογή Προσάραξη του Τουρκικού INCE INEBOLU στην Αστυπάλαια.

    Με τίτλο " Καράβι βγήκε στη στεριά" η Ζούγκλα μας λέει:
    Προσάραξη σημειώθηκε το πρωί του M/V ''INCEINEBOLU''σημαίας Τουρκίας , στη θαλάσσια περιοχή ανατολικά της ν. Αστυπάλαιας, με επιβαίνοντες είκοσι δύο (22) αλλοδαπούς μέλη πληρώματος, καλά στην υγεία τους.

    Το INCE INEBOLU με IMO 9254472 Bulk carrier, χωρητικότητας (DWT) 52376t, με μήκος 190 μέτρα και πλάτος 32,26 μέτρα, κατασκευής 2002 προσάραξε στο ΝΑ σημείο της Αστυπάλαιας. Τώρα έχει κλειστό το AIS ενώ για αρκετή ώρα είχε παρεκκλίνει από την πορεία του. Το P/K Αιγίς Ι έχει φύγει από Δραπετσώνα με πορεία όπως λέει στο AIS του την Αστυπάλαια.

  2. #2

    Προεπιλογή

    Ας δούμε την επισημη ανακοίνωση:

    Προσάραξη σημειώθηκε, πρωινές ώρες σήμερα, του M/V ''INCE INEBOLU'' σημαίας Τουρκίας, στη θαλάσσια περιοχή ανατολικά της ν. Αστυπάλαιας, με επιβαίνοντες είκοσι δύο (22) αλλοδαπούς μέλη πληρώματος, καλά στην υγεία τους.
    Άμεσα στην περιοχή κατέπλευσαν προς παροχή συνδρομής πλωτό περιπολικό Λ.Σ.-ΕΛ.ΑΚΤ. καθώς και το Ε/Γ-Τ/Ρ ''ΘΑΛΑΣΣΟΠΟΥΛΙ'' Ν.Κ. 248 με επιβαίνοντες στελέχη Λ.Σ.-ΕΛ.ΑΚΤ.
    Ο Πλοίαρχος του ''INCE INEBOLU'', δήλωσε την ύπαρξη ρήγματος 4,5 μέτρων στο πρωραίο τμήμα και συγκεκριμένα σε τμήμα fore peak και Ν01 αμπάρι φορτίου, το οποίο είναι εφοδιασμένο με 1.388 μετρικούς τόνους FUEL OIL, 70 μετρικούς τόνους DIESEL OIL και 24.610 λίτρα LUB OIL.
    Ανωτέρω πλοίο είχε αποπλεύσει άφορτο από το λιμένα Υεμένης με προορισμό τη Ρωσία, ενώ από το περιστατικό δεν προκλήθηκε τραυματισμός, ούτε έχει παρατηρηθεί θαλάσσια ρύπανση. Παράλληλα, έχουν τεθεί σε ετοιμότητα οι όμορες Λιμενικές Αρχές για παροχή συνδρομής εφόσον απαιτηθεί.
    Από το Λιμενικό Σταθμό Αστυπάλαιας που διενεργεί την προανάκριση, απαγορεύτηκε ο απόπλους του ''INCE INEBOLU'' μέχρι προσκομίσεως βεβαιωτικού αξιοπλοΐας από τον παρακολουθούντα το πλοίο νηογνώμονα καθώς και επιθεώρησης στα πλαίσια του PARIS MOU από αρμόδιο επιθεωρητή PSC του Κεντρικού Λιμεναρχείου Ρόδου.

    ASTYPALAIA1.jpgASTYPALAIA2.jpg

  3. #3
    Εγγραφή
    May 2005
    Περιοχή
    Ν.ΜΑΚΡΗ-ΣΥΡΟ-ΤΗΝΟ
    Μηνύματα
    1.146

    Προεπιλογή

    μου θυμίζει .........
    τι μου θυμίζει???????????????
    KAFE DEDE νότια της Συρου
    ιδια περίπτωση tu al equal(ελληνιστί ταλεκουαλε)

  4. #4
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    ΣΑΛΑΜΙΝΑ
    Μηνύματα
    21.605

    Προεπιλογή

    Γιατί το άλλο στη Μύκονο με το Yusuf Cepnioglu!!!!!!!!!!

  5. #5
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    ΣΑΛΑΜΙΝΑ
    Μηνύματα
    21.605

    Προεπιλογή

    Τώρα που το AIS του δουλεύει αν δείτε πήγε και έπεσε στην Αστυπάλαια με 13,7 knots, κοιτάξτε και πόσο έχει παρεκκλίνει από την πορεία του. Τώρα δίπλα του είναι το P/K Μέγας Αλέξανδρος, ενώ σε 3 περίπου ώρες θα φτάσει και το Αιγίς Ι.

  6. #6

    Προεπιλογή

    'Έπλεε με πορεία 306° αληθή για 43 μίλια περίπου από τι 1:00 ώρα Ελλάδας (που ηταν δυτικά της Χάλκης) μέχρι την ώρα που έπεσε έξω περίπου στις 4:00 ώρα Ελλάδας. Τα άλλα βαπόρια ακολουθούν μια πορεία περίπου 315° αληθή.

    ASTYPALAIA.jpg

  7. #7
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    ΣΑΛΑΜΙΝΑ
    Μηνύματα
    21.605

    Προεπιλογή

    5 μέρες τώρα τα δύο P/K Μέγας Αλέξανδρος και Αιγίς Ι είναι δίπλα του και δεν βλέπω καμία κίνηση. Άραγε έχει πάθει τόσο μεγάλη ζημιά ή περιμένουν κάτι άλλο!!!!!!!!!!!

  8. #8
    Εγγραφή
    May 2005
    Περιοχή
    Ν.ΜΑΚΡΗ-ΣΥΡΟ-ΤΗΝΟ
    Μηνύματα
    1.146

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από pantelis2009 Εμφάνιση μηνυμάτων
    5 μέρες τώρα τα δύο P/K Μέγας Αλέξανδρος και Αιγίς Ι είναι δίπλα του και δεν βλέπω καμία κίνηση. Άραγε έχει πάθει τόσο μεγάλη ζημιά ή περιμένουν κάτι άλλο!!!!!!!!!!!
    αν εχει σκισει την λαμαρίνα κανένας βράχος και εχει σφηνωθεί στα "σωθικά "του .......αντε βγάλτο
    το μείον στην προκειμένη περίπτωση είναι ότι ήταν άδειο και δεν έχει περιθώριο να αδειάσει τις δεξαμενές Νο1και Νο2 για να σηκωθεί λίγο η πλώρη του
    στην ίδια περίπτωση στη Σύρο είχαν αδειάσει σχεδόν το 1,2και3 αμπάρια από τα κοντέινερ σηκώθηκε η πλώρη τράβηξαν και τα ρυμουλκά την πρύμη μια ΔΕ και μια ΑΡ και ξεκόλλησε

  9. #9
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    ΣΑΛΑΜΙΝΑ
    Μηνύματα
    21.605

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από roussosf Εμφάνιση μηνυμάτων
    αν εχει σκισει την λαμαρίνα κανένας βράχος και εχει σφηνωθεί στα "σωθικά "του .......αντε βγάλτο
    το μείον στην προκειμένη περίπτωση είναι ότι ήταν άδειο και δεν έχει περιθώριο να αδειάσει τις δεξαμενές Νο1και Νο2 για να σηκωθεί λίγο η πλώρη του
    στην ίδια περίπτωση στη Σύρο είχαν αδειάσει σχεδόν το 1,2και3 αμπάρια από τα κοντέινερ σηκώθηκε η πλώρη τράβηξαν και τα ρυμουλκά την πρύμη μια ΔΕ και μια ΑΡ και ξεκόλλησε
    Έχεις δίκιο σε αυτά που λές, αλλά σε αυτή την περίπτωση (που ήταν άδειο) δεν μπορούν να γεμίσουν τα πίσω αμπάρια, ώστε να σηκωθεί λίγο η πλώρη?????? Είναι μία ερώτηση χωρίς να θέλω να το παίξω γνώστης ή έξυπνος γιατί όπως ξέρετε πολλοί δεν είμαι του σιναφιού και δεν θέλω να παρεξηγηθώ.

  10. #10
    Εγγραφή
    May 2005
    Περιοχή
    Ν.ΜΑΚΡΗ-ΣΥΡΟ-ΤΗΝΟ
    Μηνύματα
    1.146

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από pantelis2009 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχεις δίκιο σε αυτά που λές, αλλά σε αυτή την περίπτωση (που ήταν άδειο) δεν μπορούν να γεμίσουν τα πίσω αμπάρια, ώστε να σηκωθεί λίγο η πλώρη?????? Είναι μία ερώτηση χωρίς να θέλω να το παίξω γνώστης ή έξυπνος γιατί όπως ξέρετε πολλοί δεν είμαι του σιναφιού και δεν θέλω να παρεξηγηθώ.

    Πολύ λογικό αυτό που λές
    αν η πλώρη είναι ελεύθερη και μπορεί σαβουρόνοντας πρύμα να σηκωθεί
    αν έχει καρφωθεί κανένα κομμάτι βράχου μέσα στη λαμαρίνα ,βγαίνει μόνο αν σπάσεις τον βράχο

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας