Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 11 έως 20 από 32

Θέμα: Έφφη [Effie, Ronneby, Antonios]

  1. #11
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Μηνύματα
    536

    Προεπιλογή

    Niko kalimera,to EFFI & to HYDRA itan diaforetika ploia,oso gia to prasinno karavaki den einai to AFAIA,to AFAIA einai pantofla,twra sta dromologia to PINDOS meta to `65 den fainetai pou8ena alla oute kai to MAXH,anarwtiemai an dimosieuan ola ta dromologia kai oxi mono autous pou ploirwnan gia dimosieusi...Se ena pio palio mynima kapoios( sygnwmi den 8ymamai pios ) anaferei oti o Tripos eixe to SOLONAKI pou itan kataskeuis tou `65 opote ta alla dyo eixan fygei apo ti grammi( emeis pame stin EGINA apo to `65 kai PINDOS oi dikoi mou den 8ymounte).Nomizw oti to prassino karavaki prepei na pigene SALAMINA giati einai aragmeno mazi me ta karavakia tis Salaminas.

  2. #12
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.509

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Nicholas Peppas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ari, i am missing something here. The Miramar site you gave me indicates 47 NIKI - 54 HYDRA - 57 NICOLAS L. - 64 AGHIOS GEORGIOS So, where is the name Effi? Obviously, the photo is from 1949 and Leonardos' note is from 1946, both with effi's name. Is Nike and Effi teh same ship?
    1000 συγνώμη για το μπλέξιμο αλλά έβαλα λάθος σύνδεσμο. Το ρυμουλκό BISON του 1906 ήταν το μετέπειτα ΝΙΚΗ και ΥΔΡΑ του Γιάννη Λάτση. Για αυτό φωτο δεν έχω βρει μέχρι σήμερα.

    Το ΕΦΦΗ που ανέβασα τη φωτο ήταν ενα Σουηδικό ατμόπλοιο ναυπηγημένο το 1890 ως RONNEBY που πρωτοέφερε το 1945 ο Ευάγγελος Π.Νομικός και το δρομολόγησε προς Σαρωνικό-Μονεμβασιά. Το 1949 το πήρε ο Γ.Λάτσης και συνέχισε ως το 1954 που μετετράπη σε φορτηγό.
    Το 1965 βυθίστηκε απο διαροή βόρεια απο το Σκοινάρι Ζακύνθου.

    Περισσότερα για τις μέρες του στη Σουηδία εδώ.

  3. #13

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από aegina Εμφάνιση μηνυμάτων
    Niko kalimera,to EFFI & to HYDRA itan diaforetika ploia,oso gia to prasinno karavaki den einai to AFAIA,to AFAIA einai pantofla,twra sta dromologia to PINDOS meta to `65 den fainetai pou8ena alla oute kai to MAXH,anarwtiemai an dimosieuan ola ta dromologia kai oxi mono autous pou ploirwnan gia dimosieusi...
    Absolutely. In those days what was published were only paid advertisements... The schedule of passenger ships was not a public service announcement as now.

    Se ena pio palio mynima kapoios( sygnwmi den 8ymamai pios ) anaferei oti o Tripos eixe to SOLONAKI pou itan kataskeuis tou `65 opote ta alla dyo eixan fygei apo ti grammi( emeis pame stin EGINA apo to `65 kai PINDOS oi dikoi mou den 8ymounte).
    However, I do remember Pindos wen I was in high school

    Nomizw oti to prassino karavaki prepei na pigene SALAMINA giati einai aragmeno mazi me ta karavakia tis Salaminas.
    In fact, this was my other choice, i.e., that this was a boat for Paloukia. At that time, the boats that were doing the run Piraeus-Paloukia (and also the less travelled Piraeus-Selinia) were small steel motorships, while for the much shorter route Perama-Paloukia they were using wooden ships (caiques)

  4. #14

    Προεπιλογή Argosaronikos Schedule 1948!

    I am uploading here the Argosaronikos schedule from August 12, 1948 (Dekapentavgoustos) from the Eleu0eria newspaper.

    Effi is there as is our favorite Kalamara and Nike. Did you realize that in 1948 they needed tenders (lantzes) in Aegina, Me0ana or Poros for most of these small ships? See Nike's statement

    Aug 12 1948.jpg

  5. #15

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Ellinis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νίκο, είναι αυτό εδώ, ένα παλιό ρυμουλκό. Μετά από το '57 μάλλον το κάνανε φορτηγό. Το τέλος της ιστορίας του μου είναι άγνωστο, ενώ η μόνο φωτο που έχω δει είναι η παρακάτω που είχε δημοσιεύσει το περιοδικό Αργώ
    Effi seemed to be an all-purpose boat! Here she is on August 21, 1948 doing runs "all the time" from Piraeus to Faneromeni Salaminos!

    19480821a effi.jpg

    In http://www.nautilia.gr/forum/attachm...chmentid=33403, which discusses an Effi schedule in 1946, there is mention of two other ships of the British Corporation (sic), Plotarhis Mplessas and Syntagmatarhis Davakis. Of course I know the two heroes, but I have never heard of these two ships. Does anyone know what is hidden behind these two names? Were they really passenger ships? Ellinis? Apollon? Roi Baudoin? Appia 1978?

  6. #16

    Προεπιλογή ΕΦΦΗ

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Ellinis Εμφάνιση μηνυμάτων
    ..............

    Το ΕΦΦΗ που ανέβασα τη φωτο ήταν ενα Σουηδικό ατμόπλοιο ναυπηγημένο το 1890 ως RONNEBY που πρωτοέφερε το 1945 ο Ευάγγελος Π.Νομικός και το δρομολόγησε προς Σαρωνικό-Μονεμβασιά. Το 1949 το πήρε ο Γ.Λάτσης και συνέχισε ως το 1954 που μετετράπη σε φορτηγό.
    Το 1965 βυθίστηκε απο διαροή βόρεια απο το Σκοινάρι Ζακύνθου.

    Περισσότερα για τις μέρες του στη Σουηδία εδώ.
    Δρομολογια του Εφφη που καταχωρηθηκαν στις 24 Ιουλιου 1948. Μου κανει εντυπωση η επιστροφη απο τα νησια του Αργοσαρωνικου! Στις 1 το πρωι απο τις Σπετσες, στις 5 παρα τεταρτο απο τον Πορο, στις 5 και μιση το πρωι απο τα Μεθανα!

    19480724 Effi.jpg

  7. #17

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Nicholas Peppas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δρομολογια του Εφφη που καταχωρηθηκαν στις 24 Ιουλιου 1948. Μου κανει εντυπωση η επιστροφη απο τα νησια του Αργοσαρωνικου! Στις 1 το πρωι απο τις Σπετσες, στις 5 παρα τεταρτο απο τον Πορο, στις 5 και μιση το πρωι απο τα Μεθανα!

    19480724 Effi.jpg
    Νικόλα μην σου κάνει εντύπωση. Ο πατέρας μου μου διηγήθηκε ότι αρχές δεκαετίας 50 με το Νεραϊδα έφευγε τα μεσάνυχτα τις Κυριακές από Σπέτσες, έβρισκε κρεβάτι δίνοντας tip στον λογιστή, και ξυπνούσε το πρωϊ μπαίνοντας στο λιμάνι του Πειραιά.

  8. #18
    Εγγραφή
    Mar 2008
    Περιοχή
    Αθήνα - Ν. Σμύρνη
    Μηνύματα
    2.570

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από TSS QUEEN ANNA MARIA Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νικόλα μην σου κάνει εντύπωση. Ο πατέρας μου μου διηγήθηκε ότι αρχές δεκαετίας 50 με το Νεραϊδα έφευγε τα μεσάνυχτα τις Κυριακές από Σπέτσες, έβρισκε κρεβάτι δίνοντας tip στον λογιστή, και ξυπνούσε το πρωϊ μπαίνοντας στο λιμάνι του Πειραιά.


    Για τα δρομολόγια να πω εντάξει , μια ώρα είναι αυτή ξεχάστηκε ΑΛΛΑ ότι είχε κρεβάτια το ΝΕΡΑΙΔΑ δε το θυμόμουν καθόλου.

    Βρε πως ξεχνά ο άνθρωπος άμα μεγαλώνει.

  9. #19

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από τοξότης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για τα δρομολόγια να πω εντάξει , μια ώρα είναι αυτή ξεχάστηκε ΑΛΛΑ ότι είχε κρεβάτια το ΝΕΡΑΙΔΑ δε το θυμόμουν καθόλου.

    Βρε πως ξεχνά ο άνθρωπος άμα μεγαλώνει.
    Αν κοιταξεις στο θεμα Νεραιδα, θα δεις οτι το πλοιο πηγαινε μεχρι την Μονεμβασια στις αρχες της δεκαετιας του 1950!!! Και εγω σκεφτομουν οτι μαλλον υπηρχαν κρεββατια καπου!

  10. #20

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Nicholas Peppas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δρομολογια του Εφφη που καταχωρηθηκαν στις 24 Ιουλιου 1948. Μου κανει εντυπωση η επιστροφη απο τα νησια του Αργοσαρωνικου! Στις 1 το πρωι απο τις Σπετσες, στις 5 παρα τεταρτο απο τον Πορο, στις 5 και μιση το πρωι απο τα Μεθανα! 19480724 Effi.jpg
    Εφφη στις 17 Μαιου και 6 Ιουνιου 1950... Πλωτο λεωφορειο; Τι ειδους διαφημιση ειναι αυτη;

    19500517 Effi.jpg19500606 Effi.jpg

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας