Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 21 έως 30 από 32

Θέμα: Έφφη [Effie, Ronneby, Antonios]

  1. #21

    Προεπιλογή ΕΦΦΗ η ΕΛΕΝΗ

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Ellinis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νίκο, είναι αυτό εδώ, ένα παλιό ρυμουλκό. Μετά από το '57 μάλλον το κάνανε φορτηγό. Το τέλος της ιστορίας του μου είναι άγνωστο, ενώ η μόνο φωτο που έχω δει είναι η παρακάτω που είχε δημοσιεύσει το περιοδικό Αργώ

    effi.jpg

    Ο andha977 απο την Σουηδια που ειναι καινουριο μελος του naurilia.gr μου εγραψε σχετικα με το πλοιο ΕΦΦΗ που ηταν ενα απο τα πρωτα του Γιαννη Λατση και εκανε δρομολογια Αργοσαρωνικου. Μου εστειλε μια ιστοσελιδα http://www.sjohistoriska.se/sv/Fordj...?msobjid=37531 οπου περιγραφεται μια πυρκαγια στο ΕΦΦΗ... Ομως το πλοιο μοιαζει επιβατηγο και λεγεται ΕΛΕΝΗ. Ποιο πλοιο ειναι;

    Eleni.jpg

    Fartygsnamn EFFIE
    Reg.nr 439
    Rederi/ägare John S Latsis
    Byggår 1890
    Varv Bergsunds MV
    Mått

    Längd över allt 35,91 meter

    Bredd över allt 6,56 meter
    Geografisk plats Övriga världen / Grekland
    Kategorier Övriga personbilder
    Sökord Passagerarfartyg Ångfartyg Brand ombord Brandsläckning
    Övrigt Grekist fartyg trol fd kustångare, men vilken? Kan vara Effie fd Ronneby. De grekiska bokstäverna svårtydda, de har betydelser mer än stavningen enligt Wikipedia.

  2. #22
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.509

    Προεπιλογή

    Είναι ένα από πέντε μικρά επιβατηγά που χρησίμευσαν για την παράνομη μεταφορά Εβραίων στην Παλαιστίνη. Η φωτογραφία (του γνωστού ιστορικού Paul Silverstone) έχει συνοδεύσει και ένα σχετικό άρθρο του ίδιου σε παλιό τεύχο του περιοδικού Steamboat Bill. Το δε όνομα ΕΛΕΝΗ ήταν ανεπίσημο για να παραπλήνησει τους ¶γγλους που προσπαθούσαν να αποτρέψουν αυτές τις μετακινήσεις.

    Με το "δικό μας" ΕΦΦΗ δεν έχει κάποια σχέση.

  3. #23

    Προεπιλογή Εφφη του Γιαννη Λατση (Effie of Latsis)

    Here is the ship Effie of John Latsis in a nice photo from January 25, 1949 printed in the weekly Troizinia.
    Μια ομορφη φωτογραφια του πλοιου Εφφη του Γιαννη Λατση απο την εβδομαδιαια εφημεριδα Τροιζηνια της 25ης Ιανουαριου 1949.

    19490125 Effie Troizhnia.jpg

    Two of the ships serving Argosaronikos then were Effie and Kalamara. Here an ad from January 10, 1949 printed also in the weekly Troizinia.
    Την εποχη εκεινη, δυο πλοια του Αργοσαρωνικου ηταν το Εφφη και το Καλαμαρα. Εδω καταχωρηση απο την Τροιζηνια της 10ης Ιανουαριου 1949.

    19490110 Effie Kalamara Troizhnia.jpg
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ellinis : 11-02-2014 στις 17:28

  4. #24

    Προεπιλογή

    Να και το ΕΦΦΗ του καπτα Γιάννη Λάτση. Φαίνεται και το δρομολόγιό του.ΑΠ ΕΦΦΗ.jpg
    (Φωτο Γρ.Συριώτη + )

  5. #25

    Προεπιλογή

    Το Εφφη του Λατση οταν ηταν το Ronneby http://www.sjohistoriska.se/sv/Fordj...3627&Origin=SM

    Ronneby.jpg

  6. #26
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.509

    Προεπιλογή

    Σε αυτή τη φωτογραφία του ιστορικού φωτορεπόρτερ Κώστα Μεγαλοκονόμου φαίνεται και το ΕΦΦΗ παροπλισμένο στη Σαλαμίνα.

    efi - hydra at salamis row ZooM.jpg

  7. #27
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.509

    Προεπιλογή

    Το ΈΦΦΗ σε ενα άρθρο από άλλες εποχές, το 1948, τότε που μετέφερε πολιτικούς κρατούμενους στη Μακρόνησο. Προφανώς είναι το πλοίο που αναφέρει αυτή η λεζάντα. Αναρωτιέμαι αν ο "προπαγανδιστης" βοηθός φροντιστή Σπ. Λάτσης είναι ο αδελφός του Γιάννη Λάτση και μετέπειτα εφοπλιστής στην ακτοπλοΐα...

    effi.jpg

  8. #28

    Προεπιλογή

    Στην πλωτη εκεθση/μουσειο που υπαρχει στο Νεραιδα με την ιστορια της οικογενειας Λατση υπαρχει ενα μοντελο του ΕΦΦΗ, μαλλον κατα προσεγγιση καθως αμφιβαλω αν υπηρχαν σχεδια για να κατασκευαστει 100% σωστο

  9. #29
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.509

    Προεπιλογή

    Mπορεί το μοντέλο να έγινε χωρίς σχέδιο αλλά υπάρχουν σχέδια του ΕΦΦΗ. Τα έχει καταγράψει ο ναυπηγός Κ. Φιλίππου στο 1ο cd "Ναυπηγικές Ηλεκτρονικές Καταγραφες 1920-2010" και ειναι τα παρακάτω. Δεν ξέρω αν βγαίνει μοντέλο από αυτά τα στοιχεία...
    εφη4.jpg

    Και κοντινό της διαμήκους τομής του ΕΦΦΗ
    εγ.jpg

  10. #30
    Εγγραφή
    Oct 2014
    Μηνύματα
    1.290

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Ellinis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Mπορεί το μοντέλο να έγινε χωρίς σχέδιο αλλά υπάρχουν σχέδια του ΕΦΦΗ. Τα έχει καταγράψει ο ναυπηγός Κ. Φιλίππου στο 1ο cd "Ναυπηγικές Ηλεκτρονικές Καταγραφες 1920-2010" και ειναι τα παρακάτω. Δεν ξέρω αν βγαίνει μοντέλο από αυτά τα στοιχεία...
    εφη4.jpg

    Και κοντινό της διαμήκους τομής του ΕΦΦΗ
    εγ.jpg
    Με αυτά τα σχέδια,βγαίνει μοντέλο,εγω έφτιαξα το Ναιας,χωρίς σχέδια,και παιδεύτηκα πολυ.
    Μπραβο,που τα βρηκατε!,αν τα δει ο φιλος ο ben που ειναι ειδικος,θα το φτιαξει.

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας