Παρά του δύσκολους καιρούς που περνάμε σαν Λαός και σαν Κράτος, ορισμένοι και μπράβο τους, ίσως βλέπουν μακροπρόθεσμα και κάνουν νέες επενδύσεις κατασκευάζοντας καινούργια πλοία που δίνουν ζωή στην ναυπηγοεπισκευαστική ζώνη του Περάματος και προσφέρουν εργασία σε πολλούς τεχνίτες και ειδικότητες της ζώνης, δίνοντας τους λίγη χαρά για ένα καλύτερο αύριο.
Σε συνεννόηση που είχα με το φίλο Ellinis είπαμε να ανοίξω το θέμα εδώ και αν στην πορεία χρειαστεί οι υπεύθυνοι mond να το μεταφέρουν όπου νομίζουν …..καλύτερα.
Το Δ/Ξ Ποσειδών (περί αυτού ο λόγος) ξεκίνησε να κατασκευάζετε στο ναυπηγείο Φραντζή στο Πέραμα. Είναι ένα πλοίο μεταφοράς λαδιών σε πλοία με μήκος περίπου 37 μέτρα και πλάτος 9 μέτρα. Από τα σχέδια που είδα είναι μία ωραία και στιβαρή κατασκευή που θα την βλέπουμε για πολύ καιρό να κάνει τροφοδοσίες σε Ελληνικά και Ξένα πλοία.
Σιγά-σιγά όπως σας έχω μάθει (από άλλες μου παρουσιάσεις) θα παρακολουθήσουμε την κατασκευή, την αποπεράτωση και την καθέλκυση του πλοίου.
Εύχομαι σε πλοιοκτήτες και ναυπηγείο καλή συνέχεια και σε σας που θα παρακολουθήσετε το θέμα καλή περιήγηση. Περιμένω σχόλια σας.
Από τις φωτογραφίες μου βλέπω πως οι πρώτες λαμαρίνες ήλθαν στο ναυπηγείο στα μέσα Ιουλίου και αμέσως άρχισαν οι πρώτες χαράξεις και τα πρώτα κολλήματα, και οι πρώτες φωτο του Δ/Ξ ΠΟΣΕΙΔΩΝ.

ΠΟΣΕΙΔΩΝ 02 15-07-2014.jpg ΠΟΣΕΙΔΩΝ 03 19-07-2014.jpg ΠΟΣΕΙΔΩΝ 04 19-07-2014.jpg